Propozycje książek na Dzień Kobiet
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKobieca strona świata – propozycje na Dzień Kobiet

Kobieca strona świata – propozycje na Dzień Kobiet

23 lutego 2018 / Agata Jankowiak

Kobiety różnią się od mężczyzn. Odmienna budowa ciała, w tym przede wszystkim mózgu sprawia, że kobiety „czują” bardziej. Warto poznać i zrozumieć wrażliwą, pełną emocji, kobiecą stronę świata. Poznaj nasze propozycje książek na Dzień Kobiet.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że panie znacząco różnią się od panów. Przypisane nam cechy biologiczne sprawiają, że w niektórych obszarach radzimy sobie inaczej. Mężczyźni przeważnie cechują się świetną orientacją przestrzenną, chętniej podejmują ryzykowne zadania, rywalizują, czy stają do walki. Kobiety natomiast świetnie wyczuwają emocje innych, zrozumiale mówią, uważnie słuchają, czy odczytują mowę ciała.

Co kobietom w duszy gra?

Różnice pomiędzy płciami można wymieniać długo. Najważniejsze jednak, aby pamiętać, że żadna z płci nie jest gorsza. Jesteśmy po prostu inni. Cechuje nas odmienna fizjonomia i budowa mózgu. Kobiety mają większe od męskiego ciało modzelowate. To ono sprawia, iż panie są sprawniejsze językowo. Kobiecy mózg odznacza się również przyśpieszonymi procesami myślowymi. Wiemy przecież, że panie potrafią wykonywać kilka czynności, jednocześnie mówiąc, czy rozmyślając nad dowolnym obszarem. Najcenniejsza zdaje się jednak kobieca inteligencja emocjonalna, wrażliwość na potrzeby innych, czy doskonała intuicja. Tym samym, możemy powiedzieć, że kobiety „czują” bardziej. Wnikliwie analizują wiele tematów i sytuacji. Starają się rozpatrywać każdą z podjętych decyzji. Są gotowe zapomnieć o własnych potrzebach na rzecz innych.

Prezent na Dzień Kobiet – książka

W życiu każdego z nas jest wiele kobiet, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Warto więc poznać i zrozumieć wrażliwą, pełną emocji, kobiecą stronę świata. Na szczególną uwagę zasługują książki pisane przez kobiety o kobietach.

Zobacz i kup książki dla kobiet na stronie

Nasze propozycje książek na Dzień Kobiet.

Dramatyczne losy kobiet Afryki

Jadwiga Wojtczak-Jarosz, autorka i lekarka ukazała dramatyczne losy kobiet Afryki. Jak wiemy, w wielu miejscach na świecie ludzie żyją w niezwykle trudnych warunkach. Niedobory materialne utrudniają zaspokajanie podstawowych potrzeb. Prawdziwe piętno na ludzkim losie najczęściej odciskają jednak uwarunkowania kulturowe. Kobiety Afryki każdego dnia doświadczają przemocy. Zgodnie z zasadami prym wiodą mężczyźni. Fizyczna siła i przypisane prawa, pozwalają męskiej płci decydować o losie kobiet. Książka „Kobiety Afryki – obyczaje, tradycje, obrzędy, rytuały” uświadomi nam, jak żyją afrykańskie kobiety. Zdamy sobie sprawę, że pomimo codziennych dramatów nie mogą one liczyć na pomoc. Pełniąc funkcje córek, matek, sióstr i żon zdane są na własne siły. Pomimo tego, starają się żyć, najlepiej jak potrafią. Opisane w książce sytuacje mogą nami wstrząsnąć. Mieszkańcom Europy niektóre obrzędy, czy rytuały mogą wydać się, bulwersujące i niezrozumiale. Tym bardziej warto sięgnąć po lekturę, by zyskać porównanie pomiędzy tak różnymi przestrzeniami geograficznymi i kulturowymi.

