Karolina Kozioł – poznaj autora i jego twórczość - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKarolina Kozioł – poznaj autora i jego twórczość

Karolina Kozioł – poznaj autora i jego twórczość

27 marca 2017 / Agata Jankowiak
Karolina Kozioł jest niezwykle aktywną zawodowo autorką, która czynnie działa jako aktywistka stowarzyszenia na rzecz praw człowieka.

Karolina Kozioł jest autorką, którą z pewnością warto poznać.  Od września 2016 roku mieszka w Londynie, gdzie podjęła studia magisterskie na Uczelni Artystycznej na kierunku telewizyjno-filmowym z językiem francuskim. Wraz z rozpoczęciem studiów autorka zaczęła współpracować z brytyjską telewizją — Channel 4.

Przed przeprowadzką do Londynu autorka zdołała Ukończyć Uniwersytet Walijski w Aberystwyth na kierunku filmowo-teatralnym, a w trakcie studiów otrzymać stypendium na Uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych, w stanie Ohio, dzięki któremu właśnie w Ohio otworzyła Dream Cathedra Film Studio.

Nawiązanie kontaktu z brytyjską telewizją to tylko jedno z dokonań autorki, ponieważ  Karolina Kozioł — producentka, reżyserka jest także aktywistką stowarzyszenia na rzecz praw człowieka oraz aktywną członkinią UNICEF. Warto także podkreślić, że od kilku lat Karolina Kozioł kręci filmy dokumentalne m.in. o życiu w Wielkiej Brytanii, Indiach, Francji, a ostatnio Brazylii.

 

Przeczytaj reportaż autorki – https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/byc-kobieta-iranie-naprawde/  – kobiety w Iranie ich życie – Być kobietą w Iranie – jak jest naprawdę

 

„Poszukiwacz marzeń. Z kamerą na wojnie w Brazylii”  to połączenie reportażu z brazylijskich slumsów z motywacją i zachętą do tego by żyć. – https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/fawele-brazylijskie-dzielnice-nedzy/

 

Czytaj dalej

Dzięki lekturze, Karolina Kozioł umożliwia czytelnikom podróż do brazylijskich faveli. W prawdziwym życiu podróż ta mogłaby okazać się niezwykle niebezpieczna, ponieważ nazywane dzielnicami nędzy brazylijskie favele to najbardziej niebezpieczne miejsca na świecie.

Reportaż ukaże nam prawdę na temat tego naznaczonego ludzkimi dramatami miejsca. Na relacjonowaną wyprawę wyruszyło pięć osób. Tę niezwykłą grupę 22 latków napędzała pasja, dzikość i wolność, niestety tylko dwie zdołały wytrwać do końca. Odwiedziny brazylijskich faveli to niebezpieczne wyzwanie, które warto podjąć, by zrozumieć, że mieszkańcy slumsów także miewają marzenia.

Do lektury książki z pewnością zachęcają słowa autorki:

Jeżeli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz również tego dokonać. Goniąc za marzeniami w brazylijskich slumsach, odkryła, że  istnieje jedyny sposób by ocalić swoje marzenia…

Po wizycie w jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie nadszedł czas na obranie zupełnie innego kierunku. Rzeczywistość Islamskiej Republiki Iranu, Karolina Kozioł opisała w społeczno-obyczajowym reportażu „Poszukiwacz marzeń. Z kamerą wśród kobiet Iranu”. Na tym terenie kobiety traktowane są jako obywatele drugiej kategorii. Męską dominację ustanawia patriarchalny system. Co ciekawe, w Iranie już jakiś czas temu wprowadzono reformę chroniącą prawa kobiet. Niestety. Prawo rodzinne oraz kulturowo-religijne sprawia, że przedstawicielki płci pięknej nie potrafią, a nawet nie chcą z niego korzystać. Według Islamu wina zawsze leży po stronie kobiety. Panie nie próbują podważać tej reguły. To dlatego stają się ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej. Muszą żyć zgodnie z wolą męża, który ma prawo mieć kilka żon. Najgorsze, że dozwolone są związki starszych mężczyzn nawet z kilkuletnimi dziewczynkami. Po przeczytaniu tego reportażu zdamy sobie sprawę, w jak komfortowych warunkach przyszło nam żyć. Rozmowy z irańskimi kobietami dowiodły, że największe bariery kryją się w ludzkich umysłach. Czas pokaże, czy młode pokolenie będzie w stanie to zmienić.

Czytaj dalej

„Młodsze pokolenie, zarówno mężczyźni oraz kobiety chcą zniesienia nakazu noszenia hijabu, szczególnie w większych miastach. Uważają jednak, spotkałam się z paroma kobietami z małych miasteczek i wsi, które powiedziały mi, że dla nich hijab to symbol kultury i religii i chcą go nosić zawsze”. – Karolina Kozioł

Karolina Kozioł jest autorką niebojącą się wyzwań. By poznać realia życia innych ludzi, potrafi zaryzykować. Nie zważając na brak komfortu wybiera się więc nawet w trudno dostępne tereny. Dzięki temu powstają intrygujące publikacje.Moja dzika Syberia” to jedyny reportaż inspirowany doświadczeniami z podróży transsyberyjską koleją. Karolina Kozioł pokonała trasę z Moskwy do Władywostoku liczącą ponad 9000 km w celu zgromadzenia unikalnych doświadczeń. Przekonamy się, że rosyjska rzeczywistość zupełnie różni się od tej, którą znamy. Każda z dziesiątek stacji, to zupełnie inne miejsce. Gdybyśmy kiedykolwiek zechcieli je odwiedzić, przydadzą nam się informacje techniczne również zebrane w książce. Zadziwią nas historie opowiedziane przez niezwykłych ludzi. Zastanowią natomiast skłaniające do refleksji przemyślenia. To one pozostają najcenniejszą częścią tego reportażu. By się o tym przekonać, już teraz warto po niego sięgnąć. Zachęca do tego sama autorka.

Czytaj dalej

„Wyrusz ze mną w podróż Koleją Transsyberyjską. Gwarantuję Ci, że odkryjesz historię (nie)zwykłych ludzi, poczujesz przypływ energii syberyjskiego szamana, zatrzymasz się ze mną przy najgłębszym jeziorze świata i odkryjesz, dlaczego nigdy nie powinieneś pić wódki z Rosjanami”. – “Moja dzika Syberia”, Karolina Kozioł

Wymienione książki jednoznacznie potwierdzają, że Karolina Kozioł jest autorką zasługującą na uwagę. Jej relacje to zawsze poruszające prawdziwe historie. Dzięki nim poznamy nowe miejsca i ludzi.