7 powodów dla których lubimy czytać powieści obyczajowe - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualności7 powodów dla których lubimy czytać powieści obyczajowe

7 powodów dla których lubimy czytać powieści obyczajowe

18 czerwca 2018 / Agata Jankowiak
Powieści społeczno-obyczajowe to jeden z najpopularniejszych gatunków. Czytelnicy cenią tematykę odnoszącą się do prawdziwego życia i znanych im problemów.

Książki obyczajowe nie bez przyczyny mają rzesze wiernych fanów. Powieści społeczno-obyczajowe stanowią najważniejszą odmianę powieści realistycznej. Oznacza to, że fabuła zawsze zorganizowana zostaje wokół problematyki egzystencjalnej. Najpewniej ta cecha zadecydowała o popularności gatunku.

Dzieła obyczajowe zaczęły dominować w II połowie XIX wieku. Czytelnicy od razu docenili formę. Z czasem umocniła ona swoją pozycję na tyle, że stała się jedną z najchętniej czytanych. Należy podkreślić, że wyłonienie się powieści społeczno-obyczajowych uznaje się za jeden z najważniejszych etapów ewolucji gatunku powieści.

Poznaj nasze propozycje powieści obyczajowych

Oczywiście autorzy zawsze starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom odbiorców. Wyszukują najbardziej aktualnych tematów i dokonują pożądanych zmian. Przez lata powieści obyczajowe ulegały przemianom. Dzięki temu dziś wychodzą naprzeciw potrzebom najbardziej wymagających czytelników. Wielowątkowa fabuła, charakterystyczni bohaterowie i wartka akcja przykuwa uwagę. Wprowadzone innowacje sprawiają natomiast, że zaciera się granica gatunku, który staje się trudny do jednoznacznego określenia.

Warto poznać Mistrzynie powieści obyczajowych. Zapoznać się najlepszymi autorkami, które doskonale czują się w obyczajowej, realistycznej tematyce. Należy także wskazać, choć 7 powodów, dla których lubimy czytać obyczajówki.

1. Doceniamy tematykę zaczerpniętą z prawdziwego życia

Gatunek stanowi odmianę powieści realistycznej, dlatego fabuła pozwala zetknąć się z wątkami i motywami, które nikomu nie będą obce. Autorzy najczęściej poszukują bowiem inspiracji, baczenie obserwując prawdziwe życie.

2. Lubimy utożsamiać się z bohaterami i dostrzegać w nich cechy znanych nam osób.

Jeżeli uznamy, że wykreowana postać jest „podobna” do nas lub kogoś, kogo znamy, bardziej przeżyjemy poznawaną historię. Wystarczy kilka subtelnych cech, byśmy mogli dokonać tego rodzaju porównań. W efekcie bohaterowie staną nam się bliscy.

3. Poruszają nas znane nam problemy.

Realizm i społeczno-obyczajowa problematyka nie może stać się dla nas obojętna. Bohaterowie osadzeni w konkretnym środowisku i czasie, muszą bowiem, tak jak my, mierzyć się z codziennymi wyzwaniami. Ponadto dany problem zawsze zachodzi w wyniku zaistnienia konkretnych czynników społecznych.

4. Cenimy możliwość poznania cech danego środowiska społecznego.

Każda grupa jest na swój sposób wyjątkowa. Cechuje ją zespół określonych zachowań, czy postaw. Fabuła wzbogacona przez opisy pozwala na moment poczuć się częścią danego środowiska.

5. Lubimy, gdy „prowadzi” nas wszechwiedzący narrator.

Z założenia gatunek ten miał cechować się całkowitym obiektywizmem. Narrator przemierzający z nami poznawaną przestrzeń zwraca uwagę na istotne szczegóły, podkreśla najważniejsze obrazy. Jego bezstronność pozwala czytelnikom na dokonywanie samodzielnych opinii. Jak wiadomo, w praktyce trudno jednak zachować pełną neutralność narratora.

6. Doceniamy możliwość dokonywania niezależnych ocen bohaterów, sytuacji i zdarzeń.

Podkreślony wcześniej narrator będzie naszym towarzyszem. Na pewno nie narzuci nam jednak własnych spostrzeżeń. To po stronie czytelnika pozostaje wyrobienie sobie opinii na temat danego środowiska, jego przedstawicieli i ich problemów.

7. Wiemy, że powieści obyczajowe mogą być cennym świadectwem konkretnych czasów.

Wielu autorów dokłada wszelkich starań, by zachować autentyczność. Wierne opisy odnoszące się do konkretnego środowiska w danym miejscu i czasie dzięki temu, wielokrotnie stają się cennym świadectwem „literackiego wycinka z przeszłości”.

Jak widać, jest wiele powodów, by czytać powieści obyczajowe. Tematyka odnoszącą się do prawdziwego życia i znanych im problemów zdaje się tutaj wartością najważniejszą.

Książki, które watro przeczytać!