Czytamy razem z dzieckiem - sposób na spędzanie czasu razem - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościCzytamy razem z dzieckiem – sposób na spędzanie czasu razem

Czytamy razem z dzieckiem – sposób na spędzanie czasu razem

23 października 2019 / Agnieszka
Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym jaka waluta ma najwyższy nominał? Codziennie obserwujemy doniesienia z rynku giełdy, które informują nas o tym jaki kurs ma określony pieniądz. Jest to szczególnie ważne, gdy wybieramy się na wakacje lub planujemy wziąć kredyt w obcej walucie. To właśnie wtedy w bardzo szybkim czasie stajemy się znawcami ekonomii i potrafimy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” opcji, które przed nami stoją.

Sprawdź najnowsze pozycje z kategorii książek dla dzieci

A czy zastanawiałaś się kiedyś jaka jest najcenniejsza waluta jaką posiadasz? Nie chodzi tu wcale o zasobność portfela czy stan konta bankowego, a coś co jest unikatowe, niepowtarzalne i dlatego właśnie przewyższa wszystkie systemy monetarne świata. Tą walutą jest CZAS. Nikt z nas nie wie ile tak naprawdę go posiada, ale każdego ranka dostajemy w prezencie nowe dwadzieścia cztery godziny do wykorzystania. A to jak rozdysponujemy ten kapitał zależy tylko od nas.

Bajkoterapia – książki dla dzieci, czytanie z dzieckiem – https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/bajkoterapia-ksiazki-dla-dzieci-czytanie-z-dzieckiem/

Nie bez powodu mówi się właśnie, że najcenniejszą rzeczą, którą możesz podarować drugiemu człowiekowi jest właśnie Twój czas, uwaga i obecność. Momenty uwagi i uważności są często niedoceniane, bo tak często w dzisiejszym świecie brakuje nam czasu na to, by po prostu porozmawiać i pobyć razem.

Wspólnie spędzony czas jest cenny zwłaszcza wtedy kiedy ma się dzieci. To właśnie podczas wspólnych zabaw, aktywności, rozmów, a nawet snu z dzieckiem buduje się niepowtarzalne poczucie bezpieczeństwa i bliskości, które jest nieocenionym kapitałem na dorosłe życie małego człowieka i stanowi o jego kondycji psychiczno-emocjonalnej, a także o jakości związków jakie będzie potrafiło budować w dorosłym życiu. Psychologowie rozwojowi ostrzegają, że wraz z postępem technologicznym zauważa się to, że dzieci mają coraz większe problemy z nawiązywaniem kontaktów rówieśniczych. Paradoksem naszych czasów są sytuacje kiedy to kilkunastomiesięczne dziecko nie potrafi jeszcze płynnie budować całych zdań i wyrazów, a doskonale radzi sobie z tym, by sięgnąć po telefon mamy i włączyć bajkę na popularnym kanale internetowym. Starsze dziecko ma natomiast problem z okazywaniem i odczytywaniem emocji, wchodzeniem w konfrontacje z rówieśnikami czy zwykłą współpracą w grupie. Ma to ścisły związek z tym, że obecnie życie z przysłowiowego podwórka, przeniosło się na portale internetowe, gdzie swoje emocje można schować za kilkoma emotikonami, a rozmowa to wymiana kilkudziesięciu często zdań, na które każdy może odpisać w wybranym przez siebie momencie.

Tak wygląda rzeczywistość XXI wieku, w której nadmierne korzystanie ze szklanych ekranów powoduje upośledzenie obszaru w mózgu, który opowiada za tak ważną cechę jaką jest empatia. Nie możemy jednak całkiem odciąć dziecka od zdobyczy technologicznych, prawda? Co zatem zrobić, by jego dzieciństwo było pełne kolorów i wspomnień, a rozwój małego człowieka przebiegał w sposób harmonijny?

Oto kilka naszych pomysłów na wspólne spędzanie czasu:

Zrób to sam, czyli duch Montessori

Często słyszymy, że dzieci należy traktować po partnersku, bo tylko wtedy nauczy się asertywności, niezależności i zaradności życiowej. Jest w tym dużo prawdy. W ostatnim czasie popularna staje się pedagogika w duchu Montessori, która zakłada, że dziecko ma prawo samo stanowić o sobie, a więc samodzielnie wybiera sobie przedmioty i technikę, którą chce coś stworzyć czy zaprojektować. Technika jaką wykonuje prace plastyczne lub konstrukcje zależy tylko od niego, a pomoc nie jest mu narzucana. Dzięki czemu dziecko samo przekonuje się o swoich mocnych stronach, a także w swoim indywidualnym tempie uczy się nowych rzeczy. Wpajane są mu także zasady porządku, gdyż w przedszkolach w których panuje system Montessori każda rzecz ma swoje miejsce. Warto wprowadzić niektóre zasady tego nurtu w do domu rodzinnego i może czasem zrezygnować z kupowania dziecku gotowych zabawek w sklepie ( które i tak za kilka dni zostaną zapomniane), a zachęcić do samodzielnej pracy twórczej. Rodzic może oczywiście towarzyszyć swojej latorośli podczas twórczych czynności, ale nie powinien narzucać swojej wizji.

