Jestem lepszym człowiekiem, bo czytam książki - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościJestem lepszym człowiekiem, bo czytam książki

Jestem lepszym człowiekiem, bo czytam książki

4 października 2021 / Agnieszka
Mity o molach książkowych są wszechobecne. Czytanie dużej ilości lektur dawniej było powodem do dumy. Wiele osób stwierdzało: jestem lepszym człowiekiem, bo czytam książki. A jak obecnie oceniani są książkoholicy oraz nieczytający? Odpowiedź na to pytanie zaskakuje.

Od wielu lat badania stanu czytelnictwa w Polsce są niepokojące. Mniej niż połowa Polaków czyta przynajmniej jedną książkę rocznie. Coroczne badania przeprowadzane przez Bibliotekę Narodową dowiodły, że co czwarty Polak nie czyta wcale, a nawet nie posiada w domu ani jednej książki. Lubiący czytać, stają naprzeciw nieczytających. Każda z tych grup prezentuje własne argumenty. Niechcący zmienić zgubnych nawyków, stronią od dłuższych tekstów pisanych. Mity o molach książkowych oraz żarty na temat książkoholików w prześmiewczy sposób odnoszą się do osób chcących i lubiących czytać. Miłośnicy książek wciąż uparcie przekonują natomiast wszystkich, że czytanie jest wysoce prozdrowotne. Kontakt z książką należy rozwijać u dzieci – czytanie w ciążyfakty i mity. Te społeczności trudno będzie pogodzić.

„Zalety czytania książek są ogromne, wręcz gigantyczne. Książka rozbudza wyobraźnię, uczy, bawi, daje ogrom satysfakcji i wiele, wiele więcej”.– polskieradio24.pl

Jestem lepszym człowiekiem, bo czytam książki. Im więcej czytam, tym więcej wiem. Książki pogłębiają moją wiedzę. Polecamy czytać mądre książki –  https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/polecamy-czytac-madre-ksiazki/ Podnoszę swój poziom inteligencji, czytając wartościowe książki. Rozwój osobisty zapewnia mi czytanie. Mobilizuje mózg do wzmożonej, twórczej pracy, dzięki czytaniu, a w efekcie rozwijam swój potencjał i mam większe szanse odnieść sukces. W ten sposób kochający literaturę przekonują nieczytających do zmiany szkodliwych nawyków na rzecz przyjemności czytania.

 

Książki – polecam książki wartościowe ➡➡➡ https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-polecam-ksiazki-wartosciowe/

 

„Osoby kochające czytać książki przez niektórych uważane są za osoby nudne, mocno introwertyczne i raczej takie, które wolą domowe zacisze od wyjścia na imprezę. Czy to w 100% prawda? Jakie kłamstwa krążą w sieci i w społeczeństwie o książkoholikach?”. – czytajnawalizkach.pl

To przykre, że mole książkowe muszą wysłuchiwać wielu przykrych słów krytyki. Ci, którzy traktują czytanie, jako kształcącą rozrywkę, mają rację. Zbawienny wręcz wpływ czytania na kondycję emocjonalną i psychiczną jest nieoceniony. Książki to przecież rzeczy, dzięki którym możemy uruchomić swoją wyobraźnię i przenieść się do wymarzonej wizji. Eskapizm doświadczany za sprawą literatury jest jednym z najlepszych środków przeciwdziałających stanom depresyjnym, czy lękowym. Każdy powinien więc zapamiętać ważną uwagę. Czytaj więcej, będziesz zdrowszy i szczęśliwszy. Wyrabianie czytelniczych nawyków nie stawia przed nami żadnych ograniczeń.

„Oczywiście nie musimy czytać tylko encyklopedii, bardzo często książki przygodowe, powieści i dramaty mogą też nas czegoś nauczyć, przekazać cenne myśli. Na rynku dostępnych jest też wiele poradników i książek psychologicznych, które mogą pomóc rozwiązać problemy i rozwiać wątpliwości, a także nabyć cenną wiedzę”.– polskieradio24.pl

Jeśli szukasz miejsca na wyjazd to warto wybrać odpowiednie miejsce na swój nocleg. Zdecyduje gdzie chcesz spać.

