Bajki dla dzieci do czytania - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościBajki dla dzieci do czytania

Bajki dla dzieci do czytania

7 listopada 2018 / Agnieszka
Książka dla dzieci powinna bawić, uczyć, pobudzać wyobraźnię i zachęcać do samodzielnego czytania. Bajeczki spełniające te ważne funkcje zawsze warto gromadzić w domowej biblioteczce. Na niektóre z nich należy zwrócić szczególną uwagę.

Literaturze dla najmłodszych czytelników stawia się wysokie wymagania. Istotny jest każdy szczegół. Treść musi nieść ze sobą cenne wartości i być dostosowana do wieku czytelnika. Oprawa graficzna również ma znaczenie. Kolorowa okładka musi zachęcać, by zajrzeć do środka lektury, a ilustracje wzbogacać jej zawartość.

Dlaczego tak wielką wagę przywiązuje się do książek dla dzieci?

Odpowiedzieć na to pytanie można na wiele sposobów. Temat da się przecież omawiać bez końca. Niektóre zadania, jakie ma pełnić literatura dla dzieci, zdają się jednak najistotniejsze.

Warto mieć to na uwadze, bo niestety, jeśli nie dowiedziemy najmłodszym, jak przyjemny może być kontakt z książką, najpewniej dorastając, będą go unikać.

Bajka uczy, pobudza wyobraźnię, przekazuje cenne wartości i uwrażliwia. To fakt, który powinien przekonać dorosłych, że w życiu dzieci nie może zabraknąć książek. Chcąc wspierać rozwój malca, oferujmy zróżnicowane aktywności, ale nie zapominajmy o lekturach, które warto poznawać wspólnie. Głośne czytanie dziecku zacieśnia emocjonalną więź. To najcenniejsze chwile, jakie możemy zaoferować dziecku. Z pewnością na zawsze pozostaną one w pamięci, sprawiając, że kontakt z książkami będzie wywoływał pozytywne skojarzenia.

Co czytać dzieciom?

To pytanie, które warto sobie zadać. Musimy wybierać piękne i mądre książeczki. Nim zaoferujemy malcowi bajeczkę, wpierw sami ją poznajmy, by upewnić się, czy jest wartościowa. Oczywiście na rynku wydawniczym znajdziemy tysiące tytułów, dlatego byśmy nie poczuli się zagubionymi, spójrzmy na proponowane wskazania. Poznajmy najlepsze książeczki dla dzieci.

 

Książka dla dzieci, które lubią magiczne klimaty to bez wątpienia „Był sobie chłopiec„. Bycie niemagicznym dzieckiem w magicznej rodzinie może być co najmniej trudne. Antoni, jako chłopiec, z założenia został wykluczony ze świata magii, jednak stykał się z nim każdego dnia poprzez mamę i siostry, które niejednokrotnie wykorzystywały na nim swoje moce, zmieniając mu nastrój… Chłopiec bardzo tego nie lubił, świat magii był dla niego nieznanym, nie rozumiał tego, co mówiły jego siostry, nie chciał nawet tego zrozumieć, bo i po co… Przecież jako chłopiec nigdy miał nie zostać czarodziejem… W rodzinach czarownic to dziewczynki były tymi wyjątkowymi – mężczyźni pełnili w nich różne funkcje, ale nie czarowali… Z wyjątkiem czarnoksiężników, ale to już wyjątki potwierdzające regułę… Antoni uciekał zatem od świata magii – miał na szczęście przyjaciół, którzy podzielali jego los – mianowicie byli równie jak on niemagiczni.

Polecana książka dla dzieci do czytania to „Wesołe rymowanki na wieczory i poranki”. Z lektury tej pozycji ucieszą się przede wszystkim młodsi czytelnicy. Poszczególne teksty napisane zostały bowiem w ciekawy i łatwy do zrozumienia sposób. Zadowolone będą wszystkie dzieci, ponieważ, jak wspomniała autorka ta pozycja przeznaczona jest”dla chłopczyka i dziewczynki, by mieli radosne minki”. Chwil wesołości nie będzie brakować, bo wewnątrz zebrano wiele króciutkich wierszowanych bajeczek. Ich bohaterami są obdarzone ludzkimi cechami rośliny oraz sympatyczne zwierzęta. Uwielbiają one zabawy, a co więcej potrafią organizować ciekawe konkursy. W tym miejscu należy wspomnieć, że wszystkie wierszyki niosą w sobie ważne przesłanie. Zabawa będzie więc łączyć się z nauką. Zaprezentowane zwierzątka stały się nośnikami ludzkich wad oraz godnych naśladowania cech. Podkreślona została między innymi: próżność, zarozumiałość, czy przebiegłość. Miłość jest natomiast ukazana w pozytywnym świetle.

