Dlaczego czytelnicy kochają fantastykę? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościDlaczego czytelnicy kochają fantastykę?

Dlaczego czytelnicy kochają fantastykę?

18 października 2017 / Agnieszka

Fantastyka to jeden z najbardziej popularnych gatunków literackich, filmowych i komiksowych, jak również gier oraz malarstwa. Każdy chyba wie, chociaż w ogólnym zarysie, jakie są wyznaczniki tego rodzaju twórczości. A jeśli nie, to dla porządku warto przypomnieć, że fantastyka lubuje się we wszystkim, co nieprzystające do naszej rzeczywistości.

Twórcy z fantastycznych kręgów popisują się nie lada wyobraźnią w kreowaniu nieludzkich istot, magicznych światów i szeroko pojętej niezwykłości. Można powiedzieć, że fantastyka odznacza się dużą swobodą, jeśli chodzi o konstruowanie świata przedstawionego oraz postaci bohaterów. Ciężko wyodrębnić konkretne cechy konstytutywne, pozwalające na zbudowanie pewnego modelu twórczości fantastycznej. Nie da się jednak ukryć, że wiele książek tego typu zbudowanych jest na zasadzie podobnych schematów, zwłaszcza jeśli chodzi o poszczególne podgatunki w obrębie fantastyki. Należą do nich, między innymi: fantastyka naukowa, czyli science fiction, fantasy oraz horror.

W wielkim skrócie: fantastyka to taki gatunek, który oddala nas od rzeczywistości, ale bywa i tak, że przybliża nas do innej, w której nasza rzeczywistość jest zawoalowana. Często utwory fantastyczne mają charakter paraboliczny, ogólnoludzki, a pokraczne stwory i brak praw logiki w efekcie może być metaforą różnych zjawisk, z którymi czytelnik styka się w przyziemności. Skąd jednak fenomen fantastyki? Sukces serii autorstwa J. K. Rowling czyli ,,Harrego Pottera”? Niebywała popularność książek Stephena Kinga? Na takie pytania, odpowiedzi może być wiele. Wydawać się może, że to, co przyciąga czytelnika najbardziej, to właśnie niezwykłość, możliwość wejścia w zupełnie inny świat, oderwania się od codziennych problemów na rzecz niespotykanych wytworów pisarskiej wyobraźni. Dla niektórych jest to często powrót do dzieciństwa, świata snów i czasami infantylnych wyobrażeń, które mogą działać odprężająco na umysł i wpływać pozytywnie na ogólne samopoczucie.

Wśród książek z działu fantastyki na uwagę zasługują propozycje Artura Wellsa, który zadebiutował powieścią „Sen Henny”. W swoim dorobku ma również ,,Sen Henny II. Imperium Magów” oraz ,,Granicę. Zbiór opowiadań”. Debiutanckie dzieło Wellsa to powieść z podgatunku fantasy. Teocrasmus, najstarszy syn hrabiego Cison, wraz z braćmi, postanawia przyłączyć się do grupy elitarnych wojowników kontynentu Henny, skupiającego się wokół Czarnego Zakonu. Teocrasmus, aby stać się nieśmiertelnym, musi przejść nietypową przemianę. Wieczne życie ma wysoką cenę, o czym wiedzą wszyscy „zimni”, czyli rycerze Czarnego Zakonu. Teocrasmus podzieli ich los – będzie musiał wyzbyć się wszelkich uczuć, prowadzić życie pozbawione emocji. W ,,Śnie Henny”, oprócz wyżej opisanego motywu głównego, nie brak także wątku miłosnego. Oczarowana Teocrasmusem wojowniczka, będzie usiłowała przedostać się przez pancerz Zimnego Rycerza i na nowo obudzić jego serce. Bohater stanie przed ogromnym dylematem – czy powrócić w rodzinne strony, by objąć władzę, czy podążać własną ścieżką i pozostawić Cison?

,,Sen Henny II. Imperium Magów” to druga część debiutanckiej powieści Artura Wellsa, głęboko zanurzona w realiach wojennych. Mimo czarującej, baśniowej oprawy, traktuje ona o aktualnych dzisiaj tematach, gdyż wciąż słyszymy o nowych konfliktach zbrojnych. Na kontynencie Henny wybuchła wojna, a „czarne chmury wznoszą się nad jego ludem”. Władcy poszczególnych krain w afekcie potrafią uciec się do najbardziej drastycznych metod, żeby tylko przejąć panowanie nad Henną. Rozpoczyna się zły, tytułowy sen tej krainy. Jednak nie wszyscy bohaterowie powieści są ogarnięci żądzą władzy – jak to bywa w powieściach. Obok zestawu czarnych charakterów jest również kilku sprawiedliwych, którzy będą starali się przywrócić na Hennie dawny ład. Podobnie jak w pierwszej części, poza działaniami wojennymi autor umieszcza wątek miłosny, jaki rozkwita na polach walki. Czytelnik podczas lektury uświadamia sobie, jak wiele wyrzeczeń potrzeba, aby zostać dzielnym wojownikiem oraz, jak wiele krwi musi zostać przelanej, aby wszyscy zrozumieli, że pokój na świecie to bezcenna, najważniejsza wartość i gwarant dobrego życia.