Życie to teatr

A co powiesz na to, by pokazać dziecku czym jest scena, aktorzy, kostiumy? Może czas na to, by Twoja latorośl przekonała się o tym, jak wielką sztuką jest nauczenie się na pamięć choć krótkiego wierszyka, który jest niezbędny do tego, by przedstawienie się udało. Dorośli już wiedzą, że życie to teatr dnia codziennego, ale może warto, by przekonały się o tym również dzieci. Zrób rekonesans wśród spektakli dziecięcych i pomyśl nad wizytą w teatrze. Twoje dziecko na pewno będzie zachwycone. Ale warto wychodzić poza utarte schematy i pokazać kilkulatkowi, że sam może zostać aktorem. Stwórzcie własny, rodzinny teatr i wystawcie sztukę na którą zaprosicie bliskie osoby. Gotowe scenariusze znajdziesz w sieci, a wspomnienia i satysfakcja, która zostanie w głowie małego człowieka po tym wydarzeniu będzie bezcenna.

Zostań gwiazdą

Widzisz, że Twoje dziecko przejawia talent taneczno- wokalny? Pokaż mu jak dobrze prezentuje się przed kamerą i do Waszego ulubionego utworu nagrajcie własny teledysk. Liczy się pomysł, ruch i ekspresja, a jedyną zasadą, którą możecie ustalić jest wolność w wyrażaniu siebie. Dzieci mają naturalną potrzebę ruchu, trudno im pozostać przez dłuższy czas w jednym miejscu, dlatego może warto pomyśleć nad czymś naprawdę kreatywnym? Wspólny filmik to nie tylko doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu, ale też sposób na to, by zbudować w dziecku zdrowe poczucie własnej wartości, które jest fundamentem późniejszego życia. A poza tym takie nagranie to niezapomniana pamiątka, która będzie wywoływała uśmiech przez kolejne lata.

Zabawa w Master chefa

Chcesz, by Twoje dziecko było samodzielne? Ucz je tego przez zabawę. Pokaż mu jak wiele radości może sprawić gotowanie i odkryj z nim kulinarny talent. Ubijanie jajek, mieszanie, ozdabianie kolorową posypką ciast, finezyjne dekorowanie tortów, to naprawdę świetna zabawa we dwoje. Zabawa, która poprawia nie tylko sprawność manualną, ale uczy też niezależności i rozwija twórcze myślenie.

Z miłości do książek

Nie ma chyba lepszego zakończenia dnia niż wspólna lektura. Przyciemnione światło, ciepła kołdra, ciepłe kakao lub gorąca czekolada no i oczywiście mama tuż obok. W takich warunkach zasypia się przecież najszybciej. Niech Twoje dziecko wyciszy się po dniu pełnym wrażeń, a przy okazji uruchomi wyobraźnie, kreując świat przedstawiony na kartach książki. Czytanie rozwija także słownictwo, wzbogaca język, pomaga w utrzymaniu koncentracji, no i oczywiście uczy logicznego myślenia i wychodzenia poza szablony. Po skończonej lekurze warto porozmawiać z dzieckiem na temat treści, którą przed chwilą usłyszało. Niech podzieli się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, zada pytania – nie tylko na temat lektury, ale i świata, a sama będziesz zaskoczona jak wiele nauczysz się od swojego dziecka.

Nie wiesz po jakie pozycje sięgną, a wszystkie lektury z domowej biblioteczki, Twój maluch recytuje niemal z pamięci?

Pora na coś nowego! Czy wiesz dlaczego warto czytać dzieciom?

Zobacz co przygotowało wydawnictwo „Psychoskok” i wybierz tę najpiękniejszą opowieść:

Artur Jasiński, „Baśń o dębowym sercu

Artur Jasiński jest jednym z najlepiej zapowiadających się dziecięcych autorów. Postanowił on zaczerpnąć z tego co dobrze znane minionym pokoleniom i ukazać w zupełnie nowym świetle. Baśnie – bo o tej formie literackiej mowa to gatunek przez wielu uważany za wymarły jednak Jasiński na nowo odkrywa piękno i prawdę, która płynie z tej klasyki. Nic tak bowiem pokazuje dziecku mechanizmów działania świata jak właśnie baśń w której to zło ściera się z dobrem, po to, by w ostatecznym rozrachunku pokazać, że to ono ma ostatnie słowo.

