Czy czytanie czyni nas mądrzejszymi? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościCzy czytanie czyni nas mądrzejszymi?

Czy czytanie czyni nas mądrzejszymi?

3 kwietnia 2020 / Agnieszka

Czytanie nie jest dla wszystkich? Ale może czytanie powinno być uniwersalne ze względu na wszystkie korzyści, jakie zapewnia. Wyniki badania czytelnictwa autorstwa Biblioteki Narodowej informują, że jedynie 37 proc. Polaków przeczytało w ubiegłym roku co najmniej jedną książkę, 28 proc. nie ma w domu ani jednego egzemplarza. Ponad 60 procent badanych nie przeczytało w ubiegłym roku żadnej książki. To straszne.

Czy wiedziałeś, że czytanie książek jest przyczyną długotrwałych zmian w mózgu?

Nie ma wątpliwości, że czytanie jest ważne, ale czy czytanie czyni nas mądrzejszymi? Czy ci, którzy poświęcają czas na czytanie swoich ulubionych powieści czy gatunku takiego jak literatura faktu, są bardziej intelektualni?

Nie ma wątpliwości, że czytanie jest ważne

Nasz poziom inteligencji rośnie, w miarę jak zdobywamy wiedzę, a czytanie to świetny sposób na naukę. Czytanie książki zwiększa naszą inteligencję emocjonalną i zrozumienie rzeczy, co pomaga nam w podejmowaniu mądrzejszych decyzji. Ponieważ istnieją różne sposoby interpretacji tego, jak książki czynią nas bardziej inteligentnymi, przyjrzymy się bliżej niektórym badaniom. Dowiemy się również, czy ma to również inne zalety dla mózgu.

W jaki sposób czytanie czyni nas mądrzejszymi? Zacznijmy od niektórych statystyk. Po pierwsze, trudno jest zmierzyć inteligencję. Ludzie będą mówić o IQ jako sposobie oceniania inteligencji, jednak dzięki egzaminom i testom istnieje wiele sposobów oceny inteligencji danej osoby. Wiele rzeczy może wpłynąć na nasze IQ, także to w jakim środowisku dorastamy, szkoła, do której chodzimy, a nawet sama rodzina. Ale spójrzmy i zobaczmy, czy czytanie naprawdę zwiększa inteligencję.

Anne E. Cunningham, znana ze swoich badań dotyczących umiejętności czytania i rozwoju przez całe życie, bada procesy poznawcze i motywacyjne leżące u podstaw umiejętności czytania oraz wzajemne oddziaływanie kontekstu, rozwoju i nauki czytania. Stwierdza się, że czytanie znacznie przyczynia się do poszerzania słownictwa, wiedzy ogólnej, ortografii i płynności werbalnej.  Wydaje się, że czytanie wiążą się z inteligencją, ponieważ naukowcy odkryli, że uczeń, który nie umie biegle czytać cztery razy częściej rezygnuje z dalszej edukacji w przyszłości.

Czytanie poszerza słownictwo

Czytanie jest niezbędne, gdyż wpływa na zasób naszego słownictwo. Ponieważ patrzymy na słowa i widzimy, jak pasują do kontekstu zdań. Tylko w słowie pisanym można to doskonale zaobserwować. Książka oferuje nowy zakres słów, a nowo poznane słownictwo przynosi korzyści każdemu. Nie ma znaczenia, czy jesteś pisarzem, czy pracujesz w biurze, większy zasób słownictwa pomoże lepiej wytłumaczyć się i wyrazić to co pragniemy przekazać.

Eksperci łączą czytanie z płynną inteligencją, co to oznacza? Płynna inteligencja to sposób, w jaki podchodzimy i rozwiązujemy problemy. Jest utożsamiana z wrodzoną inteligencją, inteligencją niewyuczoną, szybkością procesów umysłowych, czy szybkością i jakością przesyłania impulsów nerwowych w neuronach, „tym z czym się rodzimy”, potencjałem intelektualnym.

Psycholog Raymond Cattell opracował definicję płynnej inteligencji i jest ona obecna u wszystkich. To ogólna zdolność warunkująca sprawność wszelkich czynności intelektualnych (zdeterminowana biologicznie)

Jak czytanie wpływa na płynną inteligencję? Eksperci uważają, że ci, którzy czytają, są lepiej przygotowani na nieregularne sytuacje i mogą rozwiązywać nowe problemy. Czytanie książek pomaga zwiększyć płynną inteligencję.

Płynna inteligencja pomaga także lepiej zrozumieć nowe słowa i struktury zdań, które napotykamy podczas czytania.

W badaniu przeprowadzonym przez psychologów: Davida Comer Kidda i Emanuele Castano z New School for Social Research przetestowano wpływ różnic w jakości pisania na empatię. I tak losowo 1000 uczestnikom rozdano fragmenty zarówno popularnych bestsellerów, jak i literatury pięknej.

Naukowcy wykorzystali dwie teorie testów umysłu do pomiaru stopnia empatii i stwierdzili, że:

„wyniki były konsekwentnie wyższe u tych, którzy czytali fikcję literacką, niż u osób, którzy zmagali się z tekstami popularnymi lub literaturą faktu”.

Inne badania wykazały, że język opisowy stymuluje obszary naszego mózgu, które nie są klasycznie związane z czytaniem. Na przykład słowa takie jak „lawenda ”, „cynamon”, „mydło ”- wywołują reakcję mózgu nie tylko z obszarów przetwarzania języka, ale także tych, które zajmują się zapachami.

Ta umiejętność może wynikać z tego, że czytanie dogłębnie opisuje emocje, używając słów do wyrażenia uczucia. Mimo to luki między słowami i zdaniami fikcji zachęcają mózg do zrozumienia tekstu. Wypełniając luki, pomaga nam zwiększyć naszą inteligencję emocjonalną w prawdziwym świecie. Zjawisko to zostało szerzej opisane w tekście „Teoria umysłu” przez Kidda i Castanosa. Zatem czytanie zwiększa nasz poziom inteligencji emocjonalnej i daje nam szansę podświadomego ćwiczenia empatii.

Czytanie książek nie tylko czyni nas mądrzejszymi, ale może też czynić nas lepszymi osobami. Jeśli potrafimy odczytać ludzkie emocje, oznacza to, że możemy zaoferować pomoc, tym którzy będą jej potrzebować. Czytanie służy wielu celom i najlepiej traktować tą umiejętność  jako przyjemną rozrywkę, ale także wielce pożyteczną.

Teraz, gdy rozumiemy, w jaki sposób czytanie czyni nas mądrzejszym, powinno to zachęcić nas do poświęcenia na tą umiejętność więcej czasu. To cenny nawyk do utrzymania i świetny sposób na spędzenie czasu. 

Jak widać, czytanie zmniejsza poziom stresu, jest przyjemne i naprawdę zdrowe. Choć kilka chwil każdego dnia spędzimy więc z dobrą książką.