Jak mindfulness może Ci pomóc w prowadzeniu lekcji języka angielskiego?
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościJak mindfulness może Ci pomóc w prowadzeniu lekcji języka angielskiego?

Jak mindfulness może Ci pomóc w prowadzeniu lekcji języka angielskiego?

24 października 2022 / Grzegorz Malinowski

Mindfulness często jest niewłaściwie postrzegane i rozumiane jako próba całkowitego odłączenia się, od tego, co nam towarzyszy. Z tego też względu wiele osób nie widzi potencjału wykorzystania jej na lekcji angielskiego. To jednak błąd, ponieważ może się okazać bardzo cennym narzędziem. Najpierw jednak trzeba zrozumieć, na czym ma polegać uważność, bo właśnie takim mianem, określamy po polsku mindfulness.

Czym jest mindfulness?

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak można wykorzystać mindfulness na lekcjach języka angielskiego, warto rozwiać pewne wątpliwości dotyczące tej praktyki. Przede wszystkim uważności nie należy traktować jako bezruchu, absolutnego wycofania myśli, wypierania ich i odcinania się od tego, co nas otacza.

Rzeczywiście w praktyce mindfulness skupiamy się na chwili obecnej, ale nie staramy się wyprzeć wszystkiego innego. Skupienie na oddechu pozwala się wyciszyć, uspokoić, puścić napięcia w ciele, a przez to – zapanować nad emocjami, obserwować swobodnie płynące myśli bez wkręcania się w nie.

Jest to więc jakaś forma medytacji, choć każdy z praktykujących mindfulness ma pewnie swój sposób postrzegania tej praktyki. Najważniejsze, że stanowi ona jakąś alternatywę dla multitaskingu, rozedrgania emocjonalnego, zapętlenia się w stresie, napięciach i emocjach, z którego to zapętlenia trudno wyjść.

Po co nam mindfulness w szkole?

Uważność w tym sensie nie oznacza tego samego, co koncentracja. Nie chodzi tutaj o stan w trakcie pracy, ale znacznie ważniejsze jest na tym poziomie mindfulness potraktowane jako wstęp przygotowujący do skupienia, pracy i zaangażowania. Jak może Ci taka praktyka pomóc? Proponując uczniom krótką, 3-5-minutową sesję na początek zajęć:

  • pomagasz się im skupić,
  • ułatwiasz osadzenie się w tu i teraz, w sytuacji lekcji,
  • sprawiasz, że pozbywają się często niepotrzebnego stresu,
  • umożliwiasz porzucenie tego, co jeszcze przed chwilą działo się na przerwie,
  • sprawiasz, że swobodnie oddychają, umysł zostaje dotleniony i przygotowany do pracy, która was wszystkich czeka.

 

Chronisz w ten sposób także siebie przed wypaleniem, ponieważ nie toczysz codziennej walki z grupą o wyciszenie: https://universe.earlystage.pl/universe/jak-nauczyciel-moze-radzic-sobie-z-frustracj%C4%85-i-wypaleniem-zawodowym

Zapanować nad emocjami?

Mindfulness na lekcjach angielskiego, ale i szerzej – po prostu w szkole bardzo się przydaje. Przede wszystkim dlatego, że uczniowie mają jeszcze bardzo duże problemy z panowaniem nad swoimi emocjami. Wynika to po prostu z nieukończonego jeszcze rozwoju mózgu – płaty czołowe odpowiedzialne za kontrolę emocji jeszcze nie są w pełni rozwinięte. Dlatego też emocje u dzieci „wybuchają” z pełną siłą.

Z pomocą praktyki mindfulness można je jednak stosunkowo szybko „ugasić”, sprawiając, że dziecko będzie gotowe na 100% wejść w zajęcia, które właśnie się rozpoczynają. Taka krótka praktyka mindfulness świetnie działa także jako narzędzie do wyciszenia grupy. Więcej możesz dowiedzieć się na: https://universe.earlystage.pl/