Dlaczego lubimy czytać powieści romantyczne? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościDlaczego lubimy czytać powieści romantyczne?

Dlaczego lubimy czytać powieści romantyczne?

17 stycznia 2020 / Agnieszka

Czy jest coś lepszego na świecie niż bycie zakochanym? Kiedy dwoje ludzi się odnajduje, są w siódmym niebie. Ale nie tylko bycie zakochanym sprawia, że serca biją szybciej – czytanie historii miłosnych również daje nam wiele emocji. Dlaczego tak jest? Dlaczego lubimy czytać powieści romantyczne?

Czy to młodzi, czy dorośli: uczucia wzbogacają nasze życie

 

Współczesne życie między szkołą lub pracą a wieloma innymi obowiązkami i spotkaniami jest zwykle dość monotonne. Uczucia mają drugorzędne znaczenie. Jednak to właśnie uczucia charakteryzują nas, ludzi. Sprawiają, że nasze życie jest bogate i intensywne. Interesujące jest to, że dzieci są emocjonalne, ale jeszcze nie odzwierciedlają swoich uczuć – śmieją się, płaczą, żyją spontanicznie tu i teraz i nawet nie zastanawiają się, dlaczego. Dopiero w okresie dojrzewania i dorosłości rozwija się chęć budowania relacji, dzięki którym można klasyfikować uczucia i myśleć o nich.

Czytanie powieści romantycznych: ponieważ miłość jest bardziej ekscytująca

 

W okresie dojrzewania – między byciem dzieckiem a dorastaniem – samoświadomość w tej dziedzinie rozwija się dalej. W okresie dojrzewania doświadczamy szczególnie gwałtownych i intensywnych uczuć, które zmuszają nas do myślenia. Mamy negatywne doświadczenia i odczucia dotyczące protestu, oporu lub samotności.

Piękny” rozpalił zmysły tysięcy kobiet, a teraz pojawia się „Lila„. Będzie zmysłowo. Agnieszka Kraśkiewicz to autorka, która wkroczyła na rynek księgarski niecodzienną historią miłosną, powróciła, aby przedstawić odbiorcom kolejną powieść z gatunku romansu. Teraz na pierwszym planie pojawią się bohaterowie, którym „Piękny”, zaoferował jedynie miejsce w swoim tle. Jest to Lili Lader i Marco Costello. Podczas krótkich wakacji połączyło ich piękne uczucie. Ona nigdy o nim nie zapomniała, dlatego po telefonie przyjaciółki, decyduje się ponownie odwiedzić włoskie plaże.

Ostatecznie we Włoszech spotkają się trzy przyjaciółki z Warszawy. Wielki świat mody i przepychu od razu je zaskoczy, podobnie jak uroda niektórych Włochów. W efekcie dojdzie do kilku namiętnych romansów. „Lila” to ekscytująca powieść, która wielokrotnie zaskakuje nieprzewidywalnymi zwrotami akcji. Na pewno jest w niej mniej broni, czy mafii niż w „Pięknym”, ale wielkie pieniądze, świat mody i przepychu dostarcza równie silnych emocji. Lila i Marco mają szansę, by połączyło ich odporne na wszelkie przeciwności losu uczucie. Najpierw jednak będą musieli pokonać wiele wyzwań. Na pewno o uczucie trzeba walczyć, bo jak podkreśla Agnieszka Kraśkiewicz:

Dla miłości warto rzucić wszystko. Nie ma nic ważniejszego…

Czytaj dalej

Ale poznajemy również wszystkie wielkie uczucia związane z pierwszą miłością: kołatanie serca, miłość od pierwszego wejrzenia, zawstydzenie, motyle w żołądku, euforia wywołana szczęściem. Magia miłości jest o wiele bardziej ekscytująca niż wszystko inne, co determinuje nasze codzienne życie. To uczucie jest również aktywowane i stymuluje nas wewnętrznie, czytając dobrą powieść romantyczną.

