Autobiograficzne książki o borderline - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościAutobiograficzne książki o borderline

Autobiograficzne książki o borderline

18 lipca 2019 / Agnieszka

Borderline to zaburzenie osobowości, które negatywnie wpływa na funkcjonowanie we wszystkich obszarach życia. Nie jest to jednak choroba, ale specyficzna organizacja psychiki, która steruje procesami radzenia sobie. Autobiograficzne książki o borderline prezentują to zaburzenie z punktu widzenia pacjenta.

Borderline nazywa się „osobowością z pogranicza”. Termin w XX wieku wprowadził Robert Knight, by odróżnić ten rodzaj zaburzenia od innych. U osób z borderline występuje bowiem „stabilna niestabilność”, czyli ciągła zmienność emocjonalna, która nigdy nie pogarsza się na tyle, aby można było rozpoznać konkretne zaburzenie psychotyczne, jak schizofrenia, czy neurotyczne, zaliczane do nerwic. Pacjent bezustannie oscyluje pomiędzy tymi stanami.

Borderline jest jednym z wielu zaburzeń osobowości. Oznacza to, że jednostka pozwala rozpoznać niepodlegające zmianą cechy, które znacznie utrudniają przystosowanie. W konsekwencji zaburzona zostaje umiejętność radzenia sobie w poszczególnych obszarach życia. Osoby zmagające się z borderline mają trudność z radzeniem sobie w obszarach społecznych. Często ze względu na  nieumiejętność nawiązywania prawidłowych kontaktów interpersonalnych, nie potrafią odnaleźć się w szkole, pracy, większych i mniejszych grupach bliższych i dalszych znajomych. Zmienność emocjonalna, subiektywnie złe samopoczucie, zaniżona samoocena, stany lękowe i niska tolerancja na stres prowadzi do wielu komplikacji.  Emocjonalny rollercoaster negatywnie wpływa na osobę z borderline oraz jej bliskich. Chorym potrafią zdarzać się wybuchy gniewu, okresy wzmożonej nerwowości lub zastoju, smutku i wycofania. W przeciągu kilku chwil odczucia mogą zmieniać nasilenie i charakter. Sam pacjent nie jest w stanie zapanować nad tym procesem, więc nie można się dziwić, że nie potrafią zrobić tego jego najbliżsi. Formą pomocy, która przynosi wymierne efekty, pozostaje fachowa psychoterapia.

Typowe cechy osobowości borderline to: potrzeba bliskości przy jednoczesnym odczuwaniu lęku przed odrzuceniem lub zniewoleniem. Stany lękowe, zaburzenia nastroju, odczucia somatyczne, natręctwa, czy skłonność do sięgania po substancje psychoaktywne. Innymi słowy, pograniczne zaburzenie osobowości to szereg problemów psychologicznych i środowiskowych, które wpływają na konstrukcję psychiczną. Ciągłe, silne napięcie emocjonalne sprawia, że osoby z borderline często okaleczają się lub podejmują próby samobójcze. Jest to forma radzenia sobie z silnym stresem i nieumiejętnością rozładowania napięć. Osoby z borderline mają jednak także „zdrowe obszary osobowości”, które przy właściwej terapii mogą pozwolić im kontrolować swój stan.

Fakt, że wszelkiego rodzaju zaburzenia osobowości dotykają tak wiele osób, sprawia, że ostatnimi czasy temat ten budzi ogromne zainteresowanie. Na temat borderline wypowiadają się terapeuci, psychologowie i lekarze. Każda z tych grup omawia pograniczne zaburzenie osobowości oraz powodowane przez nie komplikacje z medycznego punktu widzenia. Naukowe dane, statystyki i opinie specjalistów, to godne uwagi źródło informacji. Niestety tą drogą nie dowiemy się, co tak naprawdę czują pacjenci.

Autobiograficzne książki o borderline prezentują to zaburzenie z punktu widzenia pacjenta. Zyskamy okazję, by bezpośrednio od osoby z pogranicznym zaburzeniem osobowości dowiedzieć się, jak wygląda życie z borderline? W zamian fachowej terminologii, „suchych” opisów i lekarskich analiz, otrzymujemy szczere zwierzenia ukazujące codzienność, z jaką musi zmagać się osoba z tym zaburzeniem.

Anka Mrówczyńska odważyła się opowiedzieć swą dramatyczną historię. Napisała dziennik ze szpitala psychiatrycznego, który zaowocował pojawieniem się cyklu książek o borderline – „Młody bóg z pętlą na szyi”. 

Pisanie jest dla mnie formą autoterapii – wywiad z Anką Mrówczyńską

Mody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk” to autentyczny dziennik ze szpitala psychiatrycznego

Książka powstała w trakcie pobytu autorki na leczeniu mającym ratować jej stan psychofizyczny. Konieczność przebywania w takim miejscu nigdy nie jest przyjemna. Poczucie osamotnienia, lęk przed kolejnymi dniami oraz świadomość, że bez pomocy nie jest się w stanie zapanować nad własnymi emocjami, potrafi dobijać. Autorka, by samodzielnie podratować swój stan, zaczęła spisywać przemyślenia, odczucia i obserwacje. W ten sposób powstała ta wyjątkowa pozycja. Sięgając po nią, wnikniemy w wewnętrzny świat Anki Mrówczyński, który zdaje się naznaczony walką pomiędzy chęcią życia, a pragnieniem śmierci.

Czytaj dalej

978-83-8119-515-7

Mody bóg z pętlą na szyi. Terapia u Doktorka” to druga część cyklu

Tym razem autorka opisała przebieg pierwszej, gwałtownie zakończonej, indywidualnej sesji terapeutycznej. Poznamy przebieg 27 spotkań, które odbyły się w ciągu 10 miesięcy. Początkowa fascynacja i zaufanie do terapeuty szybko straciło siłę i ostatecznie autorka zakończyła spotkania krótką wiadomością SMS. Dlaczego tak się stało? Między innymi o tym przeczytamy w pozycji.

Czytaj dalej

Młody bóg z pętlą na szyi. Samobójstwo na raty” to ostatnia, trzecia część cyklu

Autorka, cofając się do swojej przeszłości, otwarcie opowiedziała o świecie odczuć wewnętrznych osoby z borderline. Zrozumiemy, jak wiele komplikują myśli depresyjne, zmienne nastroje, skłonności do autoagresji, czy impulsywnie podejmowanie decyzje.

Czytaj dalej

Sukces autobiograficznych książek o borderline zachęcił Ankę Mrówczyńską, by ponownie opowiedzieć o tym pogranicznym zaburzeniu osobowości. „Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii” prezentuje tematykę w zupełnie inny sposób. Tym razem monolog celowo został podzielony na 3 rolę. Wypowiadać będzie się: Pani psycholog jako zdrowa część osobowości Anki, Autorka, czyli pacjentka, która musi zrozumieć potrzebę terapii i leczenia oraz Mrówczyńska, która wielokrotnie wyrazi swoją złość i niezadowolenie poprzez ironiczne komentarze. Dzięki tej książce każdy czytelnik będzie mógł wziąć udział w pewnego rodzaju autoterapii. 

Czytaj dalej

Należy wspomnieć, że cykl „Młody bóg z pętlą na szyi” jest polecany i rekomendowany przez magazyn psychologiczny „Charaktery”, „Kwartalnik Psychiatra” oraz „Psychiatria i Psychoterapia”.