Książka historyczna o Wikingach - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKsiążka historyczna o Wikingach

Książka historyczna o Wikingach

1 lipca 2021 / Agnieszka
W źródłach kultury zapisało się wielu bohaterów. Gdy jedni z nich budzili podziw i poszanowanie, inni siali przerażenie oraz lęk. Skandynawscy wojownicy zapisali się jako okrutni awanturnicy. Książki o Wikingach pozwalają bliżej poznać tych niebywałych podróżników.

Od VIII wieku skandynawscy wojowie (Ulfednir) odbywali niebezpieczne, niebywale dalekie podróże,by rabować, ale również poszukiwać nowych miejsc osadniczych i handlować. Tym sposobem przemierzyli szmat drogi i odwiedzili wiele miejsc, pozostawiając po sobie trwały ślad. Normanowie duńscy i norwescy zawitali niemalże do większości krajów Europy Zachodniej. Normanowie szwedzcy natomiast woleli odwiedzać kraje położone dość blisko ich ojczyzny, dlatego szybko zawitali do Rusi Kijowskiej, Bizancjum oraz Kalifatu Bagdadzkiego. Wszędzie tam, gdzie się pojawili dochodziło do krwawych starć, gwałtów i grabieży. Nie zawsze jednak tak było, bo przecież ci wojowie chcieli pozyskiwać nowe miejsca do życia. To dlatego przemierzyli tysiące kilometrów. Wojowniczy Wikingowie do tarli do Ameryki wcześniej niż Kolumb. W 1877 roku szwedzki archeolog Oskar Motel wpisał natomiast do języka naukowego termin „epoka Wikingów”. Wikingowie, choć podczas walk potrafili być okrutni, przede wszystkim byli wyśmienitymi, poszukującymi przygód podróżnikami. Nadal wielu osobom, Wikingowie kojarzą się jedynie z barbarzyńskimi czynami. Ten obraz skandynawskiego woja latami obrastał legendami. Więcej w nich mitów niż faktów. Wikingowie to nie tylko przerażający piraci i łupieżcy. Ich współczesny, inspirujący twórców literatury oraz kina obraz częstokroć pomija ważne fakty. To dlatego warto czytać książki historyczne o Wikingach.

Profesor Władysław Duczko w jednym z wywiadów zdradza, jacy byli prawdziwi Wikingowie i dlaczego powinniśmy ich docenić.

„Aby doceniać Wikingów, należy widzieć ich nie tylko jako świetnych wojowników. Należy ich widzieć jako ludzi umiejętnie współpracujących ze sobą i z innymi, wiedzących, jak wykorzystywać tradycje społeczeństw, z których pochodzili, a także widzieć w nich zdolnych działaczy gospodarczych, potrafiących tworzyć wielkie sieci handlowe „.

Profesor Duczko wyjaśnia także, że Wikingowie nie byli bardziej agresywni niż przedstawiciele innych nacji.

„Agresywność i okrucieństwo jest cechą naszego gatunku, widzimy ją w każdej epoce i u wszystkich ludów. Wczesnośredniowieczni Skandynawowie nie byli wyjątkami. Okrucieństwo było dla nich sposobem na zastraszenie najeżdżanych ludzi i czynili to czasami z wyjątkową przesadą. Inne ludy europejskie jednak były równie bezwzględne i okrutne „.

Książki historyczna o Wikingach to cenne źródło informacji na temat czasów przeszłych. Fakty historyczne uwydatnione literacką fikcją tworzą niezwykłą całość. Dzięki temu jest to świetna literatura do czytania, skierowana do dorosłych odbiorców. Emocjonująca przyjemność uzyskiwana poprzez czytanie dla relaksu, w tym przypadku staje się jednocześnie wyśmienitą lekcją historii. Oczywiście autorzy zawsze dbają o dostarczenie odbiorcom niezapomnianych odczuć, więc należy oczekiwać rozbudzających wyobraźnię opisów. Zakochany Wiking, miłość w czasach średniowiecza, intrygi, przerażające bitwy oraz wielkie zwycięstwa to wątki najczęściej występujące w książkach poświęconych wikińskiej tematyce. Silne doznania są więc gwarantowane.

