Książki o II wojnie Światowej - co czytać? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKsiążki o II wojnie Światowej – co czytać?

Książki o II wojnie Światowej – co czytać?

23 sierpnia 2019 / Agnieszka
II wojna światowa była największym i najbardziej przerażającym konfliktem w historii ludzkości. Szacuje się, że w jej wyniku mogło zginąć ponad 70 milionów osób. Książki o II wojnie światowej obrazują ten apokaliptyczny czas.

Walki zbrojne, wojny, czystki etniczne, starcia militarne, większe i mniejsze bitwy od zawsze towarzyszą ludzkości, która na wielu polach nie potrafi dojść do porozumienia. W historii ludzkości największym i najbardziej przerażającym konfliktem była II wojna światowa. W latach 1939-1945 działania wojenne objęty niemalże całą Europę, znaczącą część Azji, północną Afrykę i część Bliskiego Wschodu. Ścierały się ze sobą państwa europejskie i ich kolonie, choć udział w walkach brały nawet państwa Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Centralnymi stronami konfliktu pozostawały państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej. Znojne boje diametralnie zmieniały ówczesną rzeczywistość. Zamiast pokoju zapanował morderczy chaos. Szacuje się, że w II wojnie światowej uczestniczyło 1,7 miliarda osób w tym 110 milionów wyposażonych w broń. Straty w ludziach według różnych źródeł szacuję się w przedziale od 50 do 78 milionów osób. Te liczby mówią same za siebie.

Książki o II wojnie światowej obrazują ten apokaliptyczny czas. Zwracają uwagę na najistotniejsze szczegóły oraz przestrzegają, by nigdy więcej nie doszło do podobnego konfliktu. Publikacji podejmujących tę tematykę są tysiące. Wiele z nich koncentruje się na konkretnych, znaczących wycinkach z tego okresu. Wątków, o których nie wolno zapomnieć jest bowiem zbyt wiele, aby szczegółowo opisać je w jednej książce.

Urodzinowy prezent dla Hitlera” to książka, dzięki której poznamy największą sensację II wojny światowej. Mowa o „śmiercionośnym prezencie”, który w ramach operacji „Whiskey” miał otrzymać Hitler od Józefa Stalina i Winstona Churchilla. Misternie zaplanowana akcja niestety nie doczekała się realizacji. Brytyjski bombowiec Halifax pilotowany przez pilota 38. Dywizjonu RAF – kapitana Ryszarda Zygmuntowicza, nie dotarł na miejsce. Oficjalnie mówiło się, że samolot miał lecieć do Czechosłowacji, ale w niewyjaśnionych okolicznościach rozbił się na pograniczu niemiecko-austriackim. Jak to możliwe, że doszło do katastrofy? Jaki był prawdziwy cel operacji „Whiskey”? Jaką funkcję pełnił doświadczony kapitan Ryszard Zygmuntowicz? Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć Piotr Jan Nasiołkowski. Pomimo iż brytyjskie oraz rosyjskie archiwa nadal pozostają utajnione, autor wysnuwa śmiałą hipotezę. Twierdzi, że prawdziwym celem operacji oznaczonej kryptonimem „Whiskey” miało być zabicie Hitlera.

Czytaj dalej

Niewolnicy III Rzeszy z literą „P”. Polacy na robotach przymusowych w latach 1939-1945” to książka poruszająca najtrudniejsze tematy związane z minioną, wojenną rzeczywistością. Wspomniane zostały masowe mordy, zapomniane mogiły oraz obozy koncentracyjne i obozy pracy. Publikacja jest również próbą rozliczenia się z przeszłością. To dlatego podjęto w niej temat zadośćuczynienia dla ofiar. Na potrzeby książki autor zgromadził bogaty materiał źródłowy. Zapiski archiwalne zostały dopełnione wyznaniami osób, którym udało się przeżyć to piekło. Zapoznając się z historiami świadków historii, głębokość się wyruszymy. Należy zaznaczyć, że wiele faktów pierwszy raz doczekało się publikacji. Tę książkę trzeba przeczytać. Współczesne pokolenia, które szczęśliwie dorastają w czasach pokoju, muszą znać prawdę. Świadomość, że w trakcie II wojny światowej doszło do szeregu obrzydliwych i przerażających antyhumanitarnych wydarzeń, powinna pozostać przestrogą.  Ludzkość musi zadbać, by podobna tragedia nie zdarzyło się nigdy więcej.