Powieść, która poruszy do głębi

Zacznijmy więc korzystać z dobroczynnych właściwości obcowania z dobrymi książkami. Staniemy się mądrzejsi i bardziej wrażliwi na problemy innych po przeczytaniu dramatu „Napisy Końcowe„. Autor Mariusz Byliński zadbał, aby ta powieść poruszała do głębi. Opisana historia inspirowana jest największymi, ludzkimi bolączkami. Fabuła przenosi do roku 2040. Bohaterowie, których poznamy, zamieszkują niewielki dom opieki na Wyspie. Jest to sparaliżowany i podłączony do respiratora Steven oraz jego opiekun Daniel. Kiedyś wspólnie wierzyli oni, że emigracja pozytywnie odmieni ich los. Niestety obaj mężczyźni, na skutek wizyty urzędniczki z organizacji dobroczynnej, staną przed koniecznością przeanalizowania przeszłości oraz wyznaczenia sobie celu. Psychologiczny wyraz „napisów końcowych” ogniskuje się wokół tematu kruchości ludzkiego umysłu, niepełnosprawności oraz, wykluczenia społecznego.

Czytaj dalej

 

Opowiadania poszerzające świadomość

W celu pogłębiania wiedzy o sobie i świecie nie trzeba sięgać po obszerne lektury. Dobre opowiadania obyczajowe mogą zwrócić naszą uwagę na najważniejsze kwestie. Iloraz inteligencji emocjonalnej zwiększymy, sięgając po „Lakier do paznokci„. Peggy Brown napisała opowiadania poszerzające świadomość. W tych tekstach autorka wyraziła swoją opinię o kobietach, krzywdzącym patriarchalnym systemie, czy zjawisku przemocy domowej. Głównymi bohaterami tych historii są niezwykłe, charakterne przedstawicielki płci pięknej, którym przychodzi mierzyć się z niesprzyjającym losem. Już w pierwszej opowieści poznamy rezygnującą z marzeń na rzecz matki Cele, bitą przez małżonka Adele oraz niepełnosprawną Helę. Poznamy także zafascynowaną kolorem czerwonego lakieru do paznokci Marylę oraz wiele innych pań. Z pewnością każdy, kto przeczyta tę książkę, przeżyje silne wzruszenia, umacniające zdolność do rozpoznawania cudzych i własnych emocji.

Czytaj dalej

 

Ludzki umysł jest niezwykły

Nawet naukowcom do dziś nie udało się wyjaśnić wszystkich jego tajemnic. Jestem mądry, bo czytam książki, może powiedzieć każdy, kto dzięki czytaniu poznał siebie. Adrianna Katarzyna Kacińska poleca wszystkim „Wybrane zagadnienia z zakresu psychologii ogólnej i klinicznej„. Ten poradnik psychologiczny to praca na podstawie obserwacji autorki zainteresowanej budową ludzkiej psychiki. W książce omówiono podstawowe, a jednocześnie interesujące aspekty skoncentrowane na reakcjach ludzkiego umysłu. Jaki masz typ osobowości? Kto jest bardziej empatyczny, a kto agresywny? Co to jest depresja? Czy mam zaburzenia lękowe? Jak na organizm wpływa sposób odżywiania? Na te i wiele innych pytań w zrozumiały sposób odpowiedziała autorka. Poruszyła ona również temat funkcjonowania społecznego i emocjonalnego osób z niepełnosprawnością. Z tą książką odkryjesz swoją niezwykłość.

Czytam dalej

Rozwijamy się i uczymy całe życie. Będziemy mądrzejsi, czytając poezję, to dzięki niej poznamy ludzką naturę i własną duszę. Jak powiedział słynny poeta Salman Rushdie:

„Zadaniem poety jest nazwać nienazwane, wskazać oszustwo, zająć stanowisko, wytoczyć argument, ukształtować świat i zatrzymać go w stanie uśpienia”.

 

Kojąca moc poezji

Doceniona w Polsce i na świecie poetka i pisarka Eliza Segiet proponuje wszystkim umysłowe „Przebudzenie„. W tym tomie człowiek został postawiony w centrum uwagi. Wiersze w obrazowy sposób odnoszą się do spraw globalnych. W liryczny sposób poetka ukazała wojnę, podkreśliła odczuwany niepokój, a następnie skoncentrowała się na indywidualności ludzkiej natury. W tych wierszach ujawnione zostały intymne, ludzkie odczucia i zachowania. Pojawia się także współczesnym motyw świata ogarniętego pandemią oraz wspomnienia o działaczach społecznych, w tym uhonorowanych Pokojową Nagrodą Nobla.

Czytaj dalej

Powyżej zaprezentowano wartościowe, rozwijające umysł i duszę lektury. Każdy, kto przeczyta, a następnie przeanalizuję wymowę tych książek, stanie się lepszym emocjonalnie człowiekiem. Jeżeli dalej będziemy chcieli umacniać swój intelektualny potencjał, powinniśmy sięgać po poradniki psychologiczne.