Jerozolima - najbardziej skłócone miasto świata - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościJerozolima – najbardziej skłócone miasto świata

Jerozolima – najbardziej skłócone miasto świata

12 października 2017 / Agata Jankowiak
W Jerozolimie świat arabski miesza się z żydowskim, a żydowski z chrześcijańskim. Klimat tego miejsca może jednak szokować. Legalna jest tu prostytucja i aborcja, a nieopodal Ściany Płaczu dojrzymy tęczową flagę.

Położona wśród gór Judei Jerozolima jest największym miastem Izraela. Imponująca powierzchnia i zaludnienie nie przesądza jednak o niezwykłości tego miejsca. Na świecie jest przecież cała masa wielkich miast. Aglomeracji tętniących życiem i przyciągających niepowtarzalnym klimatem. Co sprawia więc, że Jerozolima to jedno z wyjątkowych miejsc na świecie?

Jerozolima posiada długowiekową historię. Miasto jest centralnym punktem trzech wielkich religii monoteistycznych. Koło siebie egzystują wyznawcy judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Na co dzień bywa spokojnie, ale zdarzają się konflikty. Odmienność kulturowa i religijna doprowadza do licznych tarć. Czasy krwawych wojen już dawno minęły, nie oznacza to jednak, że zapanował pokój i pełne zrozumienie dla inności. Imponuje panujące tu poszanowanie dla odmiennych poglądów, wierzeń czy upodobań. Zdaje się, że od mieszkańców Jerozolimy moglibyśmy uczyć się tolerancji. Tutaj świat arabski miesza się z żydowskim, a żydowski z chrześcijańskim. Pomimo tego wszyscy potrafią cieszyć życiem.

Chrześcijaństwo, religia monoteistyczna i uniwersalistyczna, której istotą jest wiara w Jezusa Chrystusa.

Różnice kulturowe zauważalne są na każdym kroku. Odmienny ubiór, czy zachowania mieszkańców intrygują. Podziały są widoczne nawet w planie miasta. Nowoczesne, żydowskie dzielnice rozciągają się w kierunku zachodnim. Natomiast arabskie zlokalizowane są po stronie wschodniej. Na licznych osiedlach mieszkaniowych spotkamy również chrześcijan, czy emigrantów nawet ze Stanów Zjednoczonych. Musimy jednak wiedzieć, że prym wiodą Żydzi. To najliczniejsza grupa w Jerozolimie, w której religia jest wartością nadrzędną.

Judaizm – religia monoteistyczna, której podstawą jest wiara w jednego Boga (osobowego, niepodzielnego, będącego bytem niematerialnym, bezcielesnym i wiecznym), będącego nie tylko Stwórcą świata, ale także jego stałym „nadzorcą”, czy też „opiekunem”.

W Jerozolimie widoczne jest wyraźnie połączenie starego z nowym. We wschodniej części leży Stare Miasto, które wpisane jest na Listę dziedzictwa UNESCO. Każdego roku przybywa tu ponad milion turystów i pielgrzymów z całego świata. Teren otoczony kilku kilometrowym murem obronnym wzmocniony jest basztami i cytadelą. W chrześcijańskiej dzielnicy Starego Miasta znajduje się około czterdziestu świętych miejsc. Chrześcijanie modlą się w każdym, choć najważniejsza zdaje się Bazylika Grobu Świętego. To wokół niej zlokalizowane są kościoły i klasztory. Wystarczy podążyć nieco dalej, by znaleźć się w zupełnie innym miejscu. Dzielnica Muzułmańska wabi przyjezdnych setkami kolorowych straganów. W tych typowych dla arabskiego Bliskiego Wschodu punktach kupimy dosłownie wszystko. Trzeba jednak uważać, by nie wydać fortuny. Produkty kuszą, a Arabowie są urodzonymi sprzedawcami. Na terenie Starego miasta Jerozolimy mieści się również dzielnica Żydowska i Ormiańska. Właśnie tutaj położone jest także Wzgórze Świątynne, czyli jeden z największych obszarów sakralnych na świecie. W czasach starożytnych miejsce kultu judaizmu. Obecnie teren, na którym skupione są miejsca święte dla muzułmanów. Warto wiedzieć, że w czasach biblijnych, Wzgórze Świetne nosiło nazwę Moria. Po hebrajsku, Miejsce wybrane poprzez Jahwe.

Islam – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w nim objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Allaha do ludzi. Islam bywa określany jako mahometanizm.

Przyjezdni cyklicznie odwiedzający to miejsce na stałe wpisali się w miejską atmosferę. To z myślą o nich powstała cala sieć nowoczesnych hoteli. Restauracje oferują zróżnicowane menu. Sklepiki i stragany asortyment wszelkiej maści. Wprost z synagogi można wyruszyć do kościoła lub meczetu. W Jerozolimie nikt nie poczuje się zawiedziony. Pamiętajmy jednak, by nie ulec złudnemu wrażeniu, że religia hamuje rozwój.

Jerozolima podobnież jak cały Izrael tętni zróżnicowanym i nieprzewidywalnym życiem. Kraj od dawna pracuje na status potęgi militarnej na arenie międzynarodowej. Obok zabytków kultury i świadectw wiary znajdziemy imponujące, nowoczesne budowle. Malowniczy krajobraz zachęca do przechadzek. Do zadumy skłania natomiast myśl, że dawniej przechadzał się tędy Jezus. Właśnie dlatego możemy stwierdzić, że Jerozolima to miasto Boga.

Jerozolima – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela. Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.

Dla wyznawców trzech religii monoteistycznych oraz przyjezdnych Jerozolima to miejsce wyjątkowe. Dla Żydów od X wieku p.n.e. jest to teren święty. Wielokrotnie wspominany w Biblii, przez co zasługujący na chwałę. Właśnie dlatego w kierunku Jerozolimy zwrócone są wszystkie synagogi. Codziennie, w tym kierunku odmawiane są także, żydowskie modlitwy. Dla chrześcijan Jerozolima to miejsce, które swą obecnością naznaczył Jezus. Wierni pamiętają o ukrzyżowaniu Chrystusa. Miało ono miejsce na Golgocie. Dawniej góra znajdowała się poza terenem miasta, dziś jej śladów należałoby szukać w jego obrębie. Chrześcijanie od dwóch tysięcy lat przybywają również do Bazyliki Grobu Świętego. Dla Muzułmanów Jerozolima jest trzecim świętym miastem islamu. Wyznawcy Mahometa wierzą, że właśnie tutaj dostąpił on wniebowstąpienia. Dziś na terenie, na którym miało dojść do tego wydarzenia, mieści się Kopuła na Skale. Jedno z najważniejszych muzułmańskich sanktuariów

Nazwa Miasto Boga wyjątkowo trafnie pasuje do Jerozolimy. Powinniśmy jednak wiedzieć, że atmosfera tego miejsca może szokować. Legalna jest tu prostytucja i aborcja, a nieopodal Ściany Płaczu dojrzymy tęczową flagę. Z pewnością chcielibyśmy wiedzieć, dlaczego Żydówki gola głowy i noszą peruki? Jak poruszać się po Jerozolimie w szabat? Jakimi samochodami jeżdżą Izraelczycy? Czym jest mezuza? Po czym poznać żonatego Żyda? Rozbudzających wyobraźnie pytań jest wiele. By odnaleźć odpowiedź, warto sięgnąć po książkę Eweliny Rubinstein „Jerozolima. Miasto Boga”. Jest to obalający stereotypy przewodnik z elementami reportażu, dokumentu i wywiadu.

Przed lekturą zachęcamy do obejrzenia filmu promującego książkę.