Czytaj dalej

Pięknie ilustrowana, mądra książka dla dzieci to „Wakacyjne przygody Agaty”. Opisuje ona perypetie przesympatycznej Agatki, której największym marzeniem od zawsze było posiadanie kotka. Dziewczynka postara się spełnić to pragnienie. Niestety, nie spodziewa się, że w efekcie doświadczy rozczarowań, chwil smutku, a nawet buntu.Mała bohaterka będzie musiała zrozumieć, że posiadanie zwierzaka to przede wszystkim obowiązek. Przekona się także, iż milusiński kociak potrafi psocić i chadzać własnymi ścieżkami.Ta pięknie ilustrowana książeczka spełnia wymogi literatury dziecięcej. Lekka, mądra i pouczająca fabuła niesie ze sobą wartościowe przesłanie. Warto, aby tę historię mogły poznać wszystkie dzieci, które marzą o posiadaniu pupila. Dzięki temu, w porę będą mogły rozważyć, czy na pewno są gotowe do sprawowania opieki nad zwierzątkiem.

Czytaj dalej

„Psotne nutki” Joanny Sztroman to książeczka, która w łatwy i lekki sposób opowiada o świecie muzyki, która jest pasją autorki, królestwie zwierząt i rozmaitych przygodach z przedszkola. Jeśli Ty i Twoje dziecko chcecie dowiedzieć się, co grał kataryniarz na Starówce, jak wyglądał karnawał w przedszkolu, czy w końcu kto wchodzi w skład tytułowej wiejskiej orkiestry, koniecznie sięgnijcie po tę pozycję.

Czytaj dalej

Bajeczki dla dzieci Jolanty Barthel zasługują na szczególną uwagę. Autorka pamiętając, że uczyć można się poprzez zabawę, przygotowała dla dzieci wyjątkową propozycję, Rodzice powinni poznać te książeczki wraz z dziećmi, aby ułatwić im poznawanie języka niemieckiego.

Bajka z morałem, która uczy i bawi to „Mitek”. Jest to piękna opowieść o przyjaźni, jaka połączyła Kacperka ze ślimakiem. W prawdziwym życiu podobna historia zdaje się niemożliwa, ale w bajkach może zdarzyć się wszystko. Wspomniany chłopiec napotkał na swej drodze ślimaczka. To on okazał się wyjątkowym kolegom. Wspólne przygody zacieśniają łączącą ich więź, czyniąc kolejne dni wyjątkowymi. Gdy pewnego dnia wybiorą się na spacer nad jezioro, ślimak zachwyci się pięknem przyrody. Pomyśli, że w tak uroczym miejscu mógłby pozostać i zwierzy się z tego Kacperkowi. Koleżeńskość chłopca ze ślimakiem zostanie wystawiona na próbę. Bajka dowiedzie jednak, że prawdziwa przyjaźń potrafi przetrwać wszystko. Odległość i najróżniejsze okoliczności dla tej pary nie mogą stać się przeszkodą. Należy podkreślić, że bajka została zawarta w polskiej i niemieckiej wersji językowej. Dołączony audiobook ułatwi poznawanie tego języka.

Czytaj dalej

„Mitek część II” to kontynuacja przygód Kacperka i jego przyjaciela ślimaka. Ponownie podkreślona zostaje rola przyjaźni. Dzięki części pierwszej można było poznać bliżej tych wyjątkowych kolegów, a teraz czas na ich dalsze perypetie. Relacja, która mogła zdać się zakończona, bo Kacperek i ślimak Mitek mają jednak nieco inne potrzeby, przetrwała i zdaje się, że nic jej nie zagrozi. Razem z bohaterami zbliżymy się do świata przyrody. Zostaniemy zachęceni do obserwacji natury, ale i ostrzeżeni przed kryjącymi się w niej niebezpieczeństwami. Pełna wyjątkowych zdarzeń historia sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Wiedząc, że Kacperek ma wybujałą fantazję, momentami zaczniemy zastanawiać się, czy aby na pewno to wszystko wydarzyło się naprawdę.

Bajeczka pozwala na dowolną interpretację poznanych przygód Kacperka i ślimaka. Zawsze dojdziemy jednak do wniosku, że przyjaźń jest bezcenną wartością.

Czytaj dalej

Mądre bajki z morałem dla dzieci pisze Tadeusz Grubecki. To wyjątkowe pozycje pisane z myślą o najmłodszych, którzy będą mogli wiele dowiedzieć się o świecie. Do wspólnej zabawy zaprasza koleżanka Wiktoria. Jest to nuczka autora i narratorka książeczek.

