Co ludzie czytają? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościCo ludzie czytają?

Co ludzie czytają?

23 czerwca 2021 / Agnieszka
Dla relaksu, zabicia nudy, poprawy nastroju, w celu rozbudzania pasji, czy pokonywania depresyjnych myśli, tysiące osób sięga po literaturę. W książkach ukryta jest bowiem prozdrowotna moc, która rozwija umysł, rozbudza zmysły i koi duszę. Aby wykorzystać te właściwości, warto sprawdzić, co ludzie czytają

Codzienne życie raczej nie napawa optymizmem. Dziesiątki problemów oraz obowiązków zawodowych i rodzinnych, a do tego brak możliwości, by odmienić koleje losu, boleśnie zasmuca. To dlatego coraz więcej osób zmaga się z nerwicą, a nawet depresją. Nie można tracić nadziei. Dobra książka pomoże każdemu. Kontakt z literaturą okazuje się przecież atrakcyjną, a do tego prozdrowotną formą spędzania czasu wolnego. W końcu lecznicze właściwości wynikające z czytania potwierdzili lekarze, naukowcy i psycholodzy. Kiedy posępne myśli nie pozwalają cieszyć się czymkolwiek, warto wykorzystać terapeutyczne właściwości płynące z kontaktu z literaturą. W ten sposób można uzyskać wiele korzyści. Należy sprawdzić, co czytać i co ludzie czytają. Te informacje to wartościowa, ułatwiająca dobór właściwych lektur wskazówka.

„Respondenci pytani, po jakie książki sięgają najczęściej; deklarowali, że czytają książki przygodowe, podróżnicze oraz książki o tematyce historycznej. Na trzecim miejscu ex aequo były trzy grupy książek: pierwsza z nich to biografie, dzienniki, pamiętniki, wspomnienia, druga – sensacje, kryminały; trzecia – poradniki i romanse. Sporo ludzi wskazało również, że sięga po: fantastykę, literaturę faktu i klasyczne oraz współczesną literaturę piękną. Horrory podobnie, jak poezja nie zyskały zbyt wielu zwolenników”. – CBOS, Wiadomości z 2011 Roku na wp.pl

Co ludzie czytają?

To pytanie często stawiane przez poszukujących podpowiedzi, jakie książki warto czytać. Wybór lektur jest przeogromny, dlatego wielu osobom trudno odnaleźć w tym zróżnicowanym zbiorze, pozycje dla siebie. Sprawdzając, po jakie tytuły sięgają inni, uzyskana zostaje konkretna wytyczna.

Dlaczego ludzie czytają?

To kolejne istotne pytanie. Teoretycznie, wszyscy powinni już wiedzieć, jakie są zalety czytania, ale niektórym ta kwestia umknęła. To dlatego ponownie powinni usłyszeć, że obcowanie z literaturą to jedna z najprzyjemniejszych form spędzania czasu wolnego i relaksu. Ponadto znaczenie mają prozdrowotne właściwości tej przyjemnej, rozwijającej umysł i duszę aktywności.

Sprawdźmy więc, co ludzie czytają. Poznamy w ten sposób wartościowe książki, które coś wnoszą. W każdej domowej w biblioteczce powinna znaleźć się choć jedna taka lektura.