Baśń o dębowym sercu” to powieść, której motywem przewodnim jest troska o matkę ziemię – temat bardzo ważny i potrzebny. Bohaterem książki jest Antek, kilkuletni chłopczyk, na którego oczach rozgrywają się klimatyczne przemiany. Chłopiec, bowiem, pamięta jeszcze te czasy w którym okoliczne tereny osnute były zielenią, pola wydawały obfite plony, a ludzie cieszyli się dostatkiem wody i pożywienia. Niestety, sytuacja diametralnie się zmieniła. Wioskę zaczęła niszczyć susza, a ludzie w obawie przed głodem zastanawiają się nad tym, by porzucić swoje domy i poszukać miejsca w którym będą mieć godne warunki do życia. Okazuje się jednak, że nie wszystko stracone. Jedyną żywą rośliną jest prastary dąb i to on może pomóc przywrócić krainie dawną świetność. Antek decyduje się porozmawiać z Dębem, jednak nie jest to łatwe zadanie, bo zły Czarnoksiężnik, który stoi za suszą w wiosce, odebrał drzewu serce, tak by nie mogło pomóc mieszkańcom… Jak zakończy się ta historia? Czy i tym razem dobro zwycięży?

Warto sięgnąć po tę inspirującą lekturę, by poruszyć z dzieckiem temat przyjaźni poświęcenia, ale też ekologii, bo przecież młode pokolenie będzie decydowało o przyszłości naszej planety. Niewątpliwym plusem tej książki jest to, że autor wymyślił tę historię dla swoich dzieci, a inspiracją była okoliczna przyroda, która zachwyciła Artura Jasińskiego, gdy szedł odebrać dzieci ze szkoły.

Czytaj dalej

Jan Nowak, „Przygody Noelki

Jednym z charakterystycznych aspektów dzieciństwa jest bujna wyobraźnia. Dzieci często dają upust swoim fantazjom i opowiadają nierzadko przerażonym rodzicom historie o wymyślonych przyjaciołach, mówiących roślinach czy zwierzętach.
Właśnie z tego motywu zaczerpnął Jan Nowak, kreując niezwykle piękne i poruszające opowiadanie dla najmłodszych pod tytułem: „Przygody Noelki”

Noelka to kilkuletnia dziewczynka, która z pozoru niczym nie odróżnia się od innych dzieci. Jest radosna, pełna energii, uwielbia zabawy ze swoimi przyjaciółmi i zawsze może liczyć na wsparcie i ciepłe słowo od rodziców. Jednak istnieje jeden szczegół, który sprawia, że jej życie jest magiczne. Otóż Noelka potrafi porozumiewać się ze światem roślin w i zwierząt. Dziewczynka zna język wiatru, wie że rośliny w jej ogrodzie mają swoje potrzeby, a nawet że mogą odczuwać ból. Nie jest też obojętna na to czego pragną zwierzęta i często widząc, że spotykają się one z niezrozumieniem wśród ludzi, staje w ich obronie.

„Przygody Noelki” to opowieść o tym, że światu przyrody również należy się szacunek, a my jako ludzie jesteśmy nie tylko jej częścią, ale też na nas spoczywa odpowiedzialność za to jak planeta będzie wyglądała za kilkadziesiąt lat. Warto kupić tę niewielką książeczkę również ze względu na ilustracje, które z pewnością zachwycą każde dziecko.

Czytaj dalej

Joanna Sztroman, „Zaczarowany księżyc

Joanna Sztorman z wykształcenia jest przede wszystkim pedagogiem, nauczycielem przedszkolnym, ale też animatorem kultury. Prywatnie mama i babcia, która chciała podzielić się z rodzicami, a może przede wszystkim z najmłodszymi czytelnikami, swoją twórczością, która wypływa z miłości do dzieci.

Sztroman jest autorką kilku tomików dla dzieci, jednym z nich jest „Zaczarowany księżyc”. Pozycja ta zawiera kilka prostych wierszyków o przyjemnej, rytmicznej budowie, które opisują tematy znane dziecku z jego codzienności, do których należą: higiena osobista, utrzymanie porządku w najbliższym otoczeniu, opisuje rolę przedmiotów z którymi każdego dnia ma kontakt mały człowiek, a także pokazuje wartość muzyki i tego jak wiele dobra może z niej wynikać. „Zaczarowany księżyc” utuli do snu każde dziecko.

Czytaj dalej

Piotr Skwarcz, „Najpiękniejsze wiersze dla dzieci

Bajki stanowią bezpieczny przekaźnik tego co chcemy, by nasze dziecko przyswoiło sobie w trakcie dzieciństwa. Za pośrednictwem świata zwierząt i roślin uczą się reguł panujących w społeczeństwie, które chętnie internalizują. Wie o tym doskonale Piotr Skwarcz, który jest autorem niewielkiej książki pod tytułem: „Najpiękniejsze wiersze dla dzieci”. Bohaterami krótkich wierszyków są zarówno ludzie jak i świat fauny i flory. Dziecko pozna dlaczego warto mówić prawdę, przekona się też o tym, że aby osiągnąć cel należy być nie tylko odważnym, ale też zdeterminowanym. Bogate ilustracje z pewnością zachęcą do lektury – tej samodzielnej, jak i tej z rodzicem.

Czytaj dalej

Warto zadbać, aby Twoje dziecko miało najpiękniejsze dzieciństwo. Mamy nadzieję, że nasze pomysły urozmaicą Wasze dni, a propozycje lektur jakie przedstawiliśmy pomogą dziecku odpocząć i wyciszyć się po dniu pełnym wrażeń i emocji.