Codzienność w niecodziennej poezji, czyli kilka myśli o słowie - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościCodzienność w niecodziennej poezji, czyli kilka myśli o słowie

Codzienność w niecodziennej poezji, czyli kilka myśli o słowie

30 stycznia 2018 / Agnieszka
Codzienne doświadczenia wydają się nudne i pozbawione radości. Schematyczne czynności powtarzane w jeden i ten sam sposób czynią ją szarą i pozbawioną uroku masą.

A co jeśli istniałby sposób, który pozwoliłby ożywić rzeczywistość poprzez zawarcie jej w kilku słowach niecodziennej poezji? Co, jeśli w codziennych sytuacjach naprawdę można zauważyć piękno? Zatrzymajmy się więc na chwilę i wyobraźmy sobie damę, która po kolei odrzuca zamówienia kelnera, ślepe gąski ubrane w suknie arystokratek, czy stare kumoszki przed domem zmienione w lekkostrawne i przyjemne danie, po którym pozostanie smak dobrze wykorzystanego czasu i lektury. Takie właśnie danie serwuje nam autorka tomiku wierszy ,,Życie poezją myśli i słowa’’.

Życie poezją myśli i słowa

W swoich utworach poetka ujmuje celne spostrzeżenia na temat świata i społeczeństwa oraz tworzy realne postacie, które doskonale wpisują się w znaną nam codzienność. Cechą charakterystyczną codzienności, w wierszach tej młodej poetki, jest fakt, iż podmiot liryczny opisuje jedynie pojedynczą scenę życia, na której rozbrzmiewa jego teatr. Sam wiersz stanowi natomiast zapis chwili obecnej tak ulotnej i jednoznacznej niczym wiersze japońskich mistrzów Haiku.

Smutne wnętrze w podróży słowa

Autorka zręcznie prowadzi nas przez kolejne obrazy, kładąc nacisk zwłaszcza na krajobraz i życia wsi. To właśnie z wierszy o tej tematyce tchnie poczucie ciepła, radości i bezpieczeństwa. Szczególnie chwilę dzieciństwa opisane w poszczególnych utworach napawają poczuciem satysfakcji. Wprowadzają też elementy religijności do tomiku pozbawione zbędnego patosu, czy nachalnego namawiania ludzi do zmiany. Religia w tomiku wierszy ,,Życie poezją myśli i słowa’’ staje się częścią codzienności — tak naturalną, jak cykl życia wsi. Autorka tę część swojej twórczości ujmuje w sposób prosty i przyjemny, unikając zawiłych metafor. Sposób, który doskonale oddaje naturę codziennego prostego życia. Jeżeli więc masz dość czytania poezji, która używa skomplikowanych twierdzeń po to, by oddać prawdy proste i oczywiste, zatrzymaj się na chwilę w potoku myśli i za pomocą odpowiednich słów, zanurz się w świecie wsi, codzienności i bezpiecznego dzieciństwa.