Czytaj dalej

Książki o II wojnie światowej warto, a nawet trzeba czytać. Na uwagę zasługują również pozycje, w których znajdziemy wątki wojenne. Ówczesna ludzkie dramaty stały się inspiracją dla niejednej poruszającej historii. Czytaj również książki o historyczne.

 

Rachunek obcego sumienia” to sensacyjna powieść, w której zawarto motyw II wojny światowej. Fabuła zestawia przeszłość z teraźniejszością, skłaniając do refleksji. Przyjdzie nam zrozumieć, że nikogo nie warto przedwcześnie oceniać. Poznając Aleksandra, który zrobi wszystko, żeby odnaleźć swoją matkę, przekonamy się, że wojna odcisnęła przerażające piętno na życiu wielu ludzi. To dlatego, w wieku dwóch lat Aleksander został sprzedany przez swoją matkę bogatemu kupcowi. Zbierając kolejne informacje, bohater dowie się między innymi, że jego matka była hrabianką zesłaną na roboty przymusowe do Niemiec, a ojciec niemieckim farmerem. Historia tej rodziny kryje wiele tajemnic. Retrospekcyjne fragmenty powieści pozwolą nam na bieżąco przyglądać się przeszłości. Ogromne wrażenie zrobi na nas między innymi wspomnienie wojennych dziejów wsi Czarnolas. Swego czasu życie mieszkańców kontrolował sadystyczny kapitan SS Miller, który po latach okazał się bohaterem.

Czytaj dalej

Pamiętnik znaleziony w Pile” to opracowanie losów Czesława Malińskiego, żołnierza armii Generała Władysława Andersa. Czesław Maliński urodził się 14 września 1909 roku w Kobylnicach, w powiecie płockim, województwie warszawskim. Autorem książki jest Arno Giese, Plianin z urodzenia, a zarazem „Niemiec z krwi i kości”. Książka bazuje głównie na wspomnianym pamiętniku, gdzie znajdziemy notatki z aresztowania bohatera przez Rosjan, zsyłki, a później podrozdziały: Armia Polska, Azja, Afryka, 2 Korpus gen. Władysława Andersa, Włochy – Monte Cassino i inne miasta, Anglia i wreszcie Przyjazd do Polski, do Piły. Arno Giese zadedykował tę książkę właśnie Malińskiemu; zależało mu na rzetelnym odtworzeniu losów bohatera nie tylko w oparciu o jego pamiętnik, lecz także o inne zgromadzone materiały takie jak m.in. korespondencję Malińskiego z jego narzeczoną, zbiory artykułów prasowych czy zdjęcia.

To następna książka, w której, zgodnie z daną kiedyś obietnicą, zgłębiam dla szanownych czytelników dzieje miasta Piły. Poznamy piękną i bogatą historię człowieka, który kilkadziesiąt lat cicho i skromnie, można by rzec, że nawet jakoś „anonimowo” mieszkał właśnie w tym mieście. Jego grób można dziś odszukać na pilskim cmentarzu. Prawdziwy bohater, zdobywca Monte Cassino. Jeden z żołnierzy, którym dane było tamtą bitwę przetrwać i cieszyć się zwycięstwem. O czym mógł myśleć, marzyć, kiedy wraz z towarzyszami broni 18 maja pamiętnego 44 roku na ruinach klasztoru pod flagą biało-czerwoną słuchał hejnału mariackiego?

Czytaj dalej

Książki o II wojnie światowej warto, a nawet trzeba czytać. Nie wolno nam przecież zapomnieć o dramatycznych zdarzeniach, w których śmierć poniosły miliony osób. Ta ofiara została złożona, abyśmy dziś mogli bezpiecznie żyć. Czytajmy więc książki o II wojnie światowej i z  należytym szacunkiem pamiętajmy.