Kobieca wrażliwość wyrażana poezją - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKobieca wrażliwość wyrażana poezją

Kobieca wrażliwość wyrażana poezją

15 lutego 2019 / Patrycja

Przedstawicielki płci pięknej potrafią być niezwykle czułe, troskliwe i zdolne do poświeceń nawet za cenę własnego szczęścia. Ponadto często dostrzegają w codzienności istotne szczegóły. Kobieca wrażliwość wyrażana poezją doskonale podkreśla te niezwykle cechy.

Sztuka poetycka ceniona jest od wieków. Poprzez nią zawsze starano się wyrażać nieuchwytne myśli i uczucia. Dla wielu osób nawet najkrótszy, poetycki utwór ma większą wartość niż proza. To dlatego, że zaledwie kilka dobrze dobranych słów ułożonych w wersy, czy strofy, potrafi skłaniać do przemyśleń i wzruszać. Pewne jest także, że nim człowiek potrafił spisywać obszerne księgi, posługiwał się właśnie krótkimi formami, które stopniowo ewoluowały wraz z całą literacką przestrzenią.

Wiele pań pisze wiersze, choć nie wszystkie decydują się dzielić nimi z szerszym gronem. Tym sposobem niezliczone ilości utworów lądują w szufladach i nigdy nie trafiają do odbiorców. Okazuje się, że dzielenie się myślami wymaga od poetek odwagi. Krytyka, czy niezrozumienie potrafi ranić, a uduchowione osoby zdają się wyjątkowo czułe.

Kobieca wrażliwość wyrażana poezją przekona nas, jak wiele potrafi odczuć kobieca dusza. Wybrane tomiki poetyckie skłonią nas do przemyśleń, poszerzą nasze horyzonty i wzruszą, długo nie pozwalając o sobie zapomnieć. Oczywiście wszystkich pozycji nie sposób wymienić, ale choć te kilka powinno przykuć naszą uwagę.

Niektórzy poeci nie ustają w pracy. Doświadczona autorka, Aleksandra J. Starostecka zastanowiła się co ważne „Wczoraj i Dzisiaj”. Oczywiście trzeba sprawdzić, co i dlaczego warto przeczytać. Koło świetnej prozy, kryje się poezja. Siódmy tom poetycki Aleksandry J. Starosteckiej celowo został podzielony na dwie części. Wiersze mają, skłaniać do refleksji poruszając temat współczesnych obaw, czyli zagadnienia, które powinny poruszyć wszystkich. Wiersze tej poetki rekomendują znani ludzie. „Piszę, żeby zwiedzać samego siebie”. Starostecka na pewno zwiedza samą siebie, rozważa istotę swej duszy.

Czytaj dalej

Emocji których nie brak w wierszach Barbary Wrzesińskiej „Kołysana wiatrem„. Kiedy targają nami różne emocje, kiedy uczucia wręcz wylewają się z serca, poeci biorą do ręki pióro, lub po prostu siadają przy klawiaturze i przelewają je na białe kartki. Tych emocji nie braknie w tomiku poezji Barbary Wrzesińskiej „Kołysana Wiatrem”. Utwory zaprezentowane w tym zbiorze są niezwykle sensualne, emocjonalne. Autorka przelewa swoje uczucia na kartki papieru, każdy wers, każde słowo jest przesycone jej nastrojem i emocjami. To wiersze, które melodyjnie suną razem z wiatrem, delikatnie otulają czytelnika, sprawiając, że wciąż pragnie więcej… W niektórych utworach podmiot liryczny zwraca się do Boga – to Jemu dziękuje, szuka drogi do Niego.

Pojęcie miłości pojawia się tu wielokrotnie, jednakże najczęściej (tak jak w życiu) jest ono przeplatane smutkiem, pożegnaniami – są piękne chwile i te, których pamiętać by się nie chciało. Jest miłość, radość, ale i tęsknota, i rozczarowanie.

Czytaj dalej

Kobiecą wrażliwość świetnie podkreśla tomik „Trudno rozmawia się z milczeniem”. Uznana poetka, Aleksandra J. Starostecka uważnie przyglądając się otaczającej ją rzeczywistości, doszła do celnych wniosków. Dostrzegła między innymi piękno, ale i szpetotę świata. Zauważyła dziesiątki emocji i myśli wpływających na ludzkie działania. Podjęła temat ludzkich bolączek, przy czym wyznała, że przeraża ją, iż „Człowiek zabija człowieka”. Miłość została natomiast podkreślona, jako najważniejsze uczucie. Pomimo przykrych spostrzeżeń, autorka nie pominęła emocji zdolnych poruszyć i naładować pozytywną energią ludzkie serca. Za każdym razem A. Starostecka stara się oferować czytelnikom duchową przyjemność. Ten poetycki tomik zachęci nas do refleksji, gdyż emanuje z niego spokój.