Sprawdźmy więc, jaka książka o wikingach jest warta przeczytania. Przekonajmy się, czy Wiking jako bohater literacki przeraża, czy fascynuje. Na pewno, w ten sposób rozbudzi się nasza wyobraźnia.

 

POWIEŚĆ OPARTA NA KRWAWYCH FAKTACH HISTORYCZNYCHhttps://www.psychoskok.pl/aktualnosci/sciezka-gniewomira-pasjonujaca-powiesc-historyczna/

 

Książki historyczne o Wikingach, na które należy zwrócić uwagę, powinny być pisane przez pasjonata czasów przeszłych. Kimś takim jest Piotr Skupnik, który jako doświadczony historyk fenomenalnie łączy fakty historyczne z literacką fikcją. Dzięki temu pojawiają się intrygujące powieści, które za każdym razem pozytywnie zaskakują czytelników. Może to dlatego, że autor przed napisaniem kolejnej historii, wertuje wiele tekstów historycznych, a w efekcie pogłębia swoją wiedzę, rozwija się i jednocześnie świetnie się bawi. Za sprawą Piotra Skupnika pojawiła się również pełna emocjonujących wątków seria książek o Wikingach. Nie bez przyczyny głównym bohaterem został niezwyciężony wojownik, Oli Egilsson. To on swoją niepokorną awanturniczą naturą wywalczył sobie przydomek Gniewomir.

Ścieżka Gniewomira” ukazuje pierwsze, pełne niebezpieczeństw losy Egilssona

Nie od razu był on przecież groźnym wojem. By tak się stało musiał wiele doświadczyć i zdobyć konieczne do przetrwania umiejętności. Bywało mu ciężko, ale on nigdy się nie poddawał. Fabuła powieści przenosi do roku 1050. Jest to czas głębokiego średniowiecza i właśnie na tym tle zaprezentowane zostały losy owego bohatera. Gniewomir wyzna swoje grzechy duchownemu, Anzelmowi. W trakcie lektury każdy będzie mógł odczytać te zwierzenia. Dzięki temu zrozumie, że wikiński zabijaka potrafi kochać i dbać o to, co dla niego najważniejsze.

Czytaj dalej

Wyprawa Gniewomira” – niezwykle wartościowa opowieść pełna zaskakujących zwrotów akcji

Historykowi od początku bardzo zależało, aby dorosłych czytelników zainteresował los tego wikinga. W niedługim czasie pojawiła się więc druga część serii. „Wyprawa Gniewomira”. Jest to niezwykle wartościowa opowieść, która połączyła prawdziwe zdarzenia z literacką fikcją. Fabuła pełna jest więc zaskakujących zwrotów akcji. Inaczej być nie mogło, skoro ujawnione zostało, w jakich warunkach swój charakter kształtował młody Egilsson. Przede wszystkim przyszło mu żyć na terenach słowiańskich.

Czytaj dalej

Bohater z niezwykłym zaangażowaniem wypełniał każde zadanie, dlatego był gotowy do służby dla Księcia. W nagrodę za wierną służbę, Wiking będzie mógł założyć własny gród. Przez krótki moment wojownik będzie cieszyć się rodzinnym spokojem. Ukochana kobieta obdarzy go wieloma dziećmi, ale niestety Gniewomir nie może liczyć, że już zawsze tak będzie. Buta, potrzeba zdobywania nowych dobrodziejstw, a przede wszystkim pragnienie walki, znów zacznie plątać jego losy. W tej książce historycznej o Wikingach pełno jest rzetelnych informacji. Między nimi znalazły się noty dotyczące działań Bolesława Chrobrego w wojnie z Niemcami i Czechami. Warto sięgnąć po tą pozycje i dowiedzieć się więcej.

