Co czytać? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościCo czytać?

Co czytać?

7 maja 2018 / Agata Jankowiak
Korzyści płynące z czytania są nieocenione. Czytelnicy chcący wybrać wartościową lekturę często zadają jednak ważne pytania. Co czytać? Lub bardziej konkretnie, jaką książkę watro przeczytać?

Po co czytamy? Propozycje książek do czytania

Odpowiedź na każde z tych pytań bardzo łatwo uzyskać. Czytelnicy uwielbiają bowiem dzielić się refleksjami i typować polecane książki. Rankingi i wskazania mogą nas jednak rozczarować. Musimy przyjąć, że opinie innych zawsze są subiektywne. Wszyscy zwykliśmy przecież wychwalać to, co nam się spodobało, chociaż niekoniecznie musi odpowiadać to innym. Każdy lubi czytać coś innego. Jedni wolą mroczne kryminały inni ociekające krwią horrory, dla innych odpowiedni będzie płomienny romans, a niektórzy wolą zupełnie lekkie komedie. Co czytać – oto jest pytanie godne uwagi. Sprawdź nasze propozycje czytelnicze – nowości, zapowiedzi czy bestsellery? Wybierz odpowiednią lekturę dla siebie!

Zajrzyj na stronę – sprawdź co czytać

Czytelnicze gusta są bardzo zróżnicowane. Chcąc dowiedzieć się, co czytać, muszą się wsłuchać we własne potrzeby. Ilość gatunków gwarantuje, że znajdziemy książkę idealną. Innymi słowy, taką, której długo nie zapomnimy. Czytanie zawsze przecież powinno być przyjemnością, którą będziemy chcieli powtarzać.

Kryminały dla każdego

Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się dobre kryminały. Gatunek ten zadowoli wszystkich, którzy doceniają tajemniczość zorganizowaną wokół zbrodni fabuły. Oczywiście lektur tego typu jest cała masa. Powieści kryminalne można bowiem rozróżnić na książki sensacyjno-awanturnicze, detektywistyczne, milicyjne, czy czarne kryminały. Tym samym zdołamy uczestniczyć w zagmatwanych śledztwach, tropić przestępców, poznawać motywy zbrodni, czy zmierzyć się z ponurą wizją świata.

Powieści sensacyjne

Powieści sensacyjne gwarantują szybką, pełną dramatycznych zwrotów akcję. W tym gatunku opisy miejsc i bohaterów schodzą na dalszy plan. Dzięki temu w fabule dominuje akcja, która bezustannie trzyma w napięciu. Książki z tego gatunku czyta się bardzo szybko. Od pierwszej strony trudno bowiem oderwać się od lektury.

 

Powieść przygodowa

Powieści przygodowe pozwalają odwiedzać nieznane miejsca i przeżywać przygody związane z podróżą. Gatunek dostarcza przede wszystkim rozrywki, ale nie tylko. Wiele powieści przygodowych zawiera istotny przekaz dydaktyczny, czy światopoglądową naukę moralną. Dobra zabawa naturalnie łączy się więc ze swego rodzaju nauką.

 

Powieści historyczne, reportaże, biografie

Wiele osób zainteresują powieści historyczne. Gatunek cechuje się fabułą powstałą na płaszczyźnie hieratycznej i literackiej. Fakty umiejętnie podkreśla fikcja, dzięki czemu powstaje intrygująca całość. Poznanie autentycznych bohaterów zapewnia także literatura faktu. Zetniemy się tu jedynie z prawdziwymi zdarzeniami. Reportaże również pozwalają na poznanie prawdziwych ludzi i realiów ich życia. Wyruszymy w nieznane miejsca, by zetknąć się wieloma społecznymi, kulturowymi, czy etnicznymi różnicami i problemami. Cenioną propozycją poznania innych osób są oczywiście biografie. Dzięki nim ludzie, których może nigdy nie spotkamy, staną nam się bliscy. Wyjątkowe miejsce w tym dziale zajmują lektury, w których celowo, na korzyść fabuły wzbogacono treść nieprawdziwymi szczegółami. W ten sposób do rąk czytelników trafiają ciekawe, fabularyzowane na prawdziwych życiorysach biografie.

 

Poradniki dla każdego

 

Niemalejącą popularnością cieszą się poradniki. Nie można się dziwić, bo przecież każdy czasem potrzebuje wsparcia, cennej wskazówki, czy wiadomości z określonego obszaru. Książki poradnikowe wesprą nas bez względu na problem, z którym się borykamy. Przekonamy się, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a każdej komplikacji można zaradzić. Wsparcie i praktyczne porady zapewniają także książki psychologiczne. Emocje i odczucia wewnętrzne kształtują naszą codzienność. Czy zrozumieć, że to w psychice ukryty jest klucz do pełnowartościowego, szczęśliwego życia.

 

Książki dla kobiet

Wyjątkowy dział to literatura kobieca. Znajdziemy w nim najlepsze książki dla niej. Są to pozycje oferujące możliwość przeżywania wielu emocji. Czytelniczki potrafią przecież docenić silne wzruszenia, skomplikowane sytuacje, życiowe dylematy, czy namiętne uniesienia. W dziale dla pań natkniemy się na gorące romanse, książki erotyki. Emocji na pewno nie zabraknie.

 

Książki dla mężczyzn

Książki dla niego to z kolei dział dedykowany panom. Obejmuje on najlepsze książki dla mężczyzn. Znajdziemy tu pozycje dla czytelników o mocnych nerwach, lektury o sensacyjnej i dynamicznej fabule. Literacka fikcja jest ceniona na równi z faktami. Popularnością cieszą się więc książki polityczne, czy political-fiction.

 

Książki dla młodzieży

Nie można zapomnieć o gatunkach, które mają rzesze wiernych czytelników. Fantastyka stopniowo zyskuje coraz większą popularność. Po książki fantasy sięgają dorośli i młodzież. Można tym samym przewidywać, że gatunek będzie umacniał swą pozycję wraz z dorastającym młodym pokoleniem.

 

Książki lekkie, łatwe i przyjemne

Czasem każdy potrzebuje się pośmiać, zapomnieć o rutynie i problemach. Właśnie dlatego cenione są dobre komedie, czyli książki lekkie i przyjemne. Zdarzają się nam również chwile zadumy. Nostalgiczne momenty to czas przeznaczony na głębsze, filozoficzne przemyślenia. Niszowa dla wielu poezja, czy ceniona od dawna klasyka również ma swoich fanów. W zależności od nastroju wybierzemy pozycję, która zgra się z naszym samopoczuciem.

 

 

Setki, tysiące tytułów ze wszystkich gatunków literackich to nieprzebrany róg obfitości. Zamiast ciągle pytać, co czytać, warto zerknąć na ciekawe propozycje. Na pewno jest wśród nich książka, która od razu zwróci naszą uwagę.

Co przeczytać – sprawdź ofertę Wydawnictwa Psychoskok