Biografie znanych i niekoniecznie znanych ludzi - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościBiografie znanych i niekoniecznie znanych ludzi

Biografie znanych i niekoniecznie znanych ludzi

5 kwietnia 2018 / Agata Jankowiak

Biografie, autobiografie, czy pamiętniki pozwalają poznać ludzi, których może nigdy nie spotkamy na swej drodze. Życie wielu znanych i nieznanych osób zasługuje na naszą uwagę.

Wszystkich nie zdążymy osobiście zapoznać. Nie z każdym zdołamy wymienić, choć kilka słów. Biografie to szansa, by poznać życie wielu autentycznych postaci. Losy znanych i nieznanych osób zasługują na naszą uwagę.

Książki na bazie prawdziwych historii

Gatunek ma masę zwolenników. Wiele osób docenia szansę bliższego poznania nietuzinkowych postaci i ich historii. Z niektórymi zdołamy się utożsamić, inne nas zafascynują, czy skłonią do refleksji. Bez względu na towarzyszące lekturze emocje, jest pewne, że osoby, o których przeczytamy, zdadzą nam się bliskie.

Napisane przez życie

Oczywiście biografia biografii nierówna. W tej grupie natrafimy na pozycje o charakterze naukowym, a nawet literackim. Nie ominiemy także autobiografii, wspomnień, czy pamiętników. Wrażeń, reminiscencji, zadumy, a nawet wzruszeń na pewno nie zabraknie.

Wszystkich tego rodzaju pozycji nie zdołamy nawet wymienić. Niektórych nie można jednak pominąć.

Zdobądź odwagę, by realizować swoje pragnienia

Lubimy czytać mądre książki. Interesują nas sensacyjne opowieści oraz dramatyczne historie. Oczywiście lubimy czytać biografie znanych i niekoniecznie znanych ludzi. Dzięki nim doznajemy silnych wrażeń emocjonalnych. Po supełku do kłębka” Micia Mieszkowski, opowiada o doświadczonej traumie. Wewnątrz tej pozycji znajdziemy wątek przemocy psychofizycznej. Ojciec tyran, molestowanie, siedem gwałtów oraz mnóstwo cierpienia. Z tym wszystkim pisarka musiała sobie poradzić. Na chwilę obecną Micia Mieszkowski pracuje jako terapeuta transformacji. Ta odważna powieść polecana jest przede wszystkim kobietom, które doświadczyły przemocy seksualnej. Pisarka zachęca do czytania tej pozycji:

„Zdobędziesz odwagę, by realizować swoje pragnienia”.

 

Dzieciństwo? Czyli byłam molestowana seksualnie

Niektóre osoby naprawdę warto poznać. Od nieznajomych można uzyskać wiele informacji. Milena Kamińska odważyła się opowiedzieć o przeżytej traumie.Dzieciństwo? Czyli byłam molestowana seksualnie”. Podobnych przykrości doświadczają tysiące nieletnich. Niestety, jedynie terapia pozwala uwolnić się od powracających koszmarów. Autorka wiele lat przepracowywała bolesne zdarzenia. Uczestnictwo w programie terapeutycznym to częstokroć szansa na odzyskanie równowagi emocjonalnej. Bez właściwego wsparcia może nastąpić trwały kryzys. Poczucie własnej wartości i pozytywne nastawienie do przyszłych zajść, są konieczne do wypracowania odpowiedniej postawy. Milena Kamińska opowiada o swojej walce o godność. Udziela także porad.

„Mam taką małą nadzieję, że ta książka pomoże komuś, chociaż w zobaczeniu „Światełka w tunelu”, daniu nadziei, że życie może być jeszcze dobre”.

Autobiograficzne sceny z życia Moniki Jaruzelskiej

Pierwszy tom otwierający cykl publikacji córki polskiego generała i germanistki UW. Autorka dotyka różnych spraw, tych poważnych i tych mniej istotnych. Pisze o samotności, chłodzie ze strony matki, zdystansowanym, ale jednak kochającym ojcu.  Impresje o życiu autorki, o bliskich jej ludziach, również o rozmaitych życiowych wyborach. Ta książka to nie tylko zbiór wspomnień z czasów młodości, ale opis sylwetki generała.  Lekki styl pisania sprawia, że wspomnienia pełne są ciekawych sytuacji jakich nie brakuje w książce.

Audiobook dostępny w serwisie z audiobookami i słuchowiskami online Audioteka – https://audioteka.com/pl/audiobook/towarzyszka-panienka

Na czym polega fenomen Mazowieckiego?

