Książki, które zmieniają spojrzenie na świat - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKsiążki, które zmieniają spojrzenie na świat

Książki, które zmieniają spojrzenie na świat

30 lipca 2021 / Agnieszka
Każdy z nas na swój sposób jest wyjątkowy. Różnimy się fizycznie, ale również psychicznie. Staramy się odnaleźć swoje miejsce, tylko nie zawsze nam wychodzi. To dlatego zdarza nam się popełniać błędy lub zboczyć z właściwej drogi. Wszystko da się na szczęście naprawić. Wsparciem okażą się książki, które zmieniają spojrzenie na świat.

Życie każdego człowieka składa się z niezliczonej ilości przeżytych sytuacji. To z nich staramy się wyciągać istotne wnioski. Oczywiście stabilny stelaż wzorców zachowań oferuje nam kultura i rodzina. Szkoda tylko, że rzeczywistość jest daleka od ideału społecznego i wychowawczego. Każda trauma doświadczona w młodości negatywnie wpływa na życie.

Ale należy dostrzec pozytywne skutki traumatycznych doświadczeń – czy tak można? – https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/pozytywne-skutki-traumatycznych-doswiadczen/

 

To dlatego tak wiele osób popełnia błędy lub zbacza z właściwej drogi. Negatywne emocje, oddziałują na sposób odbierania bodźców zewnętrznych. Wówczas wszystko zdaje się negatywne. Zanim w konsekwencji zbyt wielu stresorów, dopadnie nas marazm, smutek lub depresyjne myśli, należy spróbować sobie pomóc. Dobra książka rozpędzi wszystkie czarne myśli. Naukowcy, lekarze i psycholodzy, już dawno temu potwierdzili, że czytanie książek to przyjemna i przede wszystkim prozdrowotna forma spędzania czasu wolnego.

„W czasach, gdy wszyscy mówią nam, jak powinniśmy myśleć i jak powinniśmy żyć, do łask wracają powieści, które pokazują, że nie ma takich pytań, których nie powinno się zadawać. To książki, które wyłamują się z wszelkich schematów – formalnych, językowych, światopoglądowych”. – businessinsider.com.pl

Książki, które zmieniają spojrzenie na świat, pozwalają na nowo docenić to, co zaoferował nam los. Nie można się załamywać, bo przecież zawsze mogło być gorzej. Niektórzy naprawdę doświadczają wielkich dramatów, a mimo to starają się, docenić każdą chwilę. Wówczas możliwa jest korzystna, wewnętrzna odmiana. To nasze myśli decydują o poczuciu szczęścia lub nieszczęścia. Warto zrobić wszystko, aby poprawić sobie samopoczucie, poprzez wyłapywanie z każdego dnia, energetycznych momentów.

Poznajmy więc książki, które zmieniają spojrzenie na świat. Pośród nich znalazły się inspirujące historie napisane przez życie. To, co boli innych, powinno obudzić w nas wyższe uczucia. W trakcie czytania wzruszeń i poruszającego umysł zamyślenia nie będzie brakować. Najważniejsze jednak, że po lekturze tych pozycji ponownie uwierzymy, że istnienie ma sens.

 

Książka, która zmienia spojrzenie na świat to reportaż Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności

Ludzie, którzy stracili wszystko, zabrali głos. Autorka, Ewelina Rubinstein odwiedziła ciemne zakątki wielkich aglomeracji i niewielkie miejscowości, aby porozmawiać z osobami żyjącymi na ulicy. Tymi wykluczonymi społecznie oraz zepchniętymi na margines, którzy pomimo traumatycznych doświadczeń, odważyli się przemówić. Przeprowadzone wywiady pozwoliły zebrać materiał obrazujący, w jaki sposób radzą sobie ludzie pozbawieni wszystkiego, co najważniejsze, czyli bezpiecznego miejsca. Bezdomni opowiedzieli, co ich boli, wzrusza, smuci i doprowadza do łez. To ludzie, którzy, jak wszyscy mają uczucia. Snują również wyobrażenia o przyszłości i marzą, że pewnego dnia nadejdzie pozytywna odmiana. Szkoda, że tak często ze względu na niechlujny wygląd, czy nieprzyjemny zapach, omijamy takie osoby, pozbawiając je jakiejkolwiek pomocy. Ta książka porusza istotny problem społeczny oraz pozwala zrozumieć, że wystarczy jeden błąd, niewłaściwa decyzja, aby utracić wszystko. Ceńmy więc to, co mamy.

Czytaj dalej

Książka, która zmienia spojrzenie na świat to Uzależniony. Droga do trzeźwości

Jest to historia inspirowana prawdziwym życiem Adama Gałęskiego Dzięki tej historii zrozumiemy, że narkomania to problem społeczny, który dotyka coraz więcej osób. Substancje psychoaktywne zażywane są z różnych powodów. Adam sięgnął po nie, bo uważał, że w każdej chwili będzie mógł skończyć. Zaczynał od skrętów, ale bardzo szybko uzależnienie zmusiło go, do zażywania mocniejszych środków. Narkotyki to droga używka, dlatego Adam, by zdobyć pieniądze, dopuszczał się wielu niecnych czynów, a z czasem sięgnął po tanie, chodź śmiercionośne dopalacze. Gdy sięgnął dna, zaczął walkę o swoją przyszłość. Ta książka przestrzega przed życiem na haju. Przyjemne odurzenie trwa tylko chwilę, a potem jest już tylko gorzej. Narkomania to ciężka choroba, która niejednokrotnie kończy się śmiercią. Adam uniknął ostateczności, ponieważ szczerość ze samym sobą, pozwoliła mu odzyskać trzeźwość. W tej inspirowanej prawdziwym życiem książce znalazły się wspomnienia innych uzależnionych oraz informacje odnośnie sposobu działania ośrodków odwykowych w Polsce. Ten, kto przeczyta tę lekturę, najpewniej zrobi wszystko, by nie znaleźć się w podobnej sytuacji.

Czytaj dalej

Los dla wielu osób bywa bezlitosny. Cierpienia fizyczne oraz psychiczne dotykają miliony ludzi. Gdy jedni załamują się, a nawet poszukują pocieszenia w nałogach, inni każdego dnia wykuwają sobie lepsze życie. Zobacz książki, które zmieniają światopogląd – https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-ktore-zmieniaja-swiatopoglad/

Spojrzenie na świat zmieniają Kolory życia

Jest to literacko- muzyczny projekt niewidomej artystki Ewy Domańskiej, która zaraża miłością do życia. W przypadku tej młodej kobiety niepełnosprawność nie była barierą. To dlatego pokonując liczne przeszkody, osiągnęła wymarzony cel. Na chwilę obecną Domańska jest kompozytorką, dziennikarką, pianistką, laureatką wielu konkursów, a teraz również pisarką. Na cześć literacką tej pozycji składają się autobiograficzne opowiadania. Pełno w nich wspomnień przepełnionych cierpieniem, ale również tych pięknych i radosnych. Porażki można zmienić w sukces, z trudnych chwil trzeba się uczyć. To przekaz płynący z tej pozycji. Inspiruje ona do odważnego wprowadzania zmian we własnej egzystencji. Trzeba zapragnąć, spełniać swoje marzenia i zacząć działać. „Kolory życia” dostępne są z płytą CD lub jako audiobook. Po zapoznaniu się z tekstem warto rozbudzić emocjonalne doznania w trakcie odsłuchiwania autorskich utworów muzycznych. Ten projekt naprawdę jest w stanie zmienić spojrzenie na świat.

Czytaj dalej

Do zmiany spojrzenia na świat potrzebny jest Balans

Jak osiągnąć ten stan opowiada prawdziwa historia młodego żużlowca, który podczas wyścigu „rozbił” swoje marzenia on bandę. Jest nim Sonke Petersen. O karierze sportowca marzą miliony osób. Nie każdy jednak jest w stanie ciężko pracować na sukces w wybranej dziedzinie. Sonke Petersen miał w sobie na tyle zacięcia, by latami przygotowywać się do turniejów żużlowych. Setki godzin treningów, dbanie o właściwe żywienie i sprawność organizmu, a następnie w dniu, na który tak ciężko się pracowało zaprzepaszczone, zostaje wszystko. W przypadku Petersena doszło do tragedii, kiedy na torze rozbił się o bandę i uszkodził kręgosłup. Lekarze, orzekli, że już nigdy nie będzie chodził, a co dopiero jeździł. Młody sportowiec przeżył kryzys psychofizyczny. W momencie utraty sprawności jego psychika zaczęła szwankować. Równowagę emocjonalną można uzyskać jedynie poprzez wewnętrzny balans. Petersen uparcie, małymi krokami odzyskiwał to, co stracił. Jego upór jest godny podziwu. Ta historia inspiruje do zmiany spojrzenia na świat, bo okazuje się, że nawet po największych kryzysach można się dźwignąć.

Czytaj dalej

Spojrzenie na świat może zmienić Stwardnienie rozsiane, a moje życie

Jest to poruszająca autobiografia człowieka, który ponad 30 lat zmaga się z tą neurologiczną chorobą. SM, czyli sclerosis multiplex, określane jako stwardnienie rozsiane to jedna z najczęściej rozpoznawanych u młodych dorosłych chorób neurodegeneracyjnych. Pomimo programów leczniczych u wielu pacjentów z tą diagnozą następuje pogorszenie sprawności fizycznej. Niepełnosprawność sprawia, że pacjenci potrzebują wsparcia osób trzecich. Autor tej pozycji niestety nie mógł liczyć na satysfakcjonującą pomoc. Młodsza od niego o 18 lat żona odeszła, słysząc, że jej mąż już za moment nie będzie mógł zapewniać jej dawnego statusu. Nigdy się nie poddawaj. To zdanie, które stało się mottem autora. Latami powtarzał więc sobie tę sentencję w momentach kiedy było bardzo trudno i smutno. Pomimo konieczności samotnej egzystencji pisarz zdołał otoczyć się wartościowymi, skłonnymi do pomocy ludźmi. W ten sposób uzyskał poczucie bezpieczeństwa i pewność, że już nigdy nie będzie sam. Ta książka naprawdę zmienia spojrzenie na świat. Po lekturze na pewno staniemy się bardziej empatyczni.

Czytaj dalej

Powyżej zaprezentowane pozycje to książki, które zmieniają spojrzenie na świat. Każda z nich podkreśla to, co w życiu najważniejsze. Historie innych, doświadczonych przez los ludzi, w poruszający sposób uwydatniły najcenniejsze wartości. Oczywiście do zastanowienia się nad sensem istnienia nadają się świetnie również powieści filozoficzne.

 

Autor: Agata Jankowiak