Służba Gniewomira” to trzecia, pełna zawirowań część losów Oliego Egilssona

Wiking znów będzie musiał sprostać wielu niebezpiecznym przygodom. Waleczny bohater miał nadzieję, że po powrocie z kolejnej wyprawy będzie mógł choć na chwilę zapomnieć o komplikacjach niestety zadziało się inaczej. Rozgorzeją wielkie emocje, bo najstarsza córka Gniewomira nawiązała niebezpieczny kontakt z synem księcia Bolesława. Niepokój budzi również fakt, że Egilsson będzie musiał stanąć przed knutem. Swego czasu Gniewomir złożył mu obietnicę, więc przyjdzie mu ją wypełnić. To dlatego wyruszy do Anglii, by walczyć o Londyn. Dzielnie podoła temu wyzwaniu, przyjdzie pora, aby stanął przed obliczem nowego władcy Norwegii. Wiking nie zawiedzie, tyle że w międzyczasie nastąpi wiele skomplikowanych zajść. Na drodze Gniewomira stanie tajemnicza Dagmara oraz wojownik, który powrócił z Krainy topielców. Egilsson nie może stracić czujności, ponieważ jego rodzina jest zagrożona. Pora więc wracać do domu.

„Nie ukrywam, że chciałbym, żeby przygody Gniewomira zainteresowały wielu czytelników; bo to od nich zależy „kariera” pisarza. To oni oceniają wartość książek.” – Piotr Skupnik

Czytaj dalej

Misja Gniewomira„, czyli czwarta część przygód jarla Gniewomira Egilssona wyostrzyła charakter tej historii

Wiking znów udowodnił, że da radę wypełnić każdą misję. Zdaje się, że on nie odczuwa lęku nawet w obliczu śmiertelnych zagrożeń. Tym razem trwa wikińsko-polsko – skandynawsko-angielska awantura w czasach Bolesława Chrobrego. Jest niebezpiecznie, skoro władca ma swój udział w tym sporze. Szaleńcze tempo akcji oraz fabuła przepełniona intrygującymi wątkami będzie wiodła czytelników z ziem polskiego Pomorza Zachodniego do Dani, Szwecji i Finlandii. Oczywiście nadejdzie też czas na próbę podboju Wysp Brytyjskich.

Czytaj dalej

Pozytywnie zaskoczą opisy ówczesnej Anglii i broniącego się przed wikińskimi najeźdźcami Londynu. Za Gniewomirem warto podążyć, bo w tle jego losów rozgrywać będą się zawiłe knowania ważnych osobistości, polityczne mordy oraz tajemnicze, wręcz magiczne zdarzenia. Znaczenie ma przecież tajemniczy symbol, na który Egilsson natknie się w rodzinnych stronach. Nie można oczywiście zapomnieć, że wielu odbiorców doceni wzmianki o historycznych postaciach. Oczaruje także ukazana miłość, sagi skandynawskie i polskie oraz angielskie legendy.

Do sięgnięcia po serię książek o Gniewomirze zachęca sam autor następującymi słowami:

„Myślę, że każdy, kto interesuje się historią oraz dziejami Słowian i Wikingów, znajdzie na kartach powieści o Gniewomirze coś dla siebie. Może się wydawać, że owe książki są przeznaczone głównie dla mężczyzn, lecz ja polecam je również wszystkim niewiastom, które lubią przeszłość z domieszką literackiej adrenaliny.”.

Wierność Gniewomira – piąta odsłona przygód jarla Gniewomira Egilssona

Wracamy do czasów władcy Bolesława, jego syna Mieszka i wnuka Kazimierza. Chrześcijaństwo jest wówczas czymś nowym na słowiańskich ziemiach, a ludność nie do końca wyzbyła się jeszcze swoich starych wierzeń.

Gniewomir zostaje powiernikiem Bolesława Chrobrego, który stopniowo podupada na zdrowiu, przez co jarl obawia się o swoją bytność w kraju Słowian, po spodziewanej śmierci władcy. Ponadto Knut Wielki – król Duńczyków i Anglików – nie daje mu spokoju, ponieważ żąda, aby Pan Gniewogradu oddał mu Norwegię.

Egilsson stara się rozwiązać sytuację bez użycia siły, jednak, gdy chodzi o władzę i honor, trudno czasem powstrzymać ludzkie zapędy.

Powyżej zaprezentowane pozycje, napisane przez historyka dowiodły, że książki historyczne o wikingach to źródło wiedzy, która jest w stanie dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Jeżeli komukolwiek brakować będzie przeżyć powinien poszukać lektury dla siebie w kategorii: powieści historyczne.