Książki, których nie zapomnisz - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKsiążki, których nie zapomnisz

Książki, których nie zapomnisz

26 kwietnia 2017 / Agata Jankowiak
Niektóre książki poruszają do głębi, ponieważ budzą skrajne emocje, opisują poruszające fakty, czy ludzkie dramaty. Warto je poznać, ponieważ tych książek nie zapomnisz.

Czytelnicze gusta bywają bardzo zróżnicowane, dlatego trudno wytypować książki, które zadowolą wszystkich. Gdy jedni poszukują ekscytującej fikcji osadzonej w konkretnym gatunku literackim, inni wolą sięgać po polecane nowości lub na przekór wszystkim i wszystkiemu powracać do zapomnianej przez wielu klasyki.

Na popularność i odbiór dzieła literackiego wpływa wiele czynników, i choć nikt nie zdoła zadowolić wszystkich czytelników, pewnym jest, że uwagę przyciągają książki budzące skrajne emocje, opisujące poruszające fakty, czy ludzkie dramaty. Sięgając po tego rodzaju pozycje zyskujemy pewność, że czytanie poszerzy nasze horyzonty i dostarczy nam masę wrażeń.

Poznaj książki, których nie zapomnisz

Na początek należy polecić książkę „Poszukiwacz marzeń. Z kamerą na wojnie w Brazylii” Karoliny Kozioł. Ten poruszający reportaż ukaże nam prawdę na temat brazylijskich faveli, czyli najbardziej niebezpiecznego miejsca na świecie. Do tego naznaczonego ludzkimi dramatami miejsca wyruszyła pięcioosobowa grupa 22 latków, ale niestety tylko dwie osoby zdołały wytrwać do końca. Pasja, dzikość, wolność i pragnienie przygody motywowało, do nakręcenia filmu dokumentalnego na temat brazylijskich faveli. Zadanie okazało się jednak niezwykle trudne do wykonania, Spotkanie z rzeczywistością w jakiej przyszło żyć mieszkańcom faveli, nakazała wysunąć proste pytanie o marzenia. Nikt wcześniej nie zapytał bowiem: O czym marzą ludzie, którzy nie mają praktycznie nic?

Kolejna książka, którą warto polecić to „Wykop” Andrieja Płatonowa, który dla polskich czytelników przetłumaczył Aleksander Janowski. Wiele osób mogłoby nierozważnie stwierdzić, że ciężar ludzkiej egzystencji uwikłanej w sowiecką rzeczywistość, o którym pisze Płatonow, to temat nieaktualny. Musimy jednak wiedzieć, że jest to proza ponadczasowa. Płatonow w znanym sobie stylu uczynił głównym tematem ludzkie zmagania z przeciwnościami losu i własnymi słabościami. Oczywiście pisarz musiał obejść cenzurę i wskazać okrutne realia 1930 roku, dlatego „Wykop” to demaskatorska proza z pogranicza prozy egzystencjalnej pełna absurdu i sarkazmu.

Z całą pewnością nie zdołamy przejść obojętnie obok książki „Przetrwać Noc” Krzysztofa Piotra Łabendy. Ta dwuczęściowa powieść opowiada o mrokach duszy ludzkiej, despotycznej władzy i miłości. Fabuła pozwoli nam poznać losy dwóch byłych zakonnic. Gracja (później Bożena) i Grażyna wiernie służyły Bogu do czasu, aż zdały sobie sprawę, że zakonne życie zabija w nich człowieczeństwo. Obie bohaterki będą musiały przetrwać tytułową noc czasu despotii Pobożnych i Sprawiedliwych, ale zdaje się, że trudniej będzie im poradzić sobie z własnymi, koszmarnymi nocami. Lektura pierwszej części powieści zatytułowana „Czarna perła” jak i druga – „Pęczek konwalii”, dowiedzie, że bez względu na okoliczności, nie powinniśmy tracić nadziei na odmianę losu. Książka w znacznej części jest kontynuacją powieści „Kleszcz”, dlatego akcja rozgrywa się w Polsce pod rządami Pobożnych i Sprawiedliwych.

Czytelnikom na pewno trudno będzie zignorować jedyny w swoim rodzaju przewodnik z elementami reportażu i dokumentu – „Jerozolima. Miasto Boga” Eweliny Rubinstein. Dzięki książce wyruszymy do Jerozolimy, w której świat arabski miesza się z żydowskim, a żydowski z chrześcijańskim. Niezwykłość Jerozolimy oraz mieszkających w niej ludzi dostrzeżemy poznając jej architektoniczne piękno, unikalny, naznaczony różnicami klimat i atmosferę. Książka obala stereotypy i pokazuje, jak różne i nieprzewidywalne potrafi być życie w Izraelu. Atutem pozycji pozostają praktyczne informacje, doskonałe zdjęcia, a także możliwość odnalezienia odpowiedzi na takie pytania: dlaczego Żydzi przestrzegają koszerności, dlaczego religijne Żydówki golą głowy, jakimi samochodami jeżdżą Izraelczycy, jak przyrządzić smaczną szakszukę, czym jest mezuza, po czym poznać żonatego Żyda, ile wydamy na żywności, jeśli przez jakiś czas zamieszkamy w Jerozolimie?

Godną polecenia jest także powieść znanej, wrocławskiej pisarki Jolanty Marii Kalety – „RIESE tam gdzie śmierć ma sowie oczy”. W przypadku książek autorki możemy mówić, iż literacka fikcja doskonale splata się z historią. Powieść to dramat sensacyjno-kryminalny. Akcja pozwoli nam przenieść się do roku 1946 do miejscowości w Górach Sowich – Głuszycy. W tym właśnie miejscu dochodzi do znaczących wydarzeń. Tajemniczy mężczyzna przybywa do Głuszycy z tajną misją, a NKWD oraz Urząd Bezpieczeństwa w Wałbrzychu interesuje się wykutymi w skałach sztolniami. Projekt budowlany o kryptonimie Riese realizowany przez Niemców podczas II wojny światowej budzi coraz większe zainteresowanie, ale by poznać prawdę będziemy musieli czekać, aż nadejdzie wiosna 1992 roku… W powieści autorka wskazała zbrodnie niemieckie i stalinowskie oraz zapomniane bohaterstwo wszystkich osadników.