Dlaczego książka jest lepsza niż film? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościDlaczego książka jest lepsza niż film?

Dlaczego książka jest lepsza niż film?

4 września 2019 / Agnieszka

Fani literatury twierdzą, że dobrej powieści nie jest w stanie zastąpić żadna ekranizacja. Miłośnicy kina zastanawiają się jednak, skąd to przekonanie? Dlaczego książka jest lepsza niż film? To pytanie, które wciąż wywołuje żywe dyskusje.

 

Stwierdzenie, że czytanie książek jest aktywnością o wiele bardziej wartościową niż oglądanie filmów, jest dość powszechne. Co ciekawe, nawet osoby, które niechętnie sięgają po literaturę, potrafią przyznać, że lepiej czytać niż godzinami wpatrywać się w obrazy wyświetlane na ekranie. Oczywiście tego rodzaju slogany nieczytający najczęściej wygłaszają w towarzystwie innych. Dlaczego? Ponieważ tak jest bezpieczniej. Po co ujawniać swoją niechęć do książek, jeżeli w ostatnim czasie coraz więcej mówi się o zaletach czytania, jednocześnie krytykując miłośników filmów. A jaka jest prawda?

 

Przekonajmy się, dlaczego książka jest lepsza niż film. Sprawdźmy, co sprawia, że czytanie zawsze będzie korzystniejsze od oglądania filmów. Bardzo możliwe, że niektóre informacje zachęcą do sięgania po lektury nawet tych, którzy nie zwykli tego robić. Dlaczego watro czytać? —> Sprawdź

 

Książka jest lepsza niż film, ponieważ pozwala na tworzenie własnych wyobrażeń.

Stopniowo poznając zapisaną historię, zostajemy zmuszeni, by posłużyć się wyobraźnią. Na podstawie opisanych szczegółów, w myślach będziemy wizualizować wygląd bohaterów, scenerii, miejsc, czy krajobrazów. W przypadku filmów ta przyjemność okazuje się zbędna. Pozostaje nam zaakceptować przedstawione obrazy.

Czytanie książek lepiej niż oglądanie filmów redukuje stres i szybciej pozwala zapomnieć o codziennych problemach.

Wszyscy wiemy, że zdenerwowanie, smutek, chandrę, czy rozdrażnienie, należy redukować, bo przewlekły stres negatywnie wpływa na zdrowie psychofizyczne. Jeden z przyjemniejszych sposobów na poprawę humoru to czytanie książek. Oczywiście dobry film także zdoła polepszyć nam nastrój, ale nie najlepiej poradzi sobie z odwracaniem naszej uwagi od codziennych problemów. Aby czytać ze zrozumieniem i móc wczuć się w poznawaną historię, musimy być w pełni skoncentrowani na tekście. Oglądanie filmu tego nie wymaga, dlatego bezmyślnie wpatrując się w kolorowe obrazy, nadal możemy myśleć o czymś zupełnie innym.  —> Sprawdź

Czytanie książek jest lepsze od oglądania filmów, ponieważ powoduje korzystne zmiany w mózgu.

Na podstawie badań już w 2013 roku dowiedli tego naukowcy z Emory University. Za pomocą skanerów MRI obserwowali oni pracę mózgu osób poproszonych o czytanie książki. Dzięki temu szybko zauważyli, że w trakcie czytania, ludzki mózg podejmuje wzmożoną pracę, a dzięki temu w neuronach zachodzi szereg korzystnych zmian. Tego efektu nigdy nie osiągniemy podczas oglądania filmów.  —> Sprawdź

Czytanie książek poprawia pamięć, zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera, a nawet pomaga ograniczyć skutki tej choroby.

Oglądanie filmów nie wykazuje takich właściwości. Jak wiadomo, z wiekiem pamięć potrafi szwankować. Demencja, otępienie, czy choroba Alzheimera, przeraża każdego, dlatego trzeba robić wszystko, by utrzymać umysł w dobrej kondycji. Zalecana metoda zapobiegająca wystąpieniu tego rodzaje problemów zdrowotnych to czytanie książek. Wystarczy każdego dnia przynajmniej godzinę czytać książkę, by utrzymać pamięć w dobrej formie. Wyniki badań potwierdzających te wnioski  opublikowano w magazynie Neutology. Z tymi zaletami czytania oglądanie filmów także nie może konkurować. Czytanie zmniejsza poziom stresu —> Sprawdź

Książka jest lepsza niż film, ponieważ pozwala na dowolną interpretację.

Jest to szczególnie istotne w przypadku filmowych adaptacji powieści. Stykając się z tekstem mamy do czynienia z oryginałem, czyli formą, jaką chciał przedstawić nam autor. To jakie wnioski wyciągniemy z przeczytanej historii, zależeć będzie jedynie od nas. Stykając się z ekranizacją, musimy przyjąć, że wiele szczegółów będzie zgodnych z zamysłem reżysera, a tym samym może odbiegać od treści zawartych w książce.

Czytana książka pozostawia w pamięci trwalszy ślad niż obejrzany film.

Dzieje się tak dlatego, że czytanie książki wymaga pełnej koncentracji i zajmuje więcej czasu niż oglądanie filmu. Ponadto, w trakcie poznawania opisanej historii posługujemy się wyobraźnią, starając zobrazować w myślach treść. Wytworzone tą drogą obrazy staną się elementem naszej pamięci, który nie zatrze się tak szybko, jak obejrzany na ekranie obraz.

Czytanie książek jest lepsze od oglądania filmów, ponieważ pozwala uczyć się ortografii i interpunkcji.

To zaleta, na którą szczególną uwagę zwracają nauczyciele zachęcający uczniów do sięgania po książki. W trakcie czytania zapoznajemy się z zapisem tekstu, czyli mimowolnie uczymy się poprawnego konstruowania pisanych wypowiedzi.

Długo można wynajdywać kolejne powody, dlaczego książka jest lepsza niż film. Nie chodzi jednak o to, by którąkolwiek z tych rozrywek uznać za lepszą lub gorszą. Mamy prawo korzystać z każdej formy spędzania czasu wolnego. Warto, jednak jeżeli więcej chwil poświęcać będziemy lekturom.

Podsumowując. Nie sposób zaprzeczyć, że książka jest lepsza niż film. To bowiem czytanie wykazuje zbawienne dla naszego mózg właściwości. Sprawdź —> co nam daje czytanie książek