Jesień z książką dla dzieci - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościJesień z książką dla dzieci

Jesień z książką dla dzieci

20 października 2020 / Agnieszka

Gdy wraz ze zmianą pór roku, przychodzą chłodne, deszczowe dni, najbardziej nudzą się najmłodsi. Dla nich jesienna słota oznacza brak zabaw na świeżym powietrzu. Na szczęście nie musi tak być. Pozostawanie w domu może oznaczać pełną wrażeń jesień z książką dla dzieci. W tym roku niech tak będzie. Bajkoterapia – książki dla dzieci, czytanie z dzieckiem

 

Każdego roku coraz chłodniejsze, pochmurne i pełne wilgoci jesienne dni wpływają na spadek nastroju. Zmniejszona ilość docierającego do nas światła słonecznego negatywnie oddziałuje na samopoczucie. Zniechęcenie do działania, marazm, a nawet smutek, bez względu na wiek, dopada wszystkich. Jesień najdotkliwiej odczuwają jednak najmłodsi. Dla nich słota oznacza brak zabaw na świeżym powietrzu. Tym samym większość chwil przepełnia bezruch i apatia. Na szczęście nie musi tak być. Najlepszy sposób na nudę to czytanie książek. Zaproponujmy więc dzieciom ciekawe lektury. Takie, które rozbudzają wyobraźnię i zabawę łączą z nauką.

„Jesienią nie ma nic lepszego od dobrej książki. Warto zaproponować je także naszym dzieciom, nawet tym, które czytać nie potrafią. Bo kto powiedział, że książka ma być tylko do czytania”. – newsweek.pl

Pozostawanie w domu może oznaczać pełną wrażeń jesień z książką dla dzieci. W końcu wspólne czytanie to najpiękniejszy czas, jaki możemy zaoferować najmłodszym. Bliskość zapewniana w trakcie poznawania ciekawej historii, zacieśnia emocjonalną więź. Ta przyjemna chwila pozytywnie wpłynie na wyrabianie w malcu korzystnego nawyku sięgania po lektury. Ponadto, jak dowiedziono, kontakt z książką prozdrowotnie oddziałuje na rozwój psychiczny i emocjonalny pociechy. Głośno czytajmy maluchom, a ze starszymi dziećmi wspólnie poznawajmy treść książki. Zalety tej formy spędzania czasu wolnego trudno przecenić. Pośród najcenniejszych korzyści wymienić należy: wzmacnianie poczucia własnej wartości dziecka, rozwijanie jego słownictwa, swobody tworzenia wypowiedzi, rozbudzanie wyobraźni, poszerzanie wiedzy ogólnej oraz naukę odróżniania dobra od zła. Aby jesień z książką dla dzieci w tym roku była wyjątkowa, warto sięgnąć po zaprezentowane pozycje. Są to lektury spełniające wymogi wartościowej literatury dziecięcej. Nie zabraknie więc ciekawych przygód, radosnych momentów, mądrych puent oraz spotkań z sympatycznymi bohaterami.

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Jesień z książką przede wszystkim powinna przepędzać nudę ekscytującymi, czytelniczymi wyrażeniami. Starsze dzieci mogą sprawdzić „Kto mieszka w starym zegarze„. Ta współczesna baśń porusza tematy znane wszystkim młodym czytelnikom. Oznacza to, że z łatwością utożsamią się oni z zaprezentowanymi postaciami. Główna bohaterka to niesforna, nieco zbuntowana 12-letnia Lusia. Od dłuższego czasu nie potrafi ona dogadać się z rodzicami oraz nawiązać satysfakcjonującej koleżeńskiej relacji. To dlatego spotykają ją najróżniejsze, przykre sytuacje. Kiedy Lusia napotyka problemy lub chce oderwać się od trudnej codzienności, wyrusza na strych, by z pomocą starego zegara ukryć się w świecie fantazji. W tej wyobrażonej przestrzeni dobro bezustannie walczy ze złem. Dziewczynka wiele się nauczy, obserwując te zmagania. Zawsze biorą w nich bowiem udział niezwykłe, zmagające się z nietypowymi zdarzeniami postacie. Oczywiście inspirowana prawdziwym życiem fabuła, pozwala odnieść wszystkie opisane wydarzenia do rzeczywistości. Ostatecznie bohaterka zmieni przecież swoje zachowanie i doceni wartość rodzinnych więzi. Towarzysząc Lusi młodzi czytelnicy zrozumieją, że każdy może być dobrą lub złą wróżką. Ten pouczający morał inspiruje, zachęcając do właściwego postępowania.

„Lusia to wchodząca w czas buntu dwunastolatka, marzycielka kochająca zwierzęta i to z nimi dogadywała się bardziej niż z rówieśnikami. Uważała, że krótkowzroczność kurzych móżdżków, jak ich nazywała, nie pozwalała jej na bliższe relacje. Miała niespotykaną urodę, ale jej opis własnej postaci daleko odbiegał od tego rodzaju określeń”. – Ewa Oleksiuk, „Kto mieszka w starym zegarze?”.

