Daria Kacprzak o autyzmie - wywiad z autorką książki Tajemniczy świat Witka - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościDaria Kacprzak o autyzmie – wywiad z autorką książki Tajemniczy świat Witka

Daria Kacprzak o autyzmie – wywiad z autorką książki Tajemniczy świat Witka

11 stycznia 2021 / Agnieszka

Grudzień 2020 to kolejny sukces literacki na koncie Darii Kacprzak,  zajmującej się nauczaniem i terapią osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz niepełnosprawnością.

 

Tajemniczy świat Witka. Mój brat ma autyzm

 

Autorka swoje doświadczenie wykorzystuje w pracy twórczej. W jakich okolicznościach powstała kolejna książka pedagog zajmującej się w wolnych chwilach pisaniem książek?

O czym jest książka?

Tematyka autyzmu poruszona przez autorkę w książce Tajemniczy świat Witka… przedstawia życie i sposób, w jaki funkcjonuje chłopiec dotknięty spektrum zaburzeń autystycznych. Często nie mamy świadomości i brakuje nam akceptacji w stosunku do osób przejawiających  odmienne od ogółu cech charakteru. Często nie rozumiemy i nie akceptujemy ich, gdyż nie są to zachowania, które znamy i do których przywykliśmy.

Do kogo jest adresowana?

To lektura dla każdej grupy wiekowej, powstała z myślą o łamaniu barier w związku z nieznajomością tego zaburzenia. Jest lekcją empatii, próbą ukazania  realiów życia z autyzmem. Główny bohater powieści, Maniek jest postacią mocno współodczuwającą samopoczucie brata, podobnie jak i pozostałych  domowników. Ten Ośmioletni chłopiec nie tylko otacza młodszego brata opieką, ale również  skupia się na jego możliwych potrzebach… pozostawiając  mu przy tym strefę swobody, ażeby mógł pozwolić sobie na różne działania.

Czego uczy książka?

Przede wszystkim zrozumienia odmienności, empatii oraz pomocy w codziennym funkcjonowaniu osoby autystycznej. Autorka stara się na przedstawionym przykładzie braci pomóc czytelnikowi  dostrzec wyjątkową osobowość osób z zaburzeniem autystycznym – uwypuklając  charakterystyczne  cechy zaburzenia. Książka uczy tego jak wyjątkowy potrafi być człowiek, jak różnorodni jesteśmy. Ponadto pokazuje zaangażowanie, pomoc i współodczuwanie wobec osoby cierpiącej na autyzm. Fabuła daje możliwość mierzenia się z problemem autyzmu i jak jest on istotny.

Kufer Kulturalny obejmujący patronatem książkę Tajemniczy świat Witka… zaprasza na interesujący wywiad Darią Kacprzak  – „Autyzm stanowi temat tabu”https://kuferkulturalny.blogspot.com/2021/01/autyzm-stanowi-temat-tabu-wywiad-z.html

Ponadto zapraszamy do zapóźniania się z recenzją książkihttps://kuferkulturalny.blogspot.com/2021/01/recenzja-patronacka-tajemniczy-swiat.html