Dlaczego warto czytać? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościDlaczego warto czytać?

Dlaczego warto czytać?

3 listopada 2016 / Łukasz

Nauczyciele, profesorzy, wydawnictwa, biblioteki, księgarnie — wszyscy krzyczą czytaj!, na co ludzie odpowiadają: tylko po co? Lepiej jest pójść do kina obejrzeć film. Racja, obejrzenie ekranizacji książki jest szybsze, można zobaczyć wszystko na własne oczy i nie trzeba sobie niczego wyobrażać. Nie mówiąc już o dźwiękach! Według większości sondaży internetowych 38% Polaków w ogóle nie czyta książek. Cóż, otwarcie powiem, że nie wiedzą, co tracą… Przedstawię zaraz kilka argumentów, które może przemówią niektórym do rozsądku, a to spowoduje, że może sięgną po książkę, a odsetek ludzi nieczytających spadnie o jeden procencik.

Zacznijmy od tego, że czytanie poszerza nas zasób słownictwa.

Książki powodują, że poznajemy więcej słów, a to wpływa na płynność i treść naszych wypowiedzi. Spotykamy mnóstwo autorów, a każdy z nich ma swój styl, odrębną wiedzę i różne podejście. Właśnie to powoduje u nich taki mały wyścig szczurów, który przyczynia się do tego, że książki i słownictwo w nich zawarte robi się coraz lepsze i lepsze, a Ty, jako czytelnik, przyswajasz je i rozbudowujesz swój własny słownik. Po przeczytaniu książki, możesz wprowadzić do swoich wypowiedzi bardziej trafne słowa, przez co w różnych sytuacjach możesz zastosować różny styl i dopasować go pod rozmówcę.

Książki rozbudowują także naszą wyobraźnię.

Czytając różne żywe sceny, które są pełne akcji i charyzmy, autor zmusza nas do użycia swojej wyobraźni. Powoduje to, że z biegiem czasu będziemy potrafili wyobrazić sobie dany przedmiot, sytuację lub osobę. Nie mówiąc o tym, że będziemy mieli lepsze spojrzenie na świat, obrazy i inne rodzaje sztuki.

Chyba nic tak nie ukoi skołatanych nerwów, jak ciepła herbata, wygodny fotel i dobra książka

Kiedy masz ją w ręce, problemy dnia codziennego uciekają, a Ty jesteś w innym świecie. Nie trzymają Cię już obowiązki, problemy, utrapienia. Takie ukojenie nerwów spowoduje, że łatwiej będzie Ci zasnąć, a sny będą przyjemniejsze.

Czytanie powoduje, że poznajemy zasady poprawnej pisowni.

Każdy z nas także dużo pisze. Jak nie sms-y, to wiadomości na facebooku czy maile. Czytanie powoduje, że poznajemy zasady poprawnej pisowni, a niektóre rzeczy zakodują się w naszej pamięci i na przykład będziemy pamiętać o przecinku przed „że”. Po prostu nasz mózg sobie wszystko zakoduje i będzie starał się to odwzorować.

Przez czytanie książek.

Nie zapominajmy o młodzieży, która przez czytanie książek obyczajowych czy psychologicznych, kształtuje swój charakter, uczy się rozpoznawać dobro i zło. Napisałem o młodzieży, jednak także dorośli mogą zobaczyć, jakie zachowania w naszym społeczeństwie są negowane, a jakie chwalone. Znajomość problemów bohaterów fikcyjnych daje nam szansę na nie popełnienie tego błędu w naszym życiu. W końcu my też piszemy książkę, swoją własną i to każdego dnia.

Jak mógłbym zapomnieć o poprawie naszej pamięci. Książki dają nam szansę na ćwiczenie naszej pamięci — skończymy w jakimś miejscu, chcemy dokończyć jutro, lecz musimy zapamiętać, co było wcześniej. I tak oto mamy proste ćwiczenie na lepszą pamięć. Krótko mówiąc, czytając, stajesz się inteligentniejszy, bystrzejszy i efektywniejszy.

Książki uczą na myśleć.

Zmuszają nasz mózg do ciągłego skupienia. Mówiąc językiem biologicznym — powstają nowe wiązania neuronowe, a to wpływa na naszą inteligencję. Możesz sam spróbować. Czytaj, a z tygodnia na tydzień zauważysz, że jesteś produktywniejszy, a rozwój myślowa będzie lepsza.

Teraz załóżmy, że… pracujesz jako informatyk, czyli codziennie musisz czegoś się uczyć, doskonalić się z dnia na dzień, aby być ciągle na czasie i wiedzieć, co i jak. Pamiętaj — na rynku pracy jesteś towarem, musisz być lepszy od innych i mieć „najnowsze aktualizacje”. Czytając książki, które są odpowiednie tematycznie do Twojej branży, podnosisz swoje kwalifikacje, a Ty stajesz się lepszym „towarem”. I w ten oto sposób możesz zasłużyć na podwyżkę.

Może jesteś rodzicem i nie wiesz, czym zaciekawić swoje dziecko? Tu też z pomocą idą książki! Jest masa tytułów przygodowych, które zaciekawią każdego. „Percy Jackson” dla dzieci, które lubią mitologię, fantastykę i przygodę. „Igrzyska Śmierci” dla takich, które lubią odrobinę przygody, romansu, śmierci i problemów. „Piąta fala”, która pokazuje świat, który dąży ku upadkowi. „Mroczne umysły”, jeżeli Twoje dziecko lubi nadprzyrodzone moce, lub gdy woli świat bez dorosłych, to polecam „Gone”. Książki dla dzieci i młodzieży są dosłownie o wszystkim, dlatego możesz zafundować dziecku bycie na obozie dla herosów, naukę magii w Hogwarcie czy udział w eliminacjach na królową.

Książki to chyba najlepsza rzecz na świecie, jest ich tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jak powiedział Monteskiusz — książki są jak towarzystwo, które wybieramy sobie sami. Dlatego znajdź sobie takiego przyjaciela, który zabierze Cię w świat, który został stworzony przez autora. Takiego przyjaciela, który opowie Ci o swoich problemach i nauczy, że czasem warto zaufać sobie samemu. Takiego, który pozwoli uciec Ci od obowiązków i zapewni spokojniejszy dzień, wieczór, noc…