Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościŻycie w wirtualnym świecie

Życie w wirtualnym świecie

16 kwietnia 2019 / Patrycja

Żyjemy w niezwykle interesujących czasach. Nasze pokolenie ma wszystko to o czym mogli tylko pomarzyć nasi rodzice i dziadkowie. Różnego rodzaju dobra materialne są na wyciągnięcie ręki, a my mamy możliwości ku temu, by doświadczać nowych rzeczy, nie tylko zaspokajać swoje potrzeby, ale też spełniać marzenia.

Początek nowego stulecia to przede wszystkim niesamowity rozwój medycyny, fizyki, elektroniki i nowoczesnych technologii. Media takie jak telewizja czy Internet stały się dostępne dla zwykłego zjadacza chleba, który dzięki tym przekaźnikom niemal natychmiast jest informowany o najważniejszych wydarzeniach, a także ma możliwość, by poznać różne opinie i stanowiska.

Jesteśmy bombardowani bodźcami. Jednak już chyba nie wyobrażamy sobie bez nich życia, prawda? Sieć Wi-Fi jest dostępna w prawie wszystkich miejscach publicznych, a wielu domach nie jest wyłączana nawet na noc.

Telefon komórkowy zdaniem medioznawców, stał się czymś w rodzaju sztucznej ręki, bez której trudno nam się odnaleźć w codzienności, a więc komórka, z koniecznie naładowaną baterią, stała się naszym nieodłącznym atrybutem.

Temat rozwoju technologicznego, a także zagadnienia z zakresu nauk ścisłych są podejmowane przez szeroko rozumianą kulturę. Filmy takie jak chociażby „Avatar” czy „Matrix” na stałe wpisały się w historię światowego kina. Również pisarze zastanawiają się nad kwestią wpływu osiągnięć cywilizacji elektronicznej (o ile można pokusić się na o takie stwierdzenie) na nasze funkcjonowanie i postrzeganie tego co wokół. Człowiek pragnie zbadać także prawa fizyki, by odpowiedzieć sobie na nurtujące nas od zarania dziejów pytanie „skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy”.

Jeśli należysz do tych Czytelników, którym bliskie są te rozważania, to koniecznie sięgnij po proponowane przez nas pozycje, które z pewnością skłonią Cię do jeszcze głębszej refleksji.

 Piotr Kelar „Gra w której żyjemy”

Filozofowie od dawna zastanawiali się czy rzeczywistość, którą widzimy jest naprawdę taka w świecie realnym. Fenomenologia starała się odpowiedzieć na pytania, czy za pomocą zmysłów i dostępnych narzędzi naprawdę możemy wydawać wiarygodne osądy o tym, co widzimy przed oczyma.

Podobne pytanie zadaje Piotr Kelar w książce „Gra w której żyjemy” . Zmusza bowiem czytelnika, by zastanowił się nad kwestią, czy świat nie jest aby na pewno wirtualną rozgrywką. Brzmi absurdalnie? Tylko z pozoru.

Autor zabiera nasz w fascynującą wędrówkę po świecie tego co nieoczywiste, niezbadane i mnoży kolejne pytania. Akcja powieści zaczyna się w monumentalnym Instytucie, w którym wojsko stoi na straży serwerów komputerowych. W tym samym budynku znajdują się specjalne kapsuły, a każdy śmiałek, który się w nich zamknie będzie mógł rozpocząć nowe życie. Pozna jak będzie wyglądała jego przyszłość.

Kelar prezentuje rzeczywistość w której nowoczesne technologie umożliwiają człowiekowi wielokrotne przeżywanie swojego życia.

Dzięki symulacji, która osiągnęła najwyższy poziom, gracz może doświadczać bowiem takich samych emocji jak w świecie realnym. Autor porusza takie tematy jak: fizyka kwantowa, teoria względności i zakrzywienie czasoprzestrzeni, objaśnia nawet czym jest cząstka wysokoenergetyczna. I choć nie jest naukowcem, zganienia powiązane ze światem fizyki pozwalają mu przeprowadzić czytelnika do momentu czysto filozoficznych rozważań na temat tego jaka jest i jaka mogłaby być nasza rzeczywistość. W tej wędrówce towarzyszą odbiorcy wielcy twórcy – Kartezjusz i Tolkien.