Czytaj dalej

Wrażliwe kobiece serce dostrzegło „Miłość w różnych odsłonach”. Tym pięknym tytułem opatrzony jest poetycki tomik Beaty Zając. Autorka na łamach swoich wierszy podjęła się analizy tego uczucia. Choć bowiem miłość jest najważniejszą emocją w życiu człowieka, uznajemy ją za naturalną i nie zastanawiamy się nad jej złożonością. Warto to zrobić, ponieważ nasze emocje, w tym zdolność kochania, ewoluuje wraz z wiekiem. Ten tomik nam to uświadomi. Należy podkreślić, że w zbiorze znalazły się utwory skierowane do dorosłych, dojrzałych czytelników, ale również do młodzieży i dzieci. W tym tomiku pozytywne przesłanie odnajdzie każdy.

Czytaj dalej

Niezwykle poruszająca opowieść poetycka znanej zarówno w Polsce i na świecie poetki Elizy Segiet – Bardziej być

Tym razem autorka skupia się na tym, co w życiu stanowi prawdziwą wartość. Wyróżnione zostały sytuacje wzniosłe, mogące dostarczyć szczęścia i ukojenia. Nie bagatelizowała jednak sytuacji wstydliwych i dotkliwych. Zwykłą ludzką codzienność, rutynę tworzą czasem zupełnie odrębne emocjonalnie momenty. Delektować się będziemy istotą Człowieczeństwa, nieznanych nam osób, ale i, o sobie samych. Poezja Elizy Segiet z całą pewnością skłoni nas do wielu cennych przemyśleń.

Czytaj dalej

Przebudzenie to kolejny (w wersji polskiej) tom wierszy Elizy Segiet. Jak w każdej książce, poetka przygląda się Człowiekowi i świat wokół niego, szuka wszelkich przejawów dobra i zła, bada ich źródła.

W najnowszej książce jeszcze wyraźniej poetka wskazuje kierunki, którymi należałoby podążać, by poprawić jakość życia, polepszyć świat: „zło jest zbędne”, „wolność dla każdego”, „prawem wszystkich ludzi jest pożywienie” itd. Od tematów ogólnych, dotyczących wielkich zbiorowości, jak np. wojna, prześladowania, emigracja, poetka przechodzi do perspektywy jednostki i jej problemów, m.in. głodu, biedy, samotności, strachu. Nie brakuje także odwołania do obecnej sytuacji na świecie – do pandemii i spustoszenia, jakie sieje. „Przebudzenie” jest tomem niezwykle spójnym – wszystkie ważne kwestie przenikają się tu wzajemnie, wiersze wzajemnie dopełniają swoje treści.

Czytaj dalej

Rozdroża myśli w słowach i obrazach” to tytuł, pod którym odnajdziemy, aż dwie pozycje. Każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa i niepowtarzalna.

poznać poruszaną w nich tematykę, bo na tej podstawie wybierzemy najbardziej wpisującą się w nasze potrzeby lekturę. Rozdroża myśli w słowach i obrazach. TOM II” to kameralny, momentami intymny tomik, który wpisuje się w nurt liryki osobistej. Poetka, spisując kolejne utwory, koncentrowała się bowiem na własnych emocjach i odczuwanych, wewnętrznych stanach. Z pewnością treść wierszy będzie zrozumiałą dla każdego, ponieważ odnosi się do znanej nam rzeczywistości. Jak w prawdziwym życiu szczęście będzie mieszało się ze smutkiem, a spokój i radość z nostalgią i obawami. Atutem pozycji jest tematyka poruszająca ważne, filozoficzne, religijne i duchowe problemy.

czytaj dalej

Rozdroże myśli w słowach i obrazach. TOM III” to zbiór poświęcony miłości. Najpiękniejszemu z uczuć, które powinien móc poznać każdy.

Ta emocja bezustannie inspiruje i frapuje ludzkość. To dlatego od zawsze poświęca się jej tyle uwagi. Tomik doskonale wpisuje się w tematykę sercowych radości i bolączek. Jak wiemy, choć miłości pragnie każdy, nie zawsze niesie ona ze sobą spełnienie. Uczucie to potrafi nadać sens życiu, ale także uczynić je męczarnią. Miłość i kochanie drugiego człowieka ma wiele obliczy. Właśnie o nich mówią poszczególne, zgromadzone w pozycji wiersze.

 

czytaj dalej

„Dziwny jest świat” to przepełniony emocjami tomik, koncentrujący się na znanej nam wszystkim egzystencjalnej tematyce.

Codzienność bywa skomplikowana i pełna rozterek. Zatracając się w pędzie życia, bezpowrotnie tracimy wiele ulotnych chwil. Dzięki utworom zebranym w tym tomiku zdołamy na moment skoncentrować się na sprawach najważniejszych. Wielokrotnie nawet prozaiczne odczucia, myśli i przemyślenia okazują się mieć głębszy sens. Poznając poszczególne wiersze, zadumamy się, uśmiechniemy, a momentami poczujemy szczęśliwi. Nadejdą także pełne nostalgii momenty tęsknoty i rozżalenia.

