Epicka książka - co czytać? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościEpicka książka – co czytać?

Epicka książka – co czytać?

30 października 2018 / Agnieszka
Obecnie określenie epickie, w języku potocznym oznacza coś wspaniałego, robiącego wrażenie wręcz oszałamiającego. Tym samym, epicka książka to taka, która zaskoczy nas pod każdym względem, poruszy emocje i długo nie da o sobie zapomnieć.

Przymiotnik epicki w znaczeniu fantastyczny, szałowy, wspaniały, cudowny, odlotowy to przykład wdrażania się do polszczyzny neosemantyzmów, czyli wyrazów, które już w niej występowały, lecz pod wpływem języka obcego nabrały nowego znaczenia.

Hasło „epic” wniknęło do polszczyzny z angielskiego powiedzenia „epic fail”, które wyrażało niepowodzenie, totalną porażkę, a z czasem zyskało antonimiczne wyrażenie „epic win” oznaczające zwycięstwo, wielką korzyść. Wykorzystywali je internauci w tym szczególnie miłośnicy gier komputerowych. Krótkie „epic” z czasem epickie przyjęło się w potocznym języku polskim jako coś wspaniałego, robiącego wrażenie wręcz oszałamiającego, innego w znaczeniu pozytywnym.

Epicka książka będzie więc taką, która zaskoczy nas pod każdym względem, poruszy emocje i długo nie da o sobie zapomnieć. Tak fantastyczne lektury, które na wielu czytelnikach zrobiły już wrażenie, warto poznać.

Wiktor Pielewin to współczesny prozaik rosyjski, który został uznany za czołowego wizjonera i  jednego z najbardziej znaczących twórców światowej kultury. Proza pisarza podbija serca czytelników na całym świecie i zdobywa liczne nagrody. Książki Pielewina należy więc uznać za epickie i warte przeczytania.

S.N.U.F.F„S.N.U.F.F.” to oszałamiający, postapokaliptyczny bestseler science-fiction ukazujący wizjonerskie spojrzenie na wojnę i media. Powieść ta nie bez przyczyny naszpikowana została skłaniającymi do refleksji aluzjami. Pielewin za pomocą spekulacyjnego filtru fikcji odniósł się do coraz bardziej niepokojących zjawisk społecznych istniejących we współczesnym świecie. Będziemy zaskoczeni trafnością spostrzeżeń autora, które robią naprawdę silne wrażenie. Fabuła pozwala wniknąć w intrygującą historię. Będziemy poznawać zależności i czynniki istniejące od niemal trzech stuleci w konfliktach rozgrywających się między dwoma krajami i ich kulturami. Mowa o cywilizowanym Bizancjum/Big Biz i nieokrzesanej Ork-krainie (Urkaina). Tutaj bieda staje nieopodal bogactwa, rozwój technologiczny naprzeciw ciemnoty, a kulturowa ogłada obok barbarzyństwa. Pozornie te dwa światy wszystko zdaje się różnić, ale to tylko złudzenie. Łączy je bowiem jeden genotyp. Warto podkreślić, że hasło Urkaine to swego rodzaju kalambur slangu rosyjskiego oznaczający „kryminalny”. Główny bohater, pilot drona Damilola Karpov na potrzeby Bizancjum gromadzi brutalne filmiki bez cenzury, znane jako snuff-y. Ta specyficzna kronika filmowa cechuje się krańcową brutalnością. Ma ona  przedstawiać w jak najgorszym świetle mieszkańców Ork-krainy, by znalazły się powody do wszczęcia z nimi wojny. Ponadto Biznancjum potrzebuje ofiar, by stworzyć obraz obcego.

Czytaj dalej

Epicka książka Pielewina to także „Miłość do trzech Zuckerbrinów”. Fabuła tej wielowymiarowej powieści w zmyślny, obrazowy sposób ukazuje społeczeństwo internetu, konsumeryzmu, niewolnictwa informacyjnego. Zyskamy okazję, by spróbować odpowiedzieć na istotne pytanie. Jak w przyszłości będzie funkcjonować, coraz bardziej uzależniona od wirtualnego świata ludzkość? Warto podkreślić wiele elementów tej powieści. Istotne jest to, że niejako jest ona podzielona na dwie opowieści i jedno opowiadanie. Raczej spokojny początek z pewnością nie zdradza tego, co nas czeka. Nie będziemy jednak długo czekać na pierwszy szok. Główny bohater uzyska trzecie oko, ucho i nos oraz drugie usta i będzie mógł widzieć wszystko. Tym samym zostanie odpowiedzialnym za równowagę świata Kiklopem. Z pewnością szybko zrozumiemy także, że w terminie „Zuckerbring” zatuszowano dane dwóch gigantów internetowego świata. Jest to Sergey Brin (Google) i Mark Zuckerberg (Facebook), ale kim jest trzeci, dowiemy się w trakcie lektury. Sięgając po tę książkę, powinniśmy wyobrazić sobie „Zuckerbrinów” jako szalenie niebezpieczny, zabójczy, potrójny wirus.

Czytaj dalej

Zobacz! Książki, które trzeba znać!

