13 powodów, dla których warto słuchać audiobooki - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualności13 powodów, dla których warto słuchać audiobooki

13 powodów, dla których warto słuchać audiobooki

16 marca 2022 / Agnieszka
Życie jest trudne dla nas, czytelników, prawda? Po prostu wydaje się, że nie ma już czasu na czytanie w chaosie, jakim przyszło nam ostatnio żyć. I właśnie dlatego audiobooki są tak wspaniałym narzędziem.

Jeśli jesteś poważnym czytelnikiem, wiesz, że nie ma lepszego uczucia niż czas spędzony w łóżku z książką i czytanie do oddania się w objęcia Morfeusza.

A tym, którzy uważają, że słuchanie audiobooków to nie to samo, co czytanie: najwyraźniej tak jest. Badania pokazują, że niezależnie od tego, czy czytasz, czy słuchasz audiobooków, aktywują się te same obszary mózgu, co w zasadzie oznacza, że ​​mózg nie rozróżnia tych dwóch trybów.

NAJLEPSZE AUDIOBOOKI NA COCZYTAMY.PL https://coczytamy.pl/kategorie/audiobooki SPRAWDŹ OFERTĘ!

Więc bez zwłoki spójrzmy na 13 powodów, dla których warto słuchać audiobooków:

1. Możesz wykonywać wiele zadań jednocześnie!

Niezależnie od tego, czy jedziesz do pracy autobusem lub samochodem, gotujesz w kuchni, biegasz, pracujesz w ogrodzie, czy wykonujesz wiele innych czynności, które umożliwiają korzystanie ze słuchawek podczas ich wykonywania, możesz z łatwością słuchać audiobooków. I voila! Nagle Twój czas na czytanie w ciągu dnia wzrasta, od tych nędznych kilku minut do kilku długich godzin.

2. Zdrowe doświadczenie!

Jeśli słuchałeś audiobooków o Harrym Potterze Stephena Fry’a lub Jima Dale’a, albo Adler. Tajemnica zamku Bazina który czyta Leszek Filipowicz, to wiesz, o czym mówię. Doświadczenie takiego odbioru książki jest bogate, pełne magii i cudowności! I to jest jedna z największych zalet audiobooków: mogą one zapewnić dodatkową warstwę dramatyzmu i napięcia, które poprawiają sposób, w jaki żyjesz i doświadczasz książki.

3. Czytaj z zamkniętymi oczami!

Świat z czasem staje się coraz bardziej zdigitalizowany. Oznacza to, że musimy spędzać dużo czasu przed ekranami podczas pracy. To z kolei powoduje zmęczenie i drażliwość oczu. A czytanie w takiej sytuacji staje się po prostu (prawie) niemożliwe. Co możesz wtedy zrobić? Po prostu podłącz słuchawki, włącz audiobooka, którego aktualnie słuchasz, zamknij oczy i zrelaksuj się. I oczywiście czytaj!

4. Ożyw swój dzień!

Założę się, że nienawidzisz spędzać zbyt dużo czasu w ruchu, np. chodzić! Ani jazdy, albo sprzątania domu. W końcu to takie monotonne, prawda? I tu właśnie pojawiają się audiobooki. Słuchanie audiobooków podczas wykonywania tych monotonnych czynności nagle zamieniłoby ten nudny okres w ciekawe i ekscytujące doświadczenie. Więc na co czekasz? Zacznij słuchać tego audiobooka od razu!

5. Posłuchaj autora mówiącego!

To kolejna z tych głównych zalet, które audiobooki mają nad książkami fizycznymi. Kilka audiobooków jest opowiadanych przez samego autora. A to sprawia, że ​​całe twoje doświadczenie przeglądania książki jest bardziej spersonalizowane i bogatsze o ogromne proporcje. Niektóre niesamowite audiobooki, których narratorem jest sam autor, to Krzysztof Gosztyła, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Roch Siemianowski, Anna Dereszowska, Agnieszka Dygant  czy Filip Kosior.

6. Zamień nudne książki w ciekawą!

Czujesz się zagrożony widząc stosy opasłych książek? Czy przerażają Cię dzieła literatury faktu?
Czy chcesz przeczytać więcej książek o samopomocy, aby poprawić swoje umiejętności, ale nie możesz przekroczyć 1-2 stron?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań brzmi twierdząco, najlepszym rozwiązaniem mogą być audiobooki. Nie musisz się martwić, jak gruba jest książka, gdy zaczniesz jej słuchać. A jeśli narrator jest dobry, co zdarza się coraz częściej, możesz cieszyć się słuchaniem tych wszystkich zniechęcających książek, od których stronisz.

