10 zalet czytania ebooków - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualności10 zalet czytania ebooków

10 zalet czytania ebooków

20 sierpnia 2019 / Patrycja

Książki elektroniczne cieszą się coraz większą popularnością. Wiele osób twierdzi, że to przyszłość czytelnictwa. 10 zalet czytania ebooków pozwoli nam docenić korzyści płynące z tej formy prezentacji i utrwalania publikacji.

 

Czytaj więcej za mniej, czyli ebookowe szaleństwo

Gdy na rynku księgarskim zaczęły pojawiać się ebooki, nikt nie umiał jeszcze przewidzieć, jak potoczy się ich los. Obawiano się, że czytelnicy przyzwyczajeni do tradycyjnej, papierowej formy książek, nie będą nimi zainteresowani. Niektóre przyzwyczajenia trudno bowiem zmienić. Po drugiej stronie stanęli natomiast ci, którzy przewidywali sukces tego nowatorskiego ówcześnie rozwiązania. Wiele osób twierdzi, że ebooki to przyszłość czytelnictwa. Niejako przetarły one drogę do nowoczesnego, książkowego wymiaru. Czy tak się stanie, okaże się za jakiś czas.

Zalety czytania ebooków przekonają nas, że warto sięgać po książki elektroniczne. Dzięki nim nareszcie możliwym stało się gromadzenie ogromnej ilości lektur i zabieranie ich w dowolne miejsce. To jedna z wielu korzyści, a jest ich naprawdę sporo. Wszystkich nie ma sensu wymieniać, wystarczy bowiem kilka, by ebooki stały się dla nas atrakcyjne.

10 zalet czytania ebooków pozwoli nam docenić książki w elektronicznej formie. Ich atuty zdają się nieocenione. Przyznają to nawet osoby, które nie wyobrażają sobie zastąpić czymkolwiek tradycyjnej, papierowej lektury.

1. Ebooki są ekologiczne

W dzisiejszych czasach, gdy coraz ważniejsza staje się dbałość o środowisko naturalne, ta zaleta okazuje się bezcenna. Aby ebook powstał i dotarł nawet do milionów czytelników, niepotrzebny jest nawet gram papieru. Trudno wyliczyć, ile drzew musi zostać ściętych, aby na rynek księgarski, każdego miesiąca docierać mogły kolejne tytuły. Na całe szczęście, produkcja książek elektronicznych nie naraża środowiska na straty.

2. Ebooki są niezwykle trwałe

Nie sposób zaprzeczyć, że książki w formie papierowej wykazują znacznie mniejszą trwałość niż ebook. Nawet najwyższej klasy papier, już po kilku latach ulega widocznym przemianom. Oczywiście istnieją publikacje, które zdołały przetrwać stulecia. Dziś są to jednak zabytki przechowywane w specjalnych pomieszczeniach i pojemnikach, które należy chronić przed dotykiem i światłem. Stronice dzieł książki elektronicznej nie ulegną podobnym zmianom. Zawsze będą wyglądać dokładnie tak, jak w dniu zakupu.

3. Ebooki w dowolnej ilości można zabrać ze sobą wszędzie

To nieoceniona, praktyczna zaleta książek elektronicznych. W zależności od tego, jaki posiadamy czytnik, możemy zgromadzić za jego pomocą ogromne ilości lektur. Najważniejsze jednak, że z łatwością będziemy mogli wszędzie je zabrać. Jak wiemy, książki w formie papierowej sporo ważą, więc noszenie nawet kilku okazuje się trudnością. Ebooki rozwiązują ten problem.

4. Ebooki są stworzone, żeby się nimi dzielić

Wiele osób niechętnie pożycza książki w formie papierowej. Zawsze istnieje obawa, że lektura wróci w fatalnym stanie albo nie wróci w ogóle. Z ebookiem na pewno tak się nie stanie. Udostępniając komuś własną książkę, nawet na moment nie przestajemy jej posiadać. Kilka chwil wystarcza, aby przekazać ebooka innej osobie. Tym sposobem już po chwili jedną książkę możemy czytać nawet w tym samym czasie.

