Chihuahua, jak wychować miniaturowego pieska? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościChihuahua, jak wychować miniaturowego pieska?

Chihuahua, jak wychować miniaturowego pieska?

13 lutego 2019 / Agnieszka

Chihuahua to najmniejsza rasa psów, która swym wyglądem urzekła ludzi na całym świecie. Ten maleńki pupilek posiada jednak silny charakter i specyficzne wymagania. Jak wychować miniaturowego pieska? To pytanie powinni zadać sobie obecni i przyszli właściciele chihuahua.

Poradnik kynologiczny dla miłośników obecnych bądź przyszłych właścicieli Chihuahua

O posiadaniu psa marzy większość osób i właśnie ten pupil najczęściej wybierany jest na przyjaciela. Koty, gryzonie, ptaki, czy rybki, nie cieszą się tak dużą popularnością. Szacuje się, że prawie połowa Polaków ma w domu jakieś zwierzę, w tej grupie około 83% stanowią posiadacze psów. Wierne psie serce urzeka, ale coraz częściej znaczenie ma wielkość czworonoga. Pokochać można zwierzaka w każdym rozmiarze, ale uczucia to niestety za mało. Aby nasz pupil był zdrowy i szczęśliwy, należy właściwie go wychować i zapewnić mu komfortowe warunki życia.

Codzienne obowiązki domowe i zawodowe często uniemożliwiają sprawowanie opieki nad dużym, czy średniej wielkości psem. Konieczność zapewnienia mu aktywności na świeżym powietrzu bywa kłopotliwa, a znudzony, niewybawiony i niewybiegany psiak często rozładowuje nadmiar energii, niszcząc cenne dla nas przedmioty. Wówczas trudno oczekiwać, że którakolwiek ze stron będzie zadowolona z koegzystencji. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się małe, miniaturowe rasy psów. Chihuahua, czyli najmniejszy w tej grupie urzeka swą urodą i przyjacielskim usposobieniem do domowników. Nie wymaga on dużej powierzchni życiowej, niewiele je, a do tego łatwo zaspokoić jego potrzebę ruchu i zabawy. Jak każde stworzenie i ten malutki pupilek potrafi jednak psocić i przysparzać trudności. Nim zechcemy uczynić go członkiem naszej rodziny, sprawdźmy więc informacje: Chihuahua, jak wychować miniaturowego pieska? Dzięki nim dowiemy się, co i jak robić, by nasz pies był szczęśliwy, a wraz z nim i my.

Chihuahua, miniaturowy piesek o szlachetnych korzeniach

Chcąc stać się właścicielem chihuahua, warto poznać rodowód tej rasy. Jest kilka teorii na temat jej pochodzenia, a jedna z nich pozostaje najbardziej przekonująca. Chihuahua to najstarsza rasa w Ameryce Północnej. Wywodzi się ona z linii starożytnych psiaków, które żyły pośród azteckich władców. Sama nazwa chihuahua pochodzi natomiast od miejscowości i stanu w Meksyku. Na tych terenach te niewielkie pieski zawsze cieszyły się uznaniem. Ich urodzie, w tym dużym oczom, rzadko kto potrafił się oprzeć.

Dawniej chihuahua kochały azteckie księżniczki, które czyniły z nich swe maskotki, a VIII wieczni kapłani dostrzegali w małych pieskach przewodników dusz zmarłych i zwali je techichi. Z takim statusem czworonogi z pewnością nie miały na co narzekać. Wysoki status pośród psiej społeczności czynił je wybrańcami. Obecnie Aztekowie są zamierzchłą historią, ale chihuahua przetrwała i zdobywa serca ludzi na całym świecie. Na przyjaciół wybierają je gwiazdy i przeciętni obywatele. Maleńkie pieski szybko zasłynęły dzięki swoim „kieszonkowym” rozmiarom. A zdjęcia, na których przedstawicieli tej zacnej rasy można oglądać w torebkach, czy gustownych ubrankach, obiegły świat. Czego jednak tak naprawdę potrzebują te psiaki?

Chihuahua, jak wychować miniaturowego pieska?

Kilka podstawowych wiadomości przyda się każdemu obecnemu i przyszłemu właścicielowi tego maleńkiego czworonoga. Wspólne życie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze dla obu stron jeśli dobrze się poznamy.

