Jak żyć po stracie bliskiej osoby? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościJak żyć po stracie bliskiej osoby?

Jak żyć po stracie bliskiej osoby?

22 października 2018 / Agata Jankowiak
Rozstania zawsze są trudne. Najboleśniejsze są te ostateczne.  Z emocjami targającymi duszą jakoś trzeba się jednak uporać. To niełatwe, ale po stracie bliskiej osoby trzeba żyć dalej.

Relacje z innymi ludźmi to istotny aspekt naszego życia. Potrzebujemy kontaktów interpersonalnych i jeśli tylko możemy, staramy się zapobiegać samotności. W codziennym życiu, na swej drodze napotykamy mnóstwo osób. Z jednymi łączą nas jedynie powierzchowne, mało istotne kontakty z innymi zacieśniamy bardzo silne, emocjonalne więzi.

Dla osób, które staną się dla nas ważne, jesteśmy w stanie wiele zmienić. Wspólna relacja wymaga bowiem zaangażowania.

Bliskość wzmacnia uczuciową więź. Z czasem odczuwamy, że nasz los jest ściśle powiązany.

Po części tak jest. Skoro niektóre obszary codzienności realizujemy, planujemy i przeżywamy wspólnie, wypracowujemy szereg zależności i więzów między sobą.

Kochamy, przywiązujemy się, oferujemy swe oddanie. Chcemy wierzyć, że więź z ukochaną osobą jest niezniszczalna. Los bywa jednak nieubłagany. Nie sposób zaplanować przyszłości i zapobiec nieoczekiwanym perturbacją.

Ponieważ nie zaplanujemy jutra, które może niemile nas zaskoczyć, warto zadać sobie kluczowe pytanie.

Jak żyć po stracie bliskiej osoby? To trudne, ale trzeba „iść” dalej.

„Blizny” to powieść o wielkim smutku po śmierci ukochanej kobiety. Kochać człowieka, można bowiem nawet po jego odejściu.  Główny bohater Krzysztof będzie musiał zmierzyć się z największą stratą w swym życiu. Jego historia rozpoczyna się dość dramatycznie. Po miłosnym zawodzie, na wiele lat rezygnuje bowiem z nawiązywania bliższych relacji. Los samotnika nie jest mu jednak pisany. Zrozumie to, gdy pozna młodszą od siebie panią chirurg Natalię. Na reszcie jego serce zazna ukojenia. Kilkunastoletnie, szczęśliwe małżeństwo zakończy się jednak tragicznie. Natalia umrze, a jej narządy trafią do przeszczepów. Właśnie dlatego jej serce zostanie ofiarowane Ance. Po operacji kobieta poczuje się dziwnie, bo zacznie obserwować u siebie niespotykane dotąd zachowania i odczucia. Kiedy na drodze Anki pojawi się pogrążony w żałobie Krzysztof, będzie on chciał wierzyć, że „odzyskuje” w ten sposób Natalię. Ostatecznie Krzysztof będzie musiał zrozumieć, że mimo straty ukochanej, warto żyć, bo wtedy pamięć o niej będzie nadal istnieć.

Czytaj dalej

„Moje życie bez ciebie” to poruszająca powieść obyczajowa. Główna bohaterka Agata będzie musiała zmierzyć się z żałobą. Utrata ukochanego sprawi, że jej świat „utonie” w ciemnych barwach. Odzyskanie psychicznej równowagi nie będzie łatwe, ale to jej jedyna szansa, by rozpocząć dalsze życie. Dla Agaty będzie to bardzo ciężkie zadanie. Dorastając, musiało bowiem wielokrotnie  mierzyć się trudnymi emocjami. Odrzucona przez rodziców, równowagę uczuciową odzyskała dopiero jako dwudziestoparolatka. Szczęśliwe małżeństwo miało na zawsze odmienić wszystko na lepsze. Niestety, nagle, tragicznie owdowiała. Tą wzruszającą powieść można potraktować jako studium psychologiczne przeżywania procesu żałobnego.  

