Książki o zaburzeniach osobowości - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKsiążki o zaburzeniach osobowości

Książki o zaburzeniach osobowości

15 listopada 2018 / Agnieszka
Zaburzenia osobowości to inaczej trwałe zaburzenia psychiczne, które wpływają na wszystkie obszary życia jednostki. Szacuje się, że co dziesiąta osoba przejawia zaburzenia osobowości. Problem jest poważny i bardzo złożony.

Zaburzenia osobowości charakteryzują się trwałym, bardzo silnie zakorzenionym modelem wzorców, które uniemożliwiają pełne, prawidłowe dostosowanie się danej osoby do życia w społeczeństwie. Wypaczony sposób myślenia o sobie i innych nie pozwala na dokonywanie racjonalnych ocen i sprawne dopasowanie się do zaistniałych sytuacji. Dawniej, wykluczając nerwicę i psychozy, przyjęto na długie lata, że do tego rodzaju zaburzeń zaliczyć należy: ogólne zaburzenia osobowości, zaburzenia socjopatyczne oraz dewiacje seksualne. Oczywiście każda z tych trzech grup miała szerokie, zróżnicowane ramy, choć i tak ostatecznie okazała się zbyt wąska.

W roku 1980 pojawił się zrewidowany, poszerzony, Diagnostyczny i statystyczny podręcznik zaburzeń psychicznych, a wraz z nim pełniejsze definicje.

 „Zaburzenie stanowiące efekt niedopasowania potrzeb, sposobu ich zaspokajania i sposobu realizacji zadań jednostki na danym etapie życia do wymogów społecznych, czyli aktywności własnej do wymagań społecznych i kulturowych obowiązujących w środowisku jednostki”. – Arthur Reber, Słownik psychologii, pod redakcją naukową prof. dr hab. Idy Kurcz i prof. dr hab. Krystyny Skarżyńskiej.

Obecnie obserwuje się wzrost zainteresowania problemem. Wiele osób zastanawia się, czy niektóre cechy charakteru, myśli, czy zachowania powinno nazywać się zaburzeniem osobowości i czy należy je diagnozować? Jak wiadomo, indywidualne predyspozycje osobowościowe sprawiają, że wielokrotnie trudno o jednoznaczne rozpoznanie. Nawet specjaliści w niektórych przypadkach mogą mieć problem. Wskazania mające ułatwić dokonywanie oceny konkretnego przypadku są bowiem na tyle rozbudowane, że często trudno określić, czy występuje już odstępstwo od normy i jaki konkretnie problem ma dany pacjent. Szacuje się, że co dziesiąta osoba ma zaburzenia osobowości. Większość z nas najpewniej ma ten problem, choć potrafi funkcjonować bez większych komplikacji.

Istnieje kilka zachowań, które jeżeli sprawiają nam problem, mogą wskazywać na zaburzenie osobowości. Jest to nieumiejętność nawiązywania i utrzymywania związków partnerskich, problem, by żyć w zgodzie z innymi ludźmi, trudność z kontrolowaniem emocji i niektórych reakcji, częste odczuwanie smutku i w jego wyniku ranienie innych, czy problem z unikaniem kłopotów.

Podobne problemy najpewniej rozpozna u siebie mnóstwo osób, co nie musi jeszcze  oznaczać katastrofy. Obserwacja i ewentualne skonsultowanie się ze specjalistą nigdy jednak nie zaszkodzi. Wyróżnić można dziesiątki zaburzeni osobowości.

Pośród najczęściej rozpoznawanych wymienia się osobowość paranoiczną, schizoidalna, schizotypowa, antyspołeczną, emocjonalnie chwiejną, lub z pogranicza, histeryczną, narcystyczną, lękową, unikową, czy zależną.

Próba wymieniania i szczegółowego charakteryzowania poszczególnych typów stałaby się obszerną, naukową pozycją po jaką, gdy uważamy, że zachodzi potrzeba, powinnyśmy sięgnąć Bez względu jednak na rozpoznanie lub podejrzenia bezcennym wsparciem okażą się przykłady z życia, porady innych oraz książki o zaburzeniach osobowości.

Na szczególną uwagę zasługuje książka „Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii”.

Autorka, Anka Mrówczyńska od lat zmaga się z tym pogranicznym zaburzeniem osobowości, dlatego obrazowo zaprezentowała zagadnienie. Sięgając po tę książkę, będziemy mogli poniekąd poczuć się, jak osoba chora. Zrozumiemy, czym jest labilność emocjonalna, poczucie pustki, przejmujący lęk, czy depresyjne myśli samobójcze. Dzięki temu łatwiej uświadomimy sobie, jak bardzo borderline utrudnia codzienne życie. Uwrażliwieni na ten temat dzięki specyficznemu rozplanowaniu fabuły, weźmiemy udział w procesie autoterapii. Przed nami 14 spotkań z trzema bardzo różnymi kobietami, które w rzeczywistości okazują się jedną. Jest to: Pani Psycholog, czyli zdrowa część osobowości, Mrówczyńska-pacjentka, czyli chora część osobowości, Autorka, zdrowa część osobowości. To wyjątkowa, prawdziwa i szczera książka, po którą powinni sięgnąć wszyscy zainteresowani tematyką. Warto zaznaczyć, że książka rekomendowana jest przez magazyn psychologiczny „Charaktery”.

