Książka na receptę - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKsiążka na receptę

Książka na receptę

26 marca 2019 / Agnieszka

Czytanie to prozdrowotna aktywność umiejąca umilić każdy czas. Książka na receptę to akcja, która tego dowiodła. W dowolnej chwili, z leczniczego działania książek, każdy może zacząć korzystać.

 

Na temat korzyści płynących z czytania ostatnimi czasy mówi się coraz częściej. Nie można się dziwić, skoro bezspornie dowiedziono, że czytanie to atrakcyjna forma relaksu, która wpływa na zdrowie psychofizyczne i powoduje korzystne zmiany w mózgu. Nasz umysł naprawdę „lubi” rozszyfrowywać zapisane znaki, bo wówczas maksymalizuje swoją pracę. W efekcie powstają w nim nowe połączenia nerwowe, a korzystne zmiany zachodzące w neuronach, najprościej mówiąc, oznaczają wydajniejszy i sprawniejszy mózg. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, czy pogłębiania się z wiekiem problemów z koncentracją i zapamiętywaniem.

Biblioterapię bez względu na wiek z powodzeniem może wykorzystać każdy. W wielu szpitalach są specjalne półki z książkami dla pacjentów. A co czytać dla zdrowia na co dzień? Okazuję się, że wcale nie muszą to być specjalistyczne publikacje, czy fachowe poradniki. Prozdrowotna siła książek wynika z pozytywnych emocji, jakich potrafią dostarczyć. Książki, które nas rozbawią, poruszą, czy skłonią do głębszych refleksji, zasługują więc na szczególną uwagę. Poznajmy, choć kilka z nich, by z czasem przekonać się, że na pewno umilą nam czas i poprawią samopoczucie.

Czwarty pokój” to pasjonująca powieść obyczajowa z nutką romansu i kryminału

Nieoczekiwane zwroty akcji, zaskakujące sytuacje i „obecność” duchowego bytu sprawia, że nie sposób oderwać się od lektury. Poznamy charakterną Dobrawę Tulewicz, która zdaje się nigdy nie tracić dobrego humoru. Dla niej to przydatny dar, bo pech zdaje się złośliwie komplikować jej życie. Dobrawa robi wszystko dla swojej rodziny. To dlatego, gdy odziedziczy po ciotce czteropokojowe mieszkanie, postanowi wraz z mężem i trzema synami opuścić wieś, przenieść się do legnickiej kamienicy i tutaj zacząć lepsze życie. Okaże się jednak, że w czwartym pokoju mieszka… duch. Zaangażuje on Dobrawę w intensywne śledztwo wyjaśniające tajemnicze okoliczności jego śmierci. Od tej chwili życie bohaterki wywróci się do góry nogami i stanie na głowie. Nikt nie przewidzi, czego dowie się Dobrawa, kogo spotka na swojej drodze i jak poukładają się losy jej rodziny. I właśnie dlatego warto sięgnąć po lekturę, która zagwarantuje nam rozrywkę na najwyższym poziomie, by się dowiedzieć jak z potoczą się losy rezolutnej bohaterki.

Czytaj dalej

Książka na receptę nie musi należeć do konkretnego gatunku literackiego. Możemy więc zdecydować się nawet na frapujące połączenie różnych form.

Tańcz ze mną tango” to powieść o obyczajowej tematyce z wątkami fantastycznymi

Połączenie tych dwóch przestrzeni pozwoli nam poznać niecodzienną historię. Niespodziewanie głównego bohatera, który jest pisarzem, odwiedzi dziwny mężczyzna. Nieznajomy chce, by wysłuchał on jego historii. W trakcie lektury my również będziemy mogli ją poznać. Zaskoczy nas wiele elementów. Zafascynuje możliwość przeniesienia się do czasów panowania królów. Zadziwi widok sycylijskiego wulkanu, piasków plaży Capri, czy uliczki Nowego Orleanu. Co więcej, dostrzeżemy Dziki Zachód i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Opisy, na które natkniemy się w trakcie czytania, będą bardzo sugestywne. Dzięki temu z łatwością wczujemy się w perypetie bohaterów. Warto je poznać, bo czeka nas wiele niespodzianek.

Czytaj dalej

Książka na receptę może być także lekturą na konkretne problemy. Najlepiej takie, z którymi boryka się coraz więcej osób.

 

Muszki owocówki” to mądra powieść dla tych, którzy borykają się z jakimikolwiek uzależnieniami lub znają osoby, których dotyczy ten problem

Bohaterowie, których przyjdzie nam poznać, zmagają się bowiem z najróżniejszymi nałogami. Spotkania podczas zajęć terapeutycznych pozwolą im zrozumieć, że tego rodzaju słabości miewa bardzo wiele osób. Bez względu jednak na to, czy jest to seksoholizm, pracoholizm, uzależnienie od zakupów lub jedzenia, trzeba postarać się uwolnić ze szponów zgubnych nawyków. Łatwo nie będzie, bo by zmienić swą doczesność, muszą cofnąć się do swojej trudnej, wielokrotnie traumatycznej przeszłości. Czy zdołają to zrobić i rozpocząć nowe życie? Przekonamy się w trakcie lektury, która napisana została lekkim, zabawnym językiem.

Czytaj dalej

Jeśli książka na receptę ma umilać nam czas, możemy sięgnąć po taką, która skłoni nas do głębszych przemyśleń. Kto wie, może dowiemy się czegoś zupełnie nowego o sobie i świecie?

 

Gra, w której żyjemy” to pozycja, która odpowiada na ważne, filozoficzne pytania

Przekonamy się, że istnieją dowody na to, że nasz świat mógł zostać wygenerowany przez system komputerowy. Czy oznacza to, że nic nie jest takie, na jakie wygląda? Tego dowiemy się w trakcie lektury. Odwołuje się ona do cennych źródeł. Wskazuje także dwie kluczowe postacie, które na potrzeby fabuły odgrywają rolę przewodników w wędrówce po tym przedziwnym labiryncie. Jest to Kartezjusz i Tolkien. Niektórych teoria mówiąca, że nasz żywot to jedynie symulacja komputerowa może przerażać. Zwolennicy tego stanowiska prezentujący środowiska naukowe i popularnonaukowe twierdza jedna, że lęk jest zbędny. Warto się o tym przekonać. Należy wspomnieć, że książka porusza istotne kwestie związane z teoriami spiskowymi oraz omawia wizję świata spoza „gry”.

Czytaj dalej

Zaproponowane książki z pewnością będą w stanie poprawić nam humor, a tym samym korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Oczywiście czytanie zalecane jest bez umiaru, więc możemy również poznać inne, polecane książki.