Czytaj dalej

„Cisza” to porywający,  psychologiczno-erotyczny dramat z elementami kryminału, w którym odnajdziemy motyw utraty bliskiej osoby. To książka pełna ekscytujących zawirowań. Nie zabraknie namiętnych uniesień, wzruszeń, niepewności i niebezpieczeństwa. Główni bohaterowie to Maja i Adam. Tę parę od pierwszego spotkania połączyła silna relacja. Płomienny romans, który mógł skończyć się nieoczekiwanie, przerodził się w trwałe uczucie. Śledząc losy pary, przeżyjemy wiele ekscytujących momentów. Jednymi z nich będą spotkania z Albertem Lenkiewiczem. To szef Mai zamieszany między innymi w przeprowadzanie nielegalnych przetargów. Jak w prawdziwym życiu nie zabraknie chwil radości i niepokoju. Strata dziecka, z którą boryka się Maja, pozostaje jednak jednym z najważniejszych motywów. Wyryła się ona głęboko w jej sercu i wciąż rzutuje na jej los.

Czytaj dalej

Strata może dotyczyć również sytuacji, w której następuje rozpad relacji partnerskiej. Rozstania tego rodzaju często przebiegają boleśnie, a nawet dramatycznie. Dźwignięcie się z takiej  traumy bywa niezwykle trudne, ale jest możliwe.

„Drugie życie rzeczy” to powieść pełna zaskakujących zdarzeń i silnych emocji. Maria, główna bohaterka przekona się, jak nieobliczalny bywa los. Wróciwszy do domu, niespodziewanie zastanie ukochanego męża w objęciach innej kobiety. Widząc, jak uprawia seks z kochanką, obrzydzona wybiegnie na dwór i zwymiotuje. Gdy minie pierwszy szok będzie musiała jednak jakoś się pozbierać. Ta powieść przekona nas, że to życie zawsze ma ostatnie słowo. Zetkniemy się również z rzeczami, które wiele mówią o ludziach, stających się lepszymi, nawet jeśli czynią zło. Ze stratą trzeba się pogodzić i nie warto tracić nadziei, bo nie przewidzimy, co jeszcze przygotował dla nas los.

Czytaj dalej

Z bólem po stracie bliskiej osoby mierzy się bohater książki Roberta FujakaNoc inna niż wszystkie„. Żona Mateusza została porwana, potem zastrzelona, a jej ciało spalone… Mężczyzna przeżywa zaskoczenie i przerażenie, gwałtowny żal, emocjonalne cierpienie i odrętwienie. Jest mu ciężko na sercu i duszy, bo nie wierzył w to, co się kilkanaście dni temu wydarzyło w jego życiu. Był na cmentarzu. Modlił się, płakał i prosił Boga o cofnięcie czasu do chwili sprzed tego, co go spotkało. Często zastanawiał się nad tym, dlaczego tak się stało. Dlaczego odeszła? Jak Mateusz poradzi sobie z żałobą po stracie ukochanej żony? Ta historia wydarzyła się naprawdę. Prawdziwe życie znów napisało niewiarygodny scenariusz. Rodzinna tajemnica, niewyjaśnione sekrety oraz niezrozumiałe, negatywne emocje najbliższych pozostawiły piętno na życiu tego małżeństwa. W końcu za wszelką cenę, od zawsze starali się zniszczyć ten związek.

Czytaj dalej

Ból po stracie najbliższych jest nie do zniesienia – „Bez pamięci„. Jeden z głównych bohaterów – Falin – na skutek wypadku samochodowego traci żonę i córeczkę. Przez wiele lat mężczyzna żyje jak w amoku, nie potrafi pogodzić się z nieszczęściem, a ból po stracie najbliższych jest nie do zniesienia. Nadchodzi jednak dzień, w którym jedno zdarzenie wyrywa go z odrętwienia, a los na nowo rozdaje karty. Falin ratuje kobietę, która w efekcie traumatycznych przeżyć straciła pamięć. Zaczyna zwracać się do niej imieniem Oliwia, a czując, że jest w niebezpieczeństwie, postanawia zatroszczyć się o nią. Uczucie, które zaczyna rodzić się między nimi, przerywają częściowo odzyskane jej wspomnienia, a prawdziwe życie Oliwii staje się barierą na drodze nowo rodzącej się miłości.

Czytaj dalej

Rozstania zawsze są trudne. Najboleśniejsze oczywiście są te ostateczne.  Z emocjami targającymi duszą jakoś trzeba się jednak uporać i żyć dalej. Kolejne dni będą coraz łatwiejsze, a wraz z nimi obudzi się nowa nadzieja.