Wiele osobistości nie bez przyczyny zapisało się na kartach historii. „Droga Tadeusza Mazowieckiego” to biograficzny ukłon w stronę człowieka, który jest jednym z głównych architektów współczesnej Polski. Jako polscy obywatele nie powinniśmy przegapić okazji na przyjrzenie się ewolucyjnym zmianom dokonanym przez Premiera. Warto podkreślić, że nie jest to kolejny życiorys prezentujący jedynie najważniejsze fakty. Ta książka pozwala zrozumieć, na czym polegał fenomen Tadeusza Mazowieckiego. Założyciela III RP, który miał i nadal ma równie wielu zwolenników co krytyków. Sięgając po lekturę, przyjrzymy się młodemu człowiekowi, który z pozycji dziennikarza, działacza społecznego, stopniowo piął się wzwyż. Praca nad zmianą istniejącego ówcześnie świata była żmudna. Ostatecznie, Tadeusz Mazowiecki zdołał jednak połączyć tradycję i wiarę z nurtem marksizmu. Zostać posłem na Sejm PRL i ojcem założycielem III RP. Te najważniejsze i najciekawsze fakty z życia Premiera trzeba znać.

Wyczerpująca dyskusja wokół codzienności

Pozostając przy znanych osobistościach, należy wymienić kolejną pozycję. „Kandydat na prezydenta” to znakomity zbiór wspomnień współautora scenariusza serialu „Alternatywy 4” – Janusza Płońskiego. Polski dziennikarz, dokumentalista i scenarzysta operuje charakterystycznym stylem. Nie natrafimy na propagandowe banały i frazesy. Wręcz przeciwnie. Czeka na nas sympatyczna, okraszona humorem, wyczerpująca dyskusja tocząca się wokół codzienności. Autor nie stroniąc od autoironii, zachowuje zdrowy dystans do siebie i świata. Zrozumiemy, jak kolejne doświadczenia wpływały na światopogląd polityczno-społeczny. Tytułowy kandydat potrafi zachwycić się sobą i właściwie zaprezentować wszelkie atuty. Nie oznacza to jednak, że nie podejmuje się głębszych rozważań. Przecież bez nich nie mogłoby zaistnieć PPPP – Polskie Państwo Prawdziwych Polaków.

Wspomnienia „urodzonego w czepku”

Ciekawa książka to „Zapowiedziane szczęście”. Wspomnienia „urodzonego w czepku” przekonają nas, że niektórzy, od pierwszych dni mogą liczyć na fart. Autor przyszedł na świat 1 stycznia 1940 roku. Jak wiemy, tocząca się ówcześnie II wojna światowa nie pozwalała mieć nadziei na łatwe życie. „Czepek”, w którym urodziło się dziecko, okazał się jednak mieć ochronną moc. Pomimo wielu zawirowań, każde wydarzenie zakańczało się powodzeniem. Rodzinie uwikłanej w realia wojenne nie było łatwo. Pojmany ojciec, samotna matka, a obok małe dzieci. Wszystko mogło pójść nie tak, ale skończyło się szczęśliwie. Szczęście nigdy nie opuszczało autora. Czy zapewnił je „czepiec”? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć, po zakończeniu autobiograficznej lektury.

Opowieść o losach Anieli Bińkowskiej

Fabularyzowana opowieść „Pani Nela z Saskiej Kępy” została oparta na prawdziwym życiorysie. Poznamy losy Anieli Bińkowskiej (wł. Bieńkowskiej) zwanej przez wszystkich, którzy ją znali, Panią Nelą. Bohaterka w wieku 17 lat przybyła z Łodzi do Warszawy. Właśnie tutaj chciała rozpocząć nowe życie. Dzięki pisarce i poetce – Florze, pani Nela otarła się o świat przedwojennych, warszawskich literatów. Obdarzył ją uczuciem poeta Lucjan Szenwalda, choć serce ofiarowała warszawskiemu inżynierowi. Mąż, który okazał się hazardzistą i kobieciarzem, boleśnie naznaczył jej los. To poruszająca opowieść o miłości, sile charakteru, niezwykłej kobiecie, toksycznym małżeństwie, ludziach, którym przyszło żyć w latach powojennych. W większości autentyczni bohaterowie sprawiają, że trudno oderwać się od lektury. W tle dostrzeżemy dawną stolicę Od czasów przedwojennych, poprzez okres okupacji i lata powojenne. Szczególna uwaga została zwrócona na jej peryferyjną wówczas dzielnicę – Saską Kępę.

