Co czytać w wakacje - idealne książki na lato - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościCo czytać w wakacje – idealne książki na lato

Co czytać w wakacje – idealne książki na lato

17 lipca 2017 / Agata Jankowiak
Wakacje to doskonały czas, by nadrobić czytelnicze braki. Poznajmy więc idealne książki na lato.

Ciepłe, letnie dni zachęcają do aktywnego wypoczynku. Czytanie to z całą pewnością jedna z najprzyjemniejszych form spędzania czasu wolnego, dlatego nie zapomnijmy zabrać ze sobą książki.

Najlepsze książki na urlop – co czytać?

Oczywiście nie zdołamy przeczytać wszystkich interesujących pozycji, dlatego w porę zapoznajmy się z bestsellerami i polecanymi nowościami, aby wybrać lektury, które uatrakcyjnią nasze wakacje.

Idealne książki na lato

„Niektórzy preferują lekturę rozrywkową i raczej komercyjną, a pozostali raczej wyższych lotów. Jak to więc jest z tą książką na wakacje?” – trójmiasto.pl

Lato jest miesiącem, w którym nie może brakować wartościowej literatury. Warto docenić rzeczywiste powieści. Józef Popławski poruszył tematy społeczno – obyczajowe, a także wątki historyczne. Franek. Z biegiem Noteci, z biegiem Odry”. Ta historia została celowo ukazana na ziemiach wielkopolskich i lubuskich. Wielowątkowa akcja toczy się w XX wieku. Społeczna, psychologiczna tematyka pozwoliła zarysować setki ludzkich istnień. Główny bohater to Franek. Młody mężczyzna musiał kształtować swój los w trudnym czasie wojny oraz okupacji. Zmieniające się warunki bytowe, a także przemiany polityczne, jak zawsze wpływały na jakość życia. Cierpienie ponownie stanęło na wprost szczęścia. Franek to gorąca lektura, w której znalazł się motyw miłości walczącej oraz zdrady.

Czytaj dalej

Słońce, plaża i szum wody. Jak w tych wakacyjnych warunkach spędzisz najbliższy tydzień? Adam Boruń zapewnia wszystkim niesamowite „Siedem dni”. Przez ten czas mogli byśmy dotrzeć bardzo daleko. A co działo by się, gdyby do opinii społecznej trafiła wiadomość od NASA, że do ziemi zbliża się asteroida? Koniec świata, może nastąpić wcześniej niż zakładano. Globalna panika, brutalne przestępstwa, grabieże, liczne samobójstwa, tak mógłby wyglądać schyłek ludzkości. Na szczęście znajduje się człowiek zdolny poświęcić się dla dobra ludzkości. Wiktor na szczęście jako pierwszy dowie się o możliwej zagładzie świata. Młody mężczyzna zdecyduje się za pomocą swoich rakiet, wyruszyć w kosmos. Adam Boroń poprzez tą powieść przedstawił fantastyczną wizję, pozwalającą snuć wyobrażenia na temat naszych przyszłych pokoleń. A jak Ty spędziłbyś ostatnie 7 dni?

Czytaj dalej

Lato to pora roku zachęcająca do zwiedzania świata. Może warto wyruszyć, gdzieś daleko? Jak rzucić wszystko i wyjechać w tropiki” zdradza Marek Lenarcik. Należy odpowiednio się przygotować, ale wyjazd w tropiki jest możliwy. Egzotyczne tereny kuszą tropikalną fauną i florą. Trzeba pamiętać, że podróże pozytywnie wpływają na zdrowie psychofizyczne. Odważni, chcący odmienić swój los, powinni być gotowi na radykalne zmiany. Ten poradnik wyjaśnia, w jaki sposób zebrać środki na wyjazd w odległe kraje. O wszystkim opowiedział doświadczony podróżnik, który 12 lat spędził w dalekich krajach. Marek Lenarcik podał 10 powodów, dla których warto rzucić wszystko i wyjechać w tropiki.

„Ta książka to przewodnik po egzotycznych podróżach, a jednocześnie – miejscami mocno bezpruderyjna, bezpośrednia i szczera refleksja o współczesnej codzienności”. – Marek Lenarcik

Czytaj dalej

Czas zaprezentować idealne książki na lato. Wakacyjny klimat zawsze rozbudza wyobraźnię. Anna Wysocka – Kalkowska wszystkim paniom zechciała zdradzić, kim jest „Mężczyzna bez twarzy”. Ta odważna powieść przez wiele przedstawicielek płci pięknej została uznana za książkę erotyczną. Gorące emocje są gwarantowane. Główna bohaterka Agata to dojrzała dama, której doskwierała samotność. Samodzielność naprawdę nie zawsze jest najwyższą wartością. Kiedy ta kobieta odbierze nieznany numer, odmieni się jej los. Zbyt dużo wypitego wina, pobudzi pożądanie. Ostatecznie okaże się, że „Mężczyzna bez twarzy” ma ukryte oblicze.

