Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościZapowiedź wydawnicza — „Poszukiwacz marzeń: Z kamerą na wojnie w Brazylii”

Zapowiedź wydawnicza — „Poszukiwacz marzeń: Z kamerą na wojnie w Brazylii”

14 marca 2017 / Łukasz

Biegałam i pytałam o marzenia. Marzenia pozostawały te same, zmieniali się tylko ludzie…

Karolina Kozioł to młoda reżyserka, producentka, aktywistka stowarzyszenia na rzecz praw człowieka, członkini UNICEF, a także autorka książki „Poszukiwacz marzeń. Z kamerą na wojnie w Brazylii”. Mimo, że reportaże nie ujrzały jeszcze światła dziennego, artykuły o publikacji już pojawiły się w Anglii oraz w USA. Goniec polski — poświęcony brytyjskiej Polonii opublikował również wywiad z tą niezwykle utalentowaną autorką.

Lekkie pióro w połączeniu z reporterską pasją Karoliny powodują, że książkę czyta się z zapartym tchem. Każda kolejna strona to nowy rozwój wydarzeń i wiele ciekawostek serwowanych przez autorkę.

Wielkim atutem publikacji są czarno-białe zdjęcia. Niby zwyczajne obrazy biednej brazylijskiej codzienności, wbijającej w ziemię „architektury” faweli, a jednak robiące tak wielkie wrażenie. Brazylia kojarzy się najczęściej z kolorami, karnawałem, tancerkami samby, jednak w wydaniu Karoliny Kozioł poznajemy prawdziwe oblicze Ameryki Południowej. Zdjęcia wykonane w odcieniach szarości pokazują, że świat Brazylii ma tylko „kolorową maskę”, pod którą znajduje się szara, mało znana nam codzienność.

Ponadto ogromne wrażenie robią emocjonalne relacje autorki ze spotkań z różnymi ludźmi. Ze starym człowiekiem w Rio de Janeiro, który po rozmowie z autorką podniósł się z rozpaczy i stwierdził, że właśnie dostał „wędkę”, więc doraźnej pomocy już nie potrzebuje, bo sam będzie sobie „łowił” lepszy los. Z 40-letnią kobietą, która na pytanie „czy czuje się szczęśliwa, mieszkając w fawelach” odpowiedziała „tak”, jednak boi się utraty swojej rodziny.

Tę książkę koniecznie trzeba przeczytać. Na podstawie reportaży, rozmów z wieloma ludźmi warto zastanowić się nad własnym życiem i nad relacjami z innymi.