Ludzki los potrafi niemiło zaskakiwać w najmniej spodziewanej chwili. Trzeba więc dokładnie rozważać każdy krok. Ludzie czytają „Marzenia Kontrolowane” i wyciągają z nich cenne wnioski. Jest to powieść obyczajowa inspirowana motywem braku akceptacji i skomplikowanych wyborów. Niektórzy naprawdę nie mają łatwo. Ich ścieżki rozwojowe są na tyle zagmatwane, że trudno im odnaleźć warty realizacji cel. Główna bohaterka, Blanka to piękna, młoda kobieta, która bardzo długo tkwiła w czarnej, emocjonalnej dziurze. Wszystko dlatego, że dopuściła się karalnych czynów. Czy odbyta kara czyni ją niewinną? Po opuszczeniu więzienia, Blanka odnajdzie testament, dzięki któremu zmieni się jej dotychczasowe życie. Niestety niekoniecznie na dobre. Odziedziczony dom na wsi oraz wiadomość o posiadaniu siostry, sprawi jej ogromną radość i rozbudzi nadzieję. Natomiast, pobyt na wsi da bohaterce w kość. Mieszkańcy, dowiadując się, że w ich miejscowości zamieszkał przestępca, będą przerażeni. Przeszłość Blanki odciśnie piętno na jej przyszłości. Spotkanie z brakiem akceptacji to bardzo bolesne doświadczenie. Bohaterka będzie więc musiała dołożyć wszelkich starań, aby wychodząca na jaw tajemnica, nie zniszczyła wszystkiego.

Czytaj dalej

Książki pozwalają korzystać z eskapizmu. Oczywiście największą wartość mają odniesienia do rzeczywistości. Ludzie czytają „Gdzieś na końcu świata„. Najpewniej liczą, że ten oryginalny melodramat z wątkiem fantastycznym pozwoli im odnaleźć szczęście. Ich oczekiwania mogą się spełnić, chociaż nie będzie to łatwe. Ta historia przybliża los młodej, bardzo ładnej Moniki, która od dawna miała tylko jedno marzenie, którym była podróż u boku ukochanego do Los Angeles. Niestety, partner ją zawiódł, dlatego została zmuszona, aby odnaleźć kompetentnego przewodnika. Akurat ten cel udało jej się wyśmienicie wypełnić. Czekają ją prawdziwe niezwykłości. Monika wyruszy do miejsca, w którym tajemnicza La Concha, kobieta muszla odmieni jej codzienność. Będziemy pozytywnie zadziwieni zaskakującymi zwrotami akcji. Nie można się temu dziwić, skoro jest to opowieść o wyjątkowym spotkaniu. Główni bohaterowie poznają się na nowojorskim lotnisku, w chwili, gdy ona wracała z Kadyksu, a on do niego się kierował. Motyw miłości, która może pokonać granice czasu i końca świata. Tak piękną historię trudno zapomnieć.

Czytaj dalej

Każdy czasem chciałby móc, choć chwilę przestać myśleć, o tym co widzi i czuje. Utrata wspomnień byłaby jednak przekleństwem. „Niepamięć” to niezwykła powieść zwracająca uwagę na siłę i znaczenie pamięci. Do prezentacji tej tematyki wykorzystano fantastykę. Nie wszystko da się przecież wyrazić za pomocą zwyczajnych opisów. W tej powieści umiejętnie realizm przeplata się z wątkami fantasy. Dzięki temu fabuła nabrała niepowtarzalnego wyrazu. Motyw władzy i żądza pieniędzy wysunęła się na pierwszy plan. Fabuł przenosi do niezwykłej przestrzeni, w której ludzi wspierają obdarzone nadprzyrodzonymi mocami istoty. Walki toczą się bezustannie. Nie jest im łatwo przechylić szalę na swoją stronę, ponieważ w ich krainie bóstwem może stać się każdy i wszystko. Trudno więc ocenić, kto jest warty zaufania. Zapomnienie niesie ze sobą śmierć. To zdanie w poruszający sposób wyjaśnia ta historia. Dzięki niej każdy w pełni zrozumie, że powinien pamiętać o najbliższych mu osobach.

Czytaj dalej

Ludzie czytają, bo wiedzą, że poznawanie poruszających historii wzbogaca ich osobowość oraz wzmaga empatię. Literacka fikcja pozwala wyrazić praktycznie wszystko, ale najcenniejsze okazują się historie inspirowane życiowymi dramatami.

