Książki o uzależnieniach - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKsiążki o uzależnieniach

Książki o uzależnieniach

23 sierpnia 2019 / Agnieszka
Różnej maści uzależnienia zdają się plagą współczesnego świata. Najgorsze, że uzależnić można się od wszystkiego. Książki o nałogach uświadomią nam wagę tematyki.

Gdy w ludzkim organizmie dochodzi do wytworzenia specyficznej zależności od określonej substancji lub czynności, możemy mówić o uzależnieniu. Diagnostyka uzależnień odbywa się na podstawie klasyfikacji ICD -10 i DSM 4, ponieważ jest to choroba ciała i umysłu. Dawniej problem nie budził nadmiernego zainteresowania lekarzy i klinicystów. Obecnie, gdy wiadomo już, że zjawisko uzależnień dotyka coraz więcej osób w różnym wieku, przywiązuję się do niego wzmożoną uwagę. Należy pamiętać, że uzależnić można się od wszystkiego, a nałóg zawsze wyniszcza osobę uzależnioną i jej najbliższych. To przerażający, ale konieczny do zapamiętania fakt.

 

Książki o uzależnieniach uświadomią nam wagę tematyki. Zrozumiemy, na czym polega uzależnienie i w jaki sposób wpływa na życie jednostki.

Warto zainteresować się zjawiskiem, ponieważ przykładowo, według WHO spożywanie alkoholu w sposób szkodliwy i ryzykowny jest w krajach Unii Europejskiej na trzecim w kolejności najistotniejszym czynnikiem pogorszenia się stanu zdrowia i przedwczesnej śmierci. Większe szkody niesie ze sobą jedynie nałogowe palenie tytoniu, czy uzależnienie od narkotyków, które według ONZ dotyczy około 30 milionów osób. Uzależnienia czynnościowe są równie niebezpieczne. Szacuje się, że ponad 420 mln osób jest uzależnionych od internetu. Wymienianie kolejnych danych nie ma większego sensu. Najważniejsze, aby zapamiętać, że każdy nałóg to psychofizyczna choroba, którą w porę należy rozpoznać i leczyć.

Poznajemy więc książki o nałogach. Oceńmy, jak niebezpiecznym wrogiem są uzależnienia.  Wiele osób znajdziecie w tych pozycjach cenne podpowiedzi i wsparcie.

Książka o uzależnieniach zasługująca na szczególną uwagę to bez wątpieniaUzależniony”. Droga do trzeźwości Na podstawie życia Adama Gałęskiego”.

Główny bohater to wskazany w tytule Adam, który jednocześnie jest narratorem tej poruszającej historii. Śledząc jego losy, zrozumiemy, jak łatwo jest wpaść w szpony nałogu. Bohater rozpoczął eksperymenty z narkotykami, licząc, że będzie mógł przerwać w każdej chwili. Niestety, zależność psychofizyczna od środków psychoaktywnych szybko uwięziła go w pułapce uzależnienia. Nałóg zaczął stopniowo niszczyć jego życie. Skręty zastępowane coraz silniejszymi dragami z czasem ustąpiły miejsca dopalaczom. Wszystko dlatego, że kupowanie kolejnych dawek okazywało się stanowczo za drogie. Tym sposobem bohater stoczył się niemal na samo dno. Adam spróbuje odzyskać trzeźwość. Walka z uzależnieniem będzie wymagała od niego szczerości z samym sobą. Z pewnością będzie to trudny proces. Konieczność powracania pamięcią do trudnych chwil bywa bolesna. On musi jednak wypełnić to zadania, by móc wrócić do poprzedniego życia. Poznawanie perypetii tej postaci warto potraktować jako ostrzeżenie.

Ta powieść pozostaje przestrogą przed życiem na haju. W tle Adama zaprezentowane zostały perypetie innych osób. Dzięki temu zrozumiemy, jak wielu młodych ludzi dotyka ten problem. W fabule nie pominięto najistotniejszych, często trudnych zagadnień. Ich obrazowe opisy wielokrotnie nas poruszą. Warto zaznaczyć, że za sprawą tej książki dowiemy się, w jaki sposób funkcjonują różne ośrodki odwykowe w Polsce.

Czytaj dalej

Ciekawa książka o nałogach to „Muszki owocówki

Bohaterowie tej powieści spotykają się na zajęciach terapeutycznych dla osób uzależnionych od seksu, ćwiczeń na siłowni, zakupów, czy jedzenia. Poznając Sarę, Wandę, Erola i Roberta, zrozumiemy, że bez względu na rodzaj nałogu problem zawsze jest jeden. Nieumiejętność radzenia sobie z codziennymi problemami bez „ułatwiaczy”. W ich przypadku są nimi określone substancje lub czynności. To dzięki nim rozładowują emocjonalne napięcia. Oszukują samych siebie, bo chcą wierzyć, że dają radę prawie ze wszystkim. W trakcie lektury będziemy towarzyszyć im podczas zajęć terapeutycznych. Zrozumiemy, że przed nimi długa droga. Aby poukładać wszystko na nowo i uwolnić się z sideł nałogu, będą musieli zmierzyć się z własną przeszłością. Nie będzie to łatwe, bo każdy z nich dźwiga na swoich barkach traumy z przeszłości.

Czytaj dalej

O pracoholizmie przeczytamy w psychologiczno-erotycznym dramacie z elementem kryminału „Cisza

Z problemem tym zmaga się główna bohaterka Maja. Jest ona 32-letnią, inteligentną, atrakcyjną kobietą, która nie może zaznać szczęścia. Dopiero poznanie przystojnego Adama ma szansę cokolwiek zmienić w jej życiu. Tych dwoje szybko połączy namiętny, choć trudny romans. By ich uczucie miało szansę przetrwać, będą musieli pokonać wiele przeszkód. Towarzysząc tym postaciom, czeka nas wiele emocjonujących momentów. Jednym z nich będzie poznanie bezwzględnego szefa Mai, Alberta Lenkiewicza. To on odpowiada za przerażający sposób działania korporacyjnej machiny. Jest to  powieść z ważnym przekazem. Prócz tematyki nałogów poruszono w niej kilka ważnych kwestii. Pośród nich znajdziemy między innymi bardzo współczesny problem, jakim jest konieczność dokonywania wyboru pomiędzy karierą zawodową, a szczęściem rodzinnym.

Czytaj dalej

Książki o nałogach to także te, które odwołują się do prawdziwych historii. Wielokrotnie właśnie nałóg odciska piętno na losie głównego bohatera.

Pani Nela z Saskiej Kępy” to fabularyzowana na prawdziwym życiorysie historia niezwykłej kobiety, której los po części został naznaczony przez nałóg

Mąż głównej bohaterki nie stronił bowiem od hazardu. Nela, a tak naprawdę Aniela Bińkowska w wieku 16 lat przybyła z Łodzi do Warszawy. Stolica stanęła przed nią otworem w roku 1928. Nela wierzyła, że to piękne miasto odmieni jej życie. Nie myliła się, choć najpewniej nie tego się spodziewała. Do momentów niezwykłych na pewno mogła zaliczyć znajomość z pisarką i poetką, Florą, dzięki której poznała świat przedwojennych warszawskich literatów. W Neli zauroczył się jeden z poetów, ale ona ofiarowała swoje serce czarującemu inżynierowi. Niestety okazał się on lekkoduchem, kobieciarzem i hazardzistą. Jego uzależnienie od tanich rozrywek stopniowo wyniszczało rodzinę. To dlaczego Aniela była zmuszona do podjęcia wielu bardzo trudnych decyzji. Czytając tę powieść, przekonamy się, jak skomplikowane było życie tej niezwykłej kobiety.

Czytaj dalej

Książki o nałogach pisane przez uzależnionych, którym udało się uwolnić ze szponów nałogu, uchodzą za najbardziej wartościowe. Dla wielu osób borykających się z podobnymi problemami publikacje te są dowodem na to,  że z nałogiem można sobie poradzić.

Jak zrobiłem z piekła raj” to książka napisana przez niepijącego alkoholika, który dziś pomaga innym uzależnionym

Ta pozycja porusza i dobitnie uświadamia, jak szybko alkohol może zmienić życie w koszmar. Autor szczerze opowiedział o swoim dramacie. Eksperymentować z alkoholem zaczął jako nastolatek. Napoje wzmacniane procentami szybko stały się dla niego sposobem na wszystkie problemy. Po alkoholu wzrastała jego pewność siebie, ochota do działania i zabawy. Tym sposobem nawet nie zauważył, kiedy alkohol przejął kontrolę nad jego życiem. Bez picia nie umiał już sobie radzić. Pijaństwo stopniowo go niszczyło, a wraz z nim jego bliskich. Na szczęście dzięki rodzinie oraz wsparciu specjalisty zdołał się opamiętać. Bez terapii sukces nie byłby możliwy. Obecnie nie pije już od wielu lat i jako trzeźwy alkoholik stara się pomagać innym.

Czytaj dalej

PRZEZ PIEKŁO DO WOLNOŚCI – po książkę powinny po nią sięgnąć przede wszystkim osoby zmagające się z chorobą alkoholową.

„Tańczyłem na krawędzi życia i śmierci” ⬇⬇⬇ http://autorzy365.pl/tanczylem-na-krawedzi-zycia-i-smierci-wywiad-z-gregorem-kocotem_a6716 wywiad z Gregorem Kocotem  

Zaprezentowane pozycje to książki, które poruszają temat nałogów i uzależnień. Każdą z nich warto przeczytać, jeżeli chcemy przekonać się, jak ogromne szkody w życie osoby uzależnionej oraz jej bliskich wyrządza uzależnienie.

KSIĄŻKI PORUSZAJĄCE TEMATYKĘ UZALEŻNIENIA ⬇⬇⬇   https://www.psychoskok.pl/tag-produktu/uzaleznienia/