Co czytają seniorzy? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościCo czytają seniorzy?

Co czytają seniorzy?

29 lipca 2020 / Agnieszka

Jesień życia to wyjątkowy czas. Niedomogi psychiczne może łagodzić kontakt z książką. Sprawdźmy, co czytają seniorzy. Obcowanie z literaturą to dla nich coś więcej niż mądra rozrywka.

Jak wszyscy wiemy, obcowanie z literaturą to sprawdzony sposób na chandrę, nudę i ponury nastrój. Sięgając po dobre lektury, rozwijamy swoją wyobraźnię, stajemy się mądrzejsi, wrażliwsi i bardziej kreatywni. Ponadto poszerzamy swoje słownictwo, uczymy się pięknej mowy, a nawet sztuki konwersacji. Zalety czytelnictwa wymieniać można długo, ale kilka zasługuje na szczególną uwagę.

Czytanie książek powoduje powstanie korzystnych zmian w mózgu. Zwiększenie ilości połączeń nerwowych, wpływa na polepszenie ogólnego stan umysłu oraz usprawnia proces zapamiętywania.

 

 

Dzięki wykonaniu badań skanerem fMRI dowiodła tego grupa naukowców, pracująca pod kierownictwem profesora Gregorego Bernsa z Uniwersytetu w Druid Hills w Georgi. Wniosek wyłania się więc jeden. Czytać książki powinni przede wszystkim seniorzy. Dzięki temu będą przeciwdziałać problemom z koncentracją i pamięcią, a także minimalizować ryzyko wystąpienia demencji i zachorowania na chorobę Alzheimera. Nie można także zapomnieć o płynącej z czytania relaksacji.

„Czytanie, zwłaszcza na emeryturze, kiedy senior musi zrezygnować z wielu czynności i obowiązków wcześniej wykonywanych, książki mogą okazać się dla niego świetną rozrywką. Ilość dostępnych kategorii pozwoli na dobranie odpowiednich tytułów dla każdej osoby. Dodatkowo ciekawa lektura pozwala się zrelaksować i zapomnieć o codziennych troskach”. – „Powody, dla których seniorzy powinni czytać”, DomySeniora.pl

 

Co czytają seniorzy?

Warto sprawdzić, bo obcowanie z literaturą to dla osób starszych przyjemny trening mózgu. Jeżeli poznamy ich preferencje, będziemy wiedzieć, z jakiej kategorii powinniśmy dostarczać seniorom książek. Informacja ta z pewnością okaże się pomocna, chociażby, gdy będziemy poszukiwać prezentu na Dzień Dziadka lub Babci. Co więcej, czytelnicze upodobania seniorów mogą stać się dla nas inspiracją. W końcu osoby starsze postrzegane są jako autorytet, dlatego z pewnością czytają wartościowe i interesujące książki.

Przekonajmy się więc, co czytają seniorzy. Sprawdźmy, jakie książki lubią czytać osoby starsze. Dowiedzmy się, co emocjonuje, porusza, interesuje, skłania do refleksji, a także bawi seniorów.

Kolory życia” to książka dzięki, której poznajemy historię niewidomej od urodzenia autorki, pokazującą, dlaczego istotniejsza od osiągniętego celu bywa droga do niego, świadczącą, iż „kłody rzucane człowiekowi pod nogi” przez los, czy społeczeństwo, nie wykluczają realizacji marzeń, oraz dowodzącą, że można żyć w spokoju, w harmonii ze światem nawet, jeśli nadal poszukuje się w nim swojego miejsca. Opowieść Ewy Domańskiej może stanowić swego rodzaju pocieszenie dla tych, którym wydaje się, że tkwią w miejscu, w jakim nigdy być nie powinni. Być może też podniesie na duchu odczuwających pustkę. To niekonwencjonalny projekt, bo łączący w sobie słowo pisane i słowo śpiewane. Oznacza to, iż jego treść, stanowiąca refleksje o życiu – o pasji, miłości, relacjach damsko-męskich, sposobach dążenia do celu, poszukiwaniu stabilności i drodze do spełnienia – przedstawiona została w dwóch formach: w formie książki i w formie autorskich piosenek.

