Książka vs e-book - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKsiążka vs e-book

Książka vs e-book

9 czerwca 2017 / Agata Jankowiak
Spory na temat zalet książek w formie tradycyjnej, a elektronicznej, nakazują zastanowić się, czy tak naprawdę lepszy jest ebook, czy książka papierowa.

Od dłuższego czasu na grupach facebookowych, forach literackich oraz portalach książkowych, toczą się spory na temat zalet i wad książę w tradycyjnej formie papierowej w stosunku do ebooków. Bardzo podobną sytuację zauważamy między użytkownikami iPhone-ów i Samsungów lub Windowsa i Linuxa.

Pytanie co jest lepsze — książka tradycyjna czy e-book?, nie znajduje odpowiedzi. Czy jest możliwym, by w tej słownej walce na argumenty wyłonić zwycięzcę?

Argumenty za i przeciw książkom tradycyjnym oraz e-bookom

Nim spróbujemy wskazać, w jakiej formie książka zdaje się atrakcyjniejsza poznajmy kilka istotnych argumentów.

Po pierwsze wymiar praktyczny

Ebooki można czytać dosłownie wszędzie. Nagle okazuje się, że najbardziej obszerna książka może nie ważyć nic, dzięki czemu zabierzemy ją wszędzie. Niektórzy uważają jednak, że waga i rozmiar pozycji nie stanowi problemu. Książka papierowa nie oślepi nas nadmiarem promieni ultrafioletowych, i choć zajmie sporo miejsca w torebce w zamian pozwoli zabrać się do wanny, zagiąć swoje rogi, czy ukryć pomiędzy stronami banknot lub list. Jak widać więc rozmiar i ciężar nie może przesądzić o zwycięstwie książki lub ebooka.

Po drugie komfort czytelnika

To po jakie lektury sięgamy jest naszą prywatną sprawą, dlatego nigdy nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, w której skrepowani ukrywamy przed pobocznymi obserwatorami czytaną pozycję. W tym wypadku na prowadzenie wysuwa się ebook, który czytany np., w telefonie, nie zdradza treści książki. Musimy bowiem przyznać, że trudno skryć okładkę obszernego dzieła, a inwestowanie w dodatkowe obwoluty zdaje się uciążliwe i niepraktyczne. Niestety w tym przypadku również nie przesądzimy o zwycięstwie, którejkolwiek ze stron owego sporu, ponieważ wiele osób lubi prowokować i obnosić się z czytaną książką, szczególnie jeśli tytuł i treść wzbudza kontrowersje.

Po trzecie cena

Wiele osób twierdzi, że ceny książek nie zachęcają do czytania. Zbyt wysoka cena wielokrotnie sprawia, że z pośród interesujących nas pozycji wybieramy jedną, która nie zdoła zaspokoić czytelniczego apetytu. Na bibliotecznych półkach nie znajdziemy wszystkich nowości, nie zdołamy również kupić i pomieścić w domowej biblioteczce wszystkich książek. Na szczęście dzięki ebookom możemy czytać więcej za mniej.

Cena sprawia, że książki elektroniczne zyskują na popularności. Niestety choć ten niepodważalny atut mógłby przechylić szale zwycięstwa, okazuje się, że wiele osób jest skłonnych zapłacić odpowiednia cenę, by móc dumnie ustawić na półce książkę. Poza tym musimy przyznać, ze książka to bardzo popularny prezent, który lubimy wręczać bliskim przy najróżniejszych okazjach, a drukowane dzieło o wiele lepiej wygląda w podarunkowej torebce, czy wzorzystym papierze niż jakikolwiek czytnik.

Jak widać książki w tradycyjnej formie papierowej mają równie wielu zwolenników co ebooki. Zamiast tracić czas na bezowocne spory lepiej więc sięgnąć po książkę w ulubionej formie.