Artur Wells jest także autorem zbioru opowiadań ,,Granica”. Czytelnik znajdzie tu teksty o zróżnicowanym charakterze. Są wśród nich lekkie opowiadania, przyjazne dla młodszych fanów gatunku fantasy, takie jak „Smok”, ale też dużo bardziej skomplikowane, o poważniejszej tematyce jak „Moje miasto”, gdzie główny bohater musi zmierzyć się z przeszłością i zaakceptować swoją odmienność, co nie jest łatwe. W książce nie mogło również zabraknąć „Wehikułu czasu” – autor przyjął bowiem pseudonim oparty o nazwisko sławnego Herberta Georga Wellsa.

Oprócz książek Artura Wellsa, na uwagę zasługują także inne propozycje wydawnictwa Psychoskok. Autorem zbioru opowiadań fantastycznych jest Jacek Jakubowski. Są to opowiadania z podgatunku science-fiction zebrane w tomiku ,,Déjà vu”. Pisarz zawarł w nim pięć różnych przygód, połączonych parą głównych bohaterów. Wszystkie historie rozpoczynają się w księżycowej bazie Copernicus, a każda przedstawia pasjonujący epizod dwójki przedstawicieli Agencji Wywiadu, Thala i Cayi, w przestrzeni galaktyki Mlecznej Drogi.

Do stricte młodzieżowych propozycji można natomiast zaliczyć ,,Drugą stronę Anioła” Oliwii Szadkowskiej oraz ,,Bądź czujna” Pauli Bartkowicz. Ann to nastoletnia bohaterka pierwszej z wymienionych książek. Jest ona zwyczajną nastolatką, która, jak na pierwszy rzut oka się wydaje, ma kochającą rodzinę i prowadzi poukładane życie. Jednak pewnego dnia wszystko zmienia się o 180 stopni, za sprawą niezwykłej wizyty nikogo innego niż Anioła. Kupidyn wprowadza Ann w świat Szkoły Aniołów, a sama nastolatka poznaje zapierające dech w piersiach życiowe historie, każdego z jej członków. Autorka w niecodzienny sposób połączyła dwa światy – ludzki i anielski, a dzięki takiemu zabiegowi zaraz po lekturze książki nasuwa się na myśl jedno zasadnicze pytanie: ,,Czy rzeczywiście istnieją Anioły?”. Historia Ann i Kupidyna wzbudza różne emocje – radość, smutek, zdenerwowanie, żal, ekscytację i wzruszenie. Każdy przeczyta tę opowieść inaczej, każdy na swój sposób odkryje drugą stronę Anioła.

,,Bądź czujna” to, również opowieść o niejakiej Ann, ale ona, dla odmiany, nie jest zwykłą nastolatką. Została obdarzona zdolnościami magicznymi i mieszka w królestwie Trytii – niezwykłej krainie, nad którą pieczę sprawuje Wielki Mistrz. Kraina ta zdominowana jest przez silnych facetów. Największą zgrozę wśród podopiecznych niewątpliwie budzi Stars, nauczyciel wychowania fizycznego, znany ze swojej bezwzględności. Wydawać by się mogło, że w takim otoczeniu Ann jest skazana na wieczne posłuszeństwo. Nic bardziej mylnego. Ta dziewczyna, mimo swojej drobnej postury, cechuje się siłą, walecznością i odwagą. W książce nie brakuje mocnego słownictwa, co ma znaczący wpływ na ogólny odbiór dzieła i dodaje pikanterii przedstawianym faktom. Pasjonująca historia kończy się w najbardziej zaskakującym momencie. Ta nieoczywistość wymaga od każdego własnej interpretacji.

Autorzy literatury fantastycznej zabierają nas w różne światy. Każdy z nich jest inny, ale każdy tak samo pasjonujący, bogaty i niezwykły. Czytelnik może wybrać, do jakiej krainy chce się przenieść. Wystarczy tylko otworzyć książkę i dać się porwać literackiej wyobraźni Artura Wellsa, Jacka Jakubowskiego, Oliwii Szadkowskiej oraz Pauli Bartkowicz.