Autor i jego twórczość - Marek Pietrachowicz - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościAutor i jego twórczość – Marek Pietrachowicz

Autor i jego twórczość – Marek Pietrachowicz

20 grudnia 2018 / Patrycja

Marek Pietrachowicz to niebywale ciekawy autor. Wiedza z zakresu astrofizyki, psychologii klinicznej, czy zainteresowanie mistycyzmem, odnajduje ślad w twórczości pisarza. Historia rodu wiedźmy Rajany jest na to dowodem.

Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się fantastyka. Gatunek ten jest dla czytelników na tyle interesujący, że obecnie obejmuje już naprawdę sporo podgatunków. Potrzeba oderwania się od szarej, przewidywalnej rzeczywistości, skłania czytelników, by sięgać po fantasy. Poszukują oni intrygujących, przepełnionych niesamowitością książek i ciekawych autorów. Oczywiście na rynku wydawniczym nie brakuje pisarzy posiadających pokaźny dorobek. Jak więc wybrać takiego, który zasługuje na szczególną uwagę?

Marek Pietrachowicz to nietuzinkowy autor, w którego twórczości odnajdziemy ślad jego zainteresowań, umiejętności i wiedzy. Ponieważ pisarz jest astrofizykiem, psychologiem klinicznym, który interesuje się światem przyrody, fetyszami, mistycyzmem i duchowością, możemy liczyć na wyjątkowe, czytelnicze doznania. Jak powiedział o sobie Marek Pietrachowicz:

„Lubię udzielać się społecznie (mimo introwersji, bo czasem trzeba), walcząc z bezdusznym urzędem, kocham koty oraz interesuję się żywo transcendencją człowieka – jego duchowością i samoświadomością, co znów doprowadza nas do dziedzin kosmologii oraz psychologii…”.

Pośród książek autora na szczególną uwagę zasługuje cykl o historii rodu wiedźmy Rajany. Obejmuje on trzy pozycje, a każda z nich szybko zwróciła uwagę czytelników.

Czarownice, praktyki magiczne, pradawne zwyczaje, czy zabobony, nie straciły bowiem na sile i nadal rozbudzają wyobraźnię. Dzięki cyklowi przeniesiemy się w mroczne, średniowieczne czasy, w których nie będzie brakować niezwykłości.

 

„Mądrość wiedźmy” rozpoczyna cykl. Fabuła pozwoli nam poznać młodziutką, choć niebywale dojrzałą wiedźmę Rajane. Ma ona zaledwie kilkanaście lat, ale w średniowiecznych realiach to całkiem sporo. Wystarczająco, by wziąć odpowiedzialność za własne czyny i los. Podążając za bohaterką, szybko dostrzeżemy jej niezwykłość. Rajana jest niczym „doskonałe dziecko świata”. Iskierka niosąca ze sobą mądrość, która nie bacząc na przeszkody, angażuje się w życie społeczne i zawsze stara się stawać po stronie dobra.
Warto zdradzić, że autor wykreował Rajanę na tak niezwykłą postać nie bez przyczyny:
„Moja główna bohaterka, Rajana (oraz jej starsza i współczesna siostra – Hope Greenwood), narodziła się z zadziwienia nad światem i bezbłędną doskonałością przyrody – co znamionuje pierwszą z moich profesji, jako astrofizyka” Marek Pietrachowicz

czytaj dalej

„Gwiezdna twierdza” to druga część cyklu. W życiu Rajany ponownie nie brakuje wyzwań, intryg, podstępów, na które musi być wyczulona, czy zdrad. Nie można było oczekiwać, że jej los się ustabilizuje, bo średniowieczne realia to nie bajka. Na szczęście wiedza i doświadczenia bohaterki zawsze pozwalają jej podejmować właściwe decyzje. W tej książce młodociana wiedźma będzie zmuszona do brania udziału w zajściach mających wpływ na losy Krainy Jasnego Słońca. Rajana jest władczynią, więc musi o nią zadbać, co łatwe nie będzie. W tej części Rajana przez moment zazna małżeńskiego szczęścia. Niestety zostanie rozdzielona ze swym ukochanym. Ich wspólne, szczęśliwe życie zostanie zagrożone.

czytaj dalej

„Drzewo, Kurhan i Stara Wieża” to trzecia, ostatnia część historii rodu wiedźmy Rajany. Tytuł pozycji nawiązuje do klasyki C.S. Lewisa. Prócz prezentacji wątków przygodowych i humorystycznych, powieść mówi o procesie dorastania młodego człowieka i wartości, jakie w jego życie wnosi ustawiczna praca nad sobą. Na pierwszy plan wysunie się syn Rajany, Caltir. Po powrocie ze szkoły zakonnej ten młody człowiek szybko zorientuje się, że czeka na niego sporo wyzwań. Męski wiek predysponuje go do przejęcia tronu we własnym klanie, ale pogańskie praktyki ciągle są praktykowane, a jego starsza siostra nie zamierza zrzec się namiestnikowskiej władzy. Co gorsza, na jego życie czyhają szpiedzy i potężna stara czarownica.

czytaj dalej

Marek Pietrachowicz jako znawca fantasy oddał też w ręce czytelników zbiór opowiadań inspirowanych mitologią Cthulhu  „Zielony las nadziei”. Pozycja ta była swego rodzaju eksperymentem, polegającym na próbie „przeniesienia protagonistki swego średniowiecznego cyklu książek”. Próba ta okazała się w pełni udana. Fabuła pełna jest tajemniczości, zagadek i tajemnic. W trakcie lektury wyczuwalny jest niepokojący nastrój, który stopniowo prowadzi do ujawniania się złowróżbnej mocy Wielkich Przedwiecznych.

 

czytaj dalej

 Marek Pietrachowicz najpewniej nie zamierza przestać zaskakiwać czytelników. Najnowsza książka autora to bowiem „Pogrzebowa sygnaturka. Spaghetti Western”. W zamian tajemniczych, pełnych niezwykłości klimatów tym razem możemy zaczytać się w powieści osadzonej w klimacie westernu. Zachwyci nas dziki krajobraz Stanów Zjednoczonych i zafrapują XIX realia. Sytuacja polityczna, codzienne przeciwności i dylematy wszystkim komplikują życie. Warto zaznaczyć, że ta historia jest intrygująca i tajemnicza, jak sama główna bohaterka.

 

 

 

Marek Pietrachowicz to z pewnością autor, który zasługuje na bliższe poznanie. Książki pisarza dowodzą, że jest on wyjątkową, nietuzinkową osobą.