Życie pełne cierpienia

„Stwardnienie rozsiane a moje życie” to tytuł, który trudno pominąć. Autobiograficzne wspomnienia naznaczyła bowiem choroba. Autor od ponad 31 lat zmagający się z tą jednostką, szczerze opowiedział o swoim losie. Życiu pełnym cierpienia i wyzwań. Młodsza o 18 lat żona nie udźwignęła ciężaru. Mężczyzna wymagający wsparcia osób trzecich został sam. Wola walki o każdy dzień wzięła na szczęście górę. Pomimo przeciwności autor przetrwał trudne chwile i nadal się nie poddaje.

Każdy dzień to nowa nadzieja

Na pewno poruszy nas „Balans”. To dramatyczna historia Sönke Petersena. Młody żużlowiec miał przed sobą świetlaną przyszłość. Groźny wypadek zmienił jednak wszystko. Petersen zaczął więc balansować na granicy mocy i niemocy. Wózek inwalidzi to dramat, ale pierwsze kroki przyniosły szczęście. Co będzie jutro? Nie tracąc nadziei i ciągle balansując, młody żużlowiec musi przekonać się sam. Ta historia niesie ze sobą nadzieję i siłę do pokonywania wszelkich trudności.

Historia z Grudziądzem w tle

Na uwagę zasługują wspomnieniowe książki Zdzisława Brałkowskiego. To lektura dla młodych i dojrzałych czytelników. Gdy jedni będą mogli z sentymentem przypominać sobie minione chwile, inni zdziwią się, dostrzegając, jak zmienił się świat. „Młodości szczęśliwa” to książka z Grudziądzem w tle, obejmująca lata 60. i 70. XX wieku. Fascynująca stanie się możliwość obserwowania miasta, które zmienia się wraz ze swymi mieszkańcami. Wszystkie zgromadzone w pozycji opowiadania odnoszą się do prawdziwych zdarzeń. Dawne, pozbawione znanych nam nowinek technologicznych życie, bywało bardziej skomplikowane. Nikt nie narzekał jednak na nudę. Przekonamy się o tym w trakcie czytania i najpewniej zaczniemy wspominać własną młodość.

Tragiczne dzieje ludności polskiej na Wileńszczyźnie

„Wileńszczyzna w miniony czas” to kolejna, wspomnieniowa lektura tego autora. Tym razem wyruszymy na tytułową Wileńszczyznę, by znów „cofnąć się w czasie”. Na tym wyjątkowym terenie od lat żyją dwie rodziny. Nieubłagana historia zamierza jednak namieszać. Wielka polityka i niesprzyjający czas zacznie odciskać piętno na ludzkim życiu. Podążymy przez lata okupacji, powojenną zmianę granic Polski i repatriacje. Będziemy świetnie bawić się, obserwując chwile radosne, zasmucać i wzruszać nad dramatami. Wielu zakochanym nie sprzyja przecież czas, rodziny się rozdzielają, a o narodowości potrafi zadecydować wola urzędnika.

Z pamiętnika tłumacza rządowego

Autobiograficzna trylogia „Tłumacz” zasługuje na szczególną uwagę. Przekonamy się, jak wygląda życie tłumacza rządowego. Autor, Aleksander Janowski przez wiele lat pełnił tę ważną funkcję. Spisane wspomnienia zdradzają tajniki zawodu. Część pierwsza – „Tłumacz – reportaż z życia” otwiera cykl. Po pozycję powinni sięgnąć wszyscy, którzy chcieliby spróbować swych sił w zawodzie. Przekonamy się, z czym muszą mierzyć się tłumacze, i jakie cechy powinni doskonalić. Praca na tym stanowisku bywa ekscytująca, ale wymaga wielu poświeceń.

„Reportaż z życia. Część 2” zawiera opis najważniejszych doświadczeń zawodowych i prywatnych. Znacząca część odnosi się do wyjazdów służbowych. Nie można się dziwić, skoro autor, odbywał spotkania choćby z takimi osobami, jak: Edward Gierek, Leonid Breżniew, Wojciech Jaruzelski, czy Fidela Castro.

„W cieniu cokołów” to ostatnia, zamykająca trylogię część. Tym razem poznamy unikalne doświadczenia „statysty na arenie międzynarodowej”. Wrażeń ponownie nie zabraknie. Wyraźnie przybliżone zostały wydarzenia przełomu lat 80. w Polsce i Europie Wschodniej…

 

Zapraszamy na stronę – http://tylkorelaks.pl/25-biografie