 

czytaj dalej

„Wichrowe opowieści” to szczery, natchniony cennymi spostrzeżeniami tomik.

Pełne melodyjnych rymów wiersze ukazują prozę życia. Ludzką egzystencję, w której dobro staje obok zła. Poddana krytyce zostaje głupota, niektóre sytuacje zostają wyśmiane, a ludzkie bestialstwo i skłonność do złego traktowania zwierząt jest napiętnowana. Wobec niektórych zdarzeń nie sposób bowiem przejść obojętnie. W wielu utworach odnajdziemy cząstkę poetki, która obrazuje emocje, które nie są jej obce. Egzystencjalna tematyka sprawia, że dla każdego zbiór ten będzie w pełni zrozumiały.

czytaj dalej

„Czy my się znamy?” to tomik skupiający się na otaczającej nas rzeczywistości.

Poszczególne utwory analizują sytuacje, które wszyscy znamy z codziennego życia. Tym samym możemy być pewni, że z łatwością odczytamy przekaz wierszy. Poetka starała się poruszyć najbardziej nurtujące, egzystencjalne problemy. Nasze smutki i troski zostają zobrazowane. Szczególna waga została także przywiązana do upływającego czasu. Każdego dnia tracimy bezpowrotnie wiele chwil, więc czas się nad nimi pochylić. Analizując niektóre z zebranych w pozycji wierszy, zrozumiemy, jak samotnym można być w tłumie i jak bardzo nasz kontakt ze światem utrudnia technologia.

czytaj dalej

„Inny” to pełen refleksji poetycki zbiór. Frapuje już sam tytuł, nakazując zastanowić się, kim lub czym jest „inny”?

A może to tylko hasło pozbawione znaczenia? Utwory zawarte w pozycji celowo rozmieszczone zostały w czterech podtytułach. Brzmią one bardzo wymownie: KOLORY, ODDECHY, ZMARSZCZKI, ZAPISKI Z KALENDARZA. To wskazówka, jakiej tematyce został poświęcony dany dział. Jest miejsce na zachwyt przyrodą i pięknem świata, czas na emocje, refleksje i żarliwe uczucia, a także zamyślenie nad umykającym nam życiem i czasem. W ostatniej części tomiku znajdziemy też zapiski w aforystycznej formie.

czytaj dalej

„Ulotność chwil” to zbiór utworów, w których wyraźnie zarysowany został motyw przemijania.

Poszczególne liryki prezentują go w różnym ujęciu. Zycie zostaje ukazane jako droga i bezcenny dar, który został nam dany tylko na jakiś czas. Należy o tym pamiętać, bo nikt nie będzie miał szansy, by ponownie doświadczyć minionych momentów. W tomiku odnajdziemy również motyw nieszczęśliwej, niszczącej życie miłości, spełnionej namiętności, wiernej przyjaźni, matczynej opieki, czy kojącej zmysły muzyki. Niektóre liryki pełne są także ironii wyśmiewającej ludzkie, wyidealizowane wizje.

czytaj dalej

„Życie poezją myśli i słowa” to obszerny poetycki tomik, na który składają się utwory o bardzo zróżnicowanej tematyce.

 

To swego rodzaju gwarancja, że każdy zdoła odnaleźć skłaniający do przemyśleń wiersz. Wiele z nich odwołuje się do tematyki egzystencjalnej, ale są też takie, które przenoszą w świat fantazji i marzeń. Cała zawartość tomu została rozplanowana w taki sposób, aby każdy, stopniowo poznając poszczególne utwory, mógł na moment oderwać się od codzienności.

 

czytaj dalej

„Co oczy widzą i co serce czuje” to kolejny refleksyjny tomik zwracający uwagę na wiele istotnych kwestii.

 

Zetkniemy się z niebywale popularną, egzystencjalną tematyką. Problemy dnia codziennego interesują najbardziej, ponieważ każdy czasem czuje się zagubiony i pragnie wiedzieć, co odczuwają inni. Uśmiech na naszej twarzy wywołają utwory podkreślające znaczenie miłości, siłę tkwiącą w radości i harmonii. Do zadumy skłonią nas natomiast [pełne nostalgii wiersze mówiące o bolesnych chwilach.

 


Zaprezentowane tomiki dowodzą, że kobieca wrażliwość wyrażana poezją kryje w sobie niezwykły przekaz. Warto go zgłębiać, by dostrzec w codzienności istotne szczegóły. Nigdy nie zapominajmy również, że sztuka poetycka, jeśli tylko zechcemy, może nam wiele zaoferować.