Czytaj dalej

Poruszanie umysłu powinno towarzyszyć wakacyjnym eskapadom. Trzeba poznać siebie i innych. Idealna książka na lato, która pobudzi poczucia wewnętrzne to „Ludzkie puzzle”. Maksymilian Bron w tej powieści poruszył wiele społeczno – obyczajowych kwestii. Na pewno wielokrotnie się wzruszymy. Ta historia przede wszystkim opowiada o osobach, które poszukują szczęścia i miłości. Niestety niesprzyjający czas odciska piętno na życiu bohaterów. Zdarzą się momenty wątpliwości, zdrada, a także liczne oszustwa i przemoc. Akcja poprowadzi nas przez wydarzenia następujące w czasie II wojny światowej, a następnie w momencie okupacji. Maksymilian Bron poprzez uczuciową układankę, zachęca, żeby zrezygnować z egoistycznych spojrzeń na samego siebie.

Czytaj dalej

Oczywiście podczas wakacji nie może zabraknąć gorących wrażeń. Idealna książka na lato to „Miasteczko Pomroka”. Krzysztof Piotr Łabenda odważył się napisać ten thriller psychologiczny. Akcja tej opowieści toczy się na terenie niewielkiej wioski. Pomrokę zamieszkują ksenofobiczni, ufający zabobonom mieszkańcy. Szybko okaże się, że ludzie z tej miejscowości dopuszczają się prawdziwych okropieństw. W trakcie lektury ujawnione zostanie dużo tajemnic. Przerazi nas fakt zamordowania osiemnastolatka oraz znikające licealistki. Kryminalna sprawa będzie musiała zostać rozwikłana przez przybywającą z wojska Kirę Mazur i Fabiana Krakowiaka. Tych dwoje połączy upalna relacja.

Czytaj dalej

Czytać warto jak najczęściej. Fikcja literacka częstokroć opisuje sytuacje, które zdarzają się naprawdę. Tuż obok” to zbiór opowieści, które mogły, mogą albo dzieją się nieopodal. Agata Orzechowska poprzez tę pozycję, porusza i prosi o pomoc. Literatura naprawdę potrafi mieć niebywałe właściwości. Warto zaznaczyć, że w każdym opowiadaniu tytuł ma kluczowe znaczenie. Bohaterami tych historii są przeciętne osoby, z którymi można, choć nie powinno się utożsamiać. Pedofilia, morderstwo, ludobójstwo, przemoc wobec zwierząt. Przez te motywy na pewno wiele osób wzruszy się do łez. Agata Orzechowska zapewnia, że w zbiorze opowiadań znalazły się wymowne aluzje, dygresję, groteska, ironia, tragizm, dobry humor i pytania do krytycznego namysłu.

Czytaj dalej


W trakcie bliższych i dalszych podróży niezapomniane atrakcje zagwarantuje nam „Czarny kot w walizce”. Ta niewielkich rozmiarów pozycja autorstwa Lucyny Małolepszej zawiera, aż trzydzieści cztery krótkie opowiadania napisane lekkim, dowcipnym językiem. Jest to niezwykła propozycja, która idealnie pasuje na wakacje ponieważ akcja poszczególnych historii toczy się w Polsce, Chinach, Indiach, Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Turcji, Gruzji, Egipcie, Chorwacji, Rosji, na Litwie, w Bułgarii i we Włoszech.

Czytaj dalej

Ponieważ wszyscy lubimy wypoczywać na łonie natury, z pewnością zaciekawi nas książka autorstwa Michała Krupy zatytułowana „Miłość do trawy”. Pozycja zabierze nas do świata spowitego legendami dawnymi wierzeniami oraz pogańskimi zwyczajami. Akcja, choć groteskowa, osadzona została we współczesnych realiach. Poznamy niezwykłych bohaterów, którzy zwykli nazywać się „odmieńcami”. Dlaczego? Dowiemy się w trakcie tej pasjonującej lektury.

Czytaj dalej

Jeśli marzymy o emocjonujących podróżach powinniśmy sięgnąć po książkę „Poszukiwacz marzeń: Z kamerą na wojnie w Brazylii”. Karolina Kozioł zaprasza nas do odwiedzenia jednego z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie – brazylijskich faveli. Dzielnice biedy to miejsca naznaczone ludzkimi dramatami, ale dzięki tej książce zrozumiemy, że mieszkańcy slumsów także miewają marzenia. „Poszukiwacz marzeń…” to połączenie reportażu z brazylijskich slumsów z motywacją i zachętą do tego by żyć.