Bajeczka dla najmłodszych dzieci to „Zoo”. Razem z Wiktorią odwiedzimy ogród zoologiczny i poznamy żyjące tam zwierzęta. Pozycja dedykowana jest dzieciom w wieku od 3 do 8 lat. Dla maluchów, które jeszcze nie miały okazji wybrać się do zoo, lektura będzie szansą, by nareszcie odbyć tę wizytę. W zoo napotkamy wiele wyjątkowych zwierząt i będziemy mogli poznawać ich niezwykłość. Książeczka rozbudza ciekawość i zachęca, by zainteresować\ się niezwykłym życiem zwierząt mieszkających w ogrodzie zoologicznym. Różnią się one bardzo od zwierząt, które dzieci mogą napotkać w najbliższej okolicy, stąd zdają się niezwykle intrygujące. Wizyta relacjonowana przez Wiktorię, która opowiada wierszem, ułatwi dzieciom odbiór książeczki podobnie jak kolorowe ilustracje.

Czytaj dalej

Książka dla dzieci „Przygody Wiki” zabierze najmłodszych na spotkanie z przyrodą. Ponownie spotkamy Wiktorię, która zaprasza wszystkich na niezwykły wypoczynek. Dziewczynka będzie przebywać u swych dziadków, a dokładnie na ich działce. Ten niewinny i tak zwyczajny pobyt okaże się niezwykle pouczający. Zachwycać można się nawet błahostkami pod warunkiem, że zechcemy je dostrzec. Wiktoria zabierze dzieci także do szkoły, by pokazać, jak wyjątkowe jest to miejsce, W międzyczasie wspomni o swych pasjach, a wszystko za pomocą zrozumiałych, rymowanych wierszyków.

Czytaj dalej

Wartościowe bajeczki dla dzieci to książeczki autorstwa Adama Cichego, który na co dzień pracuje w szkole specjalnej. Treść rymowanych opowieści jest dedykowana najmłodszym czytelnikom.

Książka dla dzieci do czytania to „A właśnie, że baśnie”. Jak wiadomo bajki i baśnie niosą ze sobą bezcenne wartości i pozwalają przeżyć wyjątkowe, pełne magii chwile. Tak stanie się w trakcie lektury tej pozycji. Dzieci będą mogły sprawdzić, czy mityczny jednorożec istniał naprawdę? Przekonają się, co dzieje się w pokoju, gdy zgasimy światło? Dowiedzą, że warzywa potrafią się bawić. Książeczka zabiera w pełen niezwykłości baśniowy świat, by udzielić odpowiedzi na intrygujące pytania.

Czytaj dalej

Bajka, która uczy to „Ptaki – cudaki i inne zwierzaki”. Wewnątrz znajdziemy trzy opowiastki, a ich bohaterami są skrzydlaci przyjaciele, którzy zamieszkują nasz kraj. Życie tych zwierząt fascynuje. Przekonamy się, że najpewniej nie znaliśmy wielu ciekawostek na ich temat. Dzięki książeczce będziemy obserwować ptaki i bliżej je poznawać. Każdy z nich ma swoje niepowtarzalne cechy i talenty. Spotkamy wybitnego śpiewaka, nieznośnego gadułę, miłośnika wędkarstwa, czy wytrawnego lotnika, a z tak barwnymi bohaterami nie da się nudzić. Zaleta bajeczki to fakt, że każda z opowieści kończy się morałem.

Czytaj dalej

Książeczka dla najmłodszych to „Robaczki z naszej paczki”. Dzieci będą mogły poznać zwierzęta, które często napotykają na swej drodze. Wszystkie historyjki, które znajdziemy w książeczce, zawarte zostały w rymowanej, łatwej do zrozumienia, czy zapamiętania formie. Będzie zabawnie i ciekawie. Szybko okaże się bowiem, że każde, nawet najmniejsze zwierzątko naprawdę wiele potrafi. Książeczka zawiera wiele ciekawostek i odpowiada na pytania dotyczące zwierząt. Pośród nich napotkamy komara, pszczoły, motyla, pająka, biedronki czy ślimaka.

Bajka dla dzieci do czytania powinna bawić, uczyć i pobudzać wyobraźnię. Czytajmy dzieciom na głos i zachęcajmy do samodzielnego czytania. Czas spędzony wspólnie z książką to przecież najpiękniejsze chwile, jakie możemy zaoferować dziecku.

Wartościowe i pięknie ilustrowane książki dla dzieci