Zainteresowani i poruszeni tematyką z pewnością zechcemy wiedzieć więcej. Książka „Kobiety Afryki – obyczaje, tradycje, obrzędy, rytuały. Cz.II” to wyczerpująca kontynuacja. Autorka rozwinęła tematykę zgodnie z oczekiwaniami Czytelników. To dlatego nie zabraknie dramatycznych opisów. Przekonamy się, że w Afryce wiele kobiet jest obrzezanych. Gwałty i przemoc to codzienność. Panie muszą także pracować na swą rodzinę. Mężczyźni uznawani za ważniejszych górują nad kobietami pod każdym względem. To na ich barkach spoczywa więc walka o byt. Wysoka śmiertelność, głód, bieda i AIDS, nie ułatwia sprawy. Aby przeżyć, niektóre dziewczynki zaczynają się prostytuować. Wstrząsnąć może nami wszystko, skoro nadal odnotowuje się także zabójstwa kobiet na tle honorowym. Tą książkę trzeba przeczytać. Zdamy sobie bowiem sprawę, w jak szczęśliwym miejscu i czasie żyjemy. Niektórym nie będzie to dane jeszcze długo.

Poznaj problemy kobiet Iranu

Karolina Kozioł jako aktywistka stowarzyszenia na rzecz praw człowieka i członkini UNICEF ukazała problemy kobiet Iranu. W tej Islamskiej Republice obowiązuje system patriarchalny. Oznacza to, że dominuje męska część społeczeństwa. Kobiety Iranu są natomiast traktowane jako obywatele drugiej kategorii. Przekonamy się o tym, sięgając po książkę „Poszukiwacz marzeń. Z kamerą wśród kobiet Iranu”. Autorka nie zważając na przeszkody, rozmawiała z Irankami. Dzięki temu poznamy wiele dramatycznych szczegółów z ich życia. Z pewnością przerazi nas, że w Iranie żonami mogą zostać już trzynastoletnie dziewczynki. Posłuszeństwo mężowi to obowiązek, a do rozwodu prawo ma jedynie mężczyzna. Wielokrotnie kobiety są gwałcone, bite i poniżane. Sądy są głuche na ich wołanie o pomoc, bo według islamu wina zawsze leży po stronie kobiety. Ta książka na pewno nami poruszy. Uświadomimy sobie, że Iranki to niezwykle silne kobiety.

Podróż do brazylijskich faveli

Autorka uczestniczyła również w innej niebywałej wyprawie. Wyruszyło na nią pięć osób, ale do końca dotarły jedynie dwie. Jedną z nich była Karolina Kozioł, która nie przeraziła się brazylijskiej biedy. Książka „Poszukiwacz marzeń. Z kamerą na wojnie w Brazylii” zabierze nas do brazylijskich faveli. Są to dzielnice nędzy zamieszkiwane przez ludzi, którzy nie mają praktycznie nic. Budowane z najtańszych, często śmieciowych materiałów domy stoją w cieniu pięknych metropolii. Egzystujący tu ludzie mogą jedynie marzyć o podobnych warunkach. W dzielnicach nędzy brakuje wszystkiego. Panuje tam głód, szerzą się choroby, grasują narkotykowe gangi. Nie istnieje również system opieki zdrowotnej, czy działające sanitariaty. Pomimo tego, że śmiertelność jest przerażająco wysoka, ludzie walczą o byt. Żyją tu przecież całe rodziny, rodzą się dzieci, budzą nadzieje. Dzięki tej książce zrozumiemy, że mieszkańcy faveli także mają marzenia.

Wrodzona intuicja, wrażliwość na problemy innych oraz potrzeba sprawdzania się w wielu obszarach to siła płci pięknej. Warto sprawdzić jak wyjątkowy jest rozwój osobisty pisany przez kobiety. Panie korzystając z wiedzy i życiowych doświadczeń potrafią przecież umiejętnie wspomagać siebie i innych.