7. Czytaj z rodziną!

Jak często chciałbyś, aby cała Twoja rodzina mogła czytać tę samą książkę w tym samym czasie? Audiobooki pozwalają to zrobić bardzo łatwo i wygodnie. Każdy słucha tyle samo w określonym czasie, dzięki czemu możesz dyskutować i cieszyć się książkami wraz z dziećmi i/lub rodzicami i/lub współmałżonkiem. Możesz słuchać audiobooków z rodziną podczas podróży, podczas kolacji lub przed snem. Niesamowite! Prawda?

8. Nie martw się o przestrzeń!

Jedną z głównych wad zakupu fizycznych książek jest zajmowana przez nie przestrzeń. Od lat borykamy się z tym samym problemem. Coraz większa przestrzeń w domu jest wypchana książkami, przez co bardzo trudno jest nawet rozważyć zakup nowych książek. Z drugiej strony audiobooki nie stwarzają takiego problemu. Możesz kupić lub wypożyczyć dowolną liczbę książek audio i nie zajmie to więcej miejsca niż pojemność Twojego urządzenia. Prosty i wygodny sposób!

9. Popraw swoją wymowę!

Jak wiemy, angielski nie jest językiem fonetycznym. Oznacza to, że słowo nie jest pisane w ten sam sposób, w jaki jest wymawiane. A słuchanie audiobooków zapewnia, że ​​nauczysz się poprawnej wymowy słowa, nie tylko w języku angielskim, ale także w dowolnym języku, w którym jest narracja audiobooka. To z kolei pomaga w rozwijaniu umiejętności czytania ze zrozumieniem, a może nawet pomóc w dalszej karierze. Więc słuchaj audiobooki!

10. Podnieś swoje umiejętności językowe!

Dla osób, dla których angielski nie jest językiem ojczystym, ale też hiszpański, niemiecki lub francuski, audiobooki są świetnym sposobem na poprawę poziomu znajomości tego języka. Przyzwyczaja Cię do tego konkretnego języka, a nawet zwiększa płynność, zapewniając ekskluzywne środowisko, w którym słyszysz tylko ten język, i pomaga w podnoszeniu ogólnych umiejętności językowych.

11. Połącz się z kulturą!

Kiedy czytamy książkę, która została przetłumaczona z innego języka, upewniamy się, że słuchamy jej audiobooka, przynajmniej w częściach, jeśli nie w całości. A to dlatego, że różnią się akcenty, wymowa, a słuchanie książki daje zupełnie inny punkt widzenia na książkę.

12. Popraw edukację swoich dzieci!

Jak myślisz, jak dziecko uczy się swojego pierwszego języka? Zdecydowanie nie przez czytanie lub naukę gramatyki, prawda? Prawda!. 85% tego, czego dzieci się uczą, uczą się słuchając. A audiobooki to świetny sposób na zwiększenie i wzmocnienie u dziecka znajomości języka. Regularne słuchanie audiobooków poprawia dokładność czytania o prawie 52% i zwiększa umiejętności rozumienia o 76%. Ponadto dziecko, które regularnie słucha audiobooków, może zrozumieć o dwa razy więcej niż ich obecny poziom czytania. Sporo korzyści, prawda?

13. Oszczędź pieniądze!

I to w zasadzie jest oczywiste: audiobooki są bardzo przystępne cenowo! Do wyboru jest kilka platform, a usługi zwrotu są bardzo wygodne i łatwe w użyciu. Możesz zacząć słuchać książki od razu po ich zakupie, w przeciwieństwie do zamawiania fizycznej książki i czekania na jej przybycie. Możesz kupować plany subskrypcji na różnych platformach, takich jak Audible, Scribd, Kobo, StoryTel itp. Kilka witryn udostępnia audiobooki do wypożyczenia, takie jak Sluchalnia.pl, Legimi, EmpikGo itp. Możesz słuchać ogromnej kolekcji klasyków za darmo na Wolne Lektury to internetowa biblioteka e-booków i audiobooków. Możesz też kupić pojedyncze audiobooki z różnych stron internetowych.

Jestem prawie pewni, że przekonaliśmy Cię już o różnych korzyściach płynących ze słuchania audiobooka. Czego w końcu nie lubić w audiobooku? Jest prosty w użyciu, bardzo wygodny, pomaga w wielozadaniowości i zapewnia ogólnie wspaniałe wrażenia! Więc zostawiam cię, czytelniku, do następnego spotkania. Więcej książek i więcej czytania!

Sprawdź naszą ofertę z Audiobookami. Wydawnictwo Psychoskok dopiero rozpoczyna swoją przygodę z audiobookami. Jednakże lista książek w wersji mp3 ciągle się poszerza.