5. Ebooki chronią oczy i kręgosłupy czytelników

Niektórym to stwierdzenie może wydawać się niedorzeczne. Tyle przecież mówi się o szkodliwości podobnych urządzeń, jakimi są emitujące światło czytniki. Okazuje się jednak, że producenci bardzo dbają, żeby wzrok użytkowników nie był zagrożony. Szkodliwe z całą pewnością jest natomiast czytanie książek przy niewłaściwym oświetleniu. Dotyczy to szczególnie chwil, gdy wytężamy wzrok przy lampce, by czytać wieczorami, w długie, jesienne, czy zimowe wieczory. Jeśli chodzi o ochronę kręgosłupa, sprawa wydaje się oczywista. Ebooków nie trzeba dźwigać. Bez względu na to, czy umieścimy je w torbie, reklamówce, plecaku, a nawet kieszeni, nieobciążeni zbędnym ciężarem, będziemy w stanie zachować prawidłową postawę ciała.

6. Ebooki pozwalają na indywidualne dopasowanie do potrzeb czytelnika

Korzystania z czytników oraz stworzonych pod ich kątem programów możemy wpływać na wygląd tekstu. Z łatwością zmienimy wielkość oraz wygląd czcionki. Wszystko zależne jest jedynie od naszych preferencji.

7. Ebooki to szansa by czytać Więcej za Mniej

Osoby które nie wyobrażają sobie życia bez książek często narzekają że byłyby w stanie czytać o wiele więcej gdyby nie cena książek. Ci natomiast którzy nie zdążyli jeszcze docenić zalet czytania zgłaszają że o wiele chętniej ściągnęli by poniektóre tytuły gdyby nie fakt że będą musieli wydać całkiem sporo pieniędzy. Książki elektroniczne są tańsze od lektur w formie papierowej więc wybierając tę formę zaoszczędzimy i może w ten sposób zostajemy zachęceni by zainwestować w kolejne tytuły.

8. Ebooki nie zmniejszają życiowej przestrzeni

Czytanie w każdej formie jest prozdrowotną formą spędzania czasu wolnego. Niestety wchodząc w posiadania kolejnej książki w tradycyjnej papierowej formie stopniowo zagramy swoje mieszkanie. Książki to cenne przedmioty o określonych gabarytach. Kilka kilkanaście a dla niektórych nawet kilkadziesiąt pozycji może stać się prawdziwą ozdobą. Niewyobrażalnym jest jednak by dom zamienił się w bibliotekę. Ebooki rozwiązują ten problem ponieważ zabierają tylko tyle miejsca Ile zajmuje czytnik.

9. Ebooki gwarantują prywatność

To co czytamy to nasza prywatna sprawa Jeśli nie mamy ochotę nikomu nie musimy zdradzać jaka książka i dlaczego nas interesuje. Dawniej popularne było chowanie okładki za kartką gazety czy dodatkową obwoluta, albo czytanie w odosobnionym miejscu. Ebooki całkowicie rozwiązały ten kłopot.Czytnik z całą pewnością nie pozwoli domyślić się Jaką lekturę trzymały w dłoniach.

10. Ebooki są dostępna zawsze i wszędzie

Do zakupów książek elektronicznych potrzebujemy jedynie dostępu do internetu. Aby cieszyć się lekturą nie musimy odwiedzać księgarni stacjonarny czy czekać aż ulubiona pozycja przybędzie do nas za pomocą poczty. Z dowolnego miejsca o wybranej godzinie jesteśmy w stanie dokonać zakupów. Dzięki temu w przeciągu kilku minut możemy stać się posiadaczami interesującej nas lektury.

Jak widać 10 zalet czytania ebooków dowodzi że sięganie po książki elektroniczne niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki ebookom możemy przecież oszczędzać kupując książki, chroń środowisko, dbać o wzrok i plecy oraz co najważniejsze cieszyć się nieograniczonym dostępem do książek które zabierzemy ze sobą dosłownie wszędzie.

https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazka-vs-e-book/