Czytaj dalej

Oczywiście wyjątkowe chwile możemy spędzić również na Dolnym Śląsku. Uznana wrocławska pisarka – Jolanta Maria Kaleta zaprasza wszystkich do kompleksu RIEASE. Powieść „RIESE. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy” pozwoli nam wyruszyć do Głuszycy. W roku 1946 do tej niewielkiej miejscowości w Górach Sowich przybywa tajemniczy mężczyzna, który interesuje się realizowanym przez Niemców podczas II wojny światowej projektem budowlanym o kryptonimie Riese. Wykute w skałach sztolnie intrygują także dowództwo NKWD oraz Urząd Bezpieczeństwa w Wałbrzychu. O tym, czego wszystkie te osoby szukają, przekonamy się wiosna 1992 roku. Właśnie wtedy sędzia Laura Szeliga, wejdzie w posiadanie bardzo cennych dokumentów…

Czytaj dalej

Poszukiwaczy mocnych wrażeń zainteresuje z pewnością sensacyjna powieść naszykowana zaskakującymi zwrotami akcji – „Rachunek obcego sumienia” Mirosława Prandota. Atutem pozycji pozostaje fabuła tocząca się w dwóch przestrzeniach czasowych, dzięki której zdarzenia współczesne będziemy mogli zestawić z zamierzchłą historią. Poznając losy Aleksander, który poszukuje matki, która sprzedała go jako dwuletnie dziecko bogatemu i bezdzietnemu kupcowi, zrozumiemy, że nie mamy prawa pochopnie rozliczać winy innych? Wiele tajemnic wyjdzie na jaw, przez co niejednokrotnie poczujemy się zaskoczeni, jak choćby w momencie, gdy dowiemy się, że okrutny kapitan SS -Miller tak naprawdę był bohaterem. „Rachunek obcego sumienia” to powieść skłaniająca do głębokich refleksji, po która powinniśmy sięgnąć.

Czytaj dalej

Bez względu na czytelnicze upodobania zaciekawi nas z pewnością ponadczasowa proza Andrieja Płatonowa. „Wykop” to pozycja z pogranicza prozy egzystencjalnej i absurdu doskonale odzwierciedla dawną, sowiecką rzeczywistość. Zastosowany przez autora sarkazm i ironia to zabiegi pozwalające obejść cenzurę, dzięki którym Płatonow wskazał okrucieństwo sowieckiego socjalizmu. Powieść możemy potraktować jako „lekcję historii” z przed około 80 lat lub czytelniczą perełkę, która nie mieści się w żadnych znanych nam ramach.

Czytaj dalej

Czytelnicy, którzy z niecierpliwością wyczekiwali na ostatnią część trylogii Ciszy, z pewnością nie zapomną sięgnąć po „Osobliwość ciszy” Alicji Masłowskiej-Burnos. Oczywiście, by docenić walory pasjonującej trylogii i przeżyć na nowo historię opowiadającą o niezwykłej choć trudnej miłości Mai Karewicz i Adama Starskiego, koniecznie trzeba sięgnąć po wszystkie części trylogii Ciszy. Emocji, wzruszeń, chwil radosnych oraz bolesnych nie zabraknie.

Miłość w „mieście aniołów”

Angelika przeżyła cudowny miesiąc w Los Angeles, gdzie poznała mężczyzna, o jakim do tej pory mogła tylko marzyć. Ale po dniach pełnych szczęścia i miłosnych uniesień przyszedł czas wracać do Polski, gdzie czekała na nią wspólniczka i klientki salonu kosmetycznego. Przed wyjazdem Jack zapewnił kobietę, że jest miłością jego życia i nigdy o niej nie zapomni oraz przyrzekł, że wkrótce się zobaczą. Czas jednak płynął, a Angelice musiały wystarczyć rozmowy z ukochanym, podczas których prosi ją o cierpliwość.

W tej sytuacji jak grom z jasnego nieba spadła na nią wiadomość, że jest w ciąży. Dla kobiety było jasne, że ojcem dziecka jest Amerykanin. Mężczyzna, którego kocha jak nigdy nikogo w swoim życiu, ale jego nieobecność podważa wiarę w szczerość miłosnych deklaracji. Przyjaciółka radzi, żeby poinformowała mężczyznę, co na pewno przyspieszy jego przyjazd. Ale Angelika jest zbyt dumna, żeby dopuścić do sytuacji, w której ukochany mężczyzna zdecyduje się związać z nią tylko z powodu dziecka…

(Nie) spełnione marzenia – Małgorzata Owczarek

Wybierając się na wakacje lub urlop, warto zadbać o dobry nocleg- http://www.noclegi24h.pl/ – na tej stronie dobre noclegi.