Kto jak kto, ale Anna Wysocka-Kalkowska zdołała fenomenalnie opisać stany emocjonalne, targające duszą zakochanej kobiety. Szczególnie dobrze widać to w powieści „Kiedy wiosna nie nadchodzi„, która doskonale obrazuje całą paletę „emocjonalnych barw”. Dosłownie wnikamy w psychikę zakochanej kobiety, by dostrzec w jaki sposób kochają panie, które przecież potrafią zapomnieć o całym świecie, przeboleć upokorzenie, czy karmić się nadzieją. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że książka opowiada o różnych obliczach uczucia, które zwykliśmy jednoznacznie nazywać miłością.

Czytaj dalej

Dlaczego kochamy współczuć?

 

Pozytywne uczucia wzbogacają nasze życie wewnętrzne. Oprócz wielu informacji, danych, faktów i codziennego stresu współczesnego życia, otwierają dla nas duszną przestrzeń wewnętrzną. Przestrzeń dla tęsknot, marzeń, pragnień serca, miłości. Żadna dziedzina życia nie jest tak emocjonalna jak miłość, we wszystkich jej aspektach. To zdolność do współodczuwania stanów emocjonalnych drugiego człowieka – empatia – pozwala na oddanie się innym, co  jest jedną z naszych wielkich zalet. Czytając powieści romantyczne wcielamy się w rolę bohaterki, nasza empatia znów jest szczególnie aktywna.

Szczególnie bliskie jest uczucie jakie odczuwamy w powieściach przepełnionych tragizmem. Potrafimy współczuć bohaterowi, odkrywać i odczuwać wraz z nim przeżywaną tragedię, żal, smutek.Blizny” Krzysztofa Piotra Łabendy to właśnie taka opowieść o wspaniałej miłości a jednocześnie ogromnym smutku po jej utracie. Przedwczesna śmierć kobiety, będzie traumatycznym doświadczeniem, które zepchnie Krzysztofa w szpony depresji. Okazuje się jednak, że uczucia są „nieśmiertelne”, a kochać można człowieka nawet po jego śmierci. Fabuła przekona nas, że choć śmierci nie da się wyeliminować, ból i rozpacz nie mogą zawładnąć naszym życiem.

Czytaj dalej

I dlaczego tak bardzo kochamy szczęśliwe zakończenia?

 

Wraz z bohaterami doświadczamy wzlotów i upadków miłości od pierwszego pocałunku do strasznej miłości. To ekscytujące, fascynujące i wzbogacające. Czytamy i doświadczamy, jak ktoś popełnia największy błąd w swoim życiu – i wtedy dzieje się coś nieprzewidzianego, zaskakującego, wielkiego.

Dobre szczęśliwe zakończenie pokazuje nam, że „świat można w jakiś sposób zorganizować przy użyciu zasobów ludzkich” – wyjaśnia Stephan Kraft, profesor literatury w Würzburgu, który badał atrakcyjność szczęśliwego zakończenia. To kolejny bardzo pocieszający i miły powód do czytania powieści romantycznych.

Ekscytująca, pełna wdzięku, humoru i smutku, opowieść o żywiołowej namiętności poddanej próbie czasu. Szczęście jednak może odnaleźć nas w najmniej oczekiwanych momentach – wystarczy mieć tylko szeroko otwarte oczy i odwagę na podjęcie ryzyka. Ciekawych zapraszamy do lektury książki Haliny Strzeleckiej pt. Przetrwać próbę czasu, w której nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji i pełnych napięcia zdarzeń.

Czytaj dalej

Ale oczywiście są też historie miłosne, które odniosły wielki sukces bez szczęśliwego zakończenia (poznaj książki o nieszczęśliwej miłości)– właśnie dlatego, że nie unikają nieprzyjemnych tematów i tym samym przyciągają uwagę czytelnika. Powieści jest wiele, jak wiele odcieni ma miłość. Zachęcamy do ich poznania, może któraś przypadnie i Wam do gustu.

Polecana ciekawa literatura kobieca. Książka to sprawdzony balsam dla duszy, uspakaja i daje cenne wskazówki.