Jakie książki polecić znajomym, żeby polubili reportaże? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościJakie książki polecić znajomym, żeby polubili reportaże?

Jakie książki polecić znajomym, żeby polubili reportaże?

21 maja 2018 / Agata Jankowiak

Polecając komukolwiek książki, musimy pamiętać, aby były to pozycje, które zachwyciły, czy zaintrygowały nas. Najlepsze reportaże przekonają każdego, że jest to szczególny gatunek literacki.

 

Rekomendowanie innym lektur godnych uwagi nie jest zadaniem łatwym. Odmienne upodobania sprawiają, że to, co podoba się nam, nie musi przypaść do gustu innym. Aby nie rozczarować osoby, która zechce skorzystać z naszych wskazówek, polecajmy jedynie najlepsze książki. Takie, które sami przeczytaliśmy z przyjemnością i, o których długo nie mogliśmy zapomnieć. Pozycja, która zaintrygowała nas, z pewnością zdoła zaciekawić także innych. Rada jest więc jedna dla wszystkich. Podpowiadając, co czytać, wskazujcie Wasze ulubione książki. Wszystkie te, które nie bez przyczyny zasłużyły na tytuł najlepszych.

 

Reportaż to szczególny gatunek z pogranicza literatury faktu, publicystyki i literatury pięknej. Połączenie różnych rodzajów literatury pozwala stworzyć pasjonującą całość. Jest to dość „młoda” forma, która ukształtowała się w drugiej połowie XIX w. W międzyczasie dynamicznie rozwijała się prasa, stąd początkowo niektórzy krytycy określali gatunek mianem „bękarta literatury pięknej i prasy brukowej”.

Na chwilę obecną reportaż jest jednym z najbardziej cenionych, prestiżowych gatunków dziennikarskich. W jego ramach powstają utwory relacjonujące określone wydarzenia. To, czy pozycja przyjmie formę relacjonującą, czysto informacyjną, czy prezentującą, a zarazem sceniczną, zależy od stopnia zaangażowania autora. To on był bowiem naocznym świadkiem danych sytuacji lub zaprezentuje je na podstawie relacji pozyskanych od świadków, zgłębianych źródeł, czy dokumentów.

 

Reportaż to gatunek, który zaspokoi najbardziej wymagających. Subiektywizm i opinie reportażysty nadają formie niepowtarzalny charakter.

 

Treść wzbogacają także środki artystyczne typowe dla beletrystyki. Można liczyć na wartką akcję, cytaty, charakterystyki przedstawianych postaci, czy dialogów. Autorzy decydują także o wyborze tematyki, stąd odmiany podgatunkowe jak: reportaż podróżniczy, sądowy, sportowy, wojenny, popularnonaukowy, czy społeczno-obyczajowy.

Jak widać, wachlarz propozycji jest wyjątkowo bogaty. Pamiętajmy jednak. Zawsze polecajmy innym książki, które zachwyciły, czy zaintrygowały nas. Najlepsze reportaże przekonają przecież każdego, że jest to szczególny gatunek. Wymieńmy więc kilka propozycji.

Wszystkich powinna zainteresować książka o nietypowej wyprawie.Poszukiwacz marzeń. Z kamerą na wojnie w Brazylii zabierze nas w jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie, czyli do faweli – brazylijskich dzielnic nędzy. W tę podróż wybrało się pięć zdeterminowanych, młodych osób. Do jej końca wytrwały jednak tylko dwie. Piękna Brazylia większości z nas kojarzy się z karnawałem w Rio de Janeiro, pięknymi pejzażami i uśmiechniętymi ludźmi. W cieniu wielkich aglomeracji toczy się jednak zupełnie inne życie. Nieposiadający niczego, bytują w dzielnicach nędzy. Miejscu, w którym nie ma dostępu do czystej, bieżącej wody, opieki medycznej, czy urządzeń sanitarnych. Wskaźnik śmiertelności wśród mieszkańców faweli jest bardzo wysoki. Szerzą się choroby, wszędzie jest głód i bieda. Tutaj nikt nie może czuć się bezpieczny. Zabójstwa zdarzają się codziennie, a gangi narkotykowe bezustannie walczą ze sobą. Okazuje się jednak, że mieszkańcy dzielnic nędzy tak jak my mają marzenia.

Czytaj dalej

Reportaż Poszukiwacz marzeń. Z kamerą wśród kobiet Iranu ukazuje prawdę o życiu kobiet w Iranie. Islamska Republika Iranu jest państwem, w którym obowiązuje system patriarchalny. Oznacza to, że mężczyznom przysługują większe prawa, a kobiety są traktowane jak obywatele drugiej kategorii. Już kilkunastoletnia dziewczynka może zostać zmuszona do ślubu. Przy czym, o ile kobieta może mieć jednego męża, mężczyzna może mieć nawet cztery żony. Ewentualny rozwód bez problemu uzyska tylko mąż. Żona nie ma takiego prawa. Nie wolno jej wychodzić z domu bez pytania ani spotykać się, bez pozwolenia nawet z członkami własnej rodziny. Przemoc psychiczna i fizyczna wobec przedstawicielek płci pięknej jest na porządku dziennym. Według Islamu wina zawsze leży po stronie kobiety, więc nie może ona liczyć na czyjąkolwiek pomoc. Dla Europejczyków prawda o życiu mieszkanek Iranu może być wstrząsająca. Tamtejsze kobiety odważyły się jednak opowiedzieć o piekle, jakiego doświadczyły.

