Klasyka czy nowości, co czytać? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKlasyka czy nowości, co czytać?

Klasyka czy nowości, co czytać?

19 września 2019 / Agnieszka
Na rynku księgarskim znajdziemy imponującą ilość książek. Pośród nich są perełki, po które warto sięgnąć. Pojawia się pytanie. Klasyka czy nowości, co czytać?

Czytelnicy zdają sobie sprawę, że rynek księgarski obfituje w dobrą literaturę. Pośród tysięcy książek każdy może znaleźć pozycję, która zaspokoi jego czytelnicze oczekiwania. Gwarancją zadowolenia pozostaje zróżnicowanie gatunkowe, które wychodzi naprzeciw indywidualnym upodobaniom. W przypadku literatury możliwość dokonywania wyboru książek nie zawsze jednak okazuje się prostym zadaniem. Wszystkich lektur nie sposób przecież przeczytać, ale niektórych pominąć nie wypada. Wielu czytelników zadaje sobie pytanie. Klasyka czy nowości, co czytać? Udzielanie jednoznacznej odpowiedzi wcale nie jest oczywiste, ponieważ każdy z tych działów ma wiele do zaoferowania.

Klasyka czy nowości, co czytać? Warto się zastanowić, by natrafić na czytelnicze perełki. Oczywiście żadnego z tych działów nie można uznać za bardziej lub mniej wartościowy. Każdy, po prostu zapewni nam  odmienne doświadczenia.

Klasyka literatury światowej to książki, które nie ulegają dezaktualizacji. Poruszona w nich tematyka i sposób jej prezentacji została doceniona przez krytyków literackich oraz czytelników na całym świecie. Właśnie dlatego warto czytać klasykę. Dzięki niej poszerzymy horyzonty myślowe i zetkniemy się z ponadczasową tematyką.

Lubimy też czytać nowości, bo dzięki nim możemy być na bieżąco z książkowymi nowinkami. Autorzy wciąż starają się zaskakiwać czytelników, dlatego nowe lektury rozbudzają uzasadnioną ciekawość.

Klasyka czy nowości, co czytać? Zdaje się, że najkorzystniej będzie sięgnąć, choć po jedną książkę z każdego z tych działów. Dzięki temu porównamy czytelnicze wrażenia zapewnione przez każdą z lektur i jednocześnie zyskamy pewność, że nic nas nie ominie.

Jak mądrze rzekł Stanisław Jachowicz „Cudze chwalicie, Swego nie znacie…”. Rzeczywiście, chyba, jako odbiorcy literatury, nie zdajemy sobie sprawy, z posiadanych zasobów czytelniczych. Wartościowe książki, piszą utalentowani autorzy. Klasyka literatury światowej wciąż ulega poszerzeniu. „Spowiedź ducha” Przemysława Lisa-Markiewicza to wielowątkowa, ambitna powieść. Fabułę tej książki można odnieść do współczesnych, pełnych nierówności społecznych i ekonomicznych czasów. Silnych wrażeń, wzruszenia oraz zgorszenia, nie zabraknie. Główny bohater to inteligentny, ambitny, pogubiony wewnętrznie Maciej Żarnowski. Nawet z najgłębszego dna można się wydostać. Po epizodach alkoholowych oraz wielu moralnych upadkach wesprą go przyjaciele. Trzeba zaznaczyć, że „Spowiedź ducha” dopełniona jest wątkami polskimi i ukraińskimi. 

Czytaj dalej

Nowość książkowa, którą warto przeczytać to powieść obyczajowa z elementem romansu i erotyki „Gdyby ocean milczał”. Przygotowała ją dla czytelników Anna Wysocka-Kalkowska. Autorka doceniona przez odbiorców za niezwykły sposób opisywania emocji, miejsc, zdarzeń, a nawet zapachów, czy dźwięków. Fabuła książki pozwoli nam zagłębić się w wyjątkową historię. Losy bohaterów, których poznamy, naznaczył zamach Islamskiego terrorysty dokonany nad paryską Sekwaną. W ataku szaleńca zginęło wiele osób. Pomimo ogromnego bólu bliscy ofiar muszą żyć dalej. Przekonamy się, czym jest prawdziwa tęsknota, ból po stracie, radość z duchowej odnowy. Na wszystko trzeba jednak czasu.

Czytaj dalej

Klasyka literatury, po którą należy sięgnąć to „Wykop’’ Andrieja Płatonowa. Jest to świetna, ponadczasowa proza obnażająca bezmyślność i okrucieństwo sowieckiego stalinizmu. Ta powieść stanie się dla współczesnych czytelników prawdziwą lekcją historii. Fabuła przeniesie nas do świata, który na całe szczęście już dawno nie istnieje. Przygotowywanie przez robotników tytułowego Wykopu, dobitnie obrazuje trud przeciętnych obywateli, którym przyszło żyć w okrutnych czasach. Tragizm sytuacyjny dominuje fabułę. Należy przy tym podkreślić, ze Wykop to proza, z jaką nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Płatonow, by uniknąć cenzury, musiał bowiem zmyślnie posługiwać się sarkazmem i ironią. Przekonamy się o tym w trakcie lektury.

Czytaj dalej

Jak widać, warto czytać nowości, ale również sięgać po klasykę literatury. Oba te działy doskonale dopełniają się, a jednocześnie oferują czytelnikom zupełnie odmienne wrażenia.