Książki na bazie prawdziwych historii - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKsiążki na bazie prawdziwych historii

Książki na bazie prawdziwych historii

1 marca 2017 / Agata Jankowiak
Ludzkie losy opisane w książkach potrafią wywołać wiele skrajnych emocji, ale zdaje się, że najbardziej poruszają te, które powstały na bazie prawdziwych historii.

By fabuła książki przykuła uwagę i skłoniła do głębszych rozważań czytelników, autor nie musi nadmiernie wysilać wyobraźni. Okazuje się bowiem, że najbardziej poruszają książki, które powstają na bazie prawdziwych historii. Sytuacji tej nie można się dziwić, ponieważ ludzkie życie bywa niebywale skomplikowane.

Czytelnicy potrafią docenić siłę literackiej fikcji, a także książki, których fabułę „napisało” życie. Wielu autorów zdaje sobie z tego sprawę, dlatego poszukuje inspiracji w szarej codzienności. Egzystencjalne problemy innych ludzi to gotowy pomysł na książkę i jedynie od pisarza zależeć będzie na ile literacka fikcja ubarwi rzeczywistość.

Książki, które powstają na bazie prawdziwych historii, poruszają i na długo pozostają w pamięci, dlatego warto poznać kilka z nich.

Z całą pewnością w grupie tej wymienić należy fabularyzowaną opowieść o losach Anieli Bińkowskiej. Książka „Pani Nela z Saskiej Kępy” autorstwa Małgorzaty Mossakowskiej-Górnikowskiej urzeka. Skomplikowane, pełne wielkich nadziei, dramatów i radości, życie głównej bohaterki sprawiło bowiem, że pozycję możemy potraktować jako opowieść o miłości, niezwykłej kobiecie obdarzonej ogromną siłą charakteru, ciężarze życia w czasach powojennych, a także o Warszawie i Saskiej Kępie. Uniwersalna treść oraz w większości autentyczni bohaterowie to atut, który sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem.

Prawdziwa, a zarazem aktualna jest także treść książki Marzeny Grzybowskiej – „Podstępna żmija, czyli endometrioza”. Tytułowa endometrioza, to choroba, która każdego roku atakuje wiele kobiet i zmienia ich życie w pasmo cierpień. Autorka wie o tym doskonale i za pośrednictwem literackiej fikcji pragnie podzielić się z innymi kobietami swym doświadczeniem, a także zaoferować bezcenne wsparcie. Róża, główna bohaterka książki musiała przejść dwie poważne operacje, ale niestety nie pozwoliły one pokonać endometriozy, która cyklicznie daje o sobie znać. Ból i nawracające piętno choroby znacząco utrudniają życie, ale czy jest to powód, by się poddać. Los Róży uświadomi nam, że zawsze warto walczyć o siebie, bo gdy kończy się jedna droga na horyzoncie pojawiają się inne…

Książką, która pozwoli nam przeżyć wiele wzruszeń jest także powieść Piotra Wołoszyka – „Opuści wczoraj”. Fabułę z łatwością odniesiemy do rzeczywistości, ponieważ autor zawsze poszukuje inspiracji w prawdziwym życiu. Katarzyna, główna bohaterka zmaga się z ciężarem przeszłości naznaczonej rodzinnymi dramatami. Dorastanie w patologicznej rodzinie sprawiło, że na chwilę obecną nie potrafi ona z nadzieją patrzeć w przyszłość. Nadszedł jednak czas, by zebrać resztki sił i spróbować zawalczyć o własne szczęście nim będzie za późno…

Nie przejdziemy także obojętnie obok autobiograficznej książki Mileny Kamińskiej – „Dzieciństwo? Czyli byłam molestowana seksualnie”. Autorka szczerze opowiada o swej przeszłości naznaczonej piętnem molestowania seksualnego. Dzieciństwo powinno być czasem beztroskiej radości, niestety dla wielu młodych ludzi jest to czas przepełniony lękiem i upokorzeniem. Traumatyczne doświadczenia w znaczącym stopniu wpływają na jakość życia, ale okazuje się, że można odzyskać wiarę w lepsze jutro. Milena Kamińska na własnym przykładzie wskazuje, jak stopniowo odgrodzić się od przeszłości, by rozpocząć nowe, szczęśliwe życie.

Kolejną, godną polecenia autobiograficzną pozycją pozostaje powieść Joanny Plasoty – „Księżniczka i książęta czyli polowanie na tego jedynego”. Z całą pewnością wiele czytelniczek „odnajdzie” w fabule własne problemy, czy doświadczenia. Wiadomym jest przecież, że wiele kobiet marzy, by znaleźć wymarzonego „księcia z bajki”, czyli partnera uosabiającego nieosiągalny ideał. Niestety nie wszystkie marzenia udaje się ziścić, a wiara w siłę miłości wielokrotnie potrafi narazić na cierpienie i rozczarowanie. Autorka to kobieta, która doskonale zdaje sobie z tego sprawę, ponieważ wielokrotnie wdała się w skomplikowaną, toksyczną relacje. Dziś jednak, jako kobieta silna i niezależna, która dzięki wsparciu psychoterapii odzyskała równowagę pragnie udzielać empatycznych porad innym kobietom.