Czytaj dalej

Bezdomność

Bezdomność

Przejmujący, prawdziwy w każdym calu reportaż to Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności. Społeczny problem, jakim jest bezdomność, przez wielu bywa pomijany. Osoby nieposiadające niczego budzą obawy, a nawet odrazę. Niechlujny wygląd, nieprzyjemny zapach i nieokreślone zamiary sprawiają, że wolimy tego nie widzieć. Nie zauważać tych, którym boimy się lub nie chcemy pomagać. Dlaczego niektórzy tracą wszystko? Co zaszło w ich życiu, że nie potrafią się pozbierać? Jakie dramaty skrywają ich serca? Na potrzeby reportażu autorka przemierzyła małe miejscowości i wielkie aglomeracje. Wszystko po to, by poznać realia życia bezdomnych. Szczere rozmowy, które znajdziemy w książce, wyjaśniają wiele. Bezdomni odważyli się opowiedzieć o swej sytuacji. Zdradzić, za czym tęsknią, czemu płaczą, o czym marzą. Okazuje się, że to ludzie tacy jak my. Bezdomność, która nie jest wyborem, może dotknąć każdego.

Czytaj dalej

Fascynująca pozycja to Jerozolima. Miasto Boga. Ta niezwykła książka, którą możemy traktować jako przewodnik, zawiera w sobie elementy reportażu, wywiadu, dokumentu. Najpewniej większość z nas zyska niepowtarzalną okazję, by poznać to piękne miejsce. Znakomite zdjęcia wzbogacają całość. Dzięki temu z łatwością odczujemy klimat niezwykłej Jerozolimy. Stolica Izraela to miejsce, w którym świat arabski miesza się z żydowskim, a żydowski z chrześcijańskim. Różnice i kontrasty są wszędzie, ale to dzięki nim wszystko zyskuje niepowtarzalny charakter. Sięgając po książkę, dowiemy się, dlaczego religijne Żydówki golą głowy? Przed nami odpowiedzi na wiele innych, ciekawych pytań. Jakimi samochodami jeżdżą Izraelczycy? Jak przyrządzić szakszukę? Czym jest mezuza? Po czym poznać żonatego Żyda? Tej książki nie można pominąć. Porusza ona wiele kontrowersyjnych tematów i obala stereotypy.

Czytaj dalej

Tłumacz – reportaż z życia to pozycja otwierająca cykl. Książka jest zalecaną lekturą obowiązkową dla każdego adepta tytułowego zawodu. Dowiemy się, jak wygląda droga tłumacza, który może stopniowo wspiąć się na szczyt dokonań zawodowych. To piękny, ale wymagający zawód. Autor nie stara się niczego upiększać stąd prawdziwość przekazu. Nutka goryczy, porcja konfliktów i filtracje okaże się ważnym elementem rozwoju. Dowiemy się, z czym naprawdę muszą mierzyć się tłumacze i jakie cechy powinni posiadać.

Czytaj dalej

Reportaż z życia. Część 2 to druga część cyklu. Tym razem poznamy najważniejsze doświadczenia zawodowe i prywatne tłumacza. Szczególna uwaga została przywiązana do wyjazdów służbowych. Tylko dzięki nim zaistniała możliwość poznania takich osób jak: Edward Gierek, Leonid Breżniew, Wojciech Jaruzelski, czy Fidela Castro. Opisane wyjazdy do ZSRRR, Jugosławii, Czechosłowacji, Chin, Stanów Zjednoczonych, Mongolii, czy Rumunii sprawiają, że trudno oderwać się od lektury.

Czytaj dalej

W cieniu cokołów to ostatnia część cyklu. Wrażeń i zaskoczeń znów nie będzie brakować. W centrum uwagi stanęły bowiem unikalne doświadczenia „statysty na arenie międzynarodowej”. Warto podkreślić, że nakreślone zostały wydarzenia przełomu lat 80. w Polsce i Europie Wschodniej…

Czytaj dalej

Warto wymienić także nico inną pozycję. Książka warta polecenia to Na pilską nutę… Spacerkiem po muzycznej Pile. Zyskamy okazję, by dostrzec, jak powojenna Piła „narodziła się” na nowo. Zbiorowisko osób z różnych stron i regionów Polski, z uporem wybudowało swoje „my”, kulturę i tradycję. Pozycja nie jest „naukowym” opracowaniem tematyki. Zawarte w niej informacje czynią z niej jednak swego rodzaju kompendium wiedzy o kulturze muzycznej, jaka na przestrzeni lat kształtowała się w Pile. Zaprezentowane dane i informacje pozyskano od świadków historii. Zgłębione zostały także artykuły pilskiej prasy wielu minionych lat.

Wspomniane reportaże warto polecić każdemu.  – http://tylkorelaks.pl/65-reportaz
Poruszana w nich tematyka oraz sposób jej prezentacji przekona każdego, że jest to szczególny gatunek literacki.