5 książek z przekazem - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualności5 książek z przekazem

5 książek z przekazem

4 lutego 2021 / Agnieszka

Literatura to cenny nośnik informacji. Utwory pisane zaspokajają estetyczne potrzeby odbiorców, czyli uwrażliwiają, oferując doznania zmysłowe. Czytanie dzieł literackich zawsze skłania do cennych refleksji. By wzbogacić swoją osobowość, warto poznać pięć książek z przekazem.

 

Polska teoretyk i historyk literatury, Stefania Skwarczyńska swego czasu uznała, że w literacką przestrzeń wpisują się wszystkie „sensowne twory słowne”. Oznacza to, że natchnione logiką i rozsądkiem utwory literackie mają nieocenioną wartość. Za pomocą tekstu utrwalane są bezcenne spostrzeżenia. Książka to po prostu zapis ludzkiej myśli. Tego rodzaju, natchnione dokumenty piśmiennicze mają trwały, często ponadczasowy charakter. Przesłanie pozostawione w lekturach warto odczytać. W ten sposób zwrócimy uwagę na ważne kwestie, i głęboko zastanowimy się nad opisaną historią, by porównać ją z własnym życiem. Dzięki temu dowiemy się, w jaki sposób postrzegają świat inni, oraz co sensownego chcieliby przekazać odbiorcom.

Książka nie tylko w przypadku osób dorosłych, oprócz funkcji poznawczych, kształcących, wychowawczych – pełni również, nie mniej ważną, funkcję terapeutyczną. Współcześnie wyróżnia się biblioterapię kliniczną i wychowawczo- humanistyczną, rozwojową. Łączy je wspólny cel –  dokonywanie zmian w postawach, wzbudzanie autorefleksji, inicjowanie kreatywności, zmniejszanie izolacji społecznej i psychicznej, kształtowanie samooceny i samorealizacji, dynamizowanie pracy nad sobą”. – Bibliotekarz H. Haladyn, www.repozytorium.uni.wroc.pl

 

Siła kobiet i przekaz płynący z ich książek – https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/sila-kobiet-i-przekaz-plynacy-z-ich-ksiazek/

 

Książki z przekazem poruszają najważniejsze kwestie, pobudzają odczucia wewnętrzne, wzmacniają samoświadomość i zachęcają do oceny rzeczywistości. Gatunek dzieła literackiego nie odgrywa większego znaczenia, ponieważ losy zaprezentowanych postaci z łatwością można odnieść do rzeczywistości. Społeczno-obyczajowa tematyka to fundament każdego utworu, dzięki czemu w trakcie lektury możliwe jest przeżywanie silnych emocji. Wartościowa, intrygująca pozycja pobudza procesy myślowe. Odczytany przekaz książki, wzbogaca osobowość. Analizowanie poznanej historii i sensu jej przekazu, pozwala na lepsze poznanie samego siebie i innych. Każdy czytelnik dokonuje bowiem subiektywnej oceny.

Dlaczego watro czytać książki? – sprawdź jakie korzyści daje czytanie książek

Poznajmy więc 5 książek z przekazem. Są to wartościowe, ambitne lektury, które spodobają się nawet wymagającym czytelnikom. Każda z nich w intrygujący sposób porusza ważne kwestie, zachęcając do dojrzałych rozważań. Wzruszeń oraz momentów refleksyjnego zamyślenia nie zabraknie nikomu. Czytanie tych książek zapewnia bowiem, kształcą rozrywkę.

Książka z przekazem zdradza „Co widziały cztery ściany

Ta inspirowana prawdziwymi zdarzeniami pozycja poświęcona jest zjawisku przemocy domowej. Za sprawą opisanej historii przekonamy się, co odczuwa ofiara oraz niemy świadek bolesnych, dramatów. W wielu domostwach latami jedna osoba znęca się nad członkami rodziny. Doświadczyła tego bohaterka tej opowieści, Anka, która w wieku 20 lat zaszła w ciążę i wyszła za mąż, licząc na pełnię szczęścia. Niestety jej marzenia, oczekiwania i plany na przyszłość szybko zostały zniszczone. Mąż Anki Adam stosował przemoc fizyczną, psychiczną i ekonomiczną. Okazało się, że ma dwa oblicza. Potrafił być spokojny i nieśmiały, by po chwili zmieniać się w okrutnego seksoholika. Narodziny syna zaostrzyły jego agresje. Przemoc wobec dziecka oraz napaść, w wyniku której straciła ciąże, przelała czarę goryczy. Anka, która jak większość ofiar ukrywała swój bolesny problem nawet przed najbliższym otoczeniem, zdecydowała się zawalczyć o poczucie bezpieczeństwa. Zmierzyła się z koniecznością przebycia upokarzających  przesłuchań i składania intymnych zeznań, dzięki czemu odzyskała wolność.