Nic już nie chcę…” to książka, która szybko zyskała uznanie odbiorców. Ludzie lubią czytać takie społeczno-obyczajowe historie. Ponownie w przerażający sposób potwierdziło się, że najlepsze scenariusze pisze życie. Powieść ta w obrazowy sposób prezentuje zjawisko przemocy domowej, której przyczyny tkwią w chorobie alkoholowej jednego z członków rodziny. Jeżeli w takowej komórce przebywają dzieci, to one ucierpią najbardziej. Mówi o tym historia głównego bohatera, Norberta. DDA cierpią przez całe swoje życie. Traumy przeszłości nigdy w pełni się nie goją. Norbert pomimo urazów psychicznych i fizycznych, nigdy się nie poddał. Było mu bardzo ciężko cokolwiek zdobyć, ale samozaparcie doprowadziło go do obranego celu. Krok po kroku podążał dalej, stopniowo godząc się z własną, przerażającą przeszłością. Ta historia uczy, że warto przetrwać najcięższe chwile. Nadziei nikt nie powinien tracić, ponieważ jutro może przynieść ze sobą, zaskakująco przyjemną odmianę.

Czytaj dalej

Ludzie szybko zaczęli czytać „Kolory życia„. Wobec tego autobiograficznego projektu przygotowanego przez niewidomą autorkę rzadko kto potrafi lub umie przejść obojętnie. Nie co dzień zdarza się przecież okazja, by poznać tak niezwykłą pozycję. Autorka, Ewa Domańska udowodniła, że niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w realizacji marzeń. Dzięki temu udało jej się przygotować publikację, w której treści pisane zostały dopełnione autorskimi utworami muzycznymi. Takie niecodzienne połączenie stało się możliwe, ponieważ Ewa Domańska jest artystką, kompozytorką, dziennikarką, a teraz dodatkowo autorką tej świetnej książki. Porażki można zmienić w sukces, a trudne sytuacje wykorzystać jako pouczające lekcje. Właśnie tego uczą „Kolory życia”. Ten projekt składa się z dwóch części: niewielkich rozmiarów opowiadań, dzięki którym możliwe staje się bliższe poznanie autorki oraz melodyjnych aranżacji, z których również można czerpać inspiracje. Z całą pewnością kontakt z tą pozycją pozytywnie wpłynie na rozwój empatycznych obszarów osobowości. „Kolory życia” dostępne są jako audiobook oraz książka z płytą CD. Tym samym można zaczytać się i zasłuchać. Tych doznań, które wywołają łzy wzruszenia, nie da się zapomnieć.

Czytaj dalej

Ludzie wyszukują wartościowych lektur oraz pouczających historii. Okazuje się jednak, że przekaz skłaniający do cennych refleksji odnajdują dzięki poezji.

Wiele osób doceniło zbiór poezji zatytułowany „bez początku, bez końca”. Z myślą o komforcie odbiorców ten tomik przygotował doświadczony poeta, pisarz, dramaturg i satyryk,Wojciech Łęcki. Bogate doświadczenia życiowe pozwoliły poecie na pełną szczerość. To dlatego w swoich utworach pisze o bólu, rozczarowaniu, cierpieniu i złudnych nadziejach. Niebywale silna wibracja emocji płynie z każdego utworu. Poeta poruszył odważnie i bez ogródek ponadczasowy temat wiary. Niejako ściera się z siłą i wolą boską. Nawet znajomy autor zaczął się zastanawiać, czy stosownym jest wyrażać podobne myśli. Tyle że Łęcki od dawna stara się skłonić odbiorców do rozważań nad najważniejszymi kwestiami. Kilka wersów wystarczy, aby zachęcić do lektury.

Bóg jedyny mężczyzna
który nie zawodzi
bo nigdy go nie ma
nic nie możesz uczynić
przybędzie lub nie
kiedy w niego uwierzysz. – Ziarenko piasku, Łęcki

Czytaj dalej

Powyżej zaprezentowane pozycje wskazały, co czytają ludzie. Są to niezwykle wyraziste lektury, po które każdy powinien sięgnąć. Jeżeli potrzebna będzie większa dawka niezapomnianych odczuć, zaleca się zerknąć na polecane książki oraz bestsellery.