Jak żyć z osobą cierpiącą na borderline?
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościJak żyć z osobą cierpiącą na borderline ?

Jak żyć z osobą cierpiącą na borderline ?

21 września 2018 / Grzegorz Malinowski
Ciągły strach przed odrzuceniem, osamotnieniem. Nieustająca sinusoida humorów towarzysząca uczuciu pustki i braku określonej osobowości. Niemożliwość poznania własnego ja, potrzeba przejmowania kontroli, odgrywania charakterów, a w skrajnych przypadkach mnogość powtarzających się prób samobójczych.

 

Choroby i zaburzenia psychiczne to temat drażliwy, pokryty warstewką niepewności i nieśmiałości ze strony rozmówcy, skłaniający do śmiechu osoby nierozważne i niedoświadczone. Pomimo niebywałego postępu psychiatrii i psychologii w ostatnich latach, osobowość z pogranicza, lub tak zwana osobowość borderline, jest jak czarna dziura. Choroba, której zarówno diagnoza, jak i leczenie wciąż ulegają zmianie ze względu na swoje specyficzne objawy różniące się u każdej chorej osoby. Strach przed samotnością, potrzeba kontroli, impulsywne zachowania i próby samobójcze to najczęściej powtarzające się symptomy, które nakierowują uwagę lekarza specjalisty właśnie na borderline. Życie z zaburzeniami nie jest łatwe i przyjemne. Osoba, która jej doświadcza przeżywa istne piekło na ziemi, w jej własnej głowie. Choroby nie widać na zewnątrz, nie jest to złamana ręka czy noga. Chorobę psychiczną możemy porównać do złamania, lecz duszy.

 

Książka do kupienia na stronie – http://tylkorelaks.pl/758-borderline-autoterapia-czyli-o-sprawach-powaznych-z-solidna-dawka-autoironii.html – „Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii” to książka, dzięki której poznajemy tajniki zaburzenia z pogranicza od kuchni. Żywe dialogi i barwny język sprawiają, że książkę czyta się szybko i przyjemnie, a czas z nią spędzony skutkuje szerokim uśmiechem i poważnymi przemyśleniami. Anka Mrówczyńska pisze o sprawach poważnych w lekki i zabawny sposób, co jest nie lada sztuką. Powieść polecam wszystkim tym, którzy zmagają się z własnymi emocjami i pragną zbudować zdrową relację z samym sobą oraz bliskim osób cierpiących na borderline, aby lepiej zrozumieć ich postępowanie.

 

Ludzka psychika decyduje o wszystkim. To w naszym umyśle ukryty jest „klucz” do szczęścia. Książki o ludzkiej psychice pomogą nam go odnaleźć. Czas zrozumieć i spróbować okiełznać odczucia i emocje targające duszą. Czytaj również – https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-o-ludzkiej-psychice-podroz-w-glab-siebie – Książki o ludzkiej psychice – podróż w głąb siebie.

 

Jak żyć z osobą cierpiącą na borderline? Nie jest to łatwe, a zarazem nie awykonalne, wymaga wyrozumiałości, poświęcenia i chęci zaangażowania się, lecz przede wszystkim, zaakceptowania zaburzenia i świadomość sytuacji, które mogą wyniknąć. Tytułowy „border”, ponieważ tak potocznie nazywane są osoby z zaburzeniem, rozumie świat na swój sposób. Charakterystyczne jest przypisywanie zdarzeń uczuciom, co może stać się zapalnikiem wielu kłótni, których obiektem nie będzie samo zdarzenie, a przeinaczenie realiów, aby uzasadnić swoje uczucia. Musimy przywyknąć do nastrojów, których zmiany wywoływane są przez naturalne dla nas, sytuacje. Wytłumaczenie chaosu znajdującego się w umyśle bordera nie jest łatwe.

 

„Trzymaj się ode mnie bliżej z daleka”. Jest to zdanie sugerujące, a zarazem obrazujące brak poczucia jedności i stabilności. Osoby z zaburzeniem osobowości typu borderline pragną usamodzielnić swoje wybory i myśli, jednocześnie osaczając drugiego człowieka. Nie jest niezwykłe, że partnerzy lub przyjaciele takiej osoby będą czuli się kontrolowani i wykorzystywani. Jednak nawet w takich sytuacjach należy pamiętać, że nie jest to celowym działaniem.

 

Pierwszy aspekt życia to świadomość występowania symptomów choroby, drugim jest przygotowaniem siebie na ataki i postawienie jasnych granic, które jednocześnie nie będą ograniczały kontaktu, czy rozwoju znajomości.

 

 

Opisywane wskazówki wydają się skomplikowane i wymagające ponadludzkich sił. W praktyce okazuje się, że gdy wypracujemy pewne modele zachowań, zapomnimy o realnym istnieniu zaburzenia. Konsekwencja w słowach, rozwaga i bycie uważnym słuchaczem to tylko kilka z proponowanych rozwiązań, które w sposób znaczący ułatwiają codzienną komunikację. Musimy zapamiętać, aby nie dawać sobą pomiatać i nie obwiniać się nadmiernie za uczucia i reakcje, które możemy wywołać. Osoby cierpiącej na borderline nie należy pod żadnym pozorem ignorować, a odpowiedzi jej udzielane powinny być na tyle skondensowane, aby nie istniała możliwość ich interpretacji.

Książki psychologiczne warte przeczytania – https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-psychologiczne-warte-przeczytania/
Nie ma ludzi identycznych, tak samo nie ma dwóch takich samych przypadków zaburzenia osobowości typu borderline. Kluczem do szczęśliwego życia z osobą zmagającą się z tą chorobą jest poznanie jej i okiełznanie własnego strachu. Nie szufladkujmy takich osób i nie odsuwajmy ich od życia społecznego, nauczmy się z nimi komunikować i bądźmy przykładem dla innych.