Życie i zdrowie masz tylko jedno

Trenerka rozwoju osobistego, psychocoach i nauczycielka akademicka Violetta Wróblewska zaoferowała wszystkim recepty na życie. Każdy z nas marzy o szczęśliwej, spokojnej egzystencji, dlatego cenna jest każda rada. Pozycja „Życie i zdrowie masz tylko jedno” to jedyny poradnik, który obejmuje najważniejsze aspekty dobrego, satysfakcjonującego życia. Znajdziemy w nim interdyscyplinarną wiedzę. Poruszone obszary to m.in. psychologia, rozwój duchowy, czy medycyna. Na ponad czterystu stronach człowiek został zaprezentowany jako istota cielesna, społeczna, psychiczno-emocjonalna oraz duchowa. Dzięki temu dowiemy się, jak odnaleźć pełną harmonię. Odnajdziemy cenne wskazówki, które zastosujemy na co dzień. Zrozumiemy, że wiele naprawdę możemy zmienić na lepsze. Każdemu pomocne zdadzą się informacje, jak budować bliskie relacje i udany związek. Bezcenna okaże się wiedza, jak pokonywać choroby psychiczne i fizyczne. Docenimy poradę, jak odkrywać życiową misję. Przydadzą nam się również wskazówki, jak dbać o ciało, czy zdrowo się odżywiać. Tą książkę powinien przeczytać każdy.

Problemy psychiczne to nie wyrok

Czasami życie wydaje się niezwykle skomplikowane. Problemy przytłaczają i trudno wierzyć w pozytywną odmianę losu. Annabelle Copenhay przekonuje, że „Trzeba długo iść, żeby dojść do siebie”. Ta autobiograficzna powieść przekona nas, że problemy psychiczne to nie wyrok. Autorka szczerze opowiedziała o swoich problemach. Zmaganiach z zaburzeniami osobowości typu borderline, zaburzeniami odżywiania i schizofrenią. Okazuje się, że warto walczyć. Każdy rok naprzód zbliża nas bowiem do celu. Dla autorki było nim uporanie się z zaburzeniami. To przejmująca, prawdziwa, kobieca historia. Spotkamy w niej bohaterów posiadających odpowiedniki w prawdziwym życiu.

Tajniki siły przyciągania

Barbara M. Dura zdradziła tajniki siły przyciągania. Okazuje się, że możemy wpływać na swój los. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa nasz umysł. Zapamiętajmy – „Zdrowe myśli, zdrowe życie”. Wielokrotnie programujemy się na porażki. Z góry zakładamy, że coś nam się nie uda. Nie wierzymy w swoje umiejętności. Kurczowo trzymamy się złych wspomnień i błędnych przekonań. Zmieniając tok myślenia, stopniowo odkryjemy swoje możliwości. Ten poradnik zapozna nas z prawem przyciągania. Poznamy również techniki, które z łatwością zastosujemy. Tym sposobem, stopniowo zdobędziemy każdy cel. Odnajdziemy także szczęście i harmonię.

Cenne porady dla zagubionych kobiet

Joanna Plasota ukazała prawdę na temat ludzi, niedojrzałych decyzjach i infantylnym poszukiwaniu partnera. Nieudane związki to problem wielu kobiet. Po lekturze książki zdołają sobie z nim poradzić. Autorka przeżyła bardzo wiele. Wie, jak boli zawiedzione uczucie i jak łatwo uwikłać się w toksyczny związek. Dorastanie w dysfunkcyjnej rodzinie sprawiło, że startowała w dojrzałość z przegranej pozycji. Dlatego naiwnie szukała księcia z bajki. Niestety niektórzy partnerzy traktowali ją jak zwykłą dziwkę, zabawkę, czy idiotkę. Dzięki terapii autorka zrozumiała, gdzie tkwił problem. Odmieniła swój los i może wspierać innych. „Księżniczka i książęta, czyli polowanie na tego jedynego” to książka, która pomoże niejednej kobiecie. Cenne treści znajdą w niej również panowie.

 

Skorzystaj z naszych propozycji książek jako prezent na Dzień Kobiet, spraw radość.

Kobiety to czytają?