Czytaj dalej

 

Seniorzy czytają mądre powieści obyczajowe. Szczególnie te podkreślające wartość każdej chwili. ”Gdyby ocean milczał„, to wzruszająca powieść, w której motyw śmierci i żałoby znalazł się obok wątku miłosnego. Opisaną historię z łatwością można więc odnieś do prawdziwego życia. Poznamy losy boleśnie doświadczonych przez los bohaterów. Nad paryską Sekwaną doszło do ataku terrorystycznego. Śmierć poniosło wiele niewinnych osób. Ich bliscy zostali uwięzieni w szponach żałoby. Musiało minąć sporo czasu nim na nowo docenili wartość istnienia. Ta powieść przekonuje, że nadziei na przeżycie czegoś wyjątkowego, nigdy nie wolno tracić. Poruszony zostaje także temat spełnionych i nieziszczonych marzeń, tolerancji i jej braku, bólu po stracie, ukojeniu płynącym z wewnętrznej odnowy, a także rozkładaniu skrzydeł.

„Póki szumi ocean, póki wieje wiatr, póki świeci słońce, póki każdego ranka zaczyna się nowy dzień… wszystko może się zdarzyć”-Anna Wysocka-Kalkowska

Czytaj dalej

Seniorom warto polecić „Blizny„. Jest to powieść o śmierci, która kryje w sobie iskrę życia. Fabuła przedstawia wzruszającą historię Krzysztofa. Mężczyznę tego poznajemy jako samotnika boleśnie pokrzywdzonego przez kobietę. Dopiero, gdy na jego drodze staje dużo młodsza Natalia, zakochuje się bez pamięci. Wieloletnie małżeństwo nareszcie pozwoli mu poczuć się szczęśliwym. Niestety, okrutny los ponownie go zaskoczy. Natalia umrze, a on pogrąży się w depresji. Narządy żony Krzysztofa trafią do przeszczepu. Jej serce otrzyma Anka, która po transplantacji zacznie obserwować u siebie niespotykane dotąd zachowania. Kiedy informacja to dotrze do Krzysztofa, uzna on, że w ten sposób po części odzyskuje Natalię. Będzie musiał jednak zrozumieć irracjonalność tych myśli. Dopóki trwa nasze życie, musimy próbować mądrze je wykorzystać. Krzysztof w końcu zaakceptuje ten fakt, podobnie jak myśl, że zmarłą osobę można, a nawet trzeba kochać.

„Ciągłe z tą śmiercią się potykam, ciągle trudno mi zaakceptować, że ona jest i nic tego nie zmieni. Swoistym katalizatorem, który sprawił, że napisałem „Blizny”, był październik ubiegłego roku, kiedy to przedwcześnie odszedł Janek, jedyny mój przyjaciel. Nie chciałem, by „Blizny” były opowieścią o śmierci przyjaciela…” –Krzysztof Piotr Łabenda