Ogromną popularnością cieszą się również książki poruszające bardzo życiowe problemy. W tym takie, które napisane zostały na podstawie osobistych doświadczeń autora. Literatura pisana na bazie prawdziwych historii porusza bowiem do głębi.

Epicka książka to „Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii”. Jest to szczera, poruszająca lektura, która ukazała się w wersji papierowej jako odpowiedź na ogromną popularność wersji elektronicznej. Dzięki książce będziemy mogli uzmysłowić sobie, czym jest borderline. To pograniczne zaburzenie osobowości potrafi zamienić życie w koszmar. Ciągłe wahania nastroju, silne emocje targające duszą, które potrafią niespodziewanie diametralnie się zmienić, poczucie odrzucenia i niedająca się wypełnić pustka. Jakoś jednak trzeba żyć. Ta książka uzmysławia, czym jest to zaburzenie psychiczne. Dzięki specyficznie zapisanej fabule pozycję możemy określić jako jeden wielki dialog. W rzeczywistości jest to jednak monolog rozdzielony na trzy postacie, a wszystkie one łącznie, to autorka. Nasza świadomość na moment zostanie rozszczepiona, byśmy mogli uczestniczyć w procesie autoterapii składającej się z 14 sesji. Autorka rozbija przed nami swe wnętrze na czynniki pierwsze, a wszystko po to byśmy mogli zrozumieć, czym jest borderlian, jak czuje i myśli osoba z tym pogranicznym zaburzeniem osobowości.

Czytaj dalej

Wiele osób twierdzi, że najwięcej wrażeń dostarczają książki przygodowe. Wartka akcja, zagadki i zwiedzanie nowych terenów potrafi przecież przyprawiać o dreszcze.

Epicka powieść przygodowa to „Adler. Tajemnica zamku Bazina”. Fabuła w niezwykły sposób splata w jedną całość namacalną rzeczywistość z mroczną baśnią. Książka inspirowana jest tajemniczym klimatem Wysp Brytyjskich. Moc przygód przyjdzie nam przeżyć wraz z Adlerem. Ten młody, szkocki student zoologii, myśliwy, łowca egzotycznych bestii i członek elitarnego Klubu Zoologów posiada wiele talentów. Najpewniej dlatego nieznany dżentelmen przybędzie z południa, by właśnie jego poprosić o pomoc. Sprawa nie będzie łatwa, gdyż Adler ma pomóc wyjaśnić mroczną zagadkę lasów Sussex. Na południu Anglii dochodzi do serii krwawych zdarzeń, a w Halloweenową noc, przerażające zdarzenia rozegrały się w ruinach klasztoru. Jest czego się bać, choć Adler nie może tego przewidzieć. Akcja książki, która rozgrywa się w czasach współczesnych, pełna jest tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji.

Czytaj dalej

„Pułapka” to powieść przygodowa, którą wielu uznało już za epicką. Na popularność pozycji wpływa fakt, że opisane zdarzenia mają miejsce na terenie Polski. Razem z bohaterami wyruszymy na poszukiwania szczeliny jeleniogórskiej. Jest to legendarny, poniemiecki schowek z czasów II wojny światowej, w którym Niemcy ponoć ukryli niewyobrażalne skarby. Brylanty, złoto, dzieła sztuki, czy drogocenna biżuteria jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy odważyć się i wyruszyć na szaleńczo niebezpieczne poszukiwania. Nie minie chwila, a bracia Czarnowscy razem z żonami, obywatel RFN Justus Schwarz, jego wspólnik oraz dziennikarz Jacek Sulima, wyruszą w kierunku Gór Izerskich. Podobno tam właśnie znajduje się szczelina. Żaden z bohaterów nie wie jednak, że będą musieli mierzyć się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi i nietypowymi mieszkańcami gór. Jeśli popełnią nierozważny błąd, będą musieli zapłacić wysoką cenę.

Czytaj dalej

Niemalejącą popularnością, jaką cieszą się powieści obyczajowe, nakazuje także, wskazać wyjątkową książkę z tego gatunku.

Epicka powieść o wielkiej mocy przebaczania to „Inny wariant życia”. Fabuła przekona nas, że nie można przewidzieć i zaplanować przyszłości. Na pewno nie jesteśmy też gotowi na ewentualności, jakie przygotował dla nas los. Ostatnie słowo zawsze należy do życia. Gdy wszystko nagle się zmieni, pozostają tylko dwa wyjścia. Walczyć lub zaakceptować inny wariant życia. Przekona nas o tym historia Izy i Mariusza. Para spędziła ze sobą wiele chwil. Jedne wspaniałe, inne pełne goryczy. Niestety wspólne przeżyte lata zakończyły się rozłąką. Poznając losy tych postaci, nie będziemy mieli wątpliwości, że życie wielokrotnie wystawiło ich na próbę i zmieniło wszystko. Przebaczenie zdaje się jedyną siłą pozwalającą przeboleć wszelkie perturbacje i uczynić codzienność piękną.

Chcąc przeżyć niezapomniane, czytelnicze wrażenia, warto sięgnąć po wskazane, epickie książki. W końcu zasłużyły na to miano, bo czytelnicy uznali je za wyjątkowe, niezwykłe i godne polecenia.

Co czytać? Zajrzyj na stronę