  • Chihuahua, małe ciałko wielki charakter. Musimy wiedzieć, że filigranowa, delikatne budowa ciała nie oznacza, że piesek ten ma spokojne, bojaźliwe usposobienie. Jest wręcz przeciwnie. Chihuahua jest odważny i pewny siebie. Potrafi to zaznaczać obszczekując nawet większe psy. Ognisty temperament w wielu sytuacjach może być kłopotliwy dla właściciela, który nie będzie potrafił uciszyć swojego jazgoczącego przyjaciela. Od początku socjalizuj psa, Dzięki temu będzie zachowywał spokój w towarzystwie innych zwierząt. W razie problemów warto skorzystać ze wsparcia specjalisty.

 

  • Nie karć, ale wymagaj. Jest pewne, że pies nie domyśli się, czego od niego oczekujemy. Jeśli od początku cierpliwie, wielokrotnie będziemy nagradzać konkretne zachowania, a niewłaściwe ganić wybranym dźwiękiem, reakcją, czy brakiem zainteresowania, chihuahua szybko pojmie, jak warto się zachowywać. Oczywiście konsekwencja i nie odstępowanie od zasad, które chcemy ustalić będzie mieś tu kluczowe znaczenie.

 

  • Nie daj się zaczarować miniaturowej bestyjce. Najmniejsi przedstawiciele tej rasy ważą około pół kilograma, a najwięksi nieco powyżej trzech kilo. Trudno więc dziwić się, że wiele osób rozczula się na widok tak malutkiego stworzenia. Chihuahua jest inteligentnym pieskiem i potrafi korzystać ze swej mądrości. Jeśli ulegniemy skomleniu, poszczekiwaniu, czy łaszeniu się, gdy będzie chciał „wyłudzić smakołyk” lub skupić na sobie uwagę będziemy mieć problem. Pies szybko zapamięta, że tą drogą może coś uzyskać i będzie z tego korzystał.

 

  • Otaczaj opieką i uwagą, ale pozwól też na swobodę. To normalne, że ten niewielki piesek rozckliwia swym wyglądem, nie możemy jednak utwierdzać się w przeświadczeniu, że przez swą budowę wymaga szczególnej pieczy. Zdrowa chihuahua jest odporna na różne warunki atmosferyczne, lubi aktywność na świeżym powietrzu i sporty dla psów. Prócz noszenia jej w torebce, czy nosidełku czasem pozwólmy jej się wyszaleć, wybrudzić, pobuszować w krzakach. Psie przyjemności należą się przecież również tej rasie.

Dogoterapia z udziałem psa 

Czytaj dalej

Chihuahua, zapamiętaj

Chihuahua to piesek dosłownie dla każdego. Będzie doskonale czuł się zarówno w dużych jak i małych pomieszczeniu. Dość łatwo go ułożyć, ale potrzebuje obecności właściciela, więc nie powinien zostawać sam na całe dnie. Zdrowy piec tej rasy nie jest podatny na choroby i potrafi dożyć nawet 16 lat. Jest inteligentny, towarzyski i lubi być adorowany ale nie przepada za bardzo małymi dziećmi. To zawsze skory do zabawy i spacerów kompan, który lubi też być noszony na rękach, czy różnego typu nosidełkach. Przyzwyczajany od szczenięctwa nie ma też nic przeciwko psim ubrankom. Warto dbać o jego dietę, by nie przybierał na wadze i wykazać wyrozumiałość wobec szczekliwości. Chihuahua to 100% pies z charakterem, tyle że niewielkich rozmiarów. Swym charakterem i usposobieniem potrafi jednak urzec każdego. Warto o tym pamiętać, ponieważ będzie to dobry przyjaciel nawet dla tych, którzy wcześniej nie mieli czworonoga.

Pod jednym dachem z Chihuahua

Wskazówki, podpowiedzi i praktyczne porady w zasadzie da się mnożyć bez końca. Pamiętajmy jednak, że nasz pies z pewnością na swój sposób będzie wyjątkowy. Zawsze warto wspomóc się fachowym wsparciem. . Chihuahua 100% psa w psie” to poradnik dla obecnych i przyszłych właścicieli oraz hodowców chihuahua. Dowiemy się z niego, jak wychować miniaturowego pieska? Poznamy ćwiczenia, które warto z nim wykonywać, zasady właściwej pielęgnacji, największe zalety i wady rasy. W pozycji zgromadzono najważniejsze, rzetelne informacji. Na wartość poradnika wpływają  zgromadzone w nim wywiady z; właścicielką jednej z najlepszych hodowli chi w Polsce Emilią Sobieszek, współwłaścicielką prestiżowego butiku dla psów Puppy Star i sędziami międzynarodowymi Anną, oraz Mirosławem Redlickimi.