Czytaj dalej

Seniorzy czytają powieści ukazujące znaczenie rodzinnych relacji. „One” to poruszająca opowieść, w której jedną z najważniejszych bohaterek pozostaje seniorka rodu. Dawniej osoby starsze postrzegane były jako autorytet. Niestety, wiele się zmieniło. Obecnie przedstawiciele młodego pokolenia chcą czuć się samodzielni i samowystarczalni. Czy jednak rozluźnienie rodzinnych relacji to dobry wybór. Nad tymi kwestiami zastanowimy się w trakcie lektury. Książka wskazuje na wagę relacji damsko-męskich oraz damsko-damskich. Jest to bowiem opowieść o trzech pokoleniach kobiet. Motyw rodziny, podobnie jak znaczenie międzypokoleniowego dialogu, wysunął się na pierwszy plan. Rozważymy, czy porozumienie między osobami młodymi, a seniorami, w ogóle jest możliwe. Poznamy również powody, dla których najczęściej rozpadają się tak potrzebne społeczeństwu komórki rodzinne. Międzyludzkie relacje cementuje miłość, tylko że, czasem po prostu jej brak. Uświadomi nam to właściwe zachowanie seniorki rodu, która jako jedyna zaopiekuje się doświadczoną przez los Alicją. Niestety najstarsza kobieta w rodzinie po wypadku zostanie częściowo sparaliżowana i w efekcie zacznie być dla najbliższych balastem. To dlatego zostanie umieszczona w domu opieki. Może jednak jej los jeszcze się odmieni?

Czytaj dalej

Seniorzy lubią czytać książki, w których pojawia się motyw starości. Na ”Bankiet wysuszonych kasztanów” wyruszą cztery pacjentki oddziału geriatrycznego. Z tymi starszymi paniami nie sposób się nudzić. W ich przypadku niedołężność nie stawia ograniczeń wyobraźni. Konieczność przebywania w szpitalu, w którym brakuje wszystkiego, nie należy do przyjemności. By przetrwać, nie narażając się na załamanie emocjonalne, trzeba coś zmienić. Bohaterki spróbują tego dokonać. Dzięki temu dowiodą, że starość może być wyjątkowym, pełnym wrażeń etapem życia. Dalekosiężnych planów nie warto robić, ale teraźniejszość da się wykorzystać. Powieść jest prawdziwą pochwałą ”tu i teraz”. Zaradność i pomysłowość bohaterek zachęci do działania wiele osób. Komizmu sytuacyjnego nie będzie brakować. Nadszedł czas, by wykorzystać nadarzające się momenty. Zrozumie to nawet szpitalny kapelan, który weźmie udział w przygotowywaniu tytułowego bankietu.

„Niezależnie od stylu wcześniejszego życia…, jego kres zrównuje nieubłaganie i demokratycznie wszystkich, zamieniając ich w anonimową, nieporadną i niezdarną masę, wypełniającą szpitalne łóżka – cierpka prawda dotarła do niej jak nagła burza.
– Nie mogę sprawić, aby moja przyszła egzystencja była lepsza, ale mogę zmienić teraźniejszość!”  – Joanna Stańda, Bankiet wysuszonych kasztanów.

Czytaj dalej

Seniorzy są zainteresowani tematyką życia po śmierci. Książka „Wywiad ze śmiercią” łagodzi lęk przed ostatecznością, dowodząc, że kres fizycznego istnienia to początek nowej formy bytu. Lekarze i przedstawiciele świata nauki, pomimo wielu wykonanych badań, do dziś nie są zgodni, co dzieje się umyśle człowieka, którego funkcje życiowe ustały. Pewne jest jedynie, że dopóki funkcjonuje ludzki mózg, nie można orzec śmierci. Mężczyzna, który doświadczył śmierci klinicznej, opowiedział, co znajduje się po „tamtej stronie”. Jego zwierzenia są niezwykle cenne, ponieważ był uznawany za zmarłego przez cztery godziny. Fakt, że wiele osób spotykają podobne zdarzenia, niejako potwierdza, że po fizycznej śmierci, toczy się dalsze duchowe życie.

„To, co wydarzyło się tamtego dnia, nigdy nie zostanie wytłumaczone przez medycynę, ponieważ z medycyną nie ma nic wspólnego. Zostało to dokładnie wytłumaczone w książce”.– Michał Wancerz

Czytaj dalej

Zaprezentowane pozycje wskazują, co czytają seniorzy. Zrozumiemy, że osoby starsze wybierają wartościowe lektury. Dla nich czytanie to świetna intelektualna rozrywka i trening mózgu.

Wiele ciekawych porad w każdym temacie na stronie – porady123.pl/