Pozwól sobie drogi Czytelniku na intelektualną ucztę i zastanów się nad tym czy nasze życie nie jest komputerową grą, czy aby na pewno żyjemy zawsze „tu i teraz” w świecie realnym? Otwórz umysł i zatop się w lekturze.

 Andrzej Rzepkowski, „Teoria przeciwieństw”

Teoria przeciwieństw”, która wyszła spod pióra Andrzeja Rzepkowskiego jest idealną propozycją zarówno dla tych, którzy od zawsze z fizyki mieli same bardzo dobre stopnie, jak i dla tych, którzy zaczęli zajmować się tą dziedziną nauki z czysto hobbistycznych pobudek. Autor zastanawia się w tej książce nad najważniejszymi pytaniami, które dręczą nie tylko fizyków z całego świata, ale też zwykłego człowieka, tylko może bez specjalistycznej nomenklatury, a mianowicie: dlaczego istniejemy zarówno my jak i wszechświat?

Co z życiem po śmierci? Jeśli istnieje jakaś forma dalszej egzystencji to można przypuszczać czy jest to antyżycie czyli życie niematerialne? Na te pytania do tej pory w głównej mierze odpowiadała nam tylko religia. Teraz również ludzie ze świata nauki starają się zbadać te kwestie. Za początkowy punkt swoich rozważań Rzepkowski obrał zbiór liczb rzeczywistych, z którymi spotykamy już w szkole podstawowej.

Liczby , zdaniem autora w prosty sposób opisują otaczającą nas rzeczywistość. Jak sam twierdzi: „Teoria, którą zaprezentuję jest w swojej istocie bardzo prosta.

Każdy, kto będzie miał wolę zapoznania się z nią nie powinien mieć problemów z jej zrozumieniem. Proste rozwiązania są najtrudniejsze, ale wyłącznie przy ich odkrywaniu.” W dalszej części lektury dowiemy się m.in. na czym polega prawo przeciwieństw i jakie ma skutki, poznamy ogólną istotę ruchu i układ początkowy, a także spotkamy się z pojęciem antymasy oraz cząstek elementarnych. Książka dotyka nawet najtrudniejszych zagadnień takich jak czas oraz ruch materii w przestrzeni wszechświata. Aspekty poruszane w tej publikacji pozwolą nam przybliżyć się choć o milimetr do uniwersalnych praw rządzących światem w którym przyszło nam żyć.

Teoria przeciwieństw” jest wymagającą lekturą w czasie której czytelnik musi być w pełni skoncentrowany, by móc nieustannie analizować zagadnienia ze świata nauki oraz łączyć je w przyczynowo-skutkowy ciąg. Niemniej, satysfakcja po ukończeniu książki jest olbrzymia, bo nie dość, że mamy kolejne tematy do rozmów towarzyskich, to mamy wrażenie, że lepiej poznaliśmy naszą rzeczywistość i jej funkcjonowanie. A przecież, zdaniem Arystotelesa: „Prawdziwa wiedza to świadomość przyczyn”.

czytaj dalej

Cechą charakterystyczną dla naszego gatunku jest z pewnością to że nieustannie zadajemy pytania. „Homo sapiens”, czyli człowiek myślący to trafne określenie. I choć jeszcze długo przyjdzie nam czekać na odpowiedzi na niektóre kwestie, a te najważniejsze być może już zawsze będą zagadką, to warto postawić na wysiłek intelektualny i podjąć rozważania na tematy, które dotyczą nie tylko tego dlaczego i po co żyjemy, ale jak wygląda nasze życie zdominowane przez technologię.

Zarówno Piotr Kelar jak i Andrzej Rzepkowski sprawią, że jeszcze zatrzymasz się na moment i otworzysz w swoim umyśle zupełnie nowe przestrzenie.

A pytań zapewne będzie jeszcze więcej, ale przecież sam Albert Einstein powiedział: „Najważniejsze, abyśmy nigdy nie przestawali zadać pytań. Ciekawość ma swoje własne racje istnienia. Nie sposób nie oniemieć z zachwytu, gdy kontempluje się tajemnice wieczności, życia, czy też wspaniałej struktury rzeczywistości. Wystarczy spróbować pojąć choćby drobny fragment tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie wolno utracić tej świętej ciekawości.”