Czytaj dalej

Kolejna książka z przekazem opisuje „Przypadki z życia wzięte

Każdy, kto je pozna, odnajdzie sens istnienia i nauczy się czerpać radość z drobiazgów. Ludzki los utkany jest z dziesiątek odmiennych doświadczeń i emocji. Spokojne chwile mijają się z tymi radosnym oraz pełnymi nadziei. Szkoda, że jedno dramatyczne zdarzenie może przesłonić codzienność, czarnymi myślami. Wówczas należy zrobić wszystko, aby odzyskać spokój ducha i radość istnienia. Ta książka tłumaczy, jak radzić sobie z żałobą. Ten trudny temat nie ominie nikogo. Śmierć bliskiej osoby, wiele osób potrafi zepchnąć w otchłań rozpaczy i depresji. Nie musi jednak tak być. Autorka, emerytowana nauczycielka opowiedziała o swoich przeżyciach. Zdradziła, że po śmierci bliskiego, można nauczyć się na nowo zachwycać życiem. Autorka obecnie potrafi dostrzec piękno w kolorze kamienicy, niezwykły zapach powietrza i cieszyć się smakiem kawy. Cieszmy się z każdej chwili, bo życie mamy tylko jedno. To przekaz pozostawiony czytelnikom przez Barbarę Niedźwiecką.

Czytaj dalej

Książka z przekazem dla rodziców i wychowawców to poruszająca powieść obyczajowa „Coś przeminęło

Wielowątkowa fabuła ujawnia tajemnice prowincjonalnej szkoły. Niewielka, wiejska placówka bardziej przypomina pole bitwy niż ośrodek edukacyjno-wychowawczy.Konfliktowanie uczniów, prowadzi do stopniowej utraty przez nich godność, a nauczyciele tracą resztki autorytetu. Na pozytywną odmianę nie można liczyć, skoro w tej instytucji dominuje hipokryzja, intrygi oraz podstępne knowania. Wszystko dlatego, że dyrektor bez skrupułów decyduje, kto może zostać, a kto musi odejść. Przerażające szkolne realia zostały opisane na tle losów wiejskiej nauczycielki  Miry.

Ta 50-letnia kobieta, pomimo że wie, jak funkcjonuje wyzbyta z przyzwoitości i moralności placówka, A mimo tego jest aktywna społecznie i towarzysko. Nie oznacza to jednak, że jest zadowolona ze swojej egzystencji. Na jej losie piętno odcisnęła bowiem uczuciowa relacja z dyrektorem, błędy popełnione w młodości skomplikowane relacje rodzinne. Gdy Mira znajdzie się na kolejnym życiowym zakręcie, postanowi o siebie zawalczyć. O tym, czy bohaterka w końcu zazna spełnienia i szczęścia, przekonamy się w trakcie lektury.

Czytaj dalej

Ważne przesłanie mogą kryć również nieco lżejsze pozycje. Obyczajowa tematyka w każdej formie skłania przecież do zamyślenia nad poruszonymi wątkami.

Książka z przekazem, dedykowana przede wszystkim kobietom to przepełniona emocjami powieść obyczajowa „(Nie)Spełnione marzenia

Główna bohaterka przekona się, jak wielką siłę mają niespełnione marzenia. Owa przedstawicielka płci pięknej to 40-letnia mieszkanka Szczecina, Angelika. Przez wiele lat fantazjowała ona o zwiedzaniu u boku ukochanego mężczyzny Los Angeles. Niestety pojawiły się komplikacje uniemożliwiające pełną realizację planu. Aby wybrać się w podróż życia, kobieta musiała znaleźć przewodnika gotowego pokazać jej ciekawe miejsca w Stanach. Tym sposobem w jej los wplątał się energiczny, przystojny mężczyzna. Angelika wda się w wakacyjny romans z przewodnikiem Jackiem. Bohaterka nie spodziewała się, że czekają ją tak wielkie emocje. Niestety, gorąca namiętność będzie zagrożona, bo bohaterka musi wrócić do kraju. Jack tłumaczył jej, że nie rozdzieli ich żadna odległość, ale los potrafi niemile zaskakiwać. Z urlopowego wypoczynku Angelika „przywiezie” ciężarny brzuszek. Ta historia skomplikuje się więc jeszcze bardziej.

Czytaj dalej

Książka z przekazem dla dzieci to „Teatr Marionetek

Nie tylko dorośli mogą korzystać z inspirujących właściwości lektur. Zawiera ona symboliczne, opowiadania psychoedukacyjne. Młodzi czytelnicy poprzez arteterapię będą mogli poznać lecznicze właściwości sztuki. Poznając te teksty, młodzi odbiorcy uzyskają wsparcie emocjonalne. Bohaterami opowiadań są ludzie oraz zwierzęta które, choć doświadczają wielu problemów, zawsze rozwiązują je samodzielnie lub z pomocą innych. Dzięki temu poznają samych siebie, uczą się i rozwijają kompetencje psychologiczne, czyli stają się bardziej kreatywni, wrażliwi, niezależni i skorzy do działania. Te opowiadania do pracy z dziećmi mogą wykorzystać rodzice, pedagodzy i psycholodzy. Ich uniwersalny charakter wychodzi naprzeciw zróżnicowanym potrzebom dzieci i młodzieży. Dla ułatwienia teksty ułożone są w kolejności od najprostszych do coraz bardziej skomplikowanych. Tekst książki wzbogacają piękne, kolorowe ilustracje przygotowane przez autorkę. Ponieważ jest ona arteterapełtką prowadzącą szkolenia dla osób dorosłych z baśnioterapii, bajkoterapii i terapeutycznych zajęć plastycznych możemy zaufać wartościowemu przekazowi tej książki.

Czytaj dalej

Propozycje książek do czytania – sprawdź po jakie książki warto sięgnąć

Zaprezentowane powyżej 5 książek z przekazem warto poznać. Są to wartościowe, poruszające ważne tematy lektury. Dzięki temu w trakcie czytania wzbogacimy swoją osobowość, uwrażliwiając się na zagadnienia społeczno- obyczajowe.