Czytaj dalej

Baśń o dębowym sercu” powinny poznać starsze dzieci, a także ich rodzice. Ta piękna opowieść inspirowana jest ponadczasowym motywem i cennymi wartościami. Uosabia je bohater o imieniu Antek. Ten mały chłopczyk do niedawna żył w bezpiecznej krainie. Piękna fauna i flora pozwalała mieszkańcom wieść spokojne, dostatnie życie. W pewnym momencie nastała jednak susza. Jedyna studnia nie była w stanie dostarczyć roślinom, zwierzętom i ludziom wystarczającej ilości wody, dlatego wszystko zaczęło usychać. Podobno za dramatyczne wydarzenia rozgrywające się w wiosce odpowiada opętany stary dąb. To leciwe drzewo zawsze dostarczało wszystkim życiodajnej energii. Niestety, zły Czarownik z zazdrości skradł mu serce. Uczynił to, bo nie potrafił znieść radości mieszkańców przeuroczej krainy. Bezradni I przestraszeni ludzie, zaczęli rozważać konieczność opuszczenia swojej ziemi. Tylko odważny Antek decyduje się porozmawiać z przerażającym drzewem. Od tego spotkania zależy los wszystkich. Czy mały chłopiec sprosta temu zadaniu? O tym przekonamy się w trakcie tej mądrej, zwracającej uwagę na wartość środowiska opowieści. Do lektury zachęcają słowa autora:

„Baśń o dębowym sercu ukazuje nam uniwersalny motyw walki dobra ze złem, przekonuje o tym, że warto walczyć i przezwyciężać swoje granice w imię wyższych wartości, a także mówi o tym, jak wielką moc ma przyjaźń”. – Artur Jasiński

Czytaj dalej

Jesień z książką dla dzieci nie może oczywiście ominąć najmłodszych. Dla nich czas spędzony wspólnie z rodzicami nad lekturą, będzie szczególnie cenny. Z myślą o potrzebach małych dzieci wybrano pięknie ilustrowane bajeczki.
Wypoczynek z książką można odbywać o dowolnej porze roku. Bez względu na pogodę dzieci powinny poznać „Wakacyjne przygody Agaty”. Będzie w nich uczestniczył maleńki kociak. Młodzi czytelnicy na pewno nie oprą się jego urokowi. Jak wiadomo, najmłodsi lubią sympatyczne zwierzaki i często marzą, by przygarnąć pupila. Wyobrażenia o posiadaniu czworonożnego przyjaciela muszą jednak zetrzeć się z rzeczywistością. Przekona się o tym Agata, która ponad wszystko zapragnęła kota. Dziewczynka, by zrealizować swój cel, poczyniła wiele kroków. Nim Agata stanie się właścicielką kotka, spotka ją sporo rozczarowań, kilka chwil smutku, a także moment buntu. Milusiński ulubieniec szybko zacznie bowiem psocić i chadzać własnymi ścieżkami. Wszystko, co ją spotka stanie się świetną lekcją życia. Dziewczynka w końcu zrozumie, że posiadanie zwierzątka przede wszystkim oznacza odpowiedzialność. Tę naukę powinni zapamiętać wszyscy czytelnicy. Należy podkreślić, że ta bajka z łatwością pobudzi dziecięcą wyobraźnię. Wpływają na to rysunki wyobrażone przez Agatę Antoniewicz, które zobrazował utalentowany artystycznie Krzysztof Kałucki.

Czytaj dalej

Najmłodszym dzieciom jesienną szarugę umilą „Wesołe rymowanki na wieczory i poranki”. W książeczce tej zebrano krótkie, wierszowane opowiastki. Każda z tych niewielkich rozmiarów bajeczek przeniesie małych czytelników do niezwykłego, bajkowego świata. Atrakcji i niecodziennych zdarzeń nie będzie brakować. Głównymi bohaterami zostały bowiem obdarzone ludzkimi cechami rośliny i zwierzęta. Te postacie nie lubią się nudzić, dlatego często organizują konkursy i wesołe zabawy. Te łatwe do zrozumienia rymowanki kryją w sobie cenne wskazówki i pouczające morały. Podkreślone zostały postawy i zachowania godne naśladowania oraz te, które zasługują na naganę. W trakcie lektury najmłodsi czytelnicy odbiorą więc kilka cennych lekcji. Nauka będzie łączyć się z rozrywką. Łatwy do zrozumienia tekst dopełniają kolorowe, rozbudzające wyobraźnię obrazki. Warto podkreślić, że ta książka może stać się pierwszą czytanką.

Słowa autorki dokładnie wskazują, do kogo i dlaczego skierowana jest ta książeczka. „Dla chłopczyka i dziewczynki, by mieli radosne minki”.

Czytaj dalej

Zaprezentowane lektury to pozycje przygotowane z myślą o potrzebach najmłodszych czytelników. Z nimi jesień z książką dla dzieci na pewno będzie niezapomniana. Prozdrowotny, czytelniczy relaks pobudzi dziecięcą wyobraźnię, jednocześnie zaspokajając edukacyjne i emocjonalne potrzeby.