Co czyta młodzież? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościCo czyta młodzież?

Co czyta młodzież?

27 kwietnia 2021 / Agnieszka

Osoby dorosłe niechętnie sięgają po książki. Na szczęście wśród młodzieży obserwuje się spore zainteresowanie literaturą. Ten fakt z czasem może pozytywnie wpłynąć na stan czytelnictwa w Polsce.

 

Od dawna odnotowuje się niski poziom czytelnictwa. Polacy czytają za mało, ponieważ wolą atrakcyjne wizualnie formy rozrywki. Wielu dorosłych twierdzi, że nie czyta z powodu braku wolnego czasu. Niektórzy z nich nie ukrywają jednak, że po prostu nie lubią czytać. Szansą na poprawę stanu czytelnictwa w Polsce są młodzi ludzie. Młodzież to najchętniej czytająca grupa ⬇⬇⬇ https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/mlodziez-czyta-ksiazki/ Wśród nastolatków obserwuje się spore zainteresowanie literaturą. Co ważne, dotyczy to pozycji spoza kanonu lektur. Ta tendencja dobrze rokuje.

„W czasach, gdy poziom czytelnictwa spada z roku na rok największą grupę osób czytających stanowi młodzież szkolna. Co więcej, dotyczy to nie tylko osób, które czytają lektury, młodzież chętnie czyta również inne książki. Gdyby młodzi ludzie w dorosłym życiu pozostali wierni tej formie spędzania czasu, czytelnictwo w Polsce wzrosłoby kilkukrotnie”. – Zofia Zasacka, Gazeta Międzyszkolna

Młodzież lubi czytać i potrafi dokonać wyboru interesujących książek – POZNAJ NAJCIEKAWSZE KSIĄŻKI DLA MŁODZIEŻY ➡➡➡ https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/najciekawsze-ksiazki-dla-mlodziezy/ Dla młodych osób kontakt z literaturą to przyjemna forma spędzania czasu wolnego. Możliwość utożsamiania się z bohaterami literackimi oraz odnoszenia ich perypetii do prawdziwego życia to dla nastolatków sposób na emocjonalny relaks. Eskapizm ma dla młodzieży terapeutyczny wymiar. W książkach często poszukują oni bowiem podpowiedzi, jak rozwiązać osobiste problemy. Pozytywne odczucia wynikające z tej aktywności zaprocentują w dorosłości. Do czytelniczych nawyków wypracowanych w młodości z przyjemnością się powraca.

Co czyta młodzież? Jakie książki interesują nastolatków?

To pytania, na które warto poznać odpowiedź. Młodzi ludzie do czytania samodzielnie wybierają wartościowe lektury. Pozycje wzmacniające poczucie własnej wartości i ułatwiające zrozumienie zjawisk społecznych. Dzięki temu książka bywa dla nastolatków przyjacielem i powiernikiem duszy. ZOBACZ JAKIE KSIĄŻKI NAJLEPIEJ ZABRAĆ Z SOBĄ NA WAKACJE? ➡➡➡ https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-na-wakacje-dla-mlodziezy/

 

PROJEKT KONICZYNA – Fabuła pełna tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji 

Młodzież chętnie czyta literaturę fantasy. Fabuła wzbogacona fantastycznymi wątkami doskonale odnosi się do prawdziwych problemów i emocji. Dodatkowym atutem tego rodzaju pozycji dla nastolatków są młodzi bohaterowie, z którymi z łatwością mogą się utożsamić. Doceniona przez młodzież książka science-fiction to „Projekt koniczyna”. Fabuła pełna tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji zaskakuje od pierwszej do ostatniej strony. Historia rozpoczyna się w momencie, gdy obdarzona nadprzyrodzonymi zdolnościami Alex budzi się w szpitalu. Dziewczyna nie pamięta, kim jest oraz dlaczego znalazła się w tym miejscu. Niepokój wywołany tą sytuacją zmotywuje ją do odzyskiwania wspomnień. Niestety, jej przyjaciółka celowo będzie wprowadzać ją w błąd. Alex zacznie odkrywać prawdę o sobie, dopiero gdy znajdzie swój stary dziennik. Okaże się, że była ważną częścią tajnego Projektu Koniczyna. Odzyskiwana pamięć wielokrotnie ją zaskoczy. Dziewczyna nie może jednak stracić czujności, bo obserwuje ją tajemniczy mężczyzna. Nim dowiemy się, jak potoczą się losy Alex, wydarzy się wiele, ale najbardziej zaskoczy nas zakończenie. Informacja dla tych, którzy czytali „Projekt „Koniczyna” z pewnością nie przejdziecie obojętnie obok książki „Projekt Wolność”. To kontynuacja porywającej opowieści o losach Alex – dziewczyny, która posiada nadzwyczajne zdolności.

