Czy warto sięgać po książki obyczajowe? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościCzy warto sięgać po książki obyczajowe?

Czy warto sięgać po książki obyczajowe?

16 listopada 2020 / Agnieszka

Egzystencjalna problematyka wpływa na poczytność lektury. Inspiracja czerpana z prawdziwego życia pozwala na dokonywanie porównań z rzeczywistością, dzięki czemu silnie emocjonuje. To dlatego, warto sięgać po książki obyczajowe.

 

Nie jest tajemnicą, że obecnie najchętniej czytane są lektury poruszające życiową tematykę. Takie, które można odnieść do codzienności. Książki obyczajowe inspirowane są prawdziwym życiem. W centrum zainteresowania stają skomplikowane wyzwania osobiste, zawodowe, różnorodne problemy, istotne wybory, dramaty oraz chwile szczęścia przeżywane przez zwykłych ludzi. Napisane przez życie. W ten sposób można nazwać książki obyczajowe. Wszystko, o czym przeczytamy, zostało zainspirowane obserwacjami ludzkich zachowań.

7 powodów dla których lubimy czytać książki obyczajowe

Czy warto sięgać po książki obyczajowe? To pytanie, na które może paść jedynie twierdząca odpowiedź. Właśnie po ten gatunek najczęściej sięgają czytelnicy. Popularność tej kategorii czyni wiele książek obyczajowych bestsellerami. Co wpływa na poczytność tych lektur? Poznajmy zalety książek obyczajowych: Z bohaterami powieści obyczajowych łatwo się utożsamić. Książki obyczajowe zawsze silnie emocjonują. Warto sięgać po książki obyczajowe, ponieważ niosą ze sobą nadzieję. Losy bohaterów wskazują, jak radzić sobie w codziennym życiu. Co robić, gdy zdarzają się takie komplikacje jak: zdrada, kłamstwo, zawód miłosny, choroba, czy śmierć. Egzystencjalna problematyka to główna cecha książek obyczajowych. Wszystko, o czym przeczytamy, mogło zdarzyć się innym, a także nam.

Powieści obyczajowe na jesienne dni

Warto sięgać po książki obyczajowe, by doświadczać wszystkiego, o czym marzymy. Silnych wzruszeń nie będzie brakować. Są to lektury inspirowane prawdziwymi zdarzeniami, więc wielokrotnie naprzeciw siebie staną skrajne uczucia. Co najważniejsze, nie będzie brakować emocjonujących wrażeń wywołanych zawiłymi losami bohaterów.

Wzruszająca książka obyczajowa to „Tajemniczy świat Witka. Mój brat ma autyzm”. Tę historię powinien poznać każdy.

Narrator powieści, Maniek zaprasza wszystkich do niezwykłej, autystycznej przestrzeni. Ta przypadłość charakteryzuje się symptomami wycofania z relacji ze światem zewnętrznym. Utrudniony kontakt wywołuje szereg komplikacji. W życiu autysty, tak jak każdego z nas, zdarzają się radości, smutki, ważne i nieistotne momenty. Pora zrozumieć, że każdy z nas jest inny. Do wrażliwego autysty również da się dotrzeć. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Dzięki tej pozycji poznamy specyfikę zachowań osób dotkniętych tym problemem zdrowotnym. Maniek szczerze opowiedział, o tym, jak wiele w jego życiu zmieniła dysfunkcja brata Mitka. Miłość, szacunek i zaufanie stało się ich silnym fundamentem wspólnego świata. Jak dziecko z autyzmem odbiera otoczenie? Co nasila, a co osłabia cykl zachowań autysty? To pytania, na które odpowiada ta książka.

Czytaj dalej


Książka obyczajowa, którą warto przeczytać, nosi tytuł „Rozwidlenie”. Jest to opowieść o wyzwaniach, jakie stawia przed nami miłość.

Związek z drugim człowiekiem nigdy nie jest łatwy. W momencie, gdy wyobrażenia i oczekiwania muszą zetrzeć się z rzeczywistością, coś zaczyna szwankować. Jedynie prawdziwe uczucie pozwala trwać przy drugim człowieku, pomimo przeciwności losu. Tylko, jak sprawdzić, czy dana relacja to prawdziwa miłość. Główna bohaterka Lilka musi dokonać wyboru pomiędzy dwoma mężczyznami. Jeden z nich to skromny Krzysztof, którego od dawna darzy uczuciem. Drugi to świetnie zapowiadający się naukowiec, Wiktor. Właśnie badacza rodzina najchętniej zobaczyłaby u jej boku. Czy serce pokona rozum? Los zaoferował bohaterce szanse na doświadczenie dwóch wersji swojego życia. Szkoda, że za każdym razem, coś jej nie odpowiada. Czy ostatecznie podejmie więc właściwą decyzję? Zakończenie tej kameralnej, poetyckiej opowieści o miłości, bardzo nas zaskoczy.

Czytaj dalej

Książki obyczajowe powinny skłaniać do refleksji. Odniesienia do prawdziwego życia mogą być formułowane poprzez najróżniejsze formy literackie. Humor i satyra doskonale potrafi przecież podkreślić to, co najważniejsze.

Zabawna książka obyczajowa poprawi nam humor i skłoni do cennych przemyśleń. Pełen perturbacji „Taniec życia” wykona bohater Bartek.

W końcu od dawna ucieka on od nonsensów codzienności. Bartek jest sanitariuszem, dlatego wie, jak trudny potrafi być żywot. Już dawno temu zauważył, że codzienność pełna jest absurdów, a walka z nimi zawsze kończy się niepowodzeniem. To dlatego pozwala sobie na irracjonalne zachowania. Otoczenie zaczyna postrzegać go, jako wariata, ale nie miejmy złudzeń, on doskonale wie, co robi. Przecież od czasu, gdy postanowił nierozważnie postępować, przedstawicielki płci pięknej zaczęły się nim interesować. Kiedy Bartek dowie się, że jego nierozgarnięta żona planuje rozwód, decyduje się korzystać z uroków życia. Nareszcie będzie mógł zapomnieć o wierności i docenić wdzięki adorujących go kobiet. Jak łatwo się domyślić, wyniknie z tego cała masa kłopotów. Czy bohater ostatecznie uzna, że było warto zmagać się z rutyną i szaleć?

Czytaj dalej

Zaprezentowane powyżej pozycje wskazują, dlaczego warto sięgać po książki obyczajowe. Odniesienia do znanej nam wszystkim rzeczywistości poruszają i na długo pozostają w pamięci. Poszukujący wzruszeń i silnych emocji, w wolnej chwili powinni więc przeczytać powieść obyczajową.

Dobre powieści, książki obyczajowe polskich autorów