Czytaj dalej

Anka Mrówczyńska jest również autorką kilku innych książek o zaburzeniach osobowości.

Jako osoba zmuszona każdego dnia mierzyć się z tym problemem, postanowiła szczerze opowiedzieć swoją historię. Zdradziła szczegóły długiej drogi do zdrowienia, jaką przyszło jej pokonać. W wieku zaledwie 27 lat autorka zmagała się już z depresją i myślami samobójczymi. Obawa, że pewnego dnia próba odebrania sobie życia zakończy się powodzeniem, zmusiła ją, aby poszukać wsparcia. Terapia na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic okazała się nieskuteczna, dlatego została przeniesiona na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego. Przebywając w szpitalu, autorka zaczęła pisać dziennik, który z czasem rozrastał się, zyskując kolejne części. W ten sposób powstał obecnie polecany przez czołowe portale i magazyny psychologiczne oraz psychiatryczne cykl „Młody Bóg z pętlą na szyi”. Pierwsza część – „Młody Bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk” jest momentami wstrząsającym wyznaniem prawdy. Zrozumiemy, że marzenie o wyleczeniu nie zawsze da się spełnić.

„Młody bóg z pętlą na szyi. Terapia u Doktorka” uzupełnia część pierwszą. Tym razem autorka, dla której pisanie jest formą autoterapii, opisała zajęcia, w jakich przyszło jej uczestniczyć. Sesje terapeutyczne to istotny element, ale często pacjent inaczej odczuwa i myśli niż lekarz. Pogodzenie tych odmiennych torów jest prawdziwym wyzwaniem.

„Młody bóg z pętlą na szyi. Część III” – Samobójstwo na raty” zamyka cykl. Wszystkie poruszane wcześniej zagadnienia zostają pogłębione. Wewnętrzne przeżycia osoby zmagającej się z borderline są na tyle obrazowo zaprezentowane, że łatwiej je rozumieć.

więcej książek autorki na stronie

https://www.psychoskok.pl/autorzy/anka-mrowczynska/

 

Należy zaznaczyć, że cały cykl „Młody Bóg z pętlą na szyi” jest polecany przez czołowe portale i magazyny psychologiczne.

„Trzeba długo iść, żeby dojść do siebie” to kolejna, godna polecenia książka.

Jest to autobiografia mówiąca o zmaganiach z zaburzeniami osobowości typu borderline, zaburzeniami odżywiania i schizofrenią. Jak się okazuje, na barki jednego człowieka może spaść wiele nieszczęść. Sztuką jest niezałamywanie się i szukanie wyjścia z sytuacji. Zawsze jest bowiem nadzieja na szczęśliwe życie. Szczere wyznania z pewnością poruszą nas do głębi. Na prawdziwym przykładzie dostrzeżemy, jak problematyczne są wszelkie zaburzenia psychiczne. Po lekturze poczujemy się jednak wzmocnieni. Uwierzymy, że pomimo chwilowych załamań, nie można spisywać swojego życia na straty.

Czytaj dalej

Książka „Odzyskane szczęście. Wolność od bagażu z dzieciństwa” pozwoli nam zrozumieć i rozwiązać ten problem.

Nieumiejętność radzenia sobie w wielu sytuacjach,  lęki, zaniżona samoocena, problem w nawiązaniu i utrzymaniu zdrowej relacji może wynikać z zakodowanych w podświadomości negatywnych wzorców zachowań. Po przeanalizowaniu cech, wchodzących w skład naszej osobowości, będziemy mogli to zrozumieć i zacząć zmieniać. Książka zawiera szereg obrazowych przykładów, dlatego z łatwością poradzimy sobie z tym zadaniem. Z pewnością dzięki temu cenne wsparcie odnajdą setki osób. Dysfunkcyjne, patologiczne rodziny, w których dorastają dzieci to bowiem nierozwiązywalny społeczny problem.

Czytaj dalej

Książka, po którą warto sięgnąć to „Oddział Dzienny”.

Bez względu na to, z jakim zaburzeniem psychicznym czy problemem się mierzymy, będziemy mogli dowiedzieć się, jak sobie pomóc. Nie każdy ma tyle śmiałości, by osobiście wybrać się do specjalisty i poprosić o wsparcie. Po książkę każdy sięgnie jednak bez problemu. Przekonamy się, jak przebiega i na czym polega pobyt na Oddziale Dziennym w Poradni Zdrowia Psychicznego. Autorka spędziła w nim dwanaście tygodni i postanowiła podzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami. To szczera, bardzo obrazowa lektura, która dowodzi, że z podobnego wsparcia może skorzystać każdy.

Zaburzenia osobowości to poważny problem, z którym boryka się większość z nas. By móc łatwiej żyć, należy poszukać wsparcia.

Książki mogą okazać się naprawdę pomocne, dlatego warto po nie sięgać.