Czytanie zmniejsza poziom stresu - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościCzytanie zmniejsza poziom stresu

Czytanie zmniejsza poziom stresu

9 sierpnia 2019 / Agnieszka

W dzisiejszych czasach na stres narażeni jesteśmy bezustannie. Przedłużające się napięcie nerwowe w niekorzystny sposób wpływa na nasze zdrowie, więc należy mu przeciwdziałać. Sprawdzony sposób jest jeden. Sięgajmy po książki. Czytanie zmniejsza poziom stresu.

 

Lekarze i psycholodzy od dawna alarmują. Przedłużający się stres niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie psychofizyczne. Konsekwencje przewlekłego napięcia nerwowego to między innymi zaostrzenie objawów wielu chorób z autoagresji, osłabienie układu odpornościowego, czy problemy z radzeniem sobie nawet z prozaicznymi problemami. Osoby, które zbyt często muszą mierzyć się ze stresogennymi sytuacjami, znajdują się w najwyższej grupie ryzyka. W konsekwencji pojawiają się u nich problemy psychiczne w tym nerwica, a nawet depresja. Nim stres odbierze nam radość życia, należy zrobić wszystko, by go redukować. Krótkotrwałe napięcie nerwowe to naturalny, pozytywny bodziec mobilizujący do działania. Zadbajmy więc aby stres nigdy nie przekraczał tego korzystnego poziomu.

Dlaczego warto czytać? Sprawdź

Istnieje wiele sposobów na obniżenie poziomu stresu, ale zbawienny i wyjątkowo skuteczny okazuje się jeden. Jest to czytanie dla przyjemności. Deklasuje ono kojące właściwości słuchania muzyki, picia aromatycznej herbaty, a nawet spacerów. Oczywiście tego rodzaju metody mające nas odprężyć warto stosować, ale stres najszybciej „przepędzimy” oddając się lekturze dobrej książki.

Umysł na siłowni. Co nam daje czytanie książek? – Zobacz

Czytanie zmniejsza poziom stresu – jak to działa?

Aby poznać to zjawisko, psychologowie przeprowadzili badania z grupą ochotników. Najpierw celowo podnoszono im poziom stresu, a następnie próbowano go obniżać poprzez zastosowanie różnych metod relaksacyjnych. Analiza wyników krwi osób biorących udział w eksperymencie pozwoliła wyciągnąć konkretny wniosek. Czytanie dla przyjemności obniża poziom kortyzolu we krwi. Ten naturalny, organiczny związek chemiczny zwany jest  hormonem stresu. Wszystko dlatego, że kortyzol jako hormon glikokortykosteroidowy występuje w znacznym stężeniu w trakcie wysiłku i odczuwanego stresu.

Czy wiedziałeś, że czytanie książek jest przyczyną długotrwałych zmian w mózgu?

Czytanie jest źródłem eskapizmu pozwalającego oderwać się od codziennych problemów. Termin eskapizm dosłownie oznacza ucieczkę. Zagłębiając się w lekturę, w pewnym sensie odcinamy się od rzeczywistości na rzecz Iluzji. Literacka fikcja okazuje się więc fenomenalnym środkiem, za pomocą którego każdy może skoncentrować się na czymś innym niż szara, przytłaczająca, pełna problemów codzienność.

Czytanie relaksuje, wprowadzając w przyjemny stan ciało i duszę. Gdy zamierzamy oddać się lekturze, najczęściej szukamy odpowiedniego miejsca, w którym przyjmujemy wygodną pozycję. Jedni wybierają miękkie sofy, łóżka, czy fotele, inni wolą krzesła, taborety, siedzenia w autobusach, tramwajach lub pociągach, a kolejni próbują czytać nawet w wannie. Miejsce zdaje się nie mieć znaczenia, najważniejsze bowiem, że skupiając się na czytaniu, nasz oddech się wyrównuje, zwalnia tętno i łagodzi się napięcie mięśniowe.

Czytanie zmniejsza poziom stresu, koi nerwy i ćwiczy mózg

Osobom, które często i chętnie sięgają po książki, nie trzeba tłumaczyć, dlaczego warto czytać. Tym którzy niezwykli tego robić, warto jednak uświadamiać zalety obcowania z książkami. Wszyscy powinni zapamiętać, że czytanie to jedna z najprzyjemniejszych, a zarazem prozdrowotnych form spędzania czasu wolnego. Dowiedziono, że nasz mózg lubi czytać, bo wówczas maksymalizuje swoją pracę, wytwarzając nowe połączenia nerwowe. Tym samym, czytanie okazuje się środkiem mogącymi minimalizować ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. O tym, że czytanie poszerza horyzonty, zasób wiedzy i słownictwa, uczy pięknej polszczyzny, sztuki konwersacji, pobudza wyobraźnię, rozwija empatię, najpewniej nikomu nie trzeba już przypominać. Są to przecież informacje powtarzane nagminnie, dlatego każdy powinien je znać.

Jak widać, czytanie zmniejsza poziom stresu, jest przyjemne i naprawdę zdrowe. Choć kilka chwil każdego dnia spędzimy więc z dobrą książką.