Czytaj dalej

„(…) każdy, kto lubi, gdy akcja toczy się i wciąga od samego początku do samego końca, ma szansę dobrze bawić się przy tej powieści. Ci, którzy lubią nieoczywisty przebieg wydarzeń, intrygi, ciekawą fabułę, również będą zadowoleni. I wreszcie, to będzie świetna pozycja dla tych lubiących książki pisane lekkim piórem, ale pozostawiające po sobie ciekawe wnioski”.– Milena Pastuszak

 

CIENIE I MROKI – Opowiadania grozy dla nastolatków

Młodzież lubi także czytać mroczne fantasy. Opowiadania grozy dla nastolatków zebrano w książce ”Cienie i mroki„. Publikacja zawiera 4 budzące przerażenie opowieści. Akcja każdej z nich toczy się w przesyconym niepokojem świecie. Wątki fantastyczne świetnie dopełniają te zainspirowane rzeczywistością. Magia, ciemne moce. bestia z bagien, ludzie znikający w niewyjaśnionych okolicznościach i zło skrywające się w tajemniczym labiryncie. To tylko część z opisanych okropności. Niepokój będzie wzbudzać również lustro, wciągające do przestrzeni niewytłumaczalnych zjawisk. Z każdą chwilą dziać będzie się coraz więcej. Bohaterowie, których poznamy, nie spodziewają się czekającego na nich zagrożenia. Nie wiedzą również, jaką tajemnice przyjdzie im rozwikłać. Śledząc losy bohaterów tych opowiadań, przeżyjemy ekstremalne wrażenia. Doświadczone emocje długo nie pozwalają zapomnieć przeczytanych historii. To więc książka dla czytelników o mocnych nerwach.

Czytaj dalej

„Od początku, kiedy zobaczył lustro, wydawało mu się, że śni, lecz teraz niewinny sen przerodził się w prawdziwy koszmar. W końcu zaczął spowalniać, aby zatrzymać się całkowicie wśród nieprzeniknionej ciemności. Mimo że zwolnił i tak zatrzymał się gwałtownie. Następnie zaczął spadać, jednocześnie obracając się. Chciał krzyczeć, ale paraliż mu nie pozwalał. Po chwili jednak zaczął odzyskiwać panowanie nad własnym ciałem, co przywróciło mu nadzieję na wyrwanie się z tego koszmaru”.– Oktawian Nadgórski, „Cienie i mroki”.

 

AERTE – Fantastyczna podróż do przeszłości

W fantastyczną podróż do przeszłości młodzież zabierze ”Aerte”. Tytułowy bohater jest studentem gajañskiej Akademii Kosmicznej. Cywilizacja Gai, której jest obywatelem, dysponuje technologią umożliwiającą odbywanie podróży w czasie i przestrzeni. Aerte, Aena i Nella wraz z załogą odbędzie szczególny lot do minionych czasów. Dla jego uczelni podobne eskapady, jako kształcące lekcje historii, nie są problemem. Młodym ludziom dla bezpieczeństwa towarzyszyć będzie kapitan dysku hiperprzestrzennego, Uwe Ortis oraz jego zastępca, plejadanin H’natz. Cel misji to zaznajomienie uczniów z odległą przeszłością ich rodzimej planety, którą dawniej nazywano Ziemią. Z całą pewnością byłaby to pouczająca lekcja, ale w trakcie lotu kapitan otrzyma wytyczne odnośnie dodatkowego zadania. Jego wypełnienie pozornie zdaje się łatwe. Dojdzie jednak do szeregu komplikacji. Cała załoga stanie w trudnej sytuacji. Młodzi ludzie będą musieli dowieźć siły swojego charakteru. Tylko, czy zdołają bez szwanku przejść tę próbę?

Czyta dalej

„Mamy odbyć taką podróż, by poznać odległą przeszłość naszej planety i jednocześnie zapoznać się z techniką lotów hiperprzestrzennych. tyle. Bułka z masłem, więc nie dziwcie się, że czuję lekki niepokój przedstartowy. Na szczęście,co prócz takich żółtodziobów jak my, na pokładzie mają być jeszcze doświadczeni piloci”. – Jarosław Kasperek, „Arte”.

Co czyta młodzież? To pytanie, na które wielokrotnie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Młodzi czytelnicy chętnie wybierają bowiem książki z pogranicza kilku gatunków. Prym wiedzie tutaj fantastyka i powieści przygodowe.

 

ADLER. TAJEMNICA ZAMKU BAZINA – Powieść przygodowa z elementami fantastyki i mrocznej baśni

Powieść przygodowa z elementami fantastyki i mrocznej baśni, po którą chętnie sięga młodzież to „Adler. Tajemnica zamku Bazina”. Jest to opowieść inspirowana tajemniczym klimatem Wysp Brytyjskich. Główny bohater to młody zoolog, łowca egzotycznych bestii, członek klubu zoologów, oraz amator myślistwa, Adler. Tajemniczy dżentelmen przybędzie, by poprosić go o wsparcie w wyjaśnieniu makabrycznej sprawy. Na południu Anglii dochodzi bowiem do krwawych incydentów. Młody zoolog postanowi udzielić mężczyźnie wsparcia, ale nie spodziewa się, że trafi do krainy zamieszkiwanej przez arystokratów, wojowniczych farmerów oraz kłusowników. Dziać będzie się wiele. Adler będzie musiał zgłębić mroczne tajemnice lasów Sussex, schwytać bezlitosną bestię oraz odkryć, co kryje się w zamku Bazina. Będzie skrajnie niebezpiecznie, ponieważ w lasach Sussex kryją się krwiożercze zwierzęta mutanty.

Czytaj dalej

„Jeśli macie ochotę na dobrą przygodę ze sporą dawką humoru, Adler jest bohaterem, którego powinniście poznać. Tacy jak on przyciągają przygody, a ich losy zawsze splatają się z losami innych, równie nietuzinkowych postaci.”– Marta Merriday

 

WIGILIA DNIA ZMARŁYCH – Wielowątkowa powieść z mrożącym krew w żyłach zakończeniem

W tym miejscu warto wymienić jeszcze jedną książkę docenioną przez nastolatków. Młodzież chętnie sięgała po wielowątkową powieść z mrożącym krew w żyłach zakończeniem „Wigilia dnia Zmarłych”. Główny bohater to samotnik Oskar. Niespodziewanie musi on ratować nieznajomą. W podziękowaniu otrzyma zaproszenie na halloweenowy bal przebierańców. Niestety w tłumie zamaskowanych osób trudno będzie rozpoznać, kto jest kim. To dlatego Oskar nieświadomie stanie się członkiem gangu i pozwoli wciągnąć w przerażające widowisko. Warto wspomnieć, że inspiracją do powstania tej opowieści stała się doceniona przez czytelników i krytyków książka „Maska śmierci szkarłatnej” Edgara Allana Poe. Ta książka niesie ze sobą ważne przesłanie, które powinna poznać młodzież. Wskazuje ono, że pozytywna zmiana zawsze jest możliwa.

Czytaj dalej

„Moja powieść nie pozostawia wyboru czytelnikowi. Musi się zmierzyć ze skalą upadku i przeżyć głównego bohatera. Liczę, że w konsekwencji wyciągnie wiele ciekawych przemyśleń i wniosków. Liczę, że mimo bólu, jaki ze sobą niesie, będzie impulsem, aby stawać się lepszą wersją samych siebie.” – Filip Zając

Co czyta młodzież? Wskazane powyżej pozycje po części odpowiedziały na to pytanie. Są to bowiem książki, które zajęły wysokie miejsce w rankingu książek dla nastolatków. Warto, by sięgali po nie także poszukujący niezapomnianych wrażeń dorośli czytelnicy.

KSIĄŻKI DLA MŁODZIEŻY ⬇⬇⬇ https://tylkorelaks.pl/87-ksiazki-dla-mlodziezy ➡➡➡ POZNAJ OFERTĘ