Książki dokumentalne, które warto przeczytać - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKsiążki dokumentalne, które warto przeczytać

Książki dokumentalne, które warto przeczytać

7 czerwca 2019 / Agnieszka

Wielu czytelników ponad literacką fikcję ceni sobie fakty. Prawdziwe historie zawsze bowiem najbardziej poruszają. Książki dokumentalne, które warto przeczytać, dostarczą nam wzruszeń i niezapomnianych wrażeń.

Czytanie to przyjemna, prozdrowotna forma spędzania czasu wolnego. Dzięki książkom nigdy nie musimy się nudzić, czy narzekać na chandrę. Właściwie dobrana pozycja zapewni nam chwile pełne wrażeń. Tylko od nas zależy, o czym zechcemy przeczytać. Wiadomo jednak, że wielu czytelników zamiast fikcji woli fakty. Nawet najlepiej opisana, nieprawdziwa historia nie może bowiem równać się z prawdziwym życiem.

Książki dokumentalne, które warto przeczytać, każdemu zagwarantują niezapomniane przeżycia. Z nimi na pewno nie zabraknie wzruszeń i chwili zadumy. Przyjdzie nam poznać nietypowe zdarzenia, zaskakujący historie i intrygujące fakty. Tego rodzaju książki najczęściej czyta się z zapartym tchem, a po skończeniu, długo nie można o nich zapomnieć. Chcąc poznać prawdziwą przyjemność płynącą z czytania, warto więc spędził z nimi kilka dłuższych chwil.

Czas więc poznać książki dokumentalne, które warto przeczytać. Pozwólmy, by zawarta w nich treść zaskoczyła nas i poruszyła. Z całą pewnością chwile spędzone z tymi pozycjami na długo pozostaną w naszej pamięci.

 

Z całą pewnością warto przeczytać książkę „Zatarty ślad. O 10 kwietnia 2010 roku”. Jest to analityczne studium „katastrofy smoleńskiej”

Choć minęło tak wiele czasu, tragiczne zajście tamtego dnia nadal budzą wiele wątpliwości. Nie udało się bowiem wyjaśnić przyczyn tej tragedii. Informacje podawane w mediach społecznościowych od początku każą stawiać wiele zapytań. Prezentowane teorie zdawały się niejasne, a oficjalna, jednolita wersja nigdy nie została przedstawiona. Lektura tej książki uświadomi nam,  jak niewiele wiedzieliśmy na temat katastrofy. Opisany przebieg lotu oraz samej tragedii pozwala, minutę po minucie prześledzić całe to przerażające zajście. Wszystkie zaprezentowane treści, są oparte na bogatej bibliografii. Możemy więc mieć pewność, że zapoznamy się z rzetelnymi informacjami, dzięki którym będziemy mogli jeszcze raz zastanowić się nad ówczesnymi wydarzeniami.

Książki dokumentalne, które warto przeczytać to z pewnością te opisujące historie, które swojego czasu wstrząsnęły opinią publiczną. Wówczas dokument ociera się o porywającą literaturę faktu.

Czytaj dalej

„Historie kryminalne wiek XIX” to książka, którą powinien przeczytać każdy.

Przekonamy się, że dawniej światem wstrząsały zbrodnie podobne do tych zderzających się współcześnie. Zło jest bowiem naturalną częścią świata, której najwyraźniej nie da się wyplenić. W trakcie lektury zapoznamy się z wieloma intrygującymi sprawami. Niektóre z nich, jak chociażby sąsiedzkie spory, wydadzą nam się dziwnie znajome. Zaskoczą nas korupcyjne afery, czy zmyślne oszustwa. Przerazi i obrzydzić jednak morderstwo dokonane przez nastolatka, który nie wiedzieć  czemu, poderżnął gardełko swojej kilkumiesięcznej siostrze. Lektura tej książki naprawdę dostarcza silnych wrażeń. Należy podkreślić, że wszystkie zaprezentowane materiały zostały pozyskane dzięki analizie kronik sądowych oraz zeznań świadków i samych złoczyńców.

Czytaj dalej

„Historie kryminalne i obyczajowe wiek XIX. Część II” to kontynuacja cieszącej się ogromnym zainteresowaniem części pierwszej

Dzięki lekturze poznamy kolejne sprawy, które w swoim czasie wstrząsnęły opinią publiczną. Opisane zostały czyny o niskiej szkodliwości społecznej, mniejsze i większe afery, zakończone tragicznie spory. Najbardziej poruszą nas jednak sprawy dowodzące, jak okrutni potrafią być ludzie. Dramatycznym przykładem może stać się historia rodziny, która w wyniku obojętności ludzkiej została skazana na śmierć głodową. Warto podkreślić, że opisane historie dopełniają obrazujące niektóre zajścia ilustracje.

Czytaj dalej

Na szczególną uwagę zasługuje również książka „Kobiety Afryki – obyczaje, tradycje, obrzędy rytuały”

Przekonamy się, jak naprawdę wygląda życie wielu Afrykanek. Trudne warunki klimatyczne, niski poziom urbanizacji, brak dostępu do edukacji, czy opieki zdrowotnej to niejedyne problemy. Okazuje się bowiem, że kobiety muszą dźwigać na swych barkach odpowiedzialność za utrzymanie rodziny. System patriarchalny sprawia, że mężczyźni mają wyższy status społeczny. To do kobiety należy dbanie o dom, dzieci, męża, a ponad wykonywanie źle opłaconej pracy zawodowej. Afrykańskie realia, tradycje i głęboko zakorzenione przekonania, nie pozwalają przedstawicielką płci pięknej liczyć na jakąkolwiek odmianę losu.

Czytaj dalej

Zainteresowanie losem Afrykanek sprawiło, że szybko pojawiła się kolejna część publikacji. „Kobiety Afryki – obyczaje, tradycje, obrzędy, rytuały. Cz. II, to lektura bez cenzury

Z całą pewnością wstrząsną nami niektóre z opisanych faktów. Dla nas Europejczyków jest przecież nie do pomyślenia, że kobiety mogą padać ofiarami zabójstw na tle honorowym. Będzie nam trudno zrozumieć, że wiele dziewczynek nadal jest obrzezanych albo prostytuuje się, pomimo ryzyka zarażenia AIDS. Afryka to naprawdę zupełnie inne realnie dlatego życie tamtejszych kobiet diametralnie różni się od naszego.

Czytaj dalej

Polecane książki dokumentalne, które opisują współczesną tematykę, ostatnimi czasy cieszą się rosnącą popularnością.  Dlatego warto podać choć jedną taką pozycję.

Książka dokumentalna, którą warto przeczytać to „Oddział dzienny”

Pozycja jest rzetelną dokumentacją relacjonującą 12 tygodniowy pobyt na Oddziale Dziennym w Poradni Zdrowia Psychicznego. Autorka, która doświadczyła traumy w wyniku pracy w korporacji, odbyła tę formę terapii. Po zakończeniu jej, postanowiłam opisać przebieg procesu psychicznej rekonwalescencji. Wewnątrz pozycji znajdziemy opis poszczególnych zajęć. Będziemy mogli przyglądać się wszystkim zajęciom i uczestniczącym w nich osobom. Problemy utrudniające życie są różne, ale droga do odzyskania równowagi okazuje się jedna dla wszystkich. Nauka nieszablonowej asertywności i czas spędzony na mądrej, planowanej aktywności, bardzo szybko pozwala odnaleźć spokój. Zrozumiemy to w trakcie czytania. Należy wspomnieć, że w książce znajdziemy także zdjęcia, wykresy, czy liściki uczestniczek terapii.

Czytaj dalej

Wskazane pozycje to polecane książki dokumentalne, które naprawdę warto przeczytać. Z nimi nie zabraknie wrażeń, wzruszeń i chwili zadumy. Prawdziwe historie poruszają przecież najbardziej.