Książki o problemach z psychiką - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKsiążki o problemach z psychiką

Książki o problemach z psychiką

16 stycznia 2019 / Agnieszka
Ludzka psychika to niezwykle skomplikowany zespół procesów, które tworzą naszą osobowość. Ta delikatna „konstrukcja” decyduje o całym naszym życiu. Musimy więc o nią dbać. Książki o problemach z psychiką pomogą nam zadbać o stan psychiczny i rozwiązać emocjonalne bolączki.

Ludzki umysł jest niebywale złożoną, niematerialną konstrukcją. Lekarze i naukowcy od dawna mówią, że jego kondycja wpływa na jakość naszego życia. Niestety, codzienność, w której funkcjonujemy, wielokrotnie, negatywnie wpływa na stan naszej psychiki. Większe i mniejsze problemy, niezaspokojone potrzeby, czy nadmiar obowiązków potrafi przytłaczać. Wówczas uruchamia się negatywne myślenie, które przedłużając się, prowadzi do zachwiania zdrowia psychicznego i fizycznego.

Książki o problemach z psychiką pomogą nam zadbać o kondycję psychiczną i rozwiązać emocjonalne bolączki. Znajdziemy w nich porady, wskazówki i przykłady, które z łatwością odniesiemy do własnego życia. Skorzystanie z tej formy wsparcia nie wymaga trudu, a może przynieść ze sobą wymierne korzyści.

Książki o problemach z psychiką często odnoszą się do trudności dotykających coraz więcej osób. Dzięki temu ich tematyka jest na tyle aktualna, że może stanowić ważne wsparcie na drodze zdrowienia.

Jak depresja zmienia człowieka?

Życie pozapsychotropowe” to książka polecana osobom chorym na depresję, ich bliskim oraz wszystkim, którzy chcą przekonać się, jak funkcjonują szpitale psychiatryczne w Polsce. Jest to lektura, od której trudno się oderwać. Obrazowe odniesienia do rzeczywistości pozwalają utożsamiać się z bohaterami lub odnajdywać w sposobie ich działania cechy znanych nam osób. Głównym bohaterem jest trzydziestoletni, zmagający się z depresją Karol. Ważna jest także postać jego partnerki, która nie rozumiejąc tej choroby, nieświadomie pogarsza jego stan zdrowia. Początkowo Karol starał się uciec przed fatalnym samopoczuciem w narkotyki. Niestety ich działanie jedynie pogorszyło jego samopoczucie. Fakt, że ukochana nie potrafi go zrozumieć, przepełnił fale goryczy. Karol po próbie samobójczej codziennie spisuje dziennik, dzięki któremu dowiemy się, co dzieje się w najgłębszych zakamarkach jego duszy, a dzięki temu lepiej zrozumiemy depresję. Opisana historia przedstawia sytuację, do której często dochodzi. Mowa o momencie, gdy bliskie dla chorego osoby odwodzą ją od przyjmowania leków. Partnerka Karola postępując w ten sposób jeszcze bardziej oddali go od siebie. Ostatecznie Karol trafi  do szpitala psychiatrycznego, gdzie pozna inne osoby zmagające się z problemami psychicznymi. Zechce on zrozumieć ich troski, dzięki czemu ujrzy wachlarz, często skrajnych emocji. Obok bólu, leku, łez i marzeń o powrocie do zdrowia jest również śmiech i nadzieja.

Czytaj dalej

Książki o problemach z psychiką odnoszą się także do uzależnień. Wytworzone psychiczne i fizyczne zależności są jedną z największych bolączek współczesnego świata. Jak wiadomo, uzależnić można się bowiem od wszystkiego.

W pułapce uzależnień

Muszki owocówki” to powieść, która mówi o uzależnieniach wszelkiej maści. Zetkniemy się z pracoholizmem, seksoholizmem, uzależnieniem od zakupów, czy ćwiczeń na siłowni. Przypadłości te zdają się zupełnie inne, ale u ich podstawy zawsze leży zaburzony stan psychiczny. Powtarzanie niektórych czynności lub sięganie po określone substancje często jest ucieczką. Alternatywnym sposobem na redukowanie obaw, uśmierzanie egzystencjalnego bólu i chwilową poprawę nastroju. Główni bohaterowie to osoby uzależnione, które będą szukać wsparcia. Grupowe zajęcia terapeutyczne, na których się spotkają, mają szansę im pomóc. Łatwo jednak nie będzie. Wyzwalanie się z sideł nałogu to długotrwały proces. Nie wystarczy oświadczyć, że zrezygnuje się ze zgubnych przyzwyczajeń. Najpierw trzeba zrozumieć, co jest ich przyczyną. Każde z nich ma za sobą skomplikowany życiorys. A tylko rozliczenie się z traumami przeszłości może cos zmienić. Nie jest pewne, czy im się uda, muszą jednak zawalczyć o swój los.

Czytaj dalej

Książki o problemach z psychiką ukazują też istotę zaburzeń osobowości. Okazuje się, że coraz więcej osób boryka się z tego rodzaju zdrowotnymi komplikacjami.

Osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline

Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii to książka o znaczeniu zdrowia psychicznego i ciężarze, jakim jest pograniczne zaburzenie osobowości. Należy podkreślić, że autorka jest osobą, która zmaga się z tym problemem od dawna, dlatego bardzo obrazowo i rzeczowo odnosi się do tematyki. Dzięki temu zyskamy wiadomości o borderline z rzetelnego źródła. Tylko pacjent może bowiem tak dokładnie i szczerze relacjonować, co dla chorego oznacza takie zaburzenie. Fabuła celowo została rozplanowana w taki sposób, aby czytelnik mógł „poczuć się” jak osoba chora. Poznamy trzy, a tak naprawdę jedną bohaterkę. Będzie to: Pani Psycholog, czyli zdrowa część osobowości, Mrówczyńska-pacjentka, czyli chora część osobowości, Autorka, zdrowa część osobowości. Momentami poczujemy się, jak w czasie rozdwojenia jaźni. Wiele odczuć i przemyśleń będzie docierać do nas w jednym momencie. Po czasie zaczniemy jednak składać wszystko w całość.

Ta polecana przez magazyn psychologiczny „Charaktery” książka pozwoli nam „uczestniczyć” w procesie autoterapii składającym się z 14 sesji. O tym, jakie przyniesie korzyści w odniesieniu do naszej osoby, musimy przekonać się sami.

Czytaj dalej

Kwestię borderline prezentuje także Wera Kubicka w swojej książce ,,Borderlina. Opowieść zainspirowana doświadczeniami autorki o zaburzeniu osobowości z pogranicza”. Podobnie jak Anka Mrówczyńska, autorka miała ochotę dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą z tego zakresu. Książkę dedykuje każdemu, komu osobowość borderline nie jest obce, jednocześnie tym, którzy pragną o niej dowiedzieć się czegoś więcej.

Młoda dziewczyna, Elizabeth trafia do szpitala po nieudanej próbie samobójczej. Dzięki autorce poznajemy wstrząsającą historię jej życia, specyfikę charakteru i procedury, jakim podlega w służbie zdrowia. Atutem książki jest to, że autorka zważa wiedzę naukową; dowiadujemy się czym jest borderline, po jakie  lektury warto sięgnąć, jakie filmy są godne uwagi, gdzie można szukać pomocy.. Lektura stanowczo warta polecenia.

Zaprezentowane książki o problemach z psychiką, to polecane najlepsze pozycje. Tematyka zdaje się jednak niewyczerpana. Więcej książek na ten temat znajdziecie na …