Książki oparte na faktach historycznych - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKsiążki oparte na faktach historycznych

Książki oparte na faktach historycznych

26 listopada 2018 / Agnieszka
Wiadomo, że najbardziej poruszają nas prawdziwe historie. Opisy scen, które rozegrały się w rzeczywistości, chwytają za serce, pozwalając uświadomić sobie minione dzieje. Książki oparte na faktach historycznych prezentują prawdziwe postacie i zdarzenia. To, o czym w nich przeczytamy, wydarzyło się naprawdę.

Wszyscy czytelnicy, bez względu na indywidualne gusta chcą, by czytanie oferowało niezapomniane wrażenia. Kontakt z dobrą lekturą powinien być ekscytujący. Dzięki temu spędzimy z nią wiele intrygujących chwil, o których długo nie zapomnimy. Okazuje się, że jedynie literatura faktu jest w stanie zainteresować każdego. Świadomość, że możemy poznawać historie, które wydarzyły się naprawdę, zachęca do czytania. Jesteśmy bowiem ciekawi wszystkiego, w czym osobiście nie mogliśmy uczestniczyć.

Sięgając po tego rodzaju pozycje, na pewno się nie rozczarujemy. W trakcie czytania zetkniemy się z opisami scen, które rozegrały się w rzeczywistości. Poznamy prawdziwe postacie i zdarzenia. Staniemy się uczestnikami dawnych dziejów. Będziemy poznawać tajemnice przeszłości. Czytajmy więc książki oparte na faktach historycznych, by przeżyć niezapomniane chwile. To wyjątkowa okazja móc dostarczyć sobie nawet skrajnych wrażeń w dowolnym momencie.

Wstrząsająca książka na faktach to “Zatarty ślad. 10 kwietnia 2010”.

Pozycja porusza wciąż aktualną tematykę „katastrofy smoleńskiej”. Po tę lekturę bez względu na poglądy powinien sięgnąć każdy Polak. Największy dramat, jaki w ówczesnym czasie dotknął nasz kraj, ostatecznie powinien doczekać się wyjaśnienia. Liczne szczegóły, które cyklicznie wyciekają do mediów, sprawiają, że wiele osób powątpiewa w przyjętą wersję wydarzeń. Myśl,  że samolot przewożący parę prezydencką, dziesiątki najważniejszych osób w państwie i ich świtę, mógł ulec, tak strasznemu wypadkowi, jest trudna do zaakceptowania. Ochrona tak wybitnych postaci zawsze spełnia najwyższe normy. Czy tamtego dnia mogło być inaczej? Książka jest analitycznym zbiorem faktów, podpartych obszerną bazą bibliograficzną, Zaprezentowany został w niej przebieg lotu oraz samego przerażającego zdarzenia. Czytelnik dosłownie minuta po minucie prześledzi zajścia z 10 kwietnia 2010 roku. Wiele niuansów, danych i materiałów bardzo nas zaskoczy. Po lekturze będziemy mogli zrewidować wyrobione podglądy lub potwierdzić swoje przypuszczenia.

Czytaj dalej

Książka oparta na faktach historycznych to „Historie kryminalne. Wiek XIX – Część 1”.

Znajdziemy w niej opis zbrodni, które swego czasu wstrząsnęły opinią publiczną. Współczesny, nieograniczony dostęp do informacji sprawia, że bez przerwy docierają do nas niepokojące wieści ze wszystkich zakątków świata. Właśnie dlatego często dochodzimy do mylnego wniosku, że kiedyś żyło się bezpieczniej, bo niecne czyny były rzadkością. Lektura uświadomi nam, że złoczyńcy zawsze żyli wśród nas. Trudniej rozpowszechniały się wieści na ich temat, ale nie przeszkadzało im to działać. Ta książka ujawnia arkana XIX w. zbrodni. Zapiski z kronik sądowych, analiza materiałów dowodowych, i wiarygodnych zapisków, pozwoliła opisać najciekawsze sprawy. Poznamy wiele występków o niskiej szkodliwości społecznej, zaskakujące oszustwa, afery korupcyjne, ale także bestialskie mordy, jak choćby sprawę nastolatka, który poderznął gardełko swojej siostrzyczce. Będziemy rozważać okoliczności popełnionych przestępstw, zastanawiać się nad sprawiedliwością wyroków, analizować motywy i portrety psychologiczne sprawców.

Czytaj dalej

Historie kryminalne i obyczajowe. Wiek XIX. Cz. II”  to kolejna książka oparta na faktach historycznych.

Pozycja ukazała się w odpowiedzi na popularność części I. Znowu  możemy liczyć na solidną dawkę intrygujących historii. Czytanie okaże się pasjonującą przygodą, bo wszystko, o czym przeczytamy, zdarzyło się naprawdę. Po raz kolejny zgłębianie materiałów dowodowych pozwoliło wyłuskać wiele nietypowych zdarzeń. Zapoznamy się z kilkoma błahymi, zabawnymi, czy sprawami niskiej szkodliwości społecznej. Wstrząsną nami zbrodnie trudne do zrozumienia. Pośród nich sprawa skazanej na śmierć głodową rodziny, czy doprowadzenie przez szanowanych obywateli do tragedii młodej dziewczyny. Zawiłych okoliczności, motywów, czy portretów psychologicznych do analizowania nie będzie brakować. Pozycje dopełniają pobudzające wyobraźnię ilustracje.

Czytaj dalej

Polecana książka oparta na faktach historycznych to  „Kruszenie odmieńca”.

Autorem książki jest słynny Zenon Celegrat nazywany wielkopolskim Kulińskim. W powieści znajdziemy zatuszowane wycinki z życia tego zapomnianego szpiega. Już dawno ujawniono, że Celegrat działał przeciwko władzom PRL. Teczka tej osobistości przechowywana w IPN nie pozostawia złudzeń. Sprawa nie jest jednak oczywista. Na przełomie 1967 i 1968 roku, Celegrata, który służył w Wietnamie, zwerbował amerykański wywiad, który na trzy lata zrobił z niego szpiega. Ostatecznie Polskie Służby zdekonspirowały go, uznały za wroga PR i skazały na 25 lat więzienia. Dziś znane jest wiele szczegółów ówczesnych zajść. Wiele zdarzeń ze swego życia Celegrat opisał w tej w książce. Fikcja pozwoliła zakamuflować fakty historyczne. Główny bohater, Marek Kabacki to jakby alter ego Celegrata. Będzie on ofiarą dawnych metod stosowanych przez służby specjalne PRL, zostanie tajnym współpracownikiem UB, przebywając w Wietnamie, nawiąże on kontakt z amerykanami, a za każdy krok przyjdzie mu płacić wysoką cenę.

Czytaj dalej

Książka oparta na faktach historycznych, która ukazuje życie wybitnej osobistości polskiej sceny politycznej to „Droga Tadeusza Mazowieckiego”.

Pierwszy raz zostały udokumentowane zmiany w sposobie myślenia, postrzegania i postępowania Premiera, zachodzące przez dziesiątki lat. Nie można zaprzeczyć, że Tadeusz Mazowiecki to postać po dziś dzień budząca kontrowersje. Gdy jedni uważają, że jest to człowiek, który zasłużył, by pozytywnie zapisać się w historii Polski. Inni wygłaszają otwartą krytykę, zarzucając Premierowi wiele zaniedbań i błędnych kroków. Bez względu na to, do której grupy, przez wzgląd na osobiste poglądy byłoby nam bliżej, trzeba przyznać jedno. Tadeusz Mazowiecki zasłużył na miano ojca założyciela III RP i architekta współczesnej Polski. Dzięki tej książce dobitnie przekonamy się dlaczego. Poznamy najciekawsze i najważniejsze fakty, które zostały uporządkowane chronologicznie i nie będziemy mieli złudzeń, że ta książka jest ukłonem wobec osoby Premiera.

Czytaj dalej

Wymieniając książki oparte na faktach historycznych, nie można zapomnieć o pozycjach pisanych przez autorów, którzy ogromną wagę przywiązują do przeszłości. Minione zdarzenia stają się bowiem dla nich inspiracją.

Świetne  książki oparte na faktach historycznych pisze Zdzisław Brałkowski.

Powieść „Młodości szczęśliwa” wspomina zdarzenia z lat 60. i 70. XX wieku. Jest to pozycja autobiograficzna, dlatego autor skoncentrował się na swych najwyraźniejszych wspomnieniach. Zdarzenia, których był uczestnikiem, doskonale oddają klimat ówczesnego czasu. Istotnym tłem jest historia rodzimego miasta pisarza, Grudziądza. Napotkamy także sporo innych, ciekawych miejsc w Polsce i na Świecie. Opowieści, które znajdziemy w książce, bawią, pouczają, skłaniają do zadumy i refleksji. Nie sposób nie zestawiać minionego czasy ze współczesnością, dlatego będziemy z przyjemnością dokonywać porównań. Dla młodszych czytelników może być to ciekawa lekcja historii, dla starszych okazja do wspominania własnej młodości. Zdarzenia poważne będą przeplatać się z optymistycznymi i zabawnymi, wszystkie wydarzyły się jednak naprawdę.

Czytaj dalej

Wileńszczyzna w miniony czas” to kolejna książka Zdzisława Brałkowskiego.

Będziemy mogli zrozumieć, jak wiele w życiu mieszkańców Wileńszczyzny uczyniły zmiany historyczne i polityczne. W tym pięknym miejscu poznamy dwie rodziny. Od pokoleń kształtowały swoją przyszłość właśnie na tym terenie i nie zakładały większych zmian. Niestety wielka polityka i zachodzące nieubłaganie przemiany, odmieniły wszystko. Będziemy cofać się do lat okupacji, powojennych zmian granic Polski i czasów repatriacji. Pozwoli nam to wspomnieć ważne fakty historyczne. Zrozumiemy, że ten niesprzyjający czas odbijał piętno na życiu ludzi. Zmieniały się miejsca, warunki i możliwości. Zakochanym nie sprzyjała rzeczywistość podobnie jak rozdzielanym, wielokrotnie rodzinom.

Czytaj dalej

W tym miejscu nie można nie wspomnieć twórczość autorki, która inspiracji swoich powieści zawsze poszukuje w przeszłości. Książki oparte na faktach historycznych pisze Jolanta Maria Kaleta, która cyklicznie odkrywa tajemnice Dolnego Śląska. To rodzime tereny pisarki, na których od dawna działo się wiele.

Wrocławska Madonna” to powieść inspirowana tajemniczym zaginięciem cennego obrazu Łukasza Cranacha z kaplicy Arcybiskupa wrocławskiego – „Madonna Pod Jodłami”.

Pisarka jako pierwsza opisała tę historię, a do tego przepowiedziała odnalezienie dzieła. Fakt ten powinien zachęcać do lektury, bo praktycznie nigdy nie zdarza się, by treść książki wyprzedziła tak ważne zdarzenie. Dynamiczna fabuła pozwoli nam podążać za Markiem Wolskim. Ten wrocławski historyk sztuki, znawca dzieł Łukasza Cranacha będzie poszukiwał wspomnianego obrazu. Jak łatwo się domyślić nie zabraknie zaskakujących zwrotów akcji i niespodziewanych zawirowań. Jak zdradziliśmy, obraz ostatecznie się odnajdzie. By wiedzieć, jak do tego doszło, trzeba jednak przeczytać powieść.

Czytaj dalej

Kolekcja Hankego” to powieść przybliżająca okoliczności pożaru, który w czerwcu 1976 roku strawił we Wrocławiu kościół pod wezwaniem św. Elżbiety.

Był to niespokojny czas dla wszystkich mieszkańców. Fabuła przekona nas jednak, że najbardziej o swe życie i bezpieczeństwo lękali się pracownicy wrocławskiego muzeum. To oni odczytali nadesłany kilka dni po pożarze anonim. Nie wiadomo, kto i dlaczego go nadesłał. Wzmożona ochrona zdaje się koniecznością. Pełnienie wart w budynku ma uniemożliwić oprawcą atak. Młoda Matylda, będąc na warcie, odnajdzie tajemniczą skrzynkę, a w niej listę obrazów, pochodzących z okresu II wojny światowej. Czy to one interesuje złoczyńców? O tym przekonamy się w trakcie czytania. Matylda jako miłośniczka malunków Michaela Willmanna postara się odnaleźć obrazy, ale od tego momentu jej życie będzie zagrożone.

Czytaj dalej

 

W cieniu Olbrzyma” to powieść przybliżająca tajemnice kompleksu „Riese”.

Jest to największy projekt górniczo-budowlany realizowany przez III Rzeszę w latach 1943-1945 w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Celów, do jakich miał służyć, do dziś nie udało się odkryć. Jest wiele przypuszczeń i spekulacji, które nadal rozbudzają wyobraźnie. W powieści będziemy śledzić losy Antoniny. Kobieta, która doświadczyła wielu dramatów, przybędzie do Jedliny Zdroju, by na nowo ułożyć swoje życie. Czas jest jednak niespokojny, bo w miejscu tym nadal krąży wielu Niemców. Co gorsza, na jej życie będzie czyhać dowódca oddziału Wehrwolfu, oficer SS, Otto Hoffman. Antonina prowadzi bowiem w pałacu Jedlinka sierociniec, w którym ukryto coś cennego. Podążając za bohaterką Antoniną, zrozumiemy, że tajemnice kompleksu „Riese”, są cenniejsze, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać.

Czytaj dalej

RIESE. Tam, gdzie śmierć ma sowie oczy” zgłębia tajemnice kompleksu „Riese”.

Jeszcze dokładniej będziemy mogli poznać losy i przeznaczenie tej budowli. W książce napotkamy odwołania do wydarzeń i dalsze losy bohaterów powieści „W cieniu Olbrzyma”. Początkowo fabuła zabierze nas do Głuszycy w roku 1946. Ujrzymy mężczyznę, który w niewiadomym celu przybył do miejscowości. On oraz dowództwo NKWD i Urząd Bezpieczeństwa w Wałbrzychu będzie interesował się kompleksem „Riese” i wykutymi w skałach sztolniami. Dlaczego? O tym przekonamy się dopiero w roku 1992, gdy na miejsce przybędzie Sędzia Laura Szeliga, która zacznie pracę we wrocławskim oddziale komisji badającej zbrodnie przeciwko narodowi polskiemu. Przekonamy się, że tajemnice „Riese” nadal popychają ludzi do zbrodni.

Czytaj dalej

Twórczość Jolanty Marii Kalety

Książki oparte na faktach historycznych warto czytać, bo opisy scen, które rozegrały się w rzeczywistości, poruszają najbardziej. Wrażeń z pewnością nam nie zabraknie, bo wszystko